سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تقدیر دولت از رئیس دانشگاه پیشتاز در تفکیک جنسیتی...
» صدرالدین شریعتی و دانشگاه علامه، الگوی دانشگاه اسلامی معرفی شدند

تقدیر دولت از رئیس دانشگاه پیشتاز در تفکیک جنسیتی

چکیده :اقدامات سوء شریعتی اما تنها به این موارد ختم نمی شود. او برای راه اندازی پردیس دخترانه دانشگاه علامه طباطبایی ظرف دو سال آینده برنامه ریزی کرده و در این مورد ادعا کرده است: با راه اندازی این پردیس می خواهیم به دانشجویان دختر حرمت بیشتری دهیم و حتی استادان خانم را هم در پردیس دختران جذب می کنیم. طرحی که در جهت تفکیک جنسیتی است که در چند سال اخیر به تناوب از سوی دولت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شده است. ...


کلمه – گروه اجتماعی: دانشگاه علامه طباطبایی و صدرالدین شریعتی رییس آن از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مورد تقدیر قرار گرفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری ها، وزارت علوم رتبه برتر در اجرای سیاست های اسلامی کردن دانشگاه های کشور را به دانشگاه علامه طباطبایی اختصاص داده و کامران دانشجو، وزیر علوم، در مراسمی با حضور بیش از چهل تن از روسای دانشگاه های کشور از صدر الدین شریعتی، رییس این دانشگاه علامه طباطبایی، به دلیل اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه تفکیک جنسیتی دانشجویان قدردانی کرده است.

پیش از این منابع مختلف خبری گزارش داده بودند که طرح تفکیک جنسیتی با وجود مانور تبلیغاتی احمدی‌نژاد و رسانه‌های دولت مبنی بر توقف اجرای آن، در دانشگاه علامه به شکلی کاملا توهین‌آمیز و حرمت‌شکنانه عملی شد و با شیوه خاص و به صورت نوعی طرح زوج و فرد در برنامه‌های کلاسی و فعالیت‌های دانشگاه به اجرا گذاشته شد. در این برنامه، روزهای زوج به دختران و روزهای فرد به پسران اختصاص یافت، و برنامه آموزشی سال تحصیلی نیز بر همین اساس تنظیم شد.

دولت احمدی نژاد که خود را مخالف اجرای این طرح نشان می داد، حالا به واسطه پیاده شدن تفکیک جنسیتی در دانشگاه علامه طباطبایی، شخصی را مورد تقدیر قرار می دهد که از یاران نزدیک احمدی‌نژاد و مشایی است.

بر اساس گزارش های پیشین کلمه در این باره، رئیس دانشگاه علامه در راستای پیاده سازی این طرح، در دستوری محرمانه به رؤسای دانشکده‌های این دانشگاه، فهرست‌های سه‌گانه‌ای از استادان دانشگاه تهیه کرده بود که شامل لیست‌های سفید، خاکستری و سیاه می‌شد. او با هدف تحقیر برخی از استادان مرد برجسته و خوشنام دانشگاه که به مدیریت او انتقاد دارند، نام آنها را در لیست سیاه قرار داده و دستور ممنوعیت تدریس آنها در کلاس‌های دخترانه را صادر کرده بود.

از سوی دیگر، با رسانه ای شدن موضوع تفکیک جنسیتی در دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات، در ١٤ شهریورماه سال گذشته، ستون جنسیت در قسمت دروس ارائه شده از روی سایت این دانشگاه حذف شد، حال آنکه همچنان دروس برای دانشجویان زن و مرد به شکلی جداگانه ارائه می شد.

اقدامات سوء شریعتی اما تنها به این موارد ختم نمی شود. او برای راه اندازی پردیس دخترانه دانشگاه علامه طباطبایی ظرف دو سال آینده برنامه ریزی کرده و در این مورد ادعا کرده است: با راه اندازی این پردیس می خواهیم به دانشجویان دختر حرمت بیشتری دهیم و حتی استادان خانم را هم در پردیس دختران جذب می کنیم. طرحی که در جهت تفکیک جنسیتی است که در چند سال اخیر به تناوب از سوی دولت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شده است.

صدرالدین شریعتی که همزمان با استانداری احمدی نژاد در اردبیل و مدیرکلی مشائی در وزارت کشور، معاون وزیر کشور بود و از حمایت گسترده مقامات حکومتی برخوردار است، در دوره حضور خود با اعمال خشونتی بی سابقه دهها استاد برجسته علوم انسانی اخراج یا بازنشسته کرده، نقش عمده ای در سرکوب و محرومیت از تحصیل شمار زیادی از دانشجویان داشته و در این دوره علاوه بر اجرای طرح تفکیک جنسیتی، تعداد زیادی از رشته های منحصر به فرد در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تعطیل و چندین گروه آموزشی را هم منحل کرده است.

