سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تجمع بسیجیان و درخواست اجرای تفکیک جنسیتی در دانشگاهها...

تجمع بسیجیان و درخواست اجرای تفکیک جنسیتی در دانشگاهها

چکیده :طی ماههای گذشته، در چندین دانشگاه کشور، به بهانه "اسلامی تر کردن دانشگاهها"، طرح تفکیک جنسیتی با دخالت نهاد نمایندگی رهبری و حراست ها و همچنین بسیجیان مستقر در مراکز آموزش عالی اجرا و مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفته است....


در حالیکه امکان هرگونه فعالیت و برگزاری تربیون آزاد و سنجش آزادانه و عادلانه نظرات برای دانشجویانِ مستقل و منتقد دولت وجود ندارد، جمعی از دانشجویان بسیجی و هوادار دولت که خبرگزاری های نزدیک به حکومت ایران آنها را ۲۰ هزار دانشجو قلمداد کرده، سه‌شنبه سوم خرداد ماه با تجمع در دانشگاه تهران و امضای طوماری خواستار “اجرای تفکیک جنسیتی در دانشگاهها” شدند.

به گزارش دانشجونیوز، آنگونه که برخی از رسانه های جریان خاص، مدعی شده اند، سوم خرداد جمعی از دانشجویان دانشگاه ها با امضای طوماری خواستار اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها شده اند.

این درحالیست که طی ماههای گذشته، در چندین دانشگاه کشور، به بهانه “اسلامی تر کردن دانشگاهها”، طرح تفکیک جنسیتی با دخالت نهاد نمایندگی رهبری و حراست ها و همچنین بسیجیان مستقر در مراکز آموزش عالی اجرا و مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، این دانشجویان هوادار دولت، “غیر اسلامی بودن” را دلیل هجمه های جبران ناپذیرعلمی دانسته و آورده اند : “ما دانشجویان دانشگاه‌های کشور ضمن ابراز تأسف از فضای غیراسلامی دانشگاه‌ها که نه تنها محیط نامناسب فرهنگی را به همراه داشته که از جنبه علمی هم هجمه‌های جبران‌ناپذیری به پیکره دانشگاه وارد نموده است، بدینوسیله حمایت قاطع خود از اجرای طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها را اعلام می‌داریم.”

بر اساس گزارش های قبلی، کامران دانشجو وزیر علوم احمدی نژاد سال گذشته در جمع مدیران و کارکنان وزارت علوم در دانشگاه شهید بهشتی درباره تفکیک جنسیتی طی سخنانی مشروح مدعی شده بود “می گویند تفکیک جنسیتی توهین به دانشجو و استاد است. آیا حق انتخاب دادن به دانشجو توهین است؟ اگر دانشجوی دختری می خواست در یک درس عمومی در گروهی ثبت نام کند که فقط خانم ها هستند اشکال دارد؟ اگر فرد بخواهد در کلاس راحت تر باشد و خودش برود در کلاسی ثبت نام کند که فقط دختران هستند این توهین است؟ می گوییم خوب خانم ها در یک گروه باشند، می گویند این توهین است! می گویند برای تفکیک جنسیتی دانشجویان باید قانون گذاشته شود، از آنها می پرسیم که آیا قانون الزام کرده که دانشجویان دختر و پسر با هم سر یک کلاس باشند. اگر قانون این را الزام کرده پس ما هم برویم قانون بگیریم که اگر خواستند با هم نباشند. آیا قانونی داریم که دختر و پسر در کلاس باید در هم بنشینند؟”

در ادامه کامران دانشجو با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته بود که: مصوبه 121 جلسه مورخ 6/5/66 شورای عالی انقلاب فرهنگی که برای زمان این دولت هم نیست درباره حدود اخلاق اسلامی در برخوردها و معاشرتها در دانشگاه تاکید کرده که دانشجویان زن و مرد لازم است در کلاسهای درس در دو ردیف جداگانه بنشینند. بنابراین قانون داریم. شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور دانشگاهها و آموزش عالی اگر مصوبه ای داشت عین قانون است و باید رعایت شود.

وی در ادامه یادآوری مصوبات سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هرگاه در دانشگاهی جدا کردن کلاسهای مخصوص زنان و مردان میسر باشد و مشکلی از جهت بودجه و کیفیت درسی ایجاد نکند کلاسها باید جدا شود. بنابراین قانون داریم. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می گوید هرگاه در محیط های تردد و نصب اعلانات در دانشگاهها احتمال ازدحام باشد باید محیط های جداگانه برای زنان و مردان در نظر گرفته شود. همچنین مصوبه شورا تاکید دارد، لازم است دانشجویان زن و مرد از آزمایشگاهها و کارگاهها و سالنهای تشریح و اتاق کامپیوتر و … حتی المقدور در نوبت های خاص و به طور جداگانه استفاده کنند. بنابراین اگر آزمایشگاهها را خواستیم جدا کنیم، قانون داریم.

کامران دانشجو در ادامه قرائت مصوبات سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به چند رئیس دانشگاه حاضر در این مراسم گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده که دانشگاهها باید تدابیری اتخاذ کنند که در محیط های اداری از اختلاط غیر ضروری زن و مرد تا جایی که منجر به اختلال و تعطیلی در کارها نشود جلوگیری بعمل آید. مسئولان مرد باید منشی مرد داشته باشند. در آن قسمت از دانشگاهها که عموم مراجعه کنندگان مرد هستند لازم است از کارمندان مرد استفاده شود و آن قسمت که مراجعه کنندگان زن هستند از کارمندان زن.

