سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مجمع فیلمسازان: فشارهای سیاسی عرصه را بر اهل فرهنگ تنگ کرده است...

مجمع فیلمسازان: فشارهای سیاسی عرصه را بر اهل فرهنگ تنگ کرده است

چکیده :چه کسی نمی‌داند، فیلم‌هایی که اینک مورد تاخت و تاز قانون‌ستیزان قرار گرفته‌اند پروانه نمایششان را با چه مشقت‌هایی دریافت کرده‌اند؟ دریافت پروانه نمایش در سینمای ایران همانند عبور از هفت خان رستم است و شاید حتی سخت‌تر! فیلمسازان باید نظر ده‌ها تن از شورا‌های مختلف در یمین و یسار وزارت خانه عریض و طویل فرهنگ و ارشاد اسلامی را جلب کنند تا بتوانند پروانه نمایشی را اخذ کنند که قرار است ضامن حیثیت و سرمایه‌شان باشد. ...


کلمه: شورای مرکزی مجمع فیلمسازان ایران درپی توقیف فیلم‌های دارای پروانه نمایش در اکران نوروزی سال ۱۳۹۱ تاکید کرد: ما نا‌گزیریم مداخله‌های سیاسی را در عرصه سینما نفی کنیم و اعلان کنیم فشارهای سیاسی بر مدیران فرهنگی و فیلمسازان کشورمان، عرصه را بر آن‌ها تنگ خواهد کرد و میدان رقابت فرهنگی برای رقبای خارجی، باز خواهد ماند.

ششم فروردین سازمان سینمایی سوره با انتشار بیانیه‌ای از توقف اکران دو فیلم “زندگی خصوصی” و “گشت ارشاد” خبر داد.

در بیانیه شورای مرکزی مجمع فیلمسازان که در خبر آنلاین منتشر شد، آمده است: در سالی که به عنوان سال تولید ملی با سرمایه ایرانی لقب گرفته اگر نتوانیم به تولید داخلی و سرمایه بخش خصوصی در سینمای ایران احترام بگذاریم، ناگزیر به احترام گذاشتن به تولیدات خارجی هستیم.‌‌ همان طور که هم اکنون وقت بسیاری از مخاطبین ایرانی صرف دیدن فیلم‌های سینمایی خارجی می‌شود.

اعضای شورای مرکزی مجمع فیلمسازان سینمای ایران، شامل عزیزا… حمیدنژاد، مهدی فخیم‌زاده، مهرداد فرید، علیرضا داوودنژاد، مجید قاری‌زاده، محسن امیریوسفی، داوود موثقی، محمد احمدی، کیومرث پوراحمد، منوچهر مصربی و سیامک شایقی هستند.

فیلم سازان تصریح کرده اند: چه کسی نمی‌داند، فیلم‌هایی که اینک مورد تاخت و تاز قانون‌ستیزان قرار گرفته‌اند پروانه نمایششان را با چه مشقت‌هایی دریافت کرده‌اند؟ دریافت پروانه نمایش در سینمای ایران همانند عبور از هفت خان رستم است و شاید حتی سخت‌تر! فیلمسازان باید نظر ده‌ها تن از شورا‌های مختلف در یمین و یسار وزارت خانه عریض و طویل فرهنگ و ارشاد اسلامی را جلب کنند تا بتوانند پروانه نمایشی را اخذ کنند که قرار است ضامن حیثیت و سرمایه‌شان باشد.

پس از مخالفت انصار حزب الله با اکران نوروزی دو فیلم “خصوصی” و “گشت ارشاد”، پخش این فیلم‌ها متوقف شده است.

انصار حزب الله علاوه بر مخالفت خود با اکران این فیلم‌ها، روز ۲۷ اسفندماه نیز در برابر وزارت ارشاد تجمعی اعتراض امیز برگزار کرده بود.

تجمع حزب الله در حالی صورت می گیرد که طی سه سال گذشته گروه ها و احزاب رسمی موفق به کسب مجوز برای تجمع و تظاهرات نشده اند.

توقف نمایش این دو فیلم در مشهد به درخواست علم الهدی، نماینده ولی فقیه، در این شهر بوده است. در شهر بوشهر نیز اکران فیلم “گشت ارشاد” به دستور امام جمعه این شهر متوقف شده و شورای تامین بابل نیز از اکران فیلم “خصوصی” جلوگیری کرده است.

انصار حزب الله در بیانیه خود خواستار ممنوعیت این دو فیلم «ضداخلاقی و ضد ارزشی» شده و گفته که شکایتی را به محسنی اژه‌ای دادستان کل ایران تحویل داده است.

علیرضا سجادپور، معاونت امور سینمایی وزارت ارشاد، در واکنش به این درخواست‌ها گفته که «مملکت قانون و دارد اینگونه تهدید کردن‌ها به شوخی نزدیک‌تر است تا به واقعیت.»

پیش از این نیزسازمان سینمایی این کشور با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به تغییر زمان اکران این فیلم‌ها اعتراض کرده بود. در این اطلاعیه آمده بود که هر گونه تغییر و جابه جایی در اکران فیلم‌ها در سطح استان‌ها باید با نظارت سازمان سینمایی باشد و کسی نمی‌تواند با “تصمیم شخصی” جلوی اکران فیلم‌ها را بگیرد.

داستان فیلم گشت ارشاد، درباره سه جوان از جنوب شهر تهران است که برای به دست آوردن پول دست به کارهای خلاف می‌زنند. یکی از کارهایشان این است که درقالب گشت ارشاد از مردم اخاذی می‌کنند.

فیلم خصوصی نیز داستان مردی است که سال‌ها پیش از تندروهای انقلابی بوده اما حالا در جایگاه سیاسی متفاوتی قرار گرفته است. آشنایی و دلبستگی او به یک زن نویسنده او را در زندگی خانوادگی و کاری‌اش با مشکلاتی رو به رو می‌کند.

روزنامه دولت مدعی شده بود که این فیلم علیه مردان احمدی نژاد ساخته شده است.

سابقه ممنوعیت پخش فیلم های سینمایی دارای مجوز امر تازه ای نیست و هر از گاهی شکل تازه ای به خود می گیرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.