سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پایان مهلت ۱۰ روزه مجلس به دولت برای توضیح درباره تداوم واردات بی‌رویه/ تحقیق و تف...

پایان مهلت ۱۰ روزه مجلس به دولت برای توضیح درباره تداوم واردات بی‌رویه/ تحقیق و تفحص مجلس کلید خورد

چکیده :با وجود قوانین کافی برای جلوگیری از واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی، وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی که متولی اصلی این حوزه هستند، اقدامی برای توقف این روند انجام نداده‌اند که این موضوع از دیدگاه مجلس قانون‌گریزی آشکار...


با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در کشور و افزایش هزینه‌های تولید، طبق آمار بانک مرکزی، شاخص بهای افزایش هزینه‌ها در گروه کشاورزی، شکار، جنگلداری و ماهیگیری در ماه پایانی سال 89 نسبت به ماه مشابه سال گذشته 4 / 16 رشد را نشان داد. البته این در حالی است که ماه‌های شروع فعالیت اصلی کشاورزان بیشتر فصل بهار است و این روزها باید قاعدتا روزهای پرکار کشاورزان باشد.

به گزارش خبر آن لاین، بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نه تنها سهم تولید که بخشی از آن مربوط به حمایت از کشاورزان بود عملا پرداخت نشده است و گزارشات حاکی از کاهش سطح زیر کشت کشاورزان است.

در چنین شرایطی و در روزهایی که کشاورزان منتظر دریافت بسته‌های حمایتی برای کنترل تولید خود و برگشتن به حالت قبل هستند، دولت با اقدامی برای کنترل قیمت‌ها در بازار سیاست افزایش واردات را پیش گرفته است.

گزارشات مبنی بر وجود اقلام کشاورزی مازاد بر نیاز و غیر ضروری در بازار است تا جایی که مجلس را به دادن ضرب‌الاجل 10 روزه به دولت برای توقف واردات واداشت که زمان این ضرب‌الاجل نیز به پایان رسیده است.

به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی این طرح تحقیق و تفحص از واردات از سوی هیأت رئیسه مجلس، به طور رسمی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد.

پایان مهلت ۱۰روزه مجلس به دولت برای توضیح درباره تداوم واردات بی‌رویه

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از ارجاع طرح تحقیق و تفحص از واردات بی‌رویه اقلام کشاورزی به هیئت رئیسه مجلس خبر داد و گفت: “مجلس برای انجام امور مقدماتی تحقیق و تفحص۱۰ روز وقت در اختیار وزارت بازرگانی و وزارت کشاورزی قرار داد تا درباره تداوم واردات بی‌رویه توضیح دهد.”

وی همچنین تصریح کرد: “با وجود قوانین کافی برای جلوگیری از واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی، وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی که متولی اصلی این حوزه هستند، اقدامی برای توقف این روند انجام نداده‌اند که این موضوع از دیدگاه مجلس قانون‌گریزی آشکار است.”

نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، همچنین افزود: “پس از دیدار اعضای کمیسیون کشاورزی با مقام معظم رهبری و ارائه گزارش به ایشان درباره زیان‌های ناشی از واردات بی‌رویه، تعدادی از اعضای کمیسیون و نمایندگان مجلس تصمیم به تحقیق و تفحص از دلایل، حجم و چگونگی واردات بی‌رویه اقلام کشاورزی گرفتند و مصمم هستند که این طرح را به سرانجام برسانند.”

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: “هیأت رئیسه ۱۰ روز به وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی وقت داد است تا توضیحات اولیه خود را درباره موضوع این تحقیق و تفحص به مجلس ارائه دهد.”

رجایی با تأکید بر اینکه نمایندگان در انجام این تحقیق و تفحص جدی و پیگیر هستند، افزود: ” تحقیق و تفحص از علل واردات بی‌رویه کالا، بویژه محصولات کشاورزی، پس از پایان یافتن مهلت دولت برای پاسخ به مجلس، و اعلام وصول این طرح از سوی هیأت رئیسه مجلس، به طور رسمی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد.”

بحران تولید بعد از هدفمندی یارانه‌ها، نباید با واردات مدیریت شود

سید کاظم فرهمند نائب رئیس کمیسیون کشاورزی در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین، با اشاره به ضرب‌الاجل مجلس برای توقف واردات بی رویه اقلام کشاورزی به مجلس گفت: “شاهد این هستیم که بیش از حد نیاز واردات صورت گرفته است و موضوع این است که تعرفه‌ها به شدت پایین آمده و واردات صرفه اقتصادی پیدا کرده است که وزارت بازرگانی و کشاورزی باید در خصوص این اتفاق پاسخ‌گو باشند.”

