سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شلاق برای کشیدن کاریکاتور نماینده اراک/ کوثری: مسخره کردن مجازات هم دارد...

شلاق برای کشیدن کاریکاتور نماینده اراک/ کوثری: مسخره کردن مجازات هم دارد

چکیده : محمود شکرایه، کاریکاتوریست نشریه «نامه امیر» که در استان مرکزی منتشر می شود، به خاطر ترسیم کایکاتور احمد لطفی آشتیانی، نماینده اصولگرای مجلس هشتم از اراک، کمیجان و خنداب، به تحمل ۲۵ ضربه شلاق محکوم شده است. ...


محمود شکرایه، کاریکاتوریست نشریه «نامه امیر» که در استان مرکزی منتشر می شود، به خاطر ترسیم کایکاتور احمد لطفی آشتیانی، نماینده اصولگرای مجلس هشتم از اراک، کمیجان و خنداب، به تحمل ۲۵ ضربه شلاق محکوم شده است.

نشریه «نامه امیر» دهمین سال فعالیت مطبوعاتی خود را می‌گذراند و به گفته خود این نشریه و همچنین برخی از سایت های داخل ایران، پرتیراژترین نشریه استان مرکزی و نشریه‌ای با مشی انتقادی است.

به گزارش ایلنا، در جلسه دادگاه، اعضای هیئت منصفه پس از شنیدن دفاعیات وکیل شاکی و ابوالفضل نیک‌عهد، مدیرمسئول نشریه «نامه امیر»، در نهایت این هفته نامه را در زمینه درج کاریکاتور احمد لطفی آشتیانی، نماینده اراک، کمیجان و خنداب که به مجلس نهم راه نیافت، مجرم شناخته شد.

در مورد اینکه آیا می شود یک کاریکاتوریست به جرم کشیدن کاریکاتور یک نماینده مجلس به شلاق محکوم شود، اسماعیل کوثری یکی از نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه مشخصا اطلاعی در مورد این کاریکاتور ندارد، تاکید می کند: بعید می دانم فقط به خاطر طرح کاریکاتور باشد اما اگر کاریکاتوری تهمتی به یک نماینده مجلس و یا خانواده اش باشد یا نماینده ای را تمسخر کند ممکن است قاضی دادگاه احکام اینچنینی هم برایشان صادر کند.

کوثری در گفتگوی تلفنی خود با مسیح علی نژاد می گوید: من در جریان این کاریکاتور نیستم اما یک موقعی ممکن است تهمتی به کسی می زنند و مسائلی را برای خود نماینده یا خانواده اش به وجود می آورند که حکمش اینچنین است که صادر می کنند.

این نماینده ی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه آیا کسی می تواند کاریکاتور چهره شما را بکشد می گوید: اگر یک کاریکاتور عادی باشد ایرادی ندارد اما اگر به شکلی بخواهند مسخره بکنند و شکایتی شده باشد، در آن صورت باید رسیدگی قضایی شود.

وی در مواجهه با اینکه آیا صدور حکم شلاق برای یک کاریکاتور حکم سنگینی نیست، می گوید به هر حال هر جایی یک حکمی دارد، یک جا شلاق است، یک جا زندان است و یک جا جریمه، بستگی دارد.

آقای کوثری در پاسخ به این پرسش که معمولا در هیچ جای دنیا برای ترسیم یک کاریکاتور حکم شلاق صادر نمی شود می گوید: ما اگر بخواهیم به دنیا نگاه کنیم باید مثل آمریکا صهیونیست ها می شدیم، ما به قرآن و احکام شرعی خودمان نگاه می کنیم.

وی ادامه می دهد: بلاخره چیزی که هست وقتی حکمی صادر شود خود قاضی می داند بر چه اساسی حکم صادر کند.

