سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه خانواده توسلی به آملی لاریجانی: نقش قوه قضائیه در این پرونده کجاست؟...

نامه خانواده توسلی به آملی لاریجانی: نقش قوه قضائیه در این پرونده کجاست؟

چکیده :ظاهراً برخی افراد در کشور ما مصونیت نانوشته دارند و می­توانند خودسرانه با حیثیت، جان و مال سایرشهروندان بازی کنند....


خانواده توسلی با نوشتن و ارسال نامه ای دیگر به ریاست دستگاه قضایی ایران، آملی لاریجانی و وزیر اطلاعات، حیدر مصلحی خواهان رسیدگی و پاسخگویی در خصوص پرونده مهندس محمد توسلی شده اند.

به گزارش «چمران نیوز»، خانواده توسلی که به لحاظ شرایط جسمانی و کهولت سن محمد توسلی نگران وضعیت جسمانی و سلامتی وی هستند با پیگیری های مداوم خود و ارسال نامه هایی به مراجع قضایی خواهان رسیدگی به پرونده ایشان و اعلام نظر صریح مسئولین قضایی درمورد پرونده او هستند.

در این نامه خانواده توسلی ضمن اعتراض مجدد به بازداشت و نگهداری آقای توسلی طی این مدت در بند امنیتی ۲۰۹ اظهار داشته اند: ۵ ماه از بازداشت مهندس محمد توسلی در بند ۲۰۹ می­گذرد، در حالیکه در پرونده­اش قرار وثیقه صادر و تودیع وثیقه نیز صورت گرفته و نهایتاً بلامانع بودن آزادی ایشان نیز کتباً به ایشان ابلاغ گردیده­است. با این وجود می خواهند ایشان را با ۷۴ سال سن، در بند ۲۰۹ نگهدارند و عزم خود را برای تحقق اهدافشان جزم کرده­اند! در پیگیریهایی که ایشان در زندان داشته، گویا بهانه­ اجرای حکم سال ۱۳۸۰ برای ادامه این بازداشت غیرقانونی محیا شده! حکمی که حدوداً ۴۰ نفر محکوم را در بر دارد. سوال اینجاست، اگر قرار وثیقه صادر شده است، چرا ضابطین اصرار بر نگهداری ایشان در بند ۲۰۹ دارند؟

محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران و اولین شهردار تهران بعد از پیروزی انقلاب می باشد که در ۱۲ آبان سال ۹۰ در تهران و در ارتباط با نامهٔ ۱۴۳ فعال سیاسی و اجتماعی بازداشت شده بود. همچنین چندی پیش سید محمد خاتمی نیز در پیامی به خانواده ایشان اظهار امیدواری کرده بود که با تجدید نظر مسئولان قضایی ایران نسبت به پرونده آقای توسلی هر چه سریعتر از ایشان رفع اتهام و مشکلات شان مرتفع شود.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

۱- ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت ا… آملی لاریجانی

۲- وزیر محترم اطلاعات حجت الاسلام و المسلمین مصلحی

موضوع: ادامه بازداشت غیرقانونی مهندس محمد توسلی

سلام علیکم

یقیناً پیرو مکاتبات قبلی، از شرایط و وضعیت خانواده مطلع گردیده­اید. از مدت بازداشت مهندس محمد توسلی (۱۲/۰۸/۱۳۹۰) تا کنون، حدوداً ۵ ماه سپری شده است. ایشان تنها بدلیل امضای یک نامه خطاب به آقای خاتمی، بازداشت و به بند ۲۰۹ منتقل گردیده­اند. جالب آنکه برخی از سایتهای معلوم­الحال در زمانیکه ضابطین دستگاه قضائی در حال بازرسی منزل بوده و هنوز پدرمان را در منزل همراه داشتند، با اقدامی هماهنگ خبر کذب جعل امضا و بازداشت ایشان را منتشر نمودند که در این خصوص مکاتبات لازم همراه با مستندات و مدارک به مسئولین دستگاه قضائی از جمله دادستان محترم تهران ارائه گردیده­است. فارغ از این مبحث که اقدام این سایتها غیر قانونی و بر خلاف نص صریح قوانین کیفری و مصداق افتراست، ظاهراً برخی افراد در کشور ما مصونیت نانوشته دارند و می­توانند خودسرانه با حیثیت، جان و مال سایرشهروندان بازی کنند.

