سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » باید موازین را شناخت و از موازین پیروی كرد نه اشخاص!...
» توصیه های حکیمانه مرحوم آیت الله العظمی بهجت:

باید موازین را شناخت و از موازین پیروی كرد نه اشخاص!

چکیده :هیچ شاگردی نباید به استادش نگاه بكند در بهشت و جهنم رفتن. شاگرد به استاد رفتن سّم است.« باید خود انسان فكر بهشت و جهنم خود باشد و به دیگران نگاه نكند . ببیند تكلیف او چیست و به تكلیفش عمل نماید . و ملاك حق و باطل است . اعرف الحق تعرف اهله ، نه تبعیت مطلق از دیگران، باید موازین را شناخت و از موازین پیروی كرد نه اشخاص!»....


بررسی سخنان آیت الله العظمی بهجت در دیدار وزیر وقت اطلاعات در زمان حیات ایشان، نشان می‌دهد توصیه‌های مذكور در عین سادگی چه میزان مهم و كاربردی بوده‌اند.

به گزارش آینده ، حجت‌الاسلام والمسلمین دری نجف آبادی می‌نویسد:

در زمانی كه مسئولیت وزارت اطلاعات به عهده اینجانب بود روز پنجشنبه 21/3/77 در قم به محضر مراجع عالیقدر و گرانسنگ از جمله مرحوم آیت الله فاضل لنكرانی (رض)، مرحوم آیت الله حاج شیخ جواد تبریزی (رض) و مرحوم آیت الله بهجت (رض) شرفیاب شدم و از محضر پر فیض بزرگان و علمای ربّانی و فقهای عظیم الشأن و مربیان بزرگ اخلاق و معرفت استفاده نمودم.

اینك به مناسبت دومین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی بهجت (رض) خلاصه ای از سخنان نورانی آن بزرگوار را كه برای همه ما می تواند ره توشه هدایت و درس مراقبت و محاسبه نفس باشد، یادآور می‌شوم. انشاءالله برای همه ما مفید و سرمایه راه باشد و خداوند بر علّو درجات آن بزرگواران بیفزاید .

او به حق یكی از اولیای الهی و اصحاب یقین و اهل زهد و قناعت و وارسته بود . او آزاد به معنی واقعی و آزاده از تعلّقات و تمنیّات بود . در دل او جز محبت و عشق دوست نبود و در جانش جز شعله ایمان و معرفت و اخلاص تلألو نداشت. هجم بهم العلم علی حقیقة البصیرة و باشروا روح الیقین.

او با چشم تیزبین خود بسیاری از حقایق را می دید . او عالم ربّانی به تعبیر حضرت امیرالمؤمنین (ع) بود؛ یادش بخیر باد و راهش پر رهرو باد.

اینك سخنان حضرت آیت الله بهجت تقدیم می گردد.

1– هر شب محاسبه نفس كنید، حاسبوا قبل ان تحاسبوا ، قبل از اینكه به حساب شما برسند خود به حساب خود برسید.

2– من عمل بما علم، علّمه الله علم ما لم یعلم .هر كس به آنچه می داند عمل كند خداوند دانش آنچه را نمی داند به او خواهد آموخت.

3– هر كس محاسبه نفس كند و نیز به علمش عمل كند، خداوند محاسبه آخر عمر را به او الهام خواهد كرد.

4– قدم به قدم انسان باید مستغفر و تائب باشد تا خداوند او را نجات دهد.

5– میزان خود انسان است، افتراها نبندند.

6– هیچ شاگردی نباید به استادش نگاه بكند در بهشت و جهنم رفتن. شاگرد به استاد رفتن سّم است.« باید خود انسان فكر بهشت و جهنم خود باشد و به دیگران نگاه نكند . ببیند تكلیف او چیست و به تكلیفش عمل نماید . و ملاك حق و باطل است . اعرف الحق تعرف اهله ، نه تبعیت مطلق از دیگران، باید موازین را شناخت و از موازین پیروی كرد نه اشخاص! »

7– در كلیات با معیارهای دینی و در مصادیق با مشورت باید عمل گردد .

8– مشورت با آدمهایی امین انجام دهید تا چنانچه زهر می خورید به شما بگویند.