نایب رئیس کمیسیون مجلس با تاکید بر این اینکه این روند بر تولید داخل ضربه جدی وارد می‌کند، گفت: “شاهد این هستیم که میوه‌های خارجی جایگزین میوه‌های داخل میشود و برای مثال وقتی در آستانه فصل گرم، میوه‌هایی چون پرتغال خارجی وارد بازار می شود طبیعی است که بر فروش میوه‌هایی مثل هندوانه تاثیر می‌گذارد.”

وی با اشاره به چالشی که با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها برای تولید به وجود آمده است گفت: “نباید این اتفاق برای تولید بیافتد و سیاست دولت این بود که یارانه‌هارا به سمت تولید هدایت کند و از بروز مشکلات جلوگیری کند.”

وی تاکید کرد: “کنترل قیمت اقلام در بازار بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نباید با راه حلی چون افزایش واردات مهار شود بلکه باید تولید به وضع عادی برگردد.”

وی خاطر نشان کرد: “با توجه به اهمیت این موضوع و اینکه باید باید با اقدامات بازدارنده جلوی واردات بی‌حساب گرفته شود.”

کاظم فرهمند با اشاره به کاهش سطح زیر کشت کشاورزان به دلیل افزایش هزینه‌ها بعد از هدفمندی یارانه‌ها گفت: “در برخی از نقاط کشور با کاهش سطح زیر کشت مواجه شده‌ایم که راه حلی برای کشاورزان برای کاهش هزینه‌ها بوده است.”

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: “اما مشکل این بخش و اعمال حمایت‌ها در حال حل شدن است و راه حل این شرایط افزایش واردات نیست.”

بسیاری از کشاورزان کشت بهاره را انجام نداده‌اند

این واردات بی‌رویه در حالی اتفاق افتاده است که خباز عضو کمیسیو اقتصادی در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به اینکه کشاورزان در شرایط بدی هستند و بسیاری از آنها کشت بهاره را انجام نداده‌اند، گفت: “من به 6 استان کشور برای بررسی بازتاب اجرای طرح سرکشی کردم. روستائیان تنها قشر راضی از اجرای این طرح هستند اما، کشاورزان و واحدهای تولیدی همگی از نظر سوخت و برق در مضیقه و فشار هستند.”

وی افزود: “قیمت حامل‌های انرژی 10 تا 20 برابر شده است، در حالی که دولت با بسته‌های حمایتی این فشار را جبران نکرده است در نحوه اجرای قانون دولت فقط تقسیم پول را انجام داده است و در سال جدید دولت حتما باید تولید را دریابد.”

کنترل قیمت‌ها به بهای نابودی کشاورزی و تولید

به نظر می‌رسد دولت برای خنثی کردن تاثیر بحرانی که در تولید به وجود آمده است که منجر به کاهش عرضه به بازار می‌شود، به جای حل مشکل تولید و پرداخت هرچه سریع‌تر بسته‌های حمایتی بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها، تعرفه‌ها را کاهش داده است تا واردات صرفه اقتصادی پیدا کند. با این سیاست اگرچه قیمت‌ها کنترل می‌شود اما صرفا راه حلی مقطعی به بهای فشار مضاعف به کشاورزان است تا همان میزان تولیدی که دارند نیز لابلای میوه‌ها و محصولات خارجی گم شود.

این روند، واکنش کمیسیون کشاورزی مجلس را به همراه داشت و در حالی که ضرب‌الاجل 10 روزه کمیسیون کشاورزی به دو وزارت خانه بازرگانی و جهاد کشاورزی برای توضیح در باره واردات بی‌رویه در بازار پایان یافته، هنوز جواب درستی در خصوص حجم دقیق واردات انجام شده و علل آن از طرف دولت ارئه نشده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “پایان مهلت ۱۰ روزه مجلس به دولت برای توضیح درباره تداوم واردات بی‌رویه/ تحقیق و تفحص مجلس کلید خورد”

  1. هشیار گفت:

    ای مومنان بی ایمان شرم بر شما باد!
    در طی سالهای گذشته که تمامی بخشها بویژه کشاوری ایران در حال سقوط بود شما کجا بودید؟ آیا با پرتقالهای مصری (بخوانید اسراییلی) و ترکی و سیبها و …. چینی از مهمانان خود پذیرایی می کردید و از عطر و بوی خوش آنها و آبدار و خوشمزه بودنشان بر هیأت دولت با کفایت که چنین میوه های با کیفیتی را برایتان مهیا کرده، درود نمی فرستادید؟!! اینک شما را چه شده است که به یاد کشاورزان دردمند و مظلوم ایران زمین افتاده اید؟ گویا در آستانه ی انتخابات مجلس بوی کباب به مشام تان رسیده است؟ اما بیدار شوید تا ببینید که این بوی کباب نیست؛ ملت برایتان خر داغ کرده اند!!!