سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مقاومت دولت در برابر حکم دادگاه/ سینماگران: خانه سینما آزاد شد...
» خانه سینما: از سوم خرداد فعالیت خود را از سر می‌گیریم

مقاومت دولت در برابر حکم دادگاه/ سینماگران: خانه سینما آزاد شد

چکیده :صبح امروز بسیاری از هنرمندان و فعالان سینمایی، در استقبال از نقض حکم انحلال خانه سینما توسط دیوان عدالت اداری، پیامک‌های کوتاهی را با این مضمون برای دوستان خود ارسال کردند: «خانه سینما آزاد شد.» خانه سینما هم اعلام کرده که از فردا فعالیت خود را از سر می‌گیرد. اما موضع‌گیری‌های مسئولان دولتی نشان می‌دهد که آنها قصد دارند در مقابل حکم دادگاه مقاومت کنند....


کلمه: صبح امروز بسیاری از هنرمندان و فعالان سینمایی، پیامک‌های کوتاهی را با این مضمون برای دوستان خود ارسال کردند: «خانه سینما آزاد شد.» اشاره آنها به حکم جدید دیوان عدالت اداری بود که در خصوص شکایت خانه سینما از وزارت ارشاد بابت دستور انحلال این تشکل صنفی، دستور نقض این حکم را صادر کرده است.

رئیس دیوان عدالت اداری امروز از این حکم و نقض دستور وزارت ارشاد خبر داد و اعلام کرد که تصمیم انحلال خانه سینما نقض شده است. او خاطرنشان کرد که در تصمیم مذکور، موازین قانونی رعایت نشده است.

اما دولت در ساعات گذشته نشان داده که قصد ندارد زیر بار این حکم قانونی برود و مقاومت در برابر آن را از همان ساعات اولیه اعلام حکم، آغاز کرده است. اولین واکنش از سوی وزیر ارشاد بود که در پاسخ به خبرنگاران گفت: تنها یک ایراد شکلی مطرح شده و ارشاد باز هم این موضوع را پیگیری می کند.

حسینی البته فراموش کرده بود که خود او چندی قبل در یک برنامه تلویزیون اعتراف کرده بود دلیل انحلال این تشکل صرفا حقوقی نیست. او گفته بود: در دو جشن اخیر خانه سینما اتفاقاتی رخ داده که مورد سوال افراد متعهد و متدین جامعه قرار گرفته است و نشان میدهد این جشنها نه یک فعالیت صنفی بلکه سیاسی هستند.

مشکل دولت با خانه سینما چیست؟

خانه سینمای ایران، نهاد مدنی سینماگران کشور است که در سال ۱۳۶۵ و در پس مصوبه مجلس مبنی بر اختصاص ۲٪ ار درامد فروش سینما جهت بهبود وضعیت رفاهی و صنفی شاغلان سینما تاسیس شد. سه سال بعد هیات موسس خانه سینما با حضور مدیران دولتی راه اندازی شد. خانه سینما به عنوان جامعه اصناف سینمای ایران، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۲ آغاز کرد.

دولت احمدی نژاد که سر خوشی با نهادهای قانونی ندارد از ابتدا در صدد به دست گیری این نهاد مدنی بود. حمایت قاطع هنرمندان از نامزدی میرحسین موسوی و تحریم شرکت در جشنواره سینمایی فجر موجب شد که فشار بر خانه سینما افزایش یافته تا جایی که روزنامه کیهان هم به کمک دولتیان آمد.

مشکل دولت احمدی نژاد با خانه سینما به دو سال قبل بر می‌گردد؛ وقتی که برخی هنرمندان در جشن این تشکل با لباس سبز به روی سن رفتند و اصغر فرهادی هم در سخنان کوتاهی از فضای بسته موجود انتقاد کرد و خواستار باز شدن عرصه برای فعالیت آزادانه هنرمندانی همچون جعفر پناهی و محسن مخملباف شد.

این اتفاقات به زنجیره ای از چالش ها بین این تشکل صنفی و دولت منجر شد که در نهایت به تلاش برای ایجاد تشکل‌های موازی و پس از شکست آن طرح، به اعلام انحلال خانه سینما منتهی شد.

