سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » چهار پیشنهاد موسویان، مذاکره کننده پیشین هسته‌ای ایران، برای خروج از بن‌بست...

چهار پیشنهاد موسویان، مذاکره کننده پیشین هسته‌ای ایران، برای خروج از بن‌بست

چکیده :واقعیت این است که تحریم‌های فلج‌کننده٬ عملیات پنهان و حمله نظامی٬ برنامه هسته‌ای ایران را کند خواهد کرد٬ اما در متوقف کردن آن ناکام خواهد بود....


در آستانه برگزاری اجلاس 5+،1، موسوی عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با پیشنهاد 4 فاز برای حصول توافق بین ایران و 1+5 در مذاکرات نوشت که غرب باید از موضع توقف غنی‌سازی ایران عقب‌نشینی کند.

به گزارش فارس، “حسین موسویان”٬ از اعضای سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران که به عنوان محقق مهمان در دانشگاه “پرینستون” آمریکا مشغول فعالیت است، سرمقاله‌ای را در روزنامه آمریکایی “بوستون گلوب” تحت عنوان “راه‌حل‌های واقعی برای بن‌بست هسته‌ای با ایران” منتشر کرد.

وی که در زمان خاتمی عضو تیم مذاکره کننده بود، در این مقاله که در آستانه مذاکرات ایران و گروه 1+5 منتشر می‌شود راهکارهایی را برای توافق بین تهران و طرفهای مذاکره آن در گفت‌گوهای 25 فروردین ارائه می‌کند.

وی در این مقاله نوشته است که در شرایط کنونی دست‌یابی به توافق بر سر برنامه هسته‌ای ممکن است.

موسویان می‌نویسد که جمهوری اسلامی قصد دارد یک راه‌حل بادوامی را برای بن‌بست سیاسی درباره برنامه هسته‌ای خود پیدا کند.

وی شرط لازم حصول توافق بین طرفین را این می‌داند که آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی‌اش حق غنی‌سازی ایران در خاک این کشور را به رسمیت بشناسند و نشان دهند که تهدید و جنگ٬ تنها گزینه‌های روی میز جامعه جهانی نیستند.

موسویان می‌نویسد: برای درخواست توقف غنی‌سازی دیگر خیلی دیر است و ایران از سال ۲۰۰۲ به قابلیت آستانه هسته‌ای دست یافته است.

وی این فرآیند را برگشت‌ناپذیر می‌داند و برای بازگرداندن پرونده هسته‌ای به وضعیت عادی راه‌هایی پیشنهاد می‌کند.

موسویان می‌نویسد که مذاکرات پیش‌رو در استانبول فرصت مناسبی برای برون‌رفت از بن‌بست ۹ ساله در زمینه هسته‌ای ایران است.

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران افزود: جمهوری اسلامی موضع توقف قطعی غنی‌سازی گروه ۱+۵ را نخواهد پذیرفت و لازم است که قدرت‌های غربی از مواضع پیشین خود عقب‌نشینی کنند.

حسین موسویان با انتقاد از رویکرد “تغییر رژیم” آمریکا و متحدانش٬ می‌نویسد: آمریکا باید به رهبران جمهوری اسلامی ثابت کند که سیاست‌هایش معطوف به تعامل است و نه تغییر رژیم در ایران.

وی می‌افزاید: واقعیت این است که تحریم‌های فلج‌کننده٬ عملیات پنهان و حمله نظامی٬ برنامه هسته‌ای ایران را کند خواهد کرد٬ اما در متوقف کردن آن ناکام خواهد بود.

موسویان در ادامه 4 فاز را برای حصول توافق در مذاکرات ایران با 1+5 را توصیه می‌کند که در فاز اول آن ایران غنی‌سازی 20 درصد را متوقف کند و در نقطه مقابل و به طور همزمان 1+5 میله‌های سوخت را به ایران داده و تحریم‌های نفتی و بانک مرکزی تهران را تعلیق کند.

