سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » متهم ردیف سوم اختلاس: من فقط داشتم خدمت می کردم...
» من طبق وظیفه ام دستورات را انجام می دادم

متهم ردیف سوم اختلاس: من فقط داشتم خدمت می کردم

چکیده : من فکر می کردم دارم به مملکت خدمت می کنم. من همرزم شهدا بودم و وقتی کیفرخواستم خوانده شد فکر نمی کردم این اتهامات من است. خاوری کجای دنیا دارد به ریش من می خندد و حالا من امروز باید به جای او جوابگو باشم. آقای قاضی! من سال گذشته بهترین رئیس شعبه بانک ملی کشور شدم و امروز باید محاکمه شوم. ...


متهم ردیف سوم این پرونده در حالی فقط ده دقیقه با وکیل خود صحبت کرده بود، می گریست و می گفت من فکر می کردم دارم خدمت می کنم. من همرزم شهدا بوده ام.

رییس شعبه بانک کیش می گوید: آقای قاضی! من سال گذشته بهترین رئیس شعبه بانک ملی کشور شدم و امروز باید محاکمه شوم.

قاضی خطاب به وی می گوید که شما متهم به فساد فی الارض، مشارکت در اخلال نظام اقتصادی ، صدور 102 فقره ال سی با علم به ضربه زدن به نظام و همچنین اخذ رشوه به مبلغ 107 میلیون تومان و پولشویی به استناد مدارک و اظهارات بانک صادرات، وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نود، بازرسی کل کشور، بورس و اظهارات شهود هستید از خود دفاع کنید.

متهم اما این اتهامات را قبول ندارد و می گوید: من تنها 10 دقیقه با وکیلم صحبت کردم که قاضی در پاسخ گفت: شما نگران وکیل نباشید. وی پرونده را مطالعه کرده است از خودتان دفاع کنید.

دراین جلسه متهم ردیف سوم پرونده با بیان اینکه من تنها دستورات را اجرا می کرد گفت: وقتی کیفرخواستم خوانده شد فکر نمی کردم این اتهامات من است. خاوری دارد به ریش من می‌خندد و حالا من امروز باید به جای او جوابگو باشم.

صبح شنبه آقای س- م رئیس اسبق شبعه بانک ملی کیش پس از استماع کیفرخواست در سومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی از سوی قاضی سراج به جایگاه فرا خوانده شد.

رئیس اسبق شعبه بانک ملی جزیره کیش در دفاع از خود اظهار داشت: در مورد 100 میلیون رشوه باید بگویم اشتباه کرده ام چون آن لحظه بدهکار بودم با این که می توانستم از پدرم قرض کنم ولی به صورت قرض الحسنه از گروه آریا قرض کردم چون آنها مشتری بانک بودند و من پشیمانم. در مورد 7 میلیون تومان هم باید بگویم اسناد و مدارک موجود است. سال اول قبول نکردم و سال دوم هم به نیت ساخت مسجد امام صادق که من عضو هیئت امنای آن هستم قبول کردم.

متهم پرونده اظهار داشت: از هیئت کارشناسی می خواهم تا عملکرد من را در جزیره کیش کارشناسی کنند شاید این کارشناسی باعث شود کارمندان دیگری مانند من اشتباه نکنند. اواخر سال 88 بود که رئیس اداره بانک ملی کیش گفت: گروه آریا مورد تایید خاوری است و برایشان حساب ارزی باز کنید تا کارشان حل شود. این اولین بار بود که اعتبار اسنادی داخلی باز می شد و من تجربه ارزی نداشتم. یادم هست که نامه ای که از بانک صادرات برای ما ارسال شد بدون مهر و سربرگ بود که بعد این نواقص اصلاح شد. خانم (م) مسئول دایره ارز گفت: آقای رئیس من شک دارم این مدارک واقعی باشد و آنها صوری است (نخستین ال سی 10 میلیارد تومان بود) . وقتی موضوع را به آقای «ا ل» رئیس اداره اطلاع دادم عصبانی شد و گفت اگر مطمئن هستید صوری است انجام ندهید دوباره به خانم (م) تماس گرفتم و گفتم کار را متوقف کنید ولی رئیس اداره با خانم (م) تماس گرفت و با شدت و تحکم گفت: انجام دهید ، خود مدیرعامل گفته اند. من هم به خانم (م) گفتم اگر قانع شدید انجام بدید این در حالی بود که آقای الف رئیس اداره گفته بود من کار را تایید می کنم.

متهم ردیف سوم پرونده خطاب به قاضی گفت: آن زمان رئیس شعبه 40 نفره بودم و همچنین رئیس کانون بانک های کیش که 100 شعبه داشت و چون دغدغه زیادی داشتم موضوع را به بچه های ارزی سپردم ابتدا منابع ما کم بود و وقتی تمام شد به رئیس اداره گفتم و وی گفت ما تامین می کنیم. یادم هست که از بانک های کارآفرین انصار و پاسارگاد هزار میلیارد هزار میلیارد منابع تامین می شد و حجم اعتبارات بالا رفت و همه با دستور رئیس اداره بود.

