سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیکاری هزاران کارگر کوره‌های آجرپزی در کرمانشاه/ دستفروشی کارگران بیکار در تاکست...

بیکاری هزاران کارگر کوره‌های آجرپزی در کرمانشاه/ دستفروشی کارگران بیکار در تاکستان

چکیده :در حالی که یک سایت محلی از بیکاری هزاران کارگر کوره‌های آجرپزی در استان کرمانشاه و بخصوص شهرستان کنگاور خبر داده، یک فعال کارگری در تاکستان هم گفته است که کارگران بیکار شده در این شهرستان برای تامین معیشت خانواده‌هاي‌شان به شغل‌های کاذب از جمله دست فروشی روی آورده‌اند....


در حالی که یک سایت محلی از بیکاری هزاران کارگر کوره‌های آجرپزی در استان کرمانشاه و بخصوص شهرستان کنگاور خبر داده، یک فعال کارگری در تاکستان هم گفته است که کارگران بیکار شده در این شهرستان برای تامین معیشت خانواده‌هاي‌شان به شغل‌های کاذب از جمله دست فروشی روی آورده‌اند.

سایت کرمانشاه پست از بیکاری بیش از ۵۰۰۰ کارگر در نتیجه تعطیلی صد‌ها کوره آجرپزی سنتی طی دو سال اخیر خبر داده و نوشته است: کوره داران و کارگران بیکار، آغاز هدفمند شدن یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت را عامل اصلی وضعیت ناامیدکننده خود عنوان کرده‌اند.

بنابراین گزارش، یارانه سوخت به کوره‌های سنتی تعلق نمی‌گیرد و موج بیکاری روستاهای گودین، شورچه، قارلق، کوچه، طاهرآباد، حسین آباد و … را فراگرفته است.

این همه در حالی است که هر کوره آجرپزی ده‌ها شغل ایجاد کرده بود. اهمیت اشتغال توسط این کوره‌ها آنجاست که از سایر استان‌ها منجمله کردستان، خرم آباد و شهرستان‌های تابعه برای یافتن شغل راهی این نقطه می‌شدند ولی اکنون نه از آن‌ها خبری است و نه خبر از لقمه نانی برای خود.

اهالی منطقه می‌گویند: مسئولین به اینجا مراجعه نمی‌کنند. در حالی که برخی کارگران دچار مشکلات جسمی شده‌اند. یکی از کارگران می‌گوید: نفت گران شد، کار از ما گرفته شد.

اکثر کارگران بیکار می‌گویند: بار‌ها به فرمانداری و استانداری نامه نگاری شده تا مشکل هزاران بیکار و تعطیلی صد‌ها کوره آجرپزی حل شود اما هر بار به در بسته خورده‌اند. جواب قانع کننده نیافته‌اند. وضعیت بیمه بیکاری آن‌ها نیز نامعلوم است. هر چند مسئولین مربوطه از طرح گازکشی کوره‌ها استقبال می‌کنند اما مردم و کوره داران اذعان دارند هر ایستگاه گازکشی هزینه‌های ده‌ها میلیونی در بردارد که آن‌ها از پرداخت آن عاجزند.

این گزارش می‌افزاید مهاجرت در میان بیکاران منطقه بشدت افزایش یافته است. برخی تا جنوب رفته‌اند شاید در بندرعباس یا جایی دیگر نانی بدست آورده و به گفته خودشان شرمنده زن و بچه نشوند.

همزمان در تاکستان هم يك فعال كارگري با بیان اینکه اكثر واحدهاي توليدي اين شهرستان با اتمام قرارداد کارگران قرارداد جديد منعقد نمي‌كنند، به ایلنا گفته است: بعضی از کارگران متخصص بیکار شده مجبور شده‌اند در واحد‌های کوچک‌تر بدون قرارداد و سایر مزایا با حداقل حقوق کار کنند.

دبير اجرايي خانه‌كارگر تاكستان با تاكيد بر اينكه واردات بی‌رویه کالا‌های مصرفی وضعیت واحد‌های تولیدی را نابسامان کرده است، عنوان کرد: تعدادي دیگر از کارگران بیکار شده برای تامین معیشت خانواده‌هاي‌شان به شغل‌های کاذب از جمله دست فروشی روی آورده‌اند.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه افزایش تورم نيز بر واحد‌های تولیدی تاثيرگذار بوده است، افزود: اکثر واحدهای دچار بحران با عدم تمديد قرارداد كارگران خود برای ادامه روند تولید از كارگران بازنشسته كه نيازمند پرداخت حق بیمه و ساير مطالبات قانوني نيستند استفاده می‌کنند.

محمد خانلو با بیان اینکه متاسفانه بعضی از مالکان و سرمایه‌گذاران بخش تولید با دریافت تسهیلات بانکی جهت توليد، به ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری در مشاغل دیگر اقدام می‌کنند افزود: این در حالیست که این تسهیلات در جهت نو سازی ماشین آلات و توسعه تولید این واحد‌ها ارائه شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “بیکاری هزاران کارگر کوره‌های آجرپزی در کرمانشاه/ دستفروشی کارگران بیکار در تاکستان”

 1. میرزا گفت:

  توجه تارنمای کلمه به تارنما های خبری شهرستان ها، هم پای توجه اش به ایلنا ، برای نشر خبرهای کارگری ،جای بسی خوشحالی است.امید است که به همراه نشر خبر، من بعد شاهد مطالب تحلیلی برای پیوند جنبش سبز و اعتراضات کارگری باشیم. فراموش نکنیم که میرحسین در بیانیه اعلام حضور خود مستضعفان را پایدارترین قشر برای اصلاح گری نامیده بود.باشد تا توجه به عدالت اجتماعی هم به خواست اساسی جنبش سبز تبدیل شود و اجرای بی تنازل قانون اساسی را در همه شئون معوقه اش پی گیری کند.

 2. غلامرضا گفت:

  مسولين اسراييل نه از درصد سوخت اتمي ميترسند بلكه از حي و حاضر بودن حضرت باريتعالي ميترسند خدا را ناظر بر اعمال خويش ميبينند… درود و سلام من بر بزرگ شهرياران انبياء سليمان نبي. قاليچهء حضرت سليمان

 3. ناشناس گفت:

  باید در اطلاع رسانی مطلب صادق باشید