سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه جمعی از فعالان فرهنگی و مطبوعاتی به ريیس قوه قضايیه برای آزادی احسان هوشمند...

نامه جمعی از فعالان فرهنگی و مطبوعاتی به ريیس قوه قضايیه برای آزادی احسان هوشمند

چکیده :اکنون که در آستانه عید نوروز قرار گرفته‌ایم و همه ایرانیان در سراسر دنیا در انتظار حلول سال نو و تازه کردن دل و جان خود هستند، ما امضا کنندگان این نامه – که جمعی از دانشگاهیان و فعالان فرهنگی و مطبوعاتی این مرز و بوم هستیم- از آن مقام محترم مسئول خواهشمندیم دستور فرمایید با رسیدگی فوری به پرونده آقای احسان هوشمند، موجبات آزادی این پژوهشگر ارجمند و بازگشت وی به دامان خانواده‌اش را در این ایام ویژه فراهم آورید....


جمعی از دانشگاهیان، فعالان فرهنگی و مطبوعاتی در نامه‌ای به رئیس قوه قضايیه خواهان آزادی احسان هوشمند، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه مطالعات اجتماعی و اقوام ایرانی شدند.

به گزارش جرس، در بخشی از این نامه آمده است: دریغ ما این است که چنین فردی با کارنامه و پیشینه روشن که تمام دغدغه و تلاشش در جهت همگرایی ملی، تحلیل انتقادی حرکات قوم‌گرایانه، پرهیز همگان از اقدامات خشونت‌ورزانه و ترویج ایده پیگیری مطالبات در چارچوب‌های قانونی و شفاف بوده است، هم اکنون در کنج زندان است و در واقع با دربند کردن وی، عرصه را برای دیدگاه‌های براندازانه و تجزیه‌طلبانه گشاده تر کرده‌اند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد

جناب آقای آیت الله صادق لاریجانی

رئیس محترم قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

همان گونه که آگاهی دارید حدود 70 روز از بازداشت آقای احسان هوشمند، روزنامه‌نگار و پژوهشگر سرشناس در حوزه مطالعات اجتماعی و اقوام ایرانی می‌گذرد (ایشان در شامگاه روز شنبه 17 دی ماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.)

احسان هوشمند از جمله روزنامه‌نگاران و پژوهشگران سخت‌کوش، اخلاق‌گرا، منصف، پایبند به قانون و از مدافعان جدی استقلال و تمامیت ارضی ایران عزیز است که در طول سال‌ها فعالیت علمی و پژوهشی‌اش، کتاب‌ها و مقاله‌هاي ارزشمند و شایان توجهی را در زمینه شناخت و تحلیل آسیب‌های اجتماعی، توسعه، جامعه‌شناسی آموزش و پرورش و بویژه مطالعات قومی و هویتی، تألیف و منتشر کرده و جامعه علمی و مطبوعاتی کشور را نیز از نتایج کوشش‌های روشنگرانه خویش بهره‌مند کرده است.

براساس شناختی که ما از آقای هوشمند داریم، وی با باور راسخی که به قانونگرایی دارد، همواره تمامی فعالیت‌های علمی و حرفه‌ای خود را به گونه‌ای شفاف، علنی و قانونی دنبال کرده و اقداماتش را بر پایه توجه و پایبندی عمیق به منافع و مصالح ملی سامان ‌داده است.

دریغ ما این است که چنین فردی با کارنامه و پیشینه روشن که تمام دغدغه و تلاشش در جهت همگرایی ملی، تحلیل انتقادی حرکات قوم‌گرایانه، پرهیز همگان از اقدامات خشونت‌ورزانه و ترویج ایده پیگیری مطالبات در چارچوب‌های قانونی و شفاف بوده است، هم اکنون در کنج زندان است و در واقع با دربند کردن وی، عرصه را برای دیدگاه‌های براندازانه و تجزیه‌طلبانه گشاده تر کرده‌اند!

متأسفانه با گذشت بیش از دو ماه از بازداشت این شخصیت فرهیخته و نجیب و 65 روز نگهداري وي در سلول انفرادي، خانواده وی فقط یک بار توانسته‌اند با او ملاقاتی كوتاه داشته باشند که گویا ناراحتی‌هایی نیز در وضعیت جسمی وی مشاهده شده و باعث نگرانی عمیق خانواده و دوستان ایشان شده است.

اکنون که در آستانه عید نوروز قرار گرفته‌ایم و همه ایرانیان در سراسر دنیا در انتظار حلول سال نو و تازه کردن دل و جان خود هستند، ما امضا کنندگان این نامه – که جمعی از دانشگاهیان و فعالان فرهنگی و مطبوعاتی این مرز و بوم هستیم- از آن مقام محترم مسئول خواهشمندیم دستور فرمایید با رسیدگی فوری به پرونده آقای احسان هوشمند، موجبات آزادی این پژوهشگر ارجمند و بازگشت وی به دامان خانواده‌اش را در این ایام ویژه فراهم آورید.

پیشاپیش از دستور مساعد جناب عالی سپاسگزاریم.

 

امضا کنندگان نامه به ترتیب حروف الفبا:

هومن اسکندری، علیرضا روحانی، محمدحسن محقق معین، اوژن اکبری، سلمان زند، دکتر مجتبی مقصودی، ساناز افتخارزاده، حسین زندی میثم موحدفرد، علیرضا افشاری، محمد جعفر سعادت، مهدی ملکی، فرهاد باغبانی، امیر شیخ الاسلامی، مهدی مهدوی،مهدی بختی، سامان عابری، محسن نبی زاده، تیرداد بنکدار، ابراهیم عبدالله زاده، حسین نوری‌نیا،دکتر محمود توکلی،عقاب علی احمدی، الهام هومین‌فر، دكتر سعید خراطها، علی فتوتی، داوود دشتبانی، علی قادری، هوتن دولتی، محسن قاسمی شاد ،میلاد دهقان،حجت کلاشی، آتوسا راوش، آرش کیخسروی، ابراهیم رحمتی، فرشید گروهی، سعید رضایی، مسعود لقمان، دکتر محمد رضایی، دکتر حسین مجتهدی.

رونوشت:

مجلس شورای اسلامی- ريیس محترم کمیسیون اصل 90 قانون اساسی، برای آگاهی و دستور پیگیری وضعيت پروندة احسان هوشمند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.