سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دولت همه خبرها درباره آتش سوزی پالایشگاه را به بیگانگان حواله داد...

دولت همه خبرها درباره آتش سوزی پالایشگاه را به بیگانگان حواله داد

چکیده :ضمن هشدار به رسانه ها آمده است "براساس وظیفه خود اقدام نمایید تا راه هرگونه سوء استفاده و سیاه نمایی از چنین حوادثی برای بیگانگان و دشمنان مسدود شود و افکار عمومی نیز به تشویش نیفتد....


در حالیکه خبرگزاری ها بعد از انفجار و آتش سوزی مرگبار در پالایشگاه آبادان، از هشدارهای مکرر نمایندگان مجلس پیرامون “عدم آمادگی فاز جدید آن پالایشگاه برای افتتاح” و همچنین “عدم حضور ریاست آن مرکز هنگام حضور رئیس دولت و انفجار فوق الذکر” خبر داده بودند، با گذشت یک روز، شرکت نفت ایران در اطلاعیه ای جدید، “آماده نبودن این پروژه” و “عدم حضور رئیس پالایشگاه آبادان در مراسم” را کاملا تکذیب کرد.

روز سه شنبه سوم خرداد ماه، در پی انفجار و آتش سوزی مرگبار در پالایشگاه آبادان، نمایندگان مجلس خاطرنشان کردند نسبت به عدم افتتاح زودهنگام این بخش از پالایشگاه هشدار داده بودند، اما دولت این افتتاح را در برنامه سفر محمود احمدی نژاد قرارداده بود و سخنگوی کمیسیون انرژی نیز تاکید کرد با وجود تمام این هشدارها، هنوز قصد دولت از این افتتاح زودهنگام مشخص نیست.

همان زمان رسانه های خبری گزارش داده اند که انفجار در حالی صورت گرفت که رئیس پالایشگاه آبادان به دلیل مخالفت با این افتتاح در مراسم حضور رئیس دولت شرکت نکرده بود.

همه اش را تکذیب می کنیم

در همین زمینه و با گذشت بیش از سی ساعت، شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی طی بیانیه ای هشدار گونه که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت منتشر شد، ادعا کرد “در حادثه آتش سوزی پالایشگاه آبادان فقط یک نفر از همکاران عزیز این شرکت جان شریف خود را از دست داده است که باعث تاسف و تأثر عموم همکاران شد، اما اعلام اخبار کذب درباره تعداد بیشتری از جان باختگان حادثه، به هیچ وجه صحت ندارد…”

در ادامه بیانیه وزارت نفت با تکذیب عدم حضور عبدالله مهربان، رئیس پالایشگاه نفت آبادان در مراسم افتتاح که پیش از این بعضی از منابع خبری اعلام کرده بودند، آمده است:”برخی بی انصافی ها که آماده نبودن پالایشگاه آبادان جهت بهره‌برداری از مرحله نخست فاز سوم را علت حادثه بیان می‌کند، در واقع تمامی تلاش های خدمتگزاران مردم در صنعت نفت را زیر سوال می‌برد.”

همچنین ضمن هشدار به رسانه ها آمده است “براساس وظیفه خود اقدام نمایید تا راه هرگونه سوء استفاده و سیاه نمایی از چنین حوادثی برای بیگانگان و دشمنان مسدود شود و افکار عمومی نیز به تشویش نیفتد.”

فرهنگ عذرخواهی در بین مسئولان باید رشد یابد

همزمان با ادعای دولتی ها پیرامون کذب بودن تمامی اخبار دیروز رسانه ها و اظهارات نمایندگان مجلس، خبرگزاری مهر، به نقل از عبدالله کعبی، نماینده آبادان و نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، از دو بار تلاش قبلی برای افتتاح زودهنگام این طرح در تاریخ های ۲۲ بهمن و ۱۲ فروردین سال گذشته و امسال خبر داد و نوشت “حادثه ای که در آن تبعات جانی رخ داده است را نمی توان جزئی و طبیعی قلمداد کرد؛ فرهنگ عذرخواهی در بین مسئولان ایرانی باید رشد یابد.”

