سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » «چراغ و آینه» ی دکتر شفیعی کدکنی به بازار آمد...

«چراغ و آینه» ی دکتر شفیعی کدکنی به بازار آمد

چکیده :موضوع این کتاب بررسی تاثیر ترجمه ادبیات جهان در شعر معاصر فارسی است و به مطالعه عوامل موثر سیاسی اجتماعی انقلاب مشروطه و اثر آن بر شعر فارسی و ترجمه...


دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، نویسنده، شاعر و استاد دانشگاه، به تازگی کتاب جدید خود را با عنوان «با چراغ و آينه در جست‌وجوی ريشه‌های تحول شعر معاصر ايران» منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، این کتاب که توسط انتشارات سخن به چاپ رسیده، در بیش از 700 صفحه و قطع وزیری تنظیم شده است. موضوع این کتاب بررسی تاثیر ترجمه ادبیات جهان در شعر معاصر فارسی است و به مطالعه عوامل موثر سیاسی اجتماعی انقلاب مشروطه و اثر آن بر شعر فارسی و ترجمه می‌پردازد.

این کتاب به ایرج افشار، پژوهشگر، ایران شناس و کتاب‌شناس ایرانی (فرزند دکترمحمود افشار) که در 18 اسفند سال 89 چشم از جهان فروبست تقدیم شده است.

محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر برجسته ایرانی که تخلص م.سرشک را برای خود برگزیده، در سال 1318 در کدکن خراسان متولد شده است. شفیعی کدکنی هرگز به دبستان و دبیرستان نرفت و از آغاز کودکی نزد پدر خود (که یک روحانی فرزانه بود) و مرحوم ادیب نیشابوری دوم به فراگیری زبان و ادبیات عرب پرداخت. او در هفت سالگی تمام الفیه ابن مالک را از حفظ بود و فقه، کلام و اصول را در نزد آیت الله شیخ هاشم قزوینی فرا گرفت. وی تجربه تدریس در دانشگاه تهران را از سال 1348 به درخواست این دانشگاه آغاز کرده است.

دکتر شفیعی کدکنی، سرودن شعر را از جوانی به شیوه‌ی کلاسیک آغاز کرد. پس از چندی به سوی سبک نو مشهور به نیما یوشیج روی آورد. یکی از آثار معروف وی «در کوچه باغ های نیشابور» نام دارد. کتاب های دیگر او مثل موسیقی شعر، صور خیال، ادوار شعر فارسی، زمینه های اجتماعی شعر فارسی از جامی تا روزگار ما، امروزه از کتاب های کلاسیک نقد ادبی محسوب می شوند. همچنین تصحیحات او نمونه ی اعلای تصحیح انتقادی متن است. اسرار التوحید، مصیبت نامه، الاهی نامه، منطق الطیر، اسرار نامه، مقامات و حالات ابوسعید، نوشته بر دریا (مقامات ابوالحسن خرقانی) بهترین نمونه های تصحیح انتقادی متن در ادبیات فارسی هستند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.