سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شدیدترین حملات هوایی ناتو به طرابلس...

شدیدترین حملات هوایی ناتو به طرابلس

چکیده :از آغاز عملیات ناتو در لیبی، این شدیدترین حملاتی است که علیه نیروهای معمر قذافی صورت می‌گیرد. گفته می‌شود که واحدهای ویژه‌ی زمینی نیروهای ائتلافی غرب وارد عمل شد‌ه‌اند تا هر چه زودتر به این مناقشه خاتمه...


از آغاز عملیات ناتو در لیبی، این شدیدترین حملاتی است که علیه نیروهای معمر قذافی صورت می‌گیرد. گفته می‌شود که واحدهای ویژه‌ی زمینی نیروهای ائتلافی غرب وارد عمل شد‌ه‌اند تا هر چه زودتر به این مناقشه خاتمه دهند.

به گزارش دویچه وله، جنگنده‌های ناتو در سحرگاه سه‌شنبه (۲۴ مه/ ۳ خرداد) در طول نیم ساعت بیش از ۲۰ بار نقاطی را در طرابلس، پایتخت لیبی، هدف حملات خود قرار دادند. در فاصله‌های بسیار کوتاه صدای انفجار به گوش می‌رسید. دود غلیظی برفراز شهر برخاسته بود، به ویژه در نزدیکی مجتمع نظامی “باب العزیزیه” که یکی از مقرهای معمر قذافی است.

ناظران معتقدند که این سنگین‌‌ترین بمباران طرابلس از زمان آغاز عملیات نظامی علیه معمر قذافی بوده است.

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت می‌گوید که در این حملات ده‌ها نفر مجروح شده‌اند. وی افزود که هدف این عملیات ناتو، ساختمان‌هایی بوده است که واحدهای داوطلبان ارتش لیبی از آن استفاده می‌کرده‌اند.

ناتو اعلام کرد که قصد بمباران محل پارک نفربرهای نظامی جنب مجتمع باب‌العزیزیه را داشته است. این نفربرها علیه مردم غیرنظامی به کار می‌رفته‌اند.

پس از آنکه جنگنده‌‌های ناتو در ارتفاع پایین بر فراز طرابلس پرواز کرده بودند، صدای سه انفجار مهیب به گوش رسید که تا چندین کیلومتر پنجره‌ی خانه‌ها را به لرزه درآورد. چند دقیقه بعد پرواز جنگنده‌ها تکرار شد.

در هتلی که محل اقامت خبرنگاران است، صدای تیربار پدافندهای هوایی و فریاد افراد به گوش می‌رسید. در پی این حملات هوایی، هواداران رژیم قذافی در خیابا‌ن‌ها با خودروهای بوق می‌زدند و تیر هوایی شلیک می‌کردند.

بیش از دو ماه است که عملیات نظامی در لیبی به رهبری بریتانیا، فرانسه و آمریکا در جریان است. حال این نیروهای ائتلافی می‌کوشند عملیات نظامی علیه واحدهای سرهنگ قذافی را گسترش دهند و تحرک و پیشرفتی در مبارزات مسلحانه‌ی نیروهای دمکراسی‌خواه لیبی ایجاد کنند.

فرانسه و بریتانیا روز دوشنبه اعلام کردند که در آینده هلیکوپترهای جنگی را وارد عملیات خواهند کرد. بر اساس قطعنامه‌ی سازمان ملل، تاکنون قرار بوده فقط با جنگنده‌های هوایی مانع از حملات نیروهای قذافی به مردم غیرنظامی شد.

بر اساس یک رشته گزارش‌ها، نیروهای ائتلافی از هم‌اکنون واحدهای ویژه‌ی زمینی را وارد عملیات کرده‌اند. قطعنامه‌ی سازمان ملل، ورود «نیروی زمینی اشغالگر» را ممنوع کرده است، ولی نه به طور مشخص «نیروی زمینی» را.

جنگنده‌های ناتو هفته‌ی گذشته چندین کشتی جنگی معمر قذافی را در بندر طرابلس نابود کردندجنگنده‌های ناتو هفته‌ی گذشته چندین کشتی جنگی معمر قذافی را در بندر طرابلس نابود کردند

هم‌زمان دولت آمریکا فشار را بر متحدان خود افزوده است. هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه کشورهای عضو ناتو را فراخواند، سربازان بیشتری را برای عملیات لیبی اختصاص بدهند.

نیروهای ناتو قصد دارند تا پیش از ماه رمضان که برابر با ماه اوت است، پیشرفت‌هایی در عملیات لیبی به دست آورند. گمان زده می‌شود که شورشیان لیبی در این ماه قادر به پیشرفت چندانی نباشند.

به ویژه دولت فرانسه مایل است که این مناقشه هر چه سریع‌تر خاتمه یابد، زیرا که عملیات نظامی بیش از چهارماه باید به تصویب پارلمان این کشور برسند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.