سخنان کعبی اشاره ای است به سخنان رئیس پالایشگاه آبادان و استاندار خوزستان که بروز این آتش سوزی را امری جزئی و طبیعی قلمداد کرده بودند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس همچنین خواهان استعفای مقصرین و مسببین این حادثه شد و گفت: “بهتر است مسئولین به جای تعیین ضرب الاجل زمانی برای افتتاح مجدد، این طرح را اصولی بازسازی کنند تا چنین واقعه ای مجددا تکرار نشود.”

روز گذشته و ساعاتی پس از اعلام انفجار در پالایشگاه آبادان، خبرگزاری های ایرانی گزارش دادند که مدیرعامل پخش و پالایش وزارت نفت از بازسازی این طرح در پانزده روز آینده خبر داده است.

علی موسوی، دیگر نماینده آبادان نیز با اشاره به اینکه کارشناسان، آتش سوزی پالایشگاه آبادان را پیش بینی کرده بودند، گفت: “دو هفته قبل به هنگام تست اولیه، آتش سوزی رخ داده بود و کارشناسان اعتقاد داشتند در مراسم افتتاحیه این اتفاق تکرار خواهد شد.”

این نماینده مجلس در ادامه به عدم توجه مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش وزارت نفت به اصرارها مبنی بر تاخیر در افتتاح این طرح اشاره کرد.

تذکر جدی به رئیس دولت

در همین زمینه هفت نماینده مجلس شورای اسلامی، به محمود احمدی نژاد در ارتباط با انفجار پالایشگاه آبادان تذکر کتبی دادند.

به گزارش خبرآنلاین، این هفت نماینده (دهدشتي، سيد شريف حسيني، مطورزاده، كاتوزيان، محجوب، قاضي‌پور، سوداني نمايندگان آبادان، اهواز، خرمشهر، تهران، اروميه و اهواز)، در تذکری کتبی از رئیس دولت خواستند که علت حادثه منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از کارگران پالایشگاه آبادان در روز گذشته را مشخص کند.

همچنین نادر قاضی پور، نماینده مجلس در تذکری آئین نامه ای خواهان شناسایی و مجازات عاملان اصلی این حادثه شد.

این نماینده مجلس گفت که فراکسیون کارگری مجلس این مسئله را پی گیری خواهد کرد زیرا که خون این کارگران برای ما عزیز است.

پس از تذکر آئین نامه ای قاضی پور، علی لاریجانی به کمیسیون انرژی مجلس ماموریت داد تا این حادثه را پی گیری کند.

او قطعا مقصر است

گفتنی است سایت رجانیوز نیز، امروز چهارشنبه اعلام کرد “برنامه افتتاح فاز سوم واحد بنزین پالایشگاه نفت آبادان که در آخرین تست نهایی خود در پایان هفته گذشته نیز ناقص بودن آن برای مدیران نفتی محرز شده بود به واسطه خودنمایی افراد، با کشاندن رئیس جمهوری به پای این پروژه نیمه کاره به آتش سوزی منجر شد.”

سایت الف، متعلق به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس و از منتقدان سیاست های محمود احمدی نژاد با اشاره به نوشته سایت رجا نیوز نوشت:”عدم اشراف رئیس جمهور بر مسائل و تعاملات داخلی وزارت نفت و همچنین عملکرد برخی مدیران سودجو، عاملی است که نمی توان نقش آن را در بروز این پدیده نادیده گرفت.”

این سایت در ادامه نوشته تحلیلی خود آورده است:”این مدیران برای ارتقا شغلی خود پا بر انسانیت و شرافت نهادند. مرگ و مجروح شدن چند کارگر هزینه رقابت سیاه و تملقی نهادی شده در دولت است. در این حادثه تلخ حتما رئیس جمهور مقصر است و عذرخواهی کمترین مطالبه جامعه است.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

12 پاسخ به “دولت همه خبرها درباره آتش سوزی پالایشگاه را به بیگانگان حواله داد”

 1. ناشناس گفت:

  هرچه که درایران اتفاق بیفتد، چون مسئولین ازحل آن عاجزند متوسل به “من نبودم دستم بود تقصیر آستینم بود” می شوند. شجاعت ومردانگی درپذیرش خطا و بیان آن ازدولتمردان ایران رخت بربسته است.