وی در پاسخ به اینکه برای کاریکاتور نباید حکم شلاق در نظر گرفت، می گوید این نظر شماست و نظر شما برای خود شما محترم است و برای ما محترم نیست. نظر شما می گوید شلاق نباشد ما می گوییم هرچه شرع گفته باید اقدام شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا در شرع آمده است که برای ترسیم کاریکاتور باید شلاق صادر شود تصریح می کند: شاید تهمتی صورت گرفته باشد، شاید به شکلی باشد که مسخره کرده باشد، چه می دانیم.

وی در پایان تاکید می کند: بعید می دانم برای تنها برای یک کاریکاتور، چنین حکمی صادر شده باشد، یک موقع تهمتی صورت می گیرد که تهمت حکم خودش را دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “شلاق برای کشیدن کاریکاتور نماینده اراک/ کوثری: مسخره کردن مجازات هم دارد”

 1. ناشناس گفت:

  علت انتخاب یا در حقیقت انتصاب اینها بعنوان نماینده ملت و درحقیقت نماینده دولت در مجلس شوربای اسلامی، از آنروست که اینها که عرضه و لیاقت مخالفت و انتقاد و … ندارند ما بتوانیم به راحتی علیه آنان مطلب بنویسیم و با کشیدن کاریکاتورهای مسخره آنها دلی از عزا درآوریم وگرنه اینها به ما بگویند اثر وجودی آنان در این مجلس شوربا و گرفتن آنهمه حقوق و مزایا چیست.
  اما یک کلمه هم راجع به این شیخ صادق چشم و گوش بسته بنویسم که حتی نجف هم رفت اما بالاخره آدم درست و حسابی نشد. آقای عمو، شیخ صادق، امروزه اگر پی ببرند که کسی الاغ و اسب و گاو خود را هم شلاق زده میبرند و به آستین او چوبی می کنند که دیگر از این غلط ها نکند. آنوقت قوه قضاییه تو یک کاریکاتوریست باسواد و باذوق را به سبب به کار انداختن ذوقش به بیست و پنج ضربه شلاق محکوم می کند. امیدوارم روزی یک آدم خوش ذوق پیدا شده و کاریکاتور تو ملانصرالدین را هم در نشریات چاپ کند که ما دلی از عزا درآوریم. والله این کاریکاتور به هزار ضربه شلاق هم می ارزد. ما هزار نفر داوطلب می شویم به جای کاریکاتوریست باذوق که کاریکاتورملا را در قرن بیست و یکم کشیده هریک یک شلاق میخوریم والله گور پدر مال دنیا. شاید شماها آدم شدید و بالاخره یاد گرفتید که انتقاد کردن و دست انداختن مجسمه های بلاهتی مثل شما حق طبیعی مردم است.

 2. سبز گفت:

  تیتری که زدید منصفانه نیست.
  باید بین شما و فارس فرقی باشه یا نه؟

 3. ناشناس گفت:

  شاید احتمالا ممکن است گمان میرود توهینی کرده باشد و قانون باید دقیق و کامل انجام شود این برای مردم بدبخت است وگرنه گردن کلفت ها جنایت میکنند صددرصد هم ثابت میشود بعد سمت جدید میگیرند دزدی کلان میکنند با وثیقه آزاد میشوند قانون و شرع فقط برای مردم بیچاره است

 4. ناشناس گفت:

  اما انصافا کاریکاتورش حرفی ندارد. مخصوصا آن جای مهر قلابی روی پیشانی که نشان میدهد این بابا چقدر هفت خط است

 5. انتخابات آزاد گفت:

  آقای کوثری میشود یک آیه یا یک حدیث یا یک روایت یا از قانون اساسی برای ما بیان بفرمایید که در کجای شرع مقدس گفته شده است که کشیدن کاریکاتور نماینده حکم شلاق دارد مگر اینکه قاضی از جنس شما باشد. (قاضی از جنس سعید مرتضوی!!!)

 6. انتخابات آزاد گفت:

  آقای کوثری شماها وقتی خودتان را با یک حکم حکومتی مسخره کرده و قانون تصویب شده توسط خودتان را رد میکنید فکر میکنید 290 نفر به اصطلاح نماینده مسخره و ملعبه دست یک نفر نشده اید؟