سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دیدار اردوغان با رهبری در غیاب احمدی نژاد/ موضع دوگانه ایران و ترکیه در قبال بحران ...

دیدار اردوغان با رهبری در غیاب احمدی نژاد/ موضع دوگانه ایران و ترکیه در قبال بحران سوریه

چکیده :در حالی که رهبری در دیدار با نخست وزیر ترکیه تاکید کرده است که از اصلاحات در سوریه همواره حمایت کرده و اصلاحاتی که در سوریه شروع شده، باید ادامه یابد، اردوغان بر این باور است که دولت سوریه در مسیری بسیار خطرناک و روی لبه شمشیر قرار دارد؛ راهی که در پایان آن پرتگاه است....


کلمه: رهبری در دیدار با رجب طیب اردوغان بار دیگر بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از سوریه تاکید کرد و گفت به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی از سوریه دفاع خواهد کرد و با هر گونه دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی سوریه به شدت مخالف است.

وی بار دیگر گفت: ما از اصلاحات در سوریه همواره حمایت می کنیم و اصلاحاتی که در سوریه شروع شده، باید ادامه یابد.

این در حالی است اردوغان پیشتر گفته بود که دولت سوریه در مسیری بسیار خطرناک و روی لبه شمشیر قرار دارد؛ راهی که در پایان آن پرتگاه است.

از نظر آنکارا، بشار اسد رئيس جمهور سوريه با شکست در اجرای اصلاحات دموکراتيک در مراحل اوليه بهار عرب، فرصت بقای خود را بر باد داده است و بشار اسد با اين خصوصيات نمی تواند دوام بياورد.

در این دیدار که در تالار آیینه حرم مطهر رضوی در مشهد مقدس برگزار شد، محمود احمدی نژاد حضور نداشت و محمدرضا رحیمی نخست وزیر ترکیه را همراهی می کرد.

این در حالی است که احمدی نژاد به استقبال اردوغان هم نرفته بود و صالحی بامداد چهارشنبه میزبان نخست وزیر ترکیه بود که به همراه دختر و همسرش راهی تهران شده بود.

پیش از سفر اردوغان به تهران گفته شد که وی حاوی پیام باراک اوباما برای رهبران ایران است و دیدار باراک اوباما و اردوغان در حاشیه کنفرانس کره جنوبی نیز بر این گمانه زنی قوت بخشید.

نخست وزیر ترکیه که از در بحران سوریه نقشی فعال در میان کشورهای غربی ایفا می کند، گفته بود که مساله دمشق از اصلی ترین محورهای مذاکرات وی در تهران است.

مساله ای که در دیدار کوتاه او با احمدی نژاد مطرح نشد و در این دیدار دو طرف با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه ايران و تركيه بر ضرورت حفظ و تعميق مناسبات همه جانبه در زمينه هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي وگسترش حجم مبادلات تجاري ميان دو کشور تاکيد کردند.

اما سخنان آیت الله خامنه ای در مشهد نشان می دهد که بحران سوریه موضوع جدی گفت وگوهای اردوغان با رهبری بوده است.

آیت الله خامنه ای در دیدار با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و هیئت همراه وی همچنین با تاکید بر لزوم تعمیق بیش از پیش همکاریهای دو کشور خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به طور جدی معتقد به گسترش همکاریها با ترکیه است و هرگاه دو کشور در زمینه مسایل مختلف با یکدیگر همراه بودند، این همراهی بسود ایران و ترکیه و همچنین دنیای اسلام بوده است.

رهبری با اشاره به نگاه ابزاری قدرتهای مسلط دنیا بویژه آمریکا به کشورهای منطقه مدعی شد: آمریکاییها هیچ ملتی را به عنوان ملت مستقل قبول ندارند.

آیت الله خامنه ای در ادامه گفت: آمریکاییها با همه کشورها اینگونه رفتار می کنند و بنابراین همواره باید در تصمیم گیریها مصالح کشورهای اسلامی در نظر گرفته شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.