5 ماه از بازداشت مهندس محمد توسلی در بند ۲۰۹ می­گذرد، در حالیکه در پرونده­اش قرار وثیقه صادر و تودیع وثیقه نیز صورت گرفته و نهایتاً بلامانع بودن آزادی ایشان نیز کتباً به ایشان ابلاغ گردیده­است. با این وجود می خواهند ایشان را با ۷۴ سال سن، در بند ۲۰۹ نگهدارند و عزم خود را برای تحقق اهدافشان جزم کرده­اند! در پیگیریهایی که ایشان در زندان داشته، گویا بهانه­ اجرای حکم سال ۱۳۸۰ برای ادامه این بازداشت غیرقانونی محیا شده! حکمی که حدوداً ۴۰ نفر محکوم را در بر دارد. سوال اینجاست، اگر قرار وثیقه صادر شده است، چرا ضابطین اصرار بر نگهداری ایشان در بند ۲۰۹ دارند؟

نقش قوه قضائیه در این پرونده کجاست؟ اگر قرار است حکم سال ۱۳۸۰ که محکومیتی ۸ ساله را برای مهندس توسلی در بردارد پس از ۱۰ سال و در سن ۷۴ سالگی به یکباره برای ایشان اجرا گردد، چرا بند ۲۰۹ ایشان را به بند عمومی و یا به سازمان زندانها جهت اجرای حکم سال ۱۳۸۰ تحویل نمی­دهد؟ بازجو اخیراً در مراجعه ای به مهندس محمد توسلی، اعلام نموده­است که حکمی (دستوری) را از مقامات قضائی دریافت داشته تا ایشان را در بند ۲۰۹ نگهدارد!؟

می خواهیم به عنوان همسر و فرزندان محمد توسلی ، مطلع گردیم که کدام نهاد در قوه قضائیه چنین دستوری را به ضابطین داده است!؟ کدام مرجع قائل به ادامه حضور ایشان با ۷۴ سال سن و با سابقه ای روشن در عالم سیاست، در بند ۲۰۹ است؟!

چرا مسئولین دستگاه قضائی صراحتاً در خصوص ادامه بازداشت و نگهداری پدرمان در بند ۲۰۹ اظهارنظر نمی­کنند؟! چرا فردیکه از سال ۱۳۴۰، با قلم خود و با توکل و ایمان و نیز با متانت، با بی عدالتی مبارزه کرده، باید بدلیل صرفاً امضای یک نامه روانه زندان شود و با گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ صدور قرار وثیقه و تودیع آن، هنوز در بند ۲۰۹ و در سلولی فاقد هرگونه امکانات نگهداری شود؟

آیا در کشور ما بیان عقیده و نظر، آنهم خطاب به یک فرد فرهیخته همچون سید محمد خاتمی می­باید چنین هزینه سنگینی را در بر داشته باشد؟! وزیر محترم اطلاعات بر مصائبی که بر خانواده مهندس توسلی گذشته، به خوبی آگاه است. دادستان محترم تهران نیز به خوبی در جریان جزئیات پرونده­ خانواده مهندس توسلی قرارداشته و از ابتدا مخاطب تمامی مکاتبات بوده­اند.

امید است ریاست محترم قوه قضائیه، وزیر محترم اطلاعات، دادستان محترم تهران و سایر مسئولین ذیربط ضمن پیگیری وضعیت مهندس توسلی در بند ۲۰۹، پاسخگوی عملکرد ضابطین و ابهامات موجود در روند قضائی پرونده و نیز عواقب ادامه این وضعیت باشند.

با سپاس

خانواده مهندس محمد توسلی

۸/۰۱/۱۳۹۱

گیرنده: دادستان محترم عمومی و انقلاب تهران، جناب آقای جعفری دولت آبادی(جهت اطلاع و اقدام لازم)Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.