در این میان، هنرمندان هم اتحاد صنفی بی‌نظیری از خود به نمایش گذاشتند و در مهمترین اقدام در این راستا، در حالی که حملات رسانه های دولتی به عسگرپور به اوح خود رسیده بود، نامه‌ای یک خطی در حمایت از او به امضای صدها چهره شاخص و برجسته سینمایی کشور رسید که در آن آمده بود: “برای حفظ سینمای ارزش‌مدار ایران و جامعه‌ی اصناف سینمایی درکنار مدیرعامل منتخب خود (خانه سینما) ایستاده‌ایم.”

اما انحلال خانه سینما واکنش های گسترده ای را از سوی هنرمندان در پی داشت. بسیاری از بازیگران و کارگردانان مشهور از این تصمیم انتقاد کردند و گفتند و نوشتند که خانه سینما را خانه قانونی خود و مأمن اهالی سینما می‌دانند.

بهمن فرمان آرا در اعتراض به این انحلال، سیمرغ بلورین جشنواره فجر را پس داد. عزت الله انتظامی، مجید مجیدی، منوچهر محمدی، کمال تبریزی، محمدرضا هنرمند، ابراهیم حاتمی‌کیا، مجتبی راعی، حسن برزیده، سیدرضا میرکریمی و احمدرضا درویش و بسیاری دیگر از اهالی هنر و فرهنگ هم به این تصمیم وزارت ارشاد اعتراض کردند.

با این حال وزارت ارشاد از تصمیم خود عقب نشینی نکرد تا اینکه شکایت مدیران خانه سینما به نقض دستور انحلال این تشکل در دیوان عدالت اداری انجامید.

واکنش‌های متناقض دولتی

چیزی از انتشار خبر نقض دستور انحلال خانه سینما نگذشته بود که روابط عمومی سازمان سینمایی وزارت ارشاد اعلام کرد که احمدی‌نژاد فردا اولین جلسه شورای عالی سینما در سال جاری، فردا به ریاست محمود احمدی‌نژاد فردا برگزار خواهد شد.

بلافاصله پس از این اعلام ناگهانی، مصاحبه های مسئولان دولتی علیه حکم خانه سینما آغاز شد. سجادپور مدیر کل نظارت ارزشیابی وزارت ارشاد از اعلام موضوع به صورت رسانه‌ای انتقاد کرد و گفت: از نظر ما همچنان «تعطیلی» خانه سینما برقرار و قطعی است.

دبیر هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی هم اعلام کرد: صدور دستور انحلال خانه سینما تا اعلام قطعی نظر هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی هنری به قوت خود باقی است.

معاون حقوقی وزیر ارشاد نیز ایراد دیوان عدالت اداری به رای انحلال خانه سینما را جزئی توصیف کرد و خبر نقض این رای از سوی دیوان عدالت اداری را به کلی تکذیب کرد.

خانه سینما: فعالیت خود را از فردا از سر می‌گیریم

اما با وجود حجم فضاسازی های دولتی ها، خانه سینما اعلام کرد که فعالیت خود را از فردا سوم خردادماه از سر می‌گیرد.

بر اساس بیانیه هیئت مدیره و مدیر عامل خانه سینما، این تشکل اعلام کرده که: فعالیت‌های رسمی‌ خود را از روز سوم خردادماه سالروز آزادی خرمشهر عزیز که نماد عشق و ایثار و آزادی است از سر می‌گیرد.

در این بیانیه آمده است: در پی اعلام رای دیوان عدالت ‌اداری مبنی بر نقض دستور انحلال خانه سینما ضمن تبریک به اهالی صبور و عزیز جامعهٔ اصناف سینمای ایران، ‌ بار دیگر بر اعتقاد خود بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی به عنوان راه‌حل و گره گشای بسیاری از مسایل و مشکلات تاکید می‌کنیم.

وکیل خانه سینما نیز در تشریح ابعاد حقوق حکم دیوان عدالت اداری گفته است: بر اساس رای دیوان عدالت اداری، وزارت ارشاد باید تصمیم دیگری غیر از انحلال در رابطه با خانه سینما بگیرد.

وی با اشاره به اینکه خانه سینما از وزارت ارشاد به عنوان یک ارگان دولتی شکایت کرده اما در دیوان عدالت به عنوان مرکز امور فرهنگی در نظر گرفته و شبه قضائی شناخته شده است، خاطرنشان ساخته است: پس از بررسی مستندات خانه سینما و وزارت ارشاد سرانجام دیوان عدالت اداری تصمیم انحلال خانه سینما را باطل کرد. دیوان عدالت از وزارت ارشاد خواسته تصمیم دیگری در زمینه خانه سینما گرفته شود که قاعدتا تصمیمی غیر انحلال خواهد بود.