در فاز دوم وی پیشنهاد می‌کند که ایران کد ترتیبات اجرایی 3.1 را اجرا کرده و به سوالات آژانس درباره ابعاد نظامی را پاسخ دهد. در نقطه مقابل هم 1+5 باید حق ایران برای داشتن انرژی هسته‌ای تحت پادمان ان‌پی‌تی را به رسمیت شناخته و تحریم‌های سازمان ملل مرتبط با امور هسته‌ای را تعلیق کند.

در فاز سوم وی پیشنهاد می‌کند که ایران اجازه بازرسی کامل به بازرسان آژانس از سانتریفیوژها داده و غنی‌سازی خود را محدود به تاسیسات موجود کند. ایران به عنوان گام اعتمادساز، سوختی را برای مصارف داخلی استفاده نمی‌کند، در اختیار نداشته باشد. در عوض 1+5 تحریم‌های یکجانبه در زمینه امور هسته‌ای را تعلیق کرده و کالاهای غیرنظامی (نظیر کالاهای صنعت هواپیمایی) را رفع تحریم کند و با ایران در زمینه صنعت هسته‌ای همکاری کند.

وی در فاز چهار پیشنهاد می‌کند به به منظور تضمین شفافیت بادوام، ایران پروتکل الحاقی و کد ترتیبات اجرایی 3.1 را مصوب کرده و همکاری خود را با آژانس به حداکثر رسانده و تا زمانی که ابهامات آژانس رفع نشده، ساخت تاسیسات جدید غنی‌سازی را متوقف کند. در مقابل 1+5 تمام تحریم‌های سازمان ملل و یکجانبه علیه ایران را بردارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “چهار پیشنهاد موسویان، مذاکره کننده پیشین هسته‌ای ایران، برای خروج از بن‌بست”

 1. mohsen گفت:

  روش اعتماد سازی بسیار بهتر از شیوه تهاجم و دشمن تراشی بیخود است و به نظر من این پیشنهاد با حفظ اقتدار ملی موجب اعتماد سازی جهانی و رفع فشارهای بین المللی از دوش مردم و کشور خواهد شد.

 2. آشنای ناشناس گفت:

  این پیشنهاد بسیار خوبی است به ویژه که از طرف شخصی متخصص و آشنا به این کارها پیشنهاد شده است. با این تبصره تکمیلی که جمهوری اسلامی علاوه بر امضای پروتکل الحاقی تعهد کتبی هم بسپارد که اولا کارشناسان آژانس هرموقع صلاح تشخیص دادند از تاسیاست اتمی جمهوری اسلامی بطور سرزده بازدید کنند و جمهوری اسلامی نیز تعهد بسپارد که هیچگاه دست به ساختن سلاح اتمی نخواهد زد. اگر کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا بازهم بخواهد بامبول درآورد و پر رویی کند، درآن صورت حق جمهوری اسلامی است که امضای خود را از آژانس پس گرفته و اعلام کند که اکنون ما آزاد هستیم که اگر خواستیم دست به ساخت بمب اتمی هم بزنیم. مگر آنکه ….

 3. kashani گفت:

  امریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران است و بس.

 4. irani گفت:

  تو فاز پنجم همه با هم بزننن و برقصند؟

 5. سعید گفت:

  راه حل آقای موسویان در صورتی توسط 5+1 قابل قبول خواهد بود که برای آنان ثابت شود ایران به دنبال ساخت جنگ افزار هسته ای نیست و همانگونه که ادعا میکند در پی استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است. در حال حاضر جامعه جهانی ادعای ایران را مردود میداند و تصور 5+1 (و البته حتی بسیاری از مردم ایران) این است که جمهوری اسلامی به دنبال ساخت بمب اتم است. به معاهدات بین المللی هم که چندان پایبند نیست. لذا این پیشنهادات نه از طرف 5+1 قبول خواهد شد نه جمهوری اسلامی به آن عمل خواهد کرد. گمان کنم بهترین شروع برای مذاکرات هسته ای دست برداشتن از شعارهای کهنه مرگ بر این و مرگ بر آن باشد.

 6. حسین گفت:

  نقش اسراییل و لابی های بسیار قدرتمند سیاسی و رسانه ای آن در این تحلیل در نظر گرفته نشده است

 7. ناشناس گفت:

  توان هسته اي ايران بلوف است،‌براي همين نمي توان امتياز خاصي در برابر آن گرفت.