سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دردسرهای رای تهرانی ها و آمار ساختگی مسئولان...

دردسرهای رای تهرانی ها و آمار ساختگی مسئولان

چکیده :آمار و ارقام ارائه شده از سوی ستاد برگزاری انتخابات با میزان واقعی مشارکت مردم همخوانی ندارد و از سوی دیگر اشتباهات فاحش در جمع و ضرب اعداد شائبه تقلب و تخلف را بیش از پیش تقویت می کند.در حالی مشاهدات میدانی حاکی از استقبال سرد مردم در انتخابات است و در مقایسه با دوره های قبل میزان مشارکت بسیار پایین تر بوده است، اما آمار وزارت کشور نشان از مشارکت حتی تا صد در صدی در برخی از حوزه های اخذ رای دارد که منطبق با واقعیت موجود جامعه نیست. ...


کلمه_ گروه سیاسی: خبر سایت بازتاب که بعد از مدتی از خروجی این سایت برداشته شد، استانداری تهران را به واکنش بازداشت.

مهندسی آرا از سوی وزارت کشور طی روزهای گذشته واکنش های زیادی را در فضای رسانه ای ایجاد کرده است.

به گزارش کلمه، آمار و ارقام ارائه شده از سوی ستاد برگزاری انتخابات با میزان واقعی مشارکت مردم همخوانی ندارد و از سوی دیگر اشتباهات فاحش در جمع و ضرب اعداد شائبه تقلب و تخلف را بیش از پیش تقویت می کند.

در حالی مشاهدات میدانی حاکی از استقبال سرد مردم در انتخابات است و در مقایسه با دوره های قبل میزان مشارکت بسیار پایین تر بوده است، اما آمار وزارت کشور نشان از مشارکت حتی تا صد در صدی در برخی از حوزه های اخذ رای دارد که منطبق با واقعیت موجود جامعه نیست.

وقتی از ماه ها قبل دستگاه های تبلیغاتی بطور هماهنگ خبر از مشارکت شصت درصدی می دهند و تنها سه ساعت پس از برگزاری انتخابات، سخنگوی شورای نگهبان از افزایش هشت تا نه درصد مشارکت سخن می گوید یعنی ادعای که دقیقا سه ماه پیش مطرح شده است، چگونه می توان به صحت این انتخابات شک نکرد؟

انتخابات مجلس طی دوره های قبل با میزان مشارکت 60 درصدی همراه بوده است. دوره هشتم میزان مشارکت 55.4 بود که در این میان مشارکت تهرانی ها نیز حدود سی درصد بود.

میزان مشارکت در انتخابات در “دوره پنجم” شورای اسلامی ۷۱.۱ درصد بود که تعداد شرکت کنندگان در آن بالغ بر ۲۴.۶ میلیون نفر بوده است. همچنین به ترتیب مجالس ششم با ۶۹.۳ درصد مشارکت، مجلس دوم با ۶۴.۶ درصد مشارکت و مجلس سوم با ۵۹.۷ درصد مشارکت رتبه های بعدی را در اختیار دارند.

نبود آمار و ارقام مستند در وبسایت رسمی وزارت کشور راه را بر هر گونه بررسی علمی نیز بسته است. اخبار و اطلاعیه های صادر شده از سوی ستاد انتخابات نیز آن چنان با شتاب صادر می شود که عاری از خطا و اشتباه نیست.

در همین حال،  جدول و آمار  واجدان شرايط  حق رای به تفكيك استانها و خيلي ديگر از آمار و ارقام که تا پیش از این در وبسایت وزارت کشور موجود بود، حذف شده است.

این در حالی است که مسئولان وزارت کشور ادعای برگزاری انتخابات رایانه ای را دارند.

هر چند در حال حاضر استانداری تهران با صدور بیانیه ای سعی کرده است که خطای یک وبسایت را تصحیح کند، اما آمار سی و هفت درصدی از مشارکت تهرانی ها برای آنان که از نزدیک شاهد برگزاری این انتخابات بودند بی شک پذیرفته شده نیست.

حتی با حضور ده ها خبرنگار خارجی باز هم به آنان اجازه نداده شده که آزادانه به تهیه گزارش بپردازند و آنان را سوار بر اتوبوس فقط به سه شعبه اخذ رای برده اند.

در نبود رسانه های مستقل و فیلم های ساختگی سیما در کنار تناقض آشکار در آمار و ارقام ارائه شده که با هیچیک از مستندات و مشاهدات همخوانی ندارد، باور به برگزاری یک انتخابات سالم دور از ذهن است.

مشارکت شهرهای بزرگ در انتخابات همیشه برای حکومت مساله ساز بوده است، اما اینک در حالی که هیچ آمار مستندی در اختیار افکار عمومی نیست، دست اندرکاران انتخابات بازی با ارقام را شروع کرده و با ارائه ارقام دستکاری شده، نمایندگان مورد نظر را به بهارستان می فرستند.