آقای س – م رئیس اسبق شعبه بانک ملی کیش در ادامه دفاعیات خود گریست و گفت: من فکر می کردم دارم به مملکت خدمت می کنم. من همرزم شهدا بودم و وقتی کیفرخواستم خوانده شد فکر نمی کردم این اتهامات من است. خاوری کجای دنیا دارد به ریش من می خندد و حالا من امروز باید به جای او جوابگو باشم. آقای قاضی! من سال گذشته بهترین رئیس شعبه بانک ملی کشور شدم و امروز باید محاکمه شوم.

قاضی خطاب به متهم گفت: شما حتی ساعت 10 شب هم پول واریز می کردید متهم گفت از ساعت 8 شب به بعد سیستم بانک ملی مسدود می شود اوج واریزی ما شاید تا ساعت 3.5 بوده است که همه اینها به دستور آقای الف رئیس اداره بوده است. من هیچ وقت فکر نمی کردم این کارهایی که انجام می دهم غیر قانونی است.

جای خالی مجرمان اصلی

اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی توسط ال سی های جعلی بانک صادرات در زمان تصدی محمد جهرمی، دبیراجرایی پیشین شورای نگهبان صورت گرفت و به همین دلیل در اویل مهر ۱۳۹۰ از ریاست بانک صادرات برکنار شد. اما او نمی خواست این خبر رسانه ای شود.

اما محمد جهرمی مشکلاتی از قبیل اختلاس در بانک را ناشی از ناموفق بودن سیستم کنترل بانکی دانسته و گفته بود که با ادامه روند فعلی، مسئولان بانک مرکزی باید پاسخگوی سوء استفاده های احتمالی در آینده نیز باشند.

مدیرعامل بانک صادرات که باید در رابطه با این فساد عظیم مالی پاسخگو باشد بدون یک عذرخواهی ساده و طلبکارانه از مسوولان خواسته است به خاطر کشف و دستگیری عناصر باند متهم به سوء استفاده مالی، از او تشکر کنند، هر چند جهرمی از کار برکنار شد ولی کسی به پرونده او رسیدگی نکرده است.

بدنبال اوج گرفتن دعوا بین طرف های درگیر در این اختلاس، رهبری درخواست کرد که این موضوع ” کش” نیاید و مسئولان به کارهایشان برسند. اما دادگاه این اختلاس با حضور متهمان رده چندم در حال برگزاری است و خبری از چهره های اصلی در این پرونده نیست.

در حالی که جهرمی، خاوری را یکی از عوامل اصلی اختلاس می داند،او که مدیرعامل برکنار شده بانک سپه بود و پس از اعمال فشارهای مختلف به ریاست بانک ملی رسید، حمایت ۱۷۰ تن از نمایندگان مجلس را در کارنامه خود دارد.

محمودرضا خاروی، مدیرعامل بانک ملی ایران هم که اینک در کاناداست و نحوه خروجش از کشور نیز بسیار پر ابهام بود، با بیان این که “ریشه اصلی این سوء استفاده در بانک صادر کننده اعتبارات اسنادی بوده و تردیدی در مسوولیت بانک صادرات نیست” از سمت خود استعفا کرده است.

در این اختلاس هفت بانک مشارکت داشتند و اسامی نمایندگان مجلس نیز در این پرونده برده شده بود. علاء‌الدین بروجردی٬ ارسلان فتحی‌پور٬ محمد دهقان٬ جبار کوچکی‌نژاد و صمد مرعشی و فرزندان تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله افرادی هستند که در این اختلاس نقش داشته اند.

هر چند وزیر اقتصاد متهم اصلی این پرونده را قهرمان صنعت کشور خوانده بود و گفته بود که وی تاکنون ده هزار شغل در کشور ایجاد کرده است و باید او را به عنوان قهرمان معرفی کرد، اما امروز وی به عنوان اولین متهم، در مقابل دادگاه قرار گرفت و به دفاع از خود پرداخت.

محمود احمدی نژاد نیز در واکنش به کسانی که دولت را به اختلاس متهم می کنند گفته بود “ما باز هم سکوت می‌کنیم که به خاطر مقام رهبری است، البته این سکوت وحدت بخش طولانی مدت نخواهد بود”.

همزمان با برگزاری انتخابات نمایشی مجلس نهم و برای انحراف افکار عمومی از مفاسد کلان اقتصادی تیم احمدی نژاد و نزدیکان دفتر رهبری، دادگاهی با حضور ۳۲ متهم در حالی تشکیل شده است که چهره های اصلی غایب هستند.

جعبه سیاه پرونده را پای میز محاکمه می آوریم

در سومین جلسه رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ، قاضی سراج ادعا کرد: عده‌ای می‌گویند جعبه سیاه پرونده فراری است اما با قاطعیت می‌گویم افراد فراری هم پای میز محاکمه می‌آیند.

این در حالی است که عاملان اصلی که در ایران هم هستند هنوز پایشان به دادگاه نرسیده است.