 2. سبز بیشمار گفت:

  آستین چیه ناشناس عزیز؟؟ دست کدومه؟؟ اینها همه کار عوامل موساد و امریکایی و شاید هم منافقین است که با اســــــلام خوشمــــــــــــــزه برای آقایـــــــــــــــــــــان ، مشکل دارند.اصلا” همه عالم و آدم دست به دست هم دادن تا این حکومت را بدنام کنند آخه همه عالم بیکارند و هیچکاری ندارند جز ضربه زدن به سرمداران این جمهوری کافرپرور.

 3. شیرازی گفت:

  افتتاح زود هنگام راه آهن شیراز هم که با عبور اولین قطار ریلهایش کنده شد نیز نمونه همین تبلیغات به هرقیمت دولت است

 4. رزمنده سابق . مشهد گفت:

  از بالا تا پائین در ایران هیچ کس پاسخگو نیست اول رهبری و ارگانهای زیر نظر او پاسخگو نیستند بعد هم مدیران تا پائین .متا سفانه مردم خون وشهید دادند تا رهبری و وابستگان و مدیران پاسخگو نباشند

 5. امیر گفت:

  وقتی اشتباهشان را تکذیب می کنند، به شعور همه ی مردم توهین می کنند.
  حالا که شهامت پذیرش خطای خود و عذر خواهی از مردم را ندارند ای کاش همچنان سکوت می کردند

 6. ناشناس گفت:

  اینها منخب مردم نیستند که از مردم عذر خواهی بکنند این آقا کار را بجائی رسانیده با مقام عظمای ولایت در گیر شده و متاسفانه با شگردهای پیچیده امثال مشائی تمام کارهای خلافشان را بسمت رهبری کانالیزه کردهاند و ایشان را هدف تیر مخالفین داخلی و دشمنان خارجی قرار میدهند.

 7. ناشناس گفت:

  رجانیوز کشته منو!!! یعنی چی با کشیدن رئیس جمهور به پای این پروژه…؟؟؟ مگه بچن که بکشنش جایی؟!

 8. بابک خرمدین اسطوره ایرانیان گفت:

  حداقل کاری که باید می شد استعغای رییس پالایشگاه بود
  یادمان نرفته استعفای مسئول نیروگاه فوکوشیما آن هم به دلیل زلزله نه خطای انسانی

 9. ناشناس گفت:

  دوست ناشناس عزیز اصلاً شما در هسه وپوستۀ ارکان حکومتی ایران میتوانید یک مرد پیداکنید که اسم دولت مرد با مسمی شود

 10. ناشناس گفت:

  این رییس جمهور ما با انتخاب شدنش اون همه کشته داد, و هنوزم داره کشته می ده. فکر کنم جون انسان ها واسه مسولین این نظام هیچ ارزشی نداره. بدبخت خانواده اون کارمندا. خدایا نمی شه این نظام بی خودو که مطمعنا تو هم دوست نداری نابود کنی؟؟؟

 11. ناشناس گفت:

  وقتی این اقا میروند و افتتاحیه های نافرجام انجام میدهند و باعث کشته شدن و زخمی شدن کارگران بنده خدا میشوند کی باید پاسخ بده ؟

 12. مشقاسم گفت:

  معلومه بابام جان این بی شرفی ها کار خارجی ها و بیگانه هاست دیگه وگرنه هیچ مسلمان و آدم و انسانی اینجوری نقشه می ریزد که رئیس جمهور محبوبمان را به آن صورت تکه پاره کند؟ حالا گیرم این بابا تازگی ها یک دم قوچولو هم درآورده. باید قضیه سینما رکس آبادان تکرار بشه؟