نتیجه نظرسنجی که از سوی یکی از مراکز پژوهشی وابسته به شهرداری انجام شد، میزان مشارکت تهرانی ها ده درصد تخمین زده شده بود.

در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی میزان مشارکت تهرانی ها ۳۰٫۲۲ درصد اعلام شده بود و در بالاترین میزان مشارکت تهرانی ها در دوره پنجم بود که ۵۵٫۷۴ درصد واجدین شرایط در انتخابات بوده است.

پیش از این سایت بازتاب در پی اعلام نتایج انتخابات نوشت: “بر اساس آمار رسمی استانداری البرز، تعداد واجدین شرایط در این استان با توجه به آخرین آمار سازمان‌های قانونی یک میلیون و ۳۴۵ هزار نفر است. تمدن استاندار تهران هم عنوان می کند تعداد واجدین شرایط استان تهران حدود ۵ میلیون نفر هست.”

این سایت با مقایسه آمار نوشته بود: حال برای قیاس بین تعداد واجدان رای دادن در محدوده جغرافیایی تهران و البرز – بین سال ۸۸ و ۹۰ – اگر اقدام به تجمیع تعداد واجدین انتخابات در این دو استان کنیم، تعداد واجدین این محدوده جغرافیایی در سال ۹۰ بر اساس امار وزارت کشور معادل ۶ میلیون و ۳۴۵ هزار نفر است.

استانداری تهران با انتقاد از این سایت می افزاید: مبنای این ادعا بی‌دقتی سر دبیر این سایت در کپی کردن اخبار سایر خبرگزاریهاست زیرا اگر به خود زحمت داده و مصاحبه استاندار تهران را خود گوش می‌داد متوجه می‌شد که استاندار آمار واجدان شرایط در شهر تهران و نه استان تهران را حدود ۵ میلیون نفر اعلام کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: استاندار تهران در مصاحبه خبری خود با خبرنگاران رسانه‌های مختلف در روز چهارشنبه ۱۰ اسفند در محل ستاد انتخابات استان تهران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری شبستان درباره میزان واجدان شرایط رأی دهندگان گفت: «قریب ۵ میلیون رأی دهنده ما داریم در تهران». همچنین آقای براتلو رئیس ستاد انتخابات استان تهران در روز دوم اسفند ۱۳۹۰ در مصاحبه با خبرگزاری مهر در پاراگراف چهارم اعلام کرد ۵ میلیون و چهارصد هزار نفر واجد شرایط رأی دادن در تهران هستند.

در این بیانیه همچنین از بازتاب اخبار این آمار و ارقام در رسانه های خارجی فارسی زبان انتقاد شده و آمده است: تکلیف دشمنان نظام و پیاده نظام آنان در رسانه‌هایی نظیر بالا‌ترین و بی‌بی سی و صدای آمریکا در مواجهه با این جشن تاریخی ملت ایران روشن و بدیهی است اما انتظار از رسانه‌هایی که نام نظام را یدک می‌کشند این است که آب به آسیاب دشمن نریزند و بدون تحقیق دل دوستداران نظام را نسوزانند.

اینک بر اساس  آمار رسمی، تعداد رای دهندگان در انتخابات اخیر مجلس ۴۶ درصد رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ بود.

آمار قطعی تهران

از مجموع 2335124 رأی مأخوذه که تعداد 2119689 رأی آن صحیح است، حائزین اکثریت حداقل یک چهارم آرا‌ به ترتیب به شرح ذیل هستند:

1- غلامعلی حدادعادل 1،119،474

2- سیدعلیرضا مرندی 709،391

3- سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد 693،384

4- مرتضی آقا‌تهرانی 690،848

5- سیدمسعود میرکاظمی 585،228

غلامعلی حداد عادل در انتخابات دوره هشتم از میان بیش از یک میلیون رای، توانست ۸۴۴هزار و ۲۳۰ رای معادل ۴۹/۴۸ درصد را به خود اختصاص داده بود.

در انتخابات دوره هشتم مجلس، يك ميليون و 740 هزار و941 راي صحيح بود و 19 نفر توانستند در مرحله اول به مجلس راه یابند.