بنظر می رسد مسئولین وزارت علوم با اتکا به درخواست بسیجیان که در بسیاری از دانشگاه ها بدون داشتن هویت های دانشجویی وارد دانشگاه ها شده و تجمعاتی را در حمایت از سیاست های دولت ایران سازمان می دهند، در صدد اجرای طرح های دلخواه نظیر تفکیک جنسیتی و اسلامی کردن دانشگاه ها هستند.

با این وجود در چند ماه اخیر بسیاری از دانشگاه ها نظیر دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، امیر کبیر، چابهار، مازندران، کاشان، علم و صنعت میزبان تجمعاتی در اعتراض به سیاسیت های دانشگاهی دولت نهم و دهم بوده اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

19 پاسخ به “تجمع بسیجیان و درخواست اجرای تفکیک جنسیتی در دانشگاهها”

 1. امیر گفت:

  همین طیف افراطی بودند که اوایل انقلاب می خواستند بین دو ردیف کلاس دانشگاه ها پرده نصب کنند تا دانشجویان زن و مرد را به نوعی تفکیک کنند که البته با مخالفت آیت اله خمینی روبرو شدند.
  اینها عقده های سی ساله شان را با جلو انداختن تعدادی بچه بسیجی (که اکثرشان حتی دیپلم هم ندارند) فریاد می زنند

 2. سبز گفت:

  امیدوارم مدرک شما یکی درست باشد .

 3. ناشناس گفت:

  آقاي دانشجو يعني شما از اسلام فقط همين را فهميده ايد؟ متاسفم!

 4. پیمان گفت:

  پول نفت چی شده؟ خرج بسیجی شده
  بیچاره بسیجیان واقعی که در جبهه جان دادند تا امروز مشتی دزد و فاسد و خائن نام آنها را بدزدند.

 5. ناشناس گفت:

  به حرف بسیجیانی که خودشان تربیت کردندو با اتوبوسهای سپاه میارن دانشگاه خوب گوش میدن اما اگه یک میلیون آدم بیاد تو خیابون و به چیزی اعتراض کنه میرن کهریزک تا عرب نی بندازه

 6. ناشناس گفت:

  توهین به شعور وشخصیت دانشجویان واعمال نظرخودبه انها,درضمن معلوم هست که اینها دانشجو نیستندکه میارن تجمع(مثل ماجرای16اذردردانشگاه تهران)

 7. شهروند سبز گفت:

  این طفلک ها بسیجی ها از خودشان اراده ندارند .بهشان میگویند انها هم مزایا و حقوق دارند مجبور هستند بیایند . وگرنه امام خمینی در برابر تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها ایستاد

 8. حمید گفت:

  بجای اتلاف عمر و توان دانشجو و دانشگاه به فکر بهبود وضع رفاهی و آزادی تضارب آرا و جلوگیری از حضور عناصر مزدور در پوشش دروغین دانشجو و انعکاس آن در رسانه های مزدور باشید. دانشجویان به مراتب بهتر از وزیر دست نشانده ا. ن. خیر و صلاح خود را میفهمند. شورای انقلاب فرهنگی حتی زمانی که بسیاری افراد لایق هم در آن حضور داشتند رویهمرفته موفق نبود. این شورا حق قانون گذاری ندارد.

 9. بابک گفت:

  واقعا باعث تاسفه .کشور دچار مشکلات بي شمار اقتصادي ، سياسي ، اجتماعي ،فرهنگي و هزار جور بدبختي ديگه است اون وقت اين آقايان دنبال جدا کردن دانشجوها!!

 10. سارا گفت:

  کشور در حال نا بودی است .احمق ها دنبال افکار عقب افتاده خودشان هستند روزی بیدار میشوند که دیگر تر خشک دارد با هم می سوزد

 11. سرخسی گفت:

  این طرح خواسته ی دین است نه تعدادی از بسیجیان رادیو بی بی سی که در خواست تفکیک نکرده همین مردمند که می خواهند که دانشگاهشان از سلامت بر خوردار باشد و شئونات اسلامی در آن رعایت شود

 12. سرخسی گفت:

  مرگ بر ضد ولایت فقیه

 13. سینا گفت:

  طالبان در افغانستان معتقد بودند که حتی صدای پای زنان نامحرم به وسیله مردان نباید شنیده شود .باز صد رحمت به طالبان عزیز ما!!!!!

 14. ناشناس گفت:

  الآنه که در آموزشکده‌های پسران، کارمندان اداری زن هستند؟ در ادارات، رییس زن است و بقیه مرد!!! و تازه اداره متبوع شده مهد کودک!!!!

 15. خواهر بسیجی گفت:

  هفت شهر عشق را عطار گشت..اینها هنوز اندر خم کوچه تفکیک جنسیت هستند…بابا مملکت تون رو چاپیدن ،بردن ، خوردن .جناب بسیجی تو رو با این مسائل سرگرم کردن که سر از چاپیدن شون در نیاری و سرت اینجا گرم باشه..تو چقدر ساده و بی بصیرتی !!

 16. ناشناس گفت:

  مرگ بر بسیجی مال مردم خور

 17. ناشناس گفت:

  ادم با دیدن این ارازل و اوباش بیشتر یاد شعبان بی مخ می افته!!!!!!!!!!!!! شما چطور؟

 18. سبز گفت:

  این اقا سرخسی مامور گمنام امام زمان است .تازگی در سایت کلمه پیدا شده و کامنت میگذارد .کسی نیست بگوید شما که در ولایت ذوب هستید در سایت های ضد انقلاب به ضعم شما .چه مخواهید

 19. ناشناس گفت:

  لبیک یا خامنه ای