سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هاشمی رفسنجانی: به همه آرمان های انقلاب نرسیدیم...

هاشمی رفسنجانی: به همه آرمان های انقلاب نرسیدیم

چکیده :در دوراني كه كشور نياز به سازندگي داشت، به رياست‌جمهوري رفتم و در تمام اين سال‌ها عضو مجلس خبرگان رهبري و مجمع تشخيص بودم كه هنوز هم هستم.تا جان در بدن دارم و تا مي‌توانم براي سربلندي اسلام، ايران و انقلاب اسلامي تلاش خواهم كرد. البته با توجه به سني كه از من گذشته، ديگر توانايي براي كارهاي آنچناني ندارم، ضمن اينكه رسم روزگار و ضرورت اداره جامعه است كه به تدريج جوانان وارد شوند و كارها را به دست بگيرند. من حتي اگر هيچ مسووليتي در نظام نداشته باشم، آنقدر كارهاي نيمه‌تمام فرهنگي دارم كه فكر مي‌كنم تا زنده‌ام، مشغول خواهم بود....


همزمان با ابقای هاشمی رفسنجانی در ریاست مجمع تشخیص مصلحت، وی در یادداشتی نوشته است: البته با توجه به سني كه از من گذشته، ديگر توانايي براي كارهاي آنچناني ندارم، ضمن اينكه رسم روزگار و ضرورت اداره جامعه است كه به تدريج جوانان وارد شوند و كارها را به دست بگيرند.

وی در این یادداشت که در روزنامه اعتماد منتشر شده است، می نویسد: انقلاب اسلامي با همه دستاوردهايي كه دارد و با همه آرمان‌ها و آرزوهايي كه داشتيم و هنوز به همه آنها نرسيده‌ايم، بهترين نوع حكومت در تاريخ ايران و حتي در جهان اسلام است. من اگر به عنوان يك مبارز و بعدها به عنوان يك مسوول هم نبودم، به عنوان يك مسلمان ايراني نمي‌توانستم و نمي‌خواهم رابطه‌ام با انقلاب كمرنگ شود چون نظام اسلامي ما در تاريخ اسلام، نخستين نظام رسمي با ساختار حكومتي مستقل بر اساس تعاليم انسان‌ساز مكتب اهل بيت (عليهم‌السلام) است.

هاشمی رفسنجانی در ادامه آورده است: اگرچه در تاريخ داريم كه زماني فاطمي‌ها در مصر، ادارسه در ‌آفريقا، زيدي‌ها در يمن، ديالمه در عراق، علويان در طبرستان و گروه‌هاي ديگر شيعي در نقاط مختلف جهان بر مصادر امور بودند، اما هيچ‌وقت مثل انقلاب اسلامي ايران نبوده كه قانون اساسي و ساختار حكومتي آنها بر اساس شيعه اثني عشري باشد. پس بايد براي استحكام و پيشرفت و اعتلاي اين نظام تلاش كرد. البته تلاش افراد باتوجه به موقعيت‌ها، شرايط زماني و مكاني و حتي سن و سال فرق مي‌كند. من در زمان مبارزه، با تقسيم‌ كاري كه با مبارزين داشتيم، در جبهه پرخاشگري بودم كه طي آن سخنراني‌هاي اعتراض‌آميز و روشنگري داشتم و براي همان سخنراني‌ها بارها به زندان رفتم و شكنجه شدم. بعد از انقلاب كه نياز به حضور من در ميادين سخت بود، در شوراي انقلاب، سرپرستي وزارت كشور، شوراي مركزي حزب جمهوري، رياست مجلس شوراي اسلامي و بعدها فرماندهي دفاع مقدس حضور يافتم.

وی با اشاره به سابقه خود در جمهوری اسلامی می افزاید: در دوراني كه كشور نياز به سازندگي داشت، به رياست‌جمهوري رفتم و در تمام اين سال‌ها عضو مجلس خبرگان رهبري و مجمع تشخيص بودم كه هنوز هم هستم.تا جان در بدن دارم و تا مي‌توانم براي سربلندي اسلام، ايران و انقلاب اسلامي تلاش خواهم كرد. البته با توجه به سني كه از من گذشته، ديگر توانايي براي كارهاي آنچناني ندارم، ضمن اينكه رسم روزگار و ضرورت اداره جامعه است كه به تدريج جوانان وارد شوند و كارها را به دست بگيرند. من حتي اگر هيچ مسووليتي در نظام نداشته باشم، آنقدر كارهاي نيمه‌تمام فرهنگي دارم كه فكر مي‌كنم تا زنده‌ام، مشغول خواهم بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “هاشمی رفسنجانی: به همه آرمان های انقلاب نرسیدیم”

 1. ناشناس گفت:

  جناب هاشمی کارنامه انقلاب روزبهروزسیاهترمیشود
  آیاآیندگان هم درباره حکومت جمهوری اسلامی وباتفکرات شیعه اثنی عشری مثل شمافکرخواهندکرد هرگز چنین فکرنخواهندکرد
  تاریخ قضاوت خواهدکرد
  میرحسین مارابه بهانه حق طلبی زندان کردند وکیلان ودانشجویان رابه سلول انفرادی بردند وصدایی ازشمادرنیامد اکرهم آمدخیلی ضعیف بود..
  امیدوارم خداوندخودش کمک کند
  سایت محترم کلمه سال امسال راسال تلاش یرای آزادی زندانیان سیاسی نامگذاری کنید

 2. ماهستیم گفت:

  تاریخ شما را نخواهد بخشید آقای رفسنجانی
  نمیدانم این روزها با چه وجدانی به گذشته نگاه میکنید
  ماهستیم

 3. ناشناس گفت:

  کاش حکومت ما کافر بود اما در کهریزک و اوین آدم نمی کشت. کاش
  من اصلا حرفهای ایشان را متوجه نمی شوم کاش آنها که شعور و فهمشان از امثال من بیشتر هست این صحبتها را برای من ترجمه کنند.