وکیل خانه سینما با تصریح به اینکه هم اکنون و به موجب این حکم خانه سینما می‌تواند فعالیت مجدد خود را آغاز كند، اظهار امیدواری کرد با توجه به رفع سوء تفاهمات گذشته، از این پس شاهد فصل جدیدی از همکاریهای سازنده بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه سینما باشیم.

ادعای غیر قانونی بودن تشکلی که نامش بارها در مصوبات دولت آمده

وزارت ارشاد شش ماه قبل پس از یک دوره کشمکش با مسئولان خانه سینما، ناگهان اعلام کرد که این نهاد مدنی به علت «عدم طی تشریفات قانونی مربوط به تاسیس موسسات فرهنگی و هنری و نیز اقدامات غیر قانونی بعدی» منحل شده است.

این در حالی بود که خانه سینما تصویر مجوز تاسیس این تشکل را منتشر کرده است. این تصویر روز یکشنبه در نشستی با عنوان بررسي وضعيت حقوقي خانه سينما در دانشكده حقوق دانشگاه تهران در اختیار رسانه ها نیز قرار گرفت.

در این نشست که نمایندگانی از طرف وزارت ارشاد و خانه سینما نیز حضور داشتند، وکیل خانه سینما با اشاره به اینکه نام خانه سینما بارها در مصوبات دولت آمده و به صورت قانونی نیز ثبت شده، مشکلات وزارت ارشاد با این تشکل را «واقعا سیاسی» توصیف کرد.

محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما، نیز در این نشست گفت: معاونت سینمایی به این دلیل با خانه سینما مخالف است که این خانه دست به بررسی عملکرد معاونت سینمایی زده است.

وی افزود: چگونه است که اگر خانه سینما غیرقانونی است اما دولت در سال‌های متمادی با ما قرارداد امضا می‌کرد و تفاهم همکاری امضا می‌کردیم اما امروز می‌گویند غیرقانونی است درحالیکه دو اتحادیه بدون مجوز فعالیت می‌کنند و حتی ارشاد بخشی از وظایف خود را به آن‌ها واگذار کرده است.

عسگرپور همچنین تصریح کرد: شورای صنفی نمایش امروز به گونه‌ای عمل کرده که تا شش ماه دیگر سینما اصلا وجود نخواهد داشت. دوستان در ادله خود به نامه‌های دوره‌های گذشته و تصمیمات آن زمان اشاره می‌کنند درحالیکه ما نمی‌دانیم فضای عمومی آن زمان چگونه بوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “مقاومت دولت در برابر حکم دادگاه/ سینماگران: خانه سینما آزاد شد”

 1. ناشناس گفت:

  تبریک به خانواده سینما و هنر دوستان .اما دولتی ها هنوز در فکر تو طئه علیه این خانه عزیزان هستند

 2. ه م گفت:

  خانه سینما پایداری و آزادیت مبارک .

 3. حیدر مصلحی گفت:

  دولت باید نمونه کاملی باشد برای ملت. اگر آنها هم قانون را مراعات نکرده و از آن اطاعت نکنند، مگر در آن صورت می شود از ملت چنین انتظاراتی داشت. بیخود نیست که مملکت به این وضع آشفته دچار شده است. قانون خوب است برای دیگران؟
  در ضمن این پیروزی را که نوعی رو کم کردن بود، به اصحاب سینما و تاتر و هنرمندان شادباش می گویم. دیدید حق گرفتنی است. اگر رفتید دنبالش می توانید بگیرید. کما اینکه ما هم روزی آزادی را که حق ماست خواهیم گرفت. به جان همه اینها دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد عین طلب از دولت است.

 4. ناشناس گفت:

  آقا حیدر،
  این مملکت با با قانون غریبه است. دروحله اول تدوین کنندگان قانون خود متخلفین آن هستندو ملت ومملکت را هم با ضرب وشتم وهرج ومرج وآنارشی نگه می دارند.

 5. ناشناس گفت:

  خو شحال هستم ولی تو طئه علیه هرکس و هر گروه که این حکو مت گران احساس کنند بر انها هستند . ادامه خواهد داشت