سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حاضران مراسم ترحیم پدر عبدالله نوری، از مراجع تقلید تا نوادگان امام خمینی...

حاضران مراسم ترحیم پدر عبدالله نوری، از مراجع تقلید تا نوادگان امام خمینی

چکیده : اينجا «صفاييه» است؛ خيابان مراجع، خيابان آيت‌الله‌ها و بيت‌ها. از ميدان «جانبازان» تا چهارراه «شهدا» به هر كوچه‌اي كه راه كج مي‌كني بيت يكي از مراجع است. دفتر آيت‌الله نوري‌همداني، آيت‌الله مكارم‌شيرازي، آيت‌الله جعفر سبحاني و آيت‌الله علوي‌گرگاني سمت راست‌ات قرار گرفته‌اند و دفتر آيت‌الله منتظري، آيت‌الله شيخ يوسف صانعي و مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم هم سمت چپ‌ات نشسته‌اند. ...


اينجا «صفاييه» است؛ خيابان مراجع، خيابان آيت‌الله‌ها و بيت‌ها. از ميدان «جانبازان» تا چهارراه «شهدا» به هر كوچه‌اي كه راه كج مي‌كني بيت يكي از مراجع است. دفتر آيت‌الله نوري‌همداني، آيت‌الله مكارم‌شيرازي، آيت‌الله جعفر سبحاني و آيت‌الله علوي‌گرگاني سمت راست‌ات قرار گرفته‌اند و دفتر آيت‌الله منتظري، آيت‌الله شيخ يوسف صانعي و مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم هم سمت چپ‌ات نشسته‌اند.

اينجا صفاييه است؛ محل بحث‌هاي سياسي و گردش‌هاي عصرگاهي قمي‌ها. ميانه خيابان سياسي-اجتماعي حسينيه‌اي است به نام «شهدا» هم صبغه مذهبي دارد، چنانكه بايد داشته باشد، هم به محلي براي گپ‌و‌گفت‌ها و نشست‌هاي سياسي معروف است. همين است كه از رييس فعلي مجلس شوراي اسلامي گرفته تا ديگراني كه مجال يافته‌اند و ميل حضور در انتخابات دارند، فرصت تشكيل ستاد در اين خيابان را از دست نداده‌اند. مردم هم سرگرم خريد عيدانه‌اند.

به نوشته شرق، حسينيه شهدا، حكايت جالبي دارد و دروديوارهايش روايت‌هاي متفاوت. دورترها؛ يعني نه خيلي هم دور، اين حسينيه همين سال 76، شاهد سخنراني‌هاي داغ سياسي بود. كمتر از دو هفته پيش هم مجلس ختم همسر آيت‌الله صانعي در آن برگزار شد. هفته پيش نيز جبهه تازه تاسيس پايداري در اين حسينيه نشست سياسي برگزار كرد و كوچك‌زاده، رسايي و آقاتهراني نمايندگان طرفدار دولت در آن سخنراني كردند. ديروز اما اين حسينيه مراسمي متفاوت از آنچه كه هفته گذشته شاهد بود را تجربه كرد تا در يك هفته فاصله راست تا چپ را طي كرده باشد؛ مراسم ختم پدر وزير كشور دولت اصلاحات.

عبدالله نوري يا پدر و اجدادش ريشه‌شان به قم نمي رسداما مگر مي‌شود يك روحاني شناخته‌شده عزادار شود و مجلس هرچند كوتاهي در قم برگزار نشود. از در حسينيه كه وارد مي‌شويم «عبدالله نوري» در درگاه ايستاده است. بيش از همه اما بنر بزرگي كه روي آن خطاب به آيت‌الله «طاهري‌اصفهاني» و «عبدالله نوري» درگذشت «حاج محمدعلي نوري» تسليت گفته شده به چشم مي‌آيد.