اسامي 5 نماينده مرحله اول تهران و تعداد آرای آنها به شرح ذيل است:

1- غلامعلي حداد عادل 844هزار و 230 راي – 49/48 درصد
2- مرتضي آقا تهراني 584 هزار و 198 راي – 56/33 درصد
3- علي مطهري 571 هزار و 71 راي- 80/33 درصد
4- احمد توكلي 568 هزار و 459 راي- 65/32 درصد
5- حسن غفوري فرد 556 هزار و 217 راي – 95/31 درصدDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

13 پاسخ به “دردسرهای رای تهرانی ها و آمار ساختگی مسئولان”

 1. ایران داد عمارلویی گفت:

  از شنیده ها و خوانده ها برایتان بگم.میگن اسکندر موقعی که ایران را تسخیر کرد بنا به قولی از بوذرجمهر و خواجه نظام الملک مقدونی سوالی پرسید مبنی بر این که ایران کشوری بزرگ و با فرهنگ و با مردمانی به غایت راستگو و درست کردار میباشد چه سیاستی به کار گیریم تا بتوانیم بر مقدورات کشور ایران فایق اییم.بدین گونه جواب شنید چنان چه بخواهی بر این کشور مسلط باشی و از این نمد کلاهی بسازید باید دو کار را همزمان به انجام برسانید.یکم مردان دون پایه را به کارهای بزرگ از جمله وزارت و وکالت بر گمارید.دوم مردان بزرگ و سیاست مداران مدبر را به کارهای کوچک سرگرم نمایید به فول سعدی بزرگ بزرگان به کار گل گیرید.و اما سوالی از جناب قرایتی دارم؟جناب قرایتی چگونه است بعد از این همه سال که ادعا دارید که بیشتر مردم را از نادانی به دانایی و سواد رسانیده اید چگونه بود این اقایان بزرگ ریاستان و مسولین را از 2 ضرب از 2 محروم نموده ایدومیدانم سواد اموزان شما همه با سوادند و ضمن سواد عینک دوبل دور بینی و نزدیک بینی را هم یکجا دارند.سوال کنید مگر این اقایان را که انتخابات را مدیریت کرده اند کجا بودند که از سواد و ریاضی فقط تیترش و مواجبش را دارند میگیرند و خوب بلد نیستند که از خوانده ها جواب راست حسینی به مردم ارایه نمایند.نکند مدارک این ها خدای نکرده تقلبی و کاغذ پاره است و موقع درس و فحص و ریاضی غیبت داشتند.نکند از تک ماده و دوپینگ ممه ای و لولویی استفاده نموده اند و سوزش چوب و فلک را نچشیده اند.خواهشن لطفی بفرمایید یک دوره کلاس اکابر برای این مبتکران صداقت که به حماقت میماند بگذارید تا شرمنده عیال و اولاد عینهو سلحشور نگردند.داستان مار و شکل مار را بر ایشان عرضه بداریدتا صواب عقبی را به جیفه دنیا نفروشند؟

 2. امید گفت:

  حتی اگر بپذیریم که اشتباه خبرگزاری بوده و واجدین شرایط مربوط به تهران بوده !
  بر اساس ۲ میلیون ۳۰۰ هزار رای ماخوذه در تهران و با توجه به ۵ میلیون و ۴۰۰ واجد شرایط میشود ۴۲ درصد میزان مشارکت پس وزیر کشور بر چه اساسی گفت ۴۸ درصد ؟

  ضمنا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ که در بالاترین هم حساب و کتاب ان مده است آمار واجدین شرایط باید چیزی در حدود ۵۲ تا ۵۳ میلیون نفر باشه نه ۴۸ میلیون نفر.
  و نکته سوم اینکه در سال ۸۶ در سایت فارس نوشته شده است ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واجد شرایط در شهر تهران هستند چطور ممکنه در عرض ۴ سال این میزان ۱ میلیون نفر کاهش پیدا کنه ! حتی اگر فرض بگیریم آن مطلب اشتباه بوده و میزان واجدین شرایط همان ۵ میلیون ۴۰۰ هزار نفر هستند یعنی در مدت ۴ سال به تعداد واجدین شرایط افزوده نشده است ؟

  من فکر میکنم تقلب در دو مرحله انجام شده است.
  1- با کاهش دادن تعداد واجدین شرایط و اعلام رسمی آن در حدود 10 درصد بر میزان مشارکت افزوده اند و این روند از پیش از انتخابات آغاز شده است و بعد از انتخابات با افزودن تعدادی رای به صندوق ها نیز 10 درصد دیگر از طریق آرا تقلبی ریخته شده به صندوق اضافه کرده اند که در مجموع آمار را در حدود 20 درصد اضافه تر اعلام کرده اند. که رقم 40 تا 45 درصد میتواند رقم صحیح مشارکت باشد که معقول نیز به نظر میرسد.

 3. ناشناس گفت:

  من فقط خوشحالم که انتخابات تمام شد چون این سیما با پخش مکرر موسیقی وطنم وطنم مغز ما را بمباران کرده بود. در ضمن ما به 63 درصد معتاد شده ایم. بگذارید همون بمونه وگرنه دچار خماری سیاسی می شیم.