بر اساس آنچه اواخر سال گذشته در نامه اعتراضی برخی از استادان مشهور دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار شده، برخوردهای غیرقانونی و بی ضابطه شریعتی تاکنون زمینه تشکیل پرونده های متعددی در محاکم قضائی و صدور رای علیه وی شده است. بارها استادان و دانشجویان شکایت و نارضایتی خود را با آرام ترین و قانونی ترین روش ها به نهادهای مسئول در قوه قضائیه و مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده اند. اما پادرمیانی و رایزنی دوستان نزدیک او در داخل و خارج از دانشگاه، آراء قطعی محاکم قضائی و حتی برخورد و تذکر نمایندگان مجلس که در یک مورد به نامه اعتراضی ۷۵ نفر از آنان منجر شد و حتی دستور ظاهرا صریح رئیس دولت، نه تنها منجر به اندکی تخفیف یا اصلاح در این روش های وی نشد، بلکه هربار عمق و ابعاد آن شدت یافته و قربانیان جدیدی گرفته است و با این وجود، هربار نیز بر سمت ها و مسئولیت های او در کمیته ها و شوراهای سرنوشت ساز ملی افزوده شده است.

این استادان در نامه خود نسبت به آنچه فروپاشی دانشکده اقتصاد علامه خواندند، هشدار داده و اعلام کردند: برخوردهای چندسال اخیر مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی و دانشکده اقتصاد این دانشگاه، کار را به جایی رسانده که دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی در آستانه فروپاشی قرار گرفته و با چشم اندازی نگران کننده مواجه شده است.

استادان برکنارشده دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی و برخی اعضای هیأت علمی این هم چنین در نامه خود خواستار تشکیل مرجعی مستقل برای رسیدگی و توقف آنچه تخلفات و اقدامات غیر قانونی و غیر متعارف خوانده و نابودی و تعطیلی این نهاد مهم علمی را درپی دارد شده و درخواست کرده بودند مرجعی در قوه قضائیه یا آن شورا برای رسیدگی به شکایات و اعتراضات اعضاء هیات علمی و دانشجویان تعیین شود تا استیفاء حقوق آنان را پیگیری کند.

اخراج و بازنشستگی اجباری و یا ترک ناشی از شرایط نامناسب نزدیک به یک سوم از استادان دانشکده اقتصاد اعم از باسابقه و تجربه آموخته و جوان، حذف ناگهانی پذیرش دانشجو در ۱۶ رشته علوم انسانی، تبدیل مسئولیت های انتخابی به انتصابی، از مدیریت گروه تا نمایندگان رسمی و قانونی استادان در شوراها و کمیته های تصمیم گیری دانشکده و دانشگاه، دخالت های نابجا در جزئی ترین امور، حتی توقف برنامه تاسیس درسهای جدیدی که به تصویب گروه، شورای آموزشی و پژوهشی دانشکده و حتی شورای دانشگاه رسیده است، ایجاد فضای پادگانی و اعمال کنترل شدید بر رفت و آمد، ملاقات ها، جلسات رسمی و کلاس های درسی از طریق نصب دوربین های متعدد،جلوگیری از برگزاری جلسات علمی و گفتگوها و مباحث علمی و آموزشی، همایش ها و مباحثات متعارف و ضروری یک محیط علمی و دانشگاهی، تعطیلی دسته جمعی و یا اعمال محدودیت های شدید برای تشکل ها، نهادهای علمی، فرهنگی و صنفی دانشجویان و جلوگیری از برگزاری جلسات علمی و آموزشی و انتشار نشریات آنان،برخوردهای بسیار خشمگینانه و غیرمتعارف با هرگونه درخواست یا اعتراض صنفی و حتی آموزشی دانشجویان خارج؛ از جمله مواردی بود که در این نامه مورد اشاره قرار گرفته بود.

هم چنین در نامه ای دیگر که از سوی مجید دری دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه، که دوران حبس در تبعید خود را در زندان بهبهان می گذراند، منتشر شده، آمده است: (صدرالدین شریعتی) در طول مدت مدیریتشان همواره مشغول سرکوب دانشجویان بوده و انگار غیر از امنیتی کردن کار دیگری نداشته است.

این تنها بخش کوچکی از کارنامه رییسی است که اکنون وزارت علوم دولت احمدی نژاد، او و مدیریتش را مورد تقدیر قرار داده و الگوی دانشگاه اسلامی خوانده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.