سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » موافقت بشار اسد با اجرای آتش بس از هفته آینده...

موافقت بشار اسد با اجرای آتش بس از هفته آینده

چکیده :طرح صلح پیشنهادی شامل برقراری آتش بس از سوی تمام گروه های درگیر تحت نظارت سازمان ملل، خروج سربازان و سلاح های سنگین از شهرها و ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق مورد نیاز است....


کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، روز دوشنبه دوم آوریل از شورای امنیت سازمان ملل خواسته که دهم آوریل را به عنوان مهلتی برای اجرای بخشی از طرح صلح پیشنهادی برای حل بحران سوریه تعیین کند.

آقای عنان در جلسه شورای امنیت که پشت درهای بسته انجام شد گفت که ۴۸ ساعت بعد از ضرب الاجل تعیین شده باید در سوریه آتش بس کامل برقرار شود.

به گزارش بی بی سی، آقای عنان همچنین گفته است که دولت سوریه موافقت خود را با تعیین ضرب الاجلی برای برقراری آتش بس اعلام کرده است.

طرح صلح پیشنهادی شامل برقراری آتش بس از سوی تمام گروه های درگیر تحت نظارت سازمان ملل، خروج سربازان و سلاح های سنگین از شهرها و ارسال کمک های بشردوستانه به مناطق مورد نیاز است.

سوریه هفته گذشته گفت این طرح صلح را می پذیرد. اما به گفته دیپلمات ها آقای عنان به شورای امنیت گفت که تاکنون هیچ نشانه ای دایر بر اینکه حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه آن را اجرا کرده باشد دیده نمی شود.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از نشست دوشنبه با حضور آقای عنان گفت: “ما قبلا دیده ایم که قول هایی داده شده و بعد شکسته شده.”

خانم رایس گفت تجربه “ما را وامی دارد مشکوک باشیم” که سوریه طرح آقای عنان را اجرا خواهد کرد و اخطار داد که امکان دارد خشونت ها بدتر شود.

بشار جعفری نماینده سوریه گفت: “دولت من متعهد به اجرای طرح پیشنهادی آقای کوفی عنان است …و ما هر آنچه در توان مان باشد برای موفقیت او انجام خواهیم داد…دولت سوریه به صورت مستمر با آقای عنان در تماس است…. هر دو طرف اهداف مشترک دارند و متعهدند با حفظ استقلال سوریه راه کارهای اجرایی شدن مفاد طرح ۶ ماده ای را اجرا کنند.”

اما او از آقای عنان خواست تعهد مشابهی از مخالفان بگیرد.

خانم رایس گفت که ناصر الخدوه معاون آقای عنان “تبادل سازنده ای” با مخالفان داشته تا آنها را نسبت به آتش بس ظرف ۴۸ ساعت پس از توقف کامل خصومت های دولتی ترغیب کند.

باربارا پلت خبرنگار بی بی سی در نیویورک می گوید آقای عنان در این جلسه غیرعلنی گفت که سوریه گفته آماده خارج کردن نیروها و سلاح های سنگین از شهرها به شرط زمین گذاشتن سلاح از سوی مخالفان است.

خبرنگار ما می افزاید این ضرب الاجل روشن خواهد کرد که آیا آقای اسد، چنانکه بعضی منتقدانش می گویند، سعی در وقت کشی دارد یا نه.

پول برای شورشیان

روز یکشنبه گروهی از ۸۳ کشور حامی تغییرات سیاسی در سوریه به آقای اسد اخطار دادند که وقت کمی برای اجرای طرح آقای عنان دارد.

اجلاس “دوستان سوریه” در بیانیه ای نوشت: “محدوده زمانی برای حکومت (سوریه) به منظور اجرای تعهداتش برای پیوستن به نماینده ویژه، آقای عنان، بی انتها نیست.”

در ادامه آمده بود: “گروه دوستان سوریه از فرستاده ویژه می خواهد تا جدول زمانی برای گام بعدی در صورت ادامه کشتار را تعیین کند که از جمله می تواند بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل باشد.”

کشورهای عرب منطقه خلیج فارس که در نشست استانبول حضور داشتند با پرداخت حقوق و سایر هزینه ها به شورشیان ارتش آزاد سوریه موافقت کردند.

این پول که از طریق شورای امنیت ملی سوریه متعلق به مخالفان توزیع خواهد شد اولین مورد حمایت رسمی بین المللی از ارتش آزاد سوریه است.

در همین حال جاکوب کلینبرگر، مسئول صلیب سرخ جهانی برای گفتگو با مقامات سوریه به منظور گسترش عملیات امدادرسانی در این کشور به دمشق سفر می کند.

صلیب سرخ پیشتر در بیانیه ای خواستار دو ساعت آتش بس روزانه برای تخلیه مجروحان و ارسال کمک به مناطق مورد نیاز شده بود.

همزمان خشونت ها در سوریه ادامه یافته است.

کمیته های هماهنگی محلی، که شبکه ای از فعالان مخالف دولت است، گفت ۶۵ نفر در روز دوشنبه کشته شدند که شامل ۴۰ نفر در حمص، ۱۴ نفر در ادلب، شش نفر در حما و پنج نفر در حلب بود.

امکان تایید مستقل این آمارها وجود ندارد چرا که دولت سوریه فعالیت خبرنگاران را به شدت محدود می کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “موافقت بشار اسد با اجرای آتش بس از هفته آینده”

  1. احمدشکاک گفت:

    اگر این بابا حسن نیت دارد چرا آتش بس را از یک هفته بعد میخواهد بمورد اجرا بگذارد؟ نزدیک ده هزار کشته کافی نیست که می خواهد این یک هفته را هم با خیال راحت کشت و کشتار و قلع و قمع کرده و بعد دست به آتش بس دروغی بزند؟ بابا اسد هم دست پرورده همین سردمداران خودمان است که سالهاست می گویند ما بمب نمی سازیم ما بمب نمی سازیم.