سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله العظمی دستغیب: آقایان موسوی و کروبی امروز مظلومانه در حصرند...

آیت الله العظمی دستغیب: آقایان موسوی و کروبی امروز مظلومانه در حصرند

چکیده :آیت الله العظمی دستغیب از خداوند متعال در خواست آزادی همه زندانیان سیاسی را کرد : «ما ازآقايان موسوى و كروبى خلافى نديديم و انسانهاى خوبى هستند و امروز مظلومانه در حصر قرار گرفته‏اند. همچنين ساير زندانيان سياسى كه جرمشان ثابت نشده و محاكمه نشده‏اند. پروردگارا ما به هر كه توانستيم گفتيم، بيانيه داديم، نوشتيم اما به جايى نرسيد. اكنون مجدداً به تو مى‏گوييم و از تو مى‏خواهيم. تو قدرت دارى خداوندا كارى كن که این عزيزان آزاد شوند .» ...


«هیچ متهمی را پیش از آنکه جرمش ثابت شود، نمی توان حصر یا زندانی کرد.»این گفته آیت الله دستغیب مرجع تقلید و عضو مجلس خبرگان است.

به گزارش کلمه به نقل از  سایت  حدیث سرو، آیت الله العظمی دستغیب در جلسه تفسیر سوره غافر که سایت حدیث سرو آن را منتشر کرد ابتدا به تفسیر بخشی از این سوره پرداخت و گفت : كسانى كه با فرضيات موهون و دلايل بی‌پايه، در اين آيات روشن مناقشه مى‏كنند و منكر وجود خداى واحد مى‏شوند، در واقع تكبّر درونشان آنها را از پذيرش خداى تعالى و بندگى او باز مى‏دارد و اجازه نمى‏دهد در مقابل اين حقيقت آشكار كه هيچ حادثى بدون محدث و هيچ موجودى بدون موجد نيست، سر تسليم فرود آورند. اين كبر مانع سجده آنان در مقابل معبود «لا شريك له» مى‏شود و اين منيّت باعث مى‏گردد كه خود را همه‏كاره عالم بدانند. لكن آنها هرگز به مقصود كبرشان كه مطرح‏كردن و نماياندن خويش است نخواهند رسيد.

هیچ متهمی را پیش از آنکه جرمش ثابت شود، نمی‌توان حصر یا زندانی کرد

ایشان  در بخشی دیگری از سخنانش نیزبا اشاره به اینکه هیچ متهمی را پیش از آنکه جرمش ثابت شود، نمی توان حصر یا زندانی کرد ادامه داد:« از جمله مسلّمات احكام شرع كه مورد اجماع همه فقهاست و از ابتداى غيبت صغرى‏ تا كنون احدى در آن خدشه‏اى نكرده اين است كه هيچ متهمى را پيش از آنكه جرمش ثابت شود، نمى‏توان حصر يا زندانى کرد .حتى اگر جرم كسى ثابت شد و قاضى عادل حكم به اجراى حد يا تغزير وى کند ، غير از آنچه حكم شده نمى‏توان درباره‏اش جارى كرد و حتى يك سيلى به او زد يا توهينى به او كرد كه اگر كسى چنين كند خود بايد قصاص و تعزير شود. كسانى كه در اين قبيل احكام مسلّم شرع مجادله مى‏كنند و تشخيص خود را بر دستور خداى تعالى حاكم مى‏سازند، مشمول همين آيه مى‏شوند كه «إنْ في صُدُورِهِمْ إلاَّ كِبْر»..

آیت الله العظمی دستغیب  نقل قولی از یکی از بزرگان آورد و گفت: «همه فقها و عرفا و زاهدان و راويان حديث و عالمان بزرگوارى كه صدها شاگرد تربيت كردند از اين دنيا رفتند، علماى امروز نيز خواهند رفت. آنچه مى‏ماند احكام شرع است كه در كنار حجّت خدا تا روز قيامت در زمين باقى خواهند ماند.»

به گفته این مرجع عالیقدر بر همه ما فرض است كه جان خويش و هر آنچه داريم را فداى احكام اسلام كنيم كه اين احكام بايد پابرجا بمانند. همه ما مى‏رويم، آنچه بايد در جان و دل مردم باقى بماند همين احكام الهى است و اگر علماى عدول در نزد مردم محترمند به خاطر اين است كه به احكام اسلام عمل كرده، خود را فداى امام معصوم کردند و از درون به او متصل شدند و الا بزرگترين عالمان، منهاى احكام اسلام و امام معصوم، هيچ احترامى ندارند و اگر كسى اعتنايشان كند، سطحى و ظاهرى است، نه واقعى.».

آیت الله العظمی دستغیب از خداوند متعال در خواست آزادی همه زندانیان سیاسی را کرد : «ما ازآقايان موسوى و كروبى خلافى نديديم و انسانهاى خوبى هستند و امروز مظلومانه در حصر قرار گرفته‏اند. همچنين ساير زندانيان سياسى كه جرمشان ثابت نشده و محاكمه نشده‏اند. پروردگارا ما به هر كه توانستيم گفتيم، بيانيه داديم، نوشتيم اما به جايى نرسيد. اكنون مجدداً به تو مى‏گوييم و از تو مى‏خواهيم. تو قدرت دارى خداوندا كارى كن که این عزيزان آزاد شوند .»

مردم چون نشانه های حق را ببینند ایمان می آورند

وی در ادامه تفسیر آیه پنجاه و ششم و پنجاه و هفتم سوره غافر گفت : «وجود مقدس حضرت ولى عصر (أرواحنا لتراب مقدمه الفداء) به خصوص مهمترين آيه عظيمه الهى است. او كه با ظهورش دنيا را پر از عدل و داد مى‏كند، پس از آنكه از ظلم و جور پر گشته است .دشمنان و منكران ايشان پيروزى حضرت را بر دنياى استكبارمحور امروز و بر سلاحهاى عجيب و غريب و سران كفر ناممكن مى‏شمارند و اطاعت مردمان لاابالى اين دروان را از ايشان به سخره مى‏گيرند اما آنها قادر به درك اين حقيقت نيستند كه همين مردم چون نشانه‏هاى حق و آثار حقانيت را ببينند، تسليم مى‏شوند و ايمان مى‏آورند و چون توده‏هاى مردم عزم خويش را جزم كنند، پيشرفته‏ترين سلاحها در برابر اراده‏شان از كار مى‏افتد.. پس بر مؤمنين و منتظرين حضرت لازم است كه در دوران غيب، به پروردگار خود پناه برند تا ظهور آن خورشيد عالم‏افروز تحقق يابد.»

امام خمینی (ره) همیشه دم از خدا می زد و هر اتفاق خوبی را به او نسبت می داد

آیت الله العظمی دستغیب افزود : تا زمان ظهور مهدى (عجل اللَّه تعالى فرجه الشريف) اينچنين است كه بيشتر مردم دنيا متوجه خداى تعالى نيستند و اسير منيّت خويشند. آنكه پدر خانواده‏اى است، براى فرزندان و همسرش ابراز منيّت مى‏كند. آنكه شعاع اجتماعى بزرگترى دارد به همان نسبت منيّتش بيشتر است. حتى ممكن است اعتقاد به ولايت ائمه اطهار عليهم السلام هم داشته باشد و ابراز محبّت به ايشان هم بكند اما منيّتش هر از چندى ظاهر مى‏شود و اگر حرفش را نشنيدند خشمگين مى‏شود و عكس‏العمل نشان مى‏دهد