سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

احتمال افزایش قیمت نان

چکیده :در حالی که زمزمه های آغاز فاز دوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، اکنون رساتر به گوش می رسد، مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی از تعیین تکلیف آزاد‌سازی قیمت نان در دو هفته آینده خبر داد....


خبرهای رسیده از جلسات کارشناسی دولت نشان می‌دهد که احتمالا به زودی قیمت هر کیلوگرم گندم از 250 به 350 تومان افزایش می‌یابد، ضمن اینکه احتمال افزایش هر قرص نان سنگک به 500 تومان، تافتون به 250 تومان، بربری به 400 تومان و لواش به 150 تومان وجود دارد.

به گزارش مهر، خبرهای رسیده از کارگروه طرح تحول اقتصادی حکایت از بررسی‌های نهایی در مورد افزایش 100 تومانی قیمت ملی هر کیلوگرم گندم دارد که بر این اساس، احتمالا قیمت هر کیلوگرم گندمی که در اختیار کارخانجات آرد قرار می‌گیرد، از 250 تومان به 350 تومان افزایش خواهد یافت.

بر این اساس، آنالیز قیمت‌ها حکایت از آن دارد که احتمالا قیمت هر قرص نان سنگک با 100 تومان افزایش به 500 تومان، قیمت هر قرص نان تافتون از 200 تومان به 250 تومان، قیمت هر قرص نان بربری از 300 تومان به 400 تومان و قیمت هر قرص نان لواش از 100 تومان به 150 تومان افزایش می‌یابد.

بر اساس اخبار رسیده، گویا قرار است به ازای هر نفر در هر ماه، 1000 تومان به یارانه پرداختی دولت بابت نان، افزوده شود، این درحالی است که مردم، نانوایان و کارخانجات آرد و دولت، همگی از هدفمند شدن قیمت نان در مرحله اول اجرای طرح، رضایت داشته‌اند.

در این میان به نظر می‌رسد که اگر قیمت نان اندکی افزایش یابد و در مقابل، کیفیت نان یک پله دیگر نیز مطلوب‌تر شود، آنگاه می‌توان توفیق دیگری در پرونده اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش گندم، آرد و نان حاصل کرد.

این در حالی است که یارانه گندم، آرد و نان مطابق با اهداف در نظر گرفته شده در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید ظرف مدت 5 سال به سمت واقعی شدن پیش رود، بنابراین دولت تصمیم دارد در سال 90 که سال دوم اجرای قانون به شمار می‌رود، قیمت ملی گندم را نیز یک پله بالاتر برد و در مقابل، کیفیت بالاتری را نیز از دولت طلب کند.

در همین حال فرارو گزارش داد: حالی که زمزمه های آغاز فاز دوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، اکنون رساتر به گوش می رسد، مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی از تعیین تکلیف آزاد‌سازی قیمت نان در دو هفته آینده خبر داد.

پیش از این مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی اعلام كرده بود كه از فروردین‌ماه سال 91 قیمت نان آزاد خواهد شد و دیگر دولت قیمت نان را تعیین نخواهد كرد.

اوایل اردیبهشت ماه سال گذشته حمید علیخانی، معاون وزیر بازرگانی و مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی وقت اعلام كرده بود كه بین شش تا 9 ماهه آینده قیمت نان آزاد می‌شود و دیگر قیمت مصوب برای نان نخواهیم داشت.

وی تصریح كرد: «فكر می‌كنم تا دو هفته‌‌ آینده این موضوع مشخص شود، اما فعلا كه در دستور كار قرار نگرفته است.»

بحث آزاد سازی قیمت نان در شرایطی مطرح شده است، که دولت در ابتدای تعطیلات نوروزی با اقدامی ناگهانی زمزمه های آغاز اجرای فاز دوم هدفمندی یایرانه ها را تقویت کرد. دولت، گام نخست برای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را برداشت و تكلیف یارانه‌های نقدی را در تعطیلات نوروز مشخص كرد. تصمیمی كه دولتی‌ها، ششم فروردین از آن خبر دادند از واریز 28 هزار تومان، مابه‌التفاوت یارانه پرداختی به حساب سرپرستان خانوار حكایت داشت.

به نظر می رسد عزم جزم دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه های می تواند تاثیر مستقیمی در آزادسازی قیمت نان داشته باشد. اگر دولت اجرای فاز دوم را آغاز کند احتمال آزاد شدن قیمت نان نیز بیش از پیش تقویت می شود. این در حالی است که دولت مایل بود در اواخر سال گذشته فاز دوم هدفمندذی را آغاز کند و در همان زمان نیز بحث هایی پیرامون حذف کامل یارانه نان مطرح شد که با منتفی شدن اجرای فاز دوم هدفمندی بحث آزاد سازی قیمت نان نیز منتفی گردید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.