9– برای چهار تا شاهی حقوق نباید انسان خود را بفروشد . خدایی كه رزّاق است حیوانات را روزی می دهد. ( فراموش نكند )

10– چه بكنیم كه خودمان را فراموش بكنیم : خدا را هرگز فراموش نكن.الّا اینكه انسان در ظاهر و باطن مراقب باشد ، فكر این را بكنیم كه خودمان می توانیم یك كاری بكنیم.

11– اگر خدا را نصرت نكردی ، خداوند هم شما را یاری نخواهد كرد. اگر خدا را یاری نكردید و به كسی ظلم كردی بعداً دیگری در حق تو ظلم می كند.

12– عامل بودن غیر عالم بودن است.

15– خدا كند در روشنایی راه برویم ، در تاریكی، در حین عصای احتیاط در علم عمل و حركت هیچ پشیمانی ندارد.

16– درس را رها نكن.

17– رشوه بلای بزرگی است، باید هوشیار بود، فلسطین را رشوه به باد داد. آتاتورك و رضاخان به وسیله رشوه پدید آمدند.

دری نجف آبادی در ادامه می نویسد:

منظور ایشان این بود كه ساخت و پاخت با انگلیسها و غربیها و تجزیه دولت عثمانی به دست تركان جوان و حكومت سكولار و كودتای سیّد ضیا و رضاخان و مزدوری برای انگلیسها و دوران سیاه دودمان ننگین پهلوی و اسلام ستیزی آنها در سایه وابستگی به اجانب و استكبار و صهیونیزم و تعامل سیاسی و تبانی با دشمنان اسلام و قرآن بوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “باید موازین را شناخت و از موازین پیروی كرد نه اشخاص!”

 1. ناشناس گفت:

  دوره بعد از امقلاب منظور بيراهه رفتن انقلاب ما نتيجه چيست ؟

 2. ناشناس گفت:

  در بیان دیگری فرمودند:

  ۱۷- رشوه بلای بزرگی است ، باید هوشیار بود ، فلسطین را رشوه به باد داد. آتاتورك و رضاخان به وسیله رشوه پدید آمدند. (منظور ایشان این بود كه ساخت و پاخت با انگلیسها و غربیها و تجزیه دولت عثمانی به دست تركان جوان و حكومت سكولار و كودتای سیّد ضیا و رضاخان و مزدوری برای انگلیسها و دوران سیاه دودمان ننگین پهلوی و اسلام ستیزی آنها در سایه وابستگی به اجانب و استكبار و صهیونیزم و تعامل سیاسی و تبانی با دشمنان اسلام و قرآن بوده است.

  و حبّ جاه و مال و قدرت موجب شده تا برای چند صباحی ریاست و ارضای غریزه شهوت و قدرت كشورها و سرزمینهای اسلامی را به بیگانگان بفروشند و اهداف بیگانگان را پیاده كنند. و سرزمین فلسطین را در داد و ستدهای سیاسی آل سعود به انگلیسها واگذار نمودند تا آنها نیز در برابر خاندان شریف مكه از اینها حمایت كنند و وهابیت و خاندان آل سعود را بر دنیای اسلام و حجاز مسلط نمایند و با آتاترك نیز به نحو دیگر معامله كنند و حكومت سكولار او را به رسمیت بشناسند و خلافت عثمانی را از پا درآوردند.

  از رضاخان نیز در ایران حمایت كنند و او را بعنوان مهره سیاستهای استعماری خود انتخاب و دست او را در قتل و غارت و فساد و ترویج ملیت در برابر اسلام باز بگذارند. بلكه از او بخواهند تا اهداف پلید و استعماری و شیطانی آنان را در كشور عزیز ما پیاده كند و با مظاهر اسلامی مبارزه نماید. و مدرّس ها را به شهادت برساند و مسجد گوهرشاد و حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) را به خاك و خون بكشند و ملی گرائی افراطی را در برابر اسلام و اهل البیت (ع) و مكتب ایرانی را در برابر انقلاب اسلامی و خون مقدس شهدا و ولایت فقیه و امام راحل ( قدس سرّه ) ، قرار دهد و سازمان پرورش افكار بر اساس همین ایده های غلط و استعماری تأسیس نماید.

  البته قرآن كریم می فرماید: انّ الباطل كان زهوقا، خداوند همه ما را از خواب غفلت بیدار بفرماید انشاءالله. بمنه و كرمه.
  منبع: آینده

 3. ناشناس گفت:

  آیا آقای دری از این نصایح نصیبی بردند؟