 4. salam گفت:

  vaghti hadad adel balaye 1000000ray biyareh malomeh dige mohandesi shodeh

 5. رضا گفت:

  با سلام
  بنده خودم دو نوبت در انتخابات دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده فرماندار در حوزه انتخابیه تهران فعالیت داشتم . قاطعانه عرض میکنم که آمار ارایه شده مخدوش است .

 6. مبارز سبز گفت:

  یاحسین میرحسین

 7. ناشناس گفت:

  ﻃﺒﻖ ﺷﻨﯿﺪﻫﻬﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺭﺍﯾ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ …..ﻫﺮﻧﻔﺮﯼ ۴۰تا۵۰ﺭﺍﯾ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﻭﺁﺧﺮﯾﻦ ﺳﺎﻋﺍﺗ رای گیری ﺗﺎﺯﻩ ﺷﻨﺎﺳﻨﺎﻣﻪ ﺍﻗﺎﯾﻭﻥ ﻣﻬﺮ ﺧﻮﺭﺩﻩ.

 8. ناشناس گفت:

  حالا يه سؤال من مطرح ميكنم اگه كسي ميدونه جواب بده لطفا؟

  به گفته خودشون حدود 2150000 رأي صحيح بوده و نفر اول آقاي حداد با حدود 1120000رأي بودند.بقيه نفرات هم كه با ايشون اختلاف فاحش دارند.
  پس اين 1 ميليون رأي ديگه به كي بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  فكر كنم اين خودش نشون ميده حتي اون تعدادي هم كه شركت كردند بيشتر از 50% رأي سفيد انداختند.

  لازم به ذكره كه اين مسئله تو رأي تمام شهرها كاملا مشهوده،من تقريبا بيشتر آمارهارو شخصا چك كردم.

 9. یار دبستانی گفت:

  وقتی لینک بازمانده کهریزک رو خوندم
  http://www.kaleme.com/1390/12/16/klm-93558/

  گفتم چطور میتونم به هم نوع خودم خیانت کنم به خونهای سهراب و ندا خیانت کنم. اگر جرات این رو ندارم که مثل اونها تو خیابون برم و اعتراض کنم
  میتونم با شرکت نکردم در انتخابات اعتراض خودم رو به حکومت یزیدی و یزید زمانه اعلام کنم.چطور به حکومتی رای بدم که مرتضوی قاتل تو دستگته خودش با عزت و احترام داره میکنه رییس تامین اجتماعی.حکومتی که به شعبون بی مخهای داخل زندان پیشنهاد آزادی میده در قبال کشتار مردم

  با همه این مهندس ها 5 نفر از 30 کرسی تهران پر شده اگر مردم شرکت کرده بودند که الان باید 30 کرسی پر می شد.

 10. مهدی گفت:

  در انتخابات 88 در حوزه تهران، شمیرانات، اسلامشهر و ری پنج میلیون و هشتاد و پنج هزار نفر شرکت کردند. حال می گویند آمار واجدین شرایط همین حوزه، پنج میلیون و چهارصد هزار نفر است!! یعنی اگر فرض کنیم که جمعیت تهران طی دو سال گذشته هیچ افزایش نداشته بوده باشد، مشارکت این حوزه در انتخابات 88 برابر 93 درصد بوده است!!
  این تناقضات تقلب در هر دو انتخابات را محرز میکند.
  به خدا خسته شدیم از این همه دروغ و دغل.

 11. رزمنده گفت:

  آقایان، خانومها
  اجازه بدهید به همین 63 درصد خوش باشند. قبول؟ جنایات شان را می خواهند چه کنند؟ قتل عام، شکنجه، تجاوز، وضعیت اجتماعی، اقتصادی و دهها معظل را چه می کنند!

 12. حسين گفت:

  لطفا اين مطالب متعددي كه در مورد تناقضهاي اعلام شده و مشاركت پايين مردم روي سايت گذاشتيد را جمع بندي كنيد و بصورت كاملا مستند ارئه بفرماييد.
  لطفا توجه كنيد كه فقط با اعداد و مستندات محكم و خدشه ناپذير است كه مي توانيم استدلال كنيم و اين همه تبليغات دروغين را خنثي كنيم.
  من شخصا همه مطالبي را كه در اين چند روزه نوشتيد خواندم اما الان نمي توانم يك نفر را كه فريب تبليغات دروغين صدا و سيما را خورده با مستندات قانع كنم كه آمار ارائه شده درست نيست.

 13. AMIR گفت:

  سلام.نميشه همه حوزه ها رو با هم مقايسه كرد.درسبزوار از مقابل بعضي حوزه ها كه رد ميشدم شلوغ بود به خصوص بين ساعت6تا9 شب.كمي واقع بين باشيد هستند كساني كه هنوز به اين نظام وافادار هستند.مگه همين آقاي موسوي و كروبي از اين نظام نبودند!