پدر عبدالله نوري از همفكران و دوستان آيت‌الله طاهري‌اصفهاني امام جمعه اسبق اصفهان بوده. تسليت به او هم اين را نشان مي‌دهد و هم خيلي از خط و ربط‌هاي ديگر را عيان‌تر مي‌كند. نخستين روحاني برجسته‌اي كه وارد شد حجت‌الاسلام «شهرستاني» نماينده آيت‌الله‌العظمي «سيستاني» در ايران بود. بعد هم هنوز حسينيه پر نشده بود كه نوه‌هاي بنيانگذار انقلاب اسلامي سيدحسن و سيدعلي خميني وارد مجلس شدند و دو طرف شهرستاني نشستند. با شدت‌گرفتن روندوآيندها، مداح مراسم هم دقت‌اش را بيشتر مي‌كرد تا نه نامي را ناديده بگيرد و نه عنواني را اشتباه خطاب كند؛ چه آنكه عده‌اي حجت‌الاسلام بودند، عده‌اي آيت‌الله و چند نفري هم آيت‌الله‌العظمي. در ميانه مراسم آيت‌الله «اسدالله بيات‌زنجاني» وارد شد. بعد هم آيت‌الله «حسين موسوي‌تبريزي» دبير مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم، حجت‌الاسلام «ايازي» و حجت‌الاسلام «ميبدي» هم به مراسم آمدند. يك ساعت پس از رفتن سيدحسن و سيدعلي؛ يك خميني ديگر وارد شد؛ «سيد‌ياسر‌ خميني» پسر دوم مرحوم سيداحمد خميني؛ تا آخر مراسم هم نشست. پس از او «محمد عطريانفر» و كمي بعد‌تر هم «غلامحسين كرباسچي» وارد شدند تا مراسم قم ميهماناني از تهران هم داشته باشد. در انتهاي مجلس هم آيت‌الله «آقاموسي شبيري زنجاني» وارد شد و در امتداد صاحبان عزا كنار عبدالله نوري نشست. چه آنكه عبدالله نوري هم شاگردش بود، هم علقه‌اي بين آنها هست.

اين اما پايان مراسم عزاداري پدر وزير كشور اصلاحات نيست، عزاداري‌اي كه از اصفهان شروع شد و در قم ادامه يافت، امروز در تهران پايان مي‌گيرد. مراسم كه تمام شد حاضران در مراسم هم يكي، يكي به سمت بيت‌هايشان حركت كردند به چپ و البته به راست. ما هم بايد به سمت ميدان «جانبازان» حركت مي‌كرديم چون خيابان «صفاييه» يك‌طرفه است.

حاضران مراسم
در این مراسم آيت‌الله‌العظمي شبيري‌زنجاني، آيت‌الله محقق‌داماد، آيت‌الله بيات زنجاني، آيت‌الله جواد فاضل‌لنكراني، حجت‌الاسلام ‌و‌المسلمين سيدحسن خميني، حجت‌‌الاسلام والمسلمين شهرستاني، بيت مرحوم آيت‌الله‌العظمي گلپايگاني«ره»، بيت مرحوم آيت‌الله‌العظمي منتظري «ره»، اعضاي محترم بيوت آيات عظام صافي‌گلپايگاني، موسوي‌اردبيلي، صانعي، سيستاني، اعضاي مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم، آقايان آيت‌الله موسوي‌تبريزي و حجج‌الاسلام كاملان، ايازي، فاضل‌ميبدي، مهدوي، الله‌بداشتي، سعيديان‌فر، صلواتي، دكتر فيرحي، اديب، دكتر سليماني، برقعي، نادي، يوسفي و نيز حجج‌الاسلام آقايان قاضي‌زاده، مهدوي‌راد، سيد‌ضياء مرتضوي، سيد‌محمد هاشمي، سعيد منتظري و حجت‌الاسلام روحاني، كرباسچي، حجتي، عطريان‌فر و حجت‌‌الاسلام والمسلمين عرب حضور داشتند.

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “حاضران مراسم ترحیم پدر عبدالله نوری، از مراجع تقلید تا نوادگان امام خمینی”

 1. ناشناس گفت:

  خوب کو پس بقیه عکس ها این که نشد دانستن حق مردم است البته ادب مرد هم اقتضا می کرد بزنید

 2. ايران ي كوروش گفت:

  خداي بزرگ خداي بزرگ خداي كعبه ابراهيم خداي بزرگ به مارحم كن

 3. ناشناس گفت:

  خدا سید حسن را حفظ کند

 4. ناشناس گفت:

  سکوت هر مسلمان امروز خیانت است به قران

 5. رضا گفت:

  اشتباه سال 65رادر مقابا امام کرد واین بار خطای بزرگتر را در 88در مقابل امام زمان حضرت علی کی برای ریاست گریه کرد واشک تمساح ریخت برای قدرت ترس درمقابل خدا ما از اینها ترس نداریم