سومین دادگاه علنی پرونده فساد مالی در حالی صبح امروز آغاز شد که قاضی پرونده از وجود یکصد متهم در ارتباط با این پرونده خبر داد.

سراج با بیان اینکه این دادگاه ۳۲ متهم دارد اما پرونده فساد مالی بزرگ ۱۰۰ متهم دارد ادامه داد: عده‌ای مدعی هستند افرادی متهمان را وادار به اعتراف نکردن، کرده‌اند. برخی از متهمان می‌گویند جعبه سیاه پرونده فراری است اما با اطمینان می گویم افراد فراری پای میز محاکمه می‌آیند.

وی افزود: از پلیس اینترپل هم خواستار شناسایی و دستگیری متهمان شده‌ایم.


دستگیری یکی از نزدیکان خاوری

حسين دشتي مدير روابط عمومي و رئیس حوزه مدیریت بانك ملي دوشنبه شب گذشته دستگير شد. دشتي از نزديكترين مديران بانك ملي به خاوري بود و تا زمان دستگیری در سمت خود فعال بوده است.

دشتی همچنین در مهرماه گذشته و چند روز پس از فرار خاوری به رسانه ها و مقامات قضایی اعلام کرده بود که مدیرعامل بانک ملی برای ماموریت به لندن رفته و بزودی به کشور بازخواهد گشت.

محمودرضا خاوري در سوم مهرماه گذشته و پس از فرار از ایران آخرین نامه خود درباره وضع پیش آمده برایش پس از افشای اختلاس بزرگ را خطاب به دشتی نوشته بود. محمودرضا خاوری در اردیبهشت سال۸۸ با حکم شمس الدین حسینی در حالی به ریاست بانک ملی منصوب شده بود که خانواده و خود وی مقیم و شهروند کاناده شده بودند.

به گزارش الف،دفتر روابط عمومی درباره بازداشت دشتی سکوت کرده و تلفنهای این دفتر کسی به سوالات خبرنگاران پاسخ نمی دهد.

در همین حال، سایت «مشرق‌نیوز» از بازداشت الیاس محمودی٬ رئیس سابق حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در رابطه با پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بانک صادرات خبر داد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “متهم ردیف سوم اختلاس: من فقط داشتم خدمت می کردم”

 1. ناشناس گفت:

  آقای مسلمان همرزم شهدا! آیا از اسلام نیاموخته ای که انسان در مقابل اعمال خود مسئول است. اگر نگران بودی استعفا می دادی که روزی بندگان به دست خدای متعال است اما حب دنیا چشم عقل شما را کور کرد و به خون شهدا خیانت کردید.

 2. ايراني گفت:

  قطعا اين متهمان رده چندمي را در انفرادي، بي اطلاع نگه داشته اند، و به احتمال زياد آنها را حتي فريب ميدهند كه مثلا فلان اتهام را قبول كنند تا موجبات آزادي شان فراهم شود.

  به اين متهمان اجازه انتخاب وكيل نميدهند، حتي اجازه نمي دهند كه با وكيل تسخيري كه توسط دادگاه تعيين شده مكالمه داشته باشند. آنها را در بي اطلاعي محض از ابعاد پرونده نگه ميدارند.
  اجازه نمي دهند كه متهمان همديگر را ببينند تا مبادا رد پاي كله گنده ها در اين پرونده به آنها ثابت شود.

  به هر حال، قطعا افراد زيادي نظير نمايندگان مجلس، سرداران سپاه و … در اين پرونده و پرونده هاي مشابه اين و پرونده هاي متصل به اين درگيرند.
  احتمال زياد تعدادي متهم رده چندم،‌فدا خواهند شد و قضيه تمام شده اعلام ميشود.

 3. akbar گفت:

  این بابا لابد از اقوام مسئولین نیست و به صورت گوشت دم توپ از انها استفاده میشود فقط 100میلیون تومان گرفنه ولی فک و فامیل میلیاردی گرفته اند

 4. ناشناس گفت:

  نوش جون هر کی خورد که خداوند فرموده بخورید تا بخورانم

 5. مشدعلی میرزا گفت:

  به خدا سوگند اگر میشد رهبری و اعضای بیت را محاکمه کرد همه پولها به مملکت بار میگشت.

 6. مجتبی گفت:

  ای خدا.امروز برادرم دریکی از شعبه هایی که دادیارش یک خانوم بودند بخاطر هشتصدوهفتادوپنج هزارتومان به زندان فرستاده شد.هرچه فریادزدیم این شب عیدی قرار زندان صادر نکن گفت الا ولابد یاپول یازندان…..حالا مامردم گیر یک میلیون پول برای نرفتن به زندان واین مقربان درگاه هزارمیلیارد-هزارمیلیارد اعتبار توجیب امثال خاوری میریختن.دلم برای خودم وبچه های ندارو بی کسم میسوزد.یاحسین-میرحسین

 7. ناشناس گفت:

  وقتی دستور سکوت پرونده صادر شد دیگه بایدتاآخرمی خواندی که چه خواهدشد.