سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » استقبال بشار اسد “هرگونه اقدام برای یافتن راه‌حل” در گفت و گو با کوفی عنان...

استقبال بشار اسد “هرگونه اقدام برای یافتن راه‌حل” در گفت و گو با کوفی عنان

چکیده :سازمان ملل متحد اعلام کرده است که کوفی عنان در سفر خود به دمشق به دنبال برقراری آتش‌بس فوری بین ارتش و مخالفان دولت سوریه است....


بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، به کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، که در دمشق به سر می‌برد، گفته است که تا وقتی “گروه‌های تروریست مسلح” در کشورش فعال هستند، هیچ مذاکره دیپلماتیکی نمی‌تواند به نتیجه برسد.

به گزارش بی بی سی، آقای اسد روز شنبه، ۱۰ مارس (۲۰ اسفند)، گفته است که سوریه از “هرگونه اقدام برای یافتن راه‌حل” حمایت می‌کند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که کوفی عنان در سفر خود به دمشق به دنبال برقراری آتش‌بس فوری بین ارتش و مخالفان دولت سوریه است.

فراهم شدن امکان امداد و ارائه کمک‌های بشردوستانه در مناطق آسیب‌دیده و نیز آغاز مذاکره بین دولت سوریه و مخالفانش از دیگر اهدافی خوانده شده است که آقای عنان در سفر خود به سوریه دنبال می‌کند.

اما همزمان با ورود آقای عنان به دمشق، گزارش‌هایی از آغاز بمباران شهر ادلیب در شمال غرب سوریه توسط نیروهای ارتش منتشر شده است.

درخواست مخالفان دولت برای اصلاحات در سوریه که نزدیک به یک سال پیش با برگزاری تظاهرات اعتراضی در شهرهایی از این کشور مطرح شد، در شرایط کنونی به خشونت شدید منجر شده است و گفته می‌شود که خطر جنگ داخلی، سوریه را تهدید می‌کند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز خشونت‌ها در سوریه بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه خشونت‌ها

همزمان با مذاکرات کوفی عنان و بشار اسد در دمشق، گروه‌های مخالف دولت اعلام کرده‌اند که حمله‌های ارتش سوریه به شهر ادلیب در روز شنبه، دهم مارس، ادامه داشته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که بمباران شهر ادلیب سنگین‌ترین حمله به این شهر از زمان استقرار نیروهای تقویتی ارتش در هفته اخیر در منطقه است و مشابه حمله‌ای که به شهر حمص انجام شد، آشکارا مقدمه‌ای برای حمله زمینی به ادلیب است.

“تمام خشونت‌ها باید متوقف شود”

نشست کوفی عنان با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در روز شنبه، دهم مارس، در دمشق نزدیک به دو ساعت طول کشید و تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده که این دیدار در فضایی “مثبت” انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، آقای اسد گفته است: “سوریه آماده به نتیجه رساندن هرگونه اقدام صادقانه برای یافتن راه‌حلی برای وقایعی است که شاهدش است.”

او گفت: “تا زمانی که گروه‌های مسلح تروریست در حال فعالیت هستند و ناآرامی و بی‌ثباتی را گسترش می‌دهند، هیچ گفت‌وگو یا فعالیت سیاسی نمی‌تواند به نتیجه برسد.”

لینا سنجاب، خبرنگار بی‌بی‌سی در دمشق می‌گوید که اظهارات آقای اسد پیام روشنی است مبنی بر این که عملیات نظامی و خشونت در سوریه ادامه خواهد داشت.

اختلاف‌نظر تند

پیش از این، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره هدف اصلی سفر آقای عنان گفته بود: “اولویت اصلی ما این است که قبل از هر چیز، هر گونه خشونتی چه از طرف نیروهای دولتی و چه از طرف مخالفان، متوقف شود.”

آقای بان گفت: “شدیدا از کوفی عنان خواستم تا از برقراری آتش‌بس فوری اطمینان حاصل کند.”

او گفت: “در صورتی که طرف‌های درگیر به طور همزمان بر سر برقراری آتش‌بس به توافق نرسند، ابتدا باید نیروهای دولتی به حملات خود پایان دهند و بعد مخالفان دولت.”

همزمان با سفر کوفی عنان به دمشق، نشست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در قاهره نیز برگزار می‌شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم در این نشست حضور دارد و جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که اظهارات شرکت‌کنندگان در این نشست نشانگر اختلاف‌نظر تند اتحادیه عرب با روسیه است.

آقای لاوروف در این نشست نسبت هر گونه “دخالت” در امور داخلی سوریه هشدار داده و در عین حال، اضافه کرده است که روسیه “از هیچ رژیمی دفاع نمی‌کند”، ولی به دنبال آن است که از “قوانین بین‌المللی محافظت شود.”

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز گفته است که اقدام روسیه و چین در وتوی قطعنامه سازمان ملل متحد که برای محکوم کردن اقدامات دولت سوریه تنظیم شده بود، اجازه داده است که “وحشیگری” ادامه پیدا کند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که لحن اعضای هیات قطر هم که در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب شرکت کرده‌اند، نشان می‌دهد آقای عنان با فشارهای شدیدی روبه‌رو است.

نمایندگان قطر گفته‌اند که زمان آن رسیده است تا نیروهای نظامی بین‌المللی و اتحادیه عرب به سوریه فرستاده شوند و “التزام و تکلیفی اخلاقی و بشردوستانه وجود دارد تا کشتار سازمان‌یافته روزانه در آنجا متوقف شود”.

سازمان ملل متحد خواهان “مذاکره” برای پایان دادن به بحران در سوریه شده است، ولی مخالفان دولت هر گونه گفت‌وگو با بشار اسد را رد کرده‌اند.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که سفر آقای عنان توجهات را از اقدامات نیروهای نظامی منحرف می‌کند و باعث می‌شود ارتش سوریه از این فرصت برای دست زدن به حمله‌های جدید در مناطق شمالی این کشور استفاده کند.

با ادامه خشونت‌ها در شهرهای مختلف سوریه در روز جمعه، ۹ مارس (۱۹ اسفند)، کمیته هماهنگی محلی که از گروه‌های مخالف دولت سوریه است، اعلام کرده است که در این روز در شهرهای مختلف سوریه ۷۷ نفر کشته شده‌اند که از این تعداد، ۲۶ نفر در حمص، ۲۸ نفر در حلب، ۶ نفر در درعا، ۴ نفر در حماة، ۹ نفر در مناطق مختلف دمشق، دو نفر در لاذقیه و یک نفر در هریک از شهرهای حلب و بوکمال جان خود را از دست داده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.