سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دور جدید اخراج کارگران، همزمان با ادعای اشتغال‌زایی دولت...
» رییس اتحادیه کارگران قراردادی: بیکاری کاهش نیافته؛ بیشتر هم شده است

دور جدید اخراج کارگران، همزمان با ادعای اشتغال‌زایی دولت

چکیده :در حالی که دولت همچنان بر آمارهای ادعایی اشتغال زایی خود اصرار دارد، فعالان صنفی و کارگری این ادعا را رد می کنند. دبیر اجرایی خانه کارگر تهران از موج جدید اخراج کارگران خبر داده و رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی نیز ادعای دولت درباره ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری را رد کرده و گفته است: کاهش نرخ بیکاری با بسته شدن کارخانه‌ها جور در نمی آید، با حجم بالایی از مراجعات روزمره کارگران و بیکاران مواجه هستیم که نه تنها کاهش نداشته بلکه از ابتدای سال جاری هم رو به افزایش بوده است....


کلمه – گروه اجتماعی: در حالی که دولت همچنان بر آمارهای ادعایی اشتغال زایی خود اصرار دارد، فعالان صنفی و کارگری این ادعا را رد می کنند و هشدار می دهند که موج جدید اخراج کارگران در راه است؛ و این موج تازه بیکاری را «به صورت گسترده» و «رو به رشد» توصیف می کنند.

در همین باره بخوانید:
اخبار امروز و هر روز کارگران: اخراج، بیکاری و ماهها حقوق معوق

اسماعیل حق پرستی، دبیر اجرایی خانه کارگر تهران، در گفت و گو با ایلنا این هشدار را مطرح کرد و گفت: به دنبال تشدید بحران و رکود اقتصادی در کشور و اینکه عرضه نیروی کار فراوان با ایجاد فرصت‌هاي جديد شغلي همخوانی ندارد باعث شده است جمع کثیری از کارگران به راحتی اخراج شوند. موج جدیدی از اخراج کارگران به راه افتاده است و اکثر واحدهای تولیدی و صنعتی با افزایش مشکلاتشان ناچارند با بخش اعظمی از نیروی کار خود تمديد قرارداد نكنند يا نسبت به اخراج آنان اقدام می‌کنند.

اما هنوز چیزی از انتشار این خبر نگذشته بود که شاهد از غیب رسید و کاظم خلجی دبیر اجرایی خانه کارگر خرم دره در مصاحبه ای از اخراج 90 کارگر از 120 کارگر کارخانه ذوب فلزات نورد خلیج فارس واقع در شهرک صنعتی ابهر به علت مشکلات مالی و نبود نقدینگی خبر داد و گفت: هم اکنون ۳۰کارگر از مجموع ۱۲۰ کارگری که در این واحد تولیدی فعال بودند باقی مانده‌اند و بقیه با دریافت بیمه بیکاری امرار معاش می‌کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر تهران نیز برای نمونه اظهاراتش درباره موج جدید اخراج کارگران، به مشکلات واحد‌ها و مراکز خدماتی اشاره کرده و گفته بود: اکثر هتل‌داران بخاطر کاهش مسافران خارجی مشکل پیدا کرده و کارگران خود را اخراج می‌کنند. هتلداران برای كاهش هزينه‌ها نيروي كار جوان خود را اخراج و از نیروهای بازنشسته استفاده می‌کنند که نیاز به پرداخت بیمه و مالیات ندارند.

رد آمارهای اشتغال زایی دولت

همزمان با این اظهارات، فتح‌الله بیات رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران نیز در گفت و گو ایسنا آمارهای دولت درباره ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری را رد کرد و گفت: به عنوان خدمتگزار جامعه کارگری اظهارات رییس مرکز آمار ایران مبنی بر کاهش 12 درصدی نرخ بیکاری در سال گذشته را نمی توانم تایید کنم چرا که با حجم بالایی از مراجعات روزمره کارگران و بیکاران مواجه هستیم که نه تنها کاهش نداشته بلکه از ابتدای سال جاری هم رو به افزایش بوده است.

وی با بیان این مطلب که مشخص نیست مبنای آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار چه بوده است؟ اظهار کرد: کاهش نرخ بیکاری با بسته شدن کارخانه‌ها جور در نمی آید زیرا وقتی هر روز از گوشه و کنار خبر اخراج کارگران و بسته شدن کارخانه‌ای را می شنویم جای سوال است که چگونه آمار ایجاد اشتغال در کشور مثبت ارزیابی می شود و نرخ بیکاری کاهش می یابد؟

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور تصریح کرد که اگر شغل جدیدی در کشور ایجاد نمی شود دستکم کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی که هم اکنون در حال فعالیت هستند حفظ شوند و نیروهای کار آن را اخراج و بیکار نکنند تا به جمعیت جویای کار کشور افزوده نشود.

وی با بیان اینکه عمده نگرانی‌ها این است که شغلهای موجود را هم از دست بدهیم، افزود: مسئولان اعلام می کنند که یک میلیون و 300 هزار نفر شغل در کشور ایجاد شده ولی اگر به راستی 500 هزار نفر شغل به وجود آمده باشد، شاهکار است.

بیات در عین حال به تعطیلی و ورشکستگی کارخانه‌ها اشاره کرد و گفت: در صورتی که کارخانه‌های بحرانی به ویژه کارخانه‌هایی که صرفا به خاطر مسایل و مشکلات مالی ورشکسته و تعطیل می شوند حمایت و رسیدگی شوند و دست تولیدکننده‌ای که بدهکار است و برای حفظ کارخانه به اخراج نیروی کار روی می آورد، گرفته شود در آن صورت بخش اعظمی از معظل بیکاری در کشور برطرف می شود و سرمایه‌های انسانی از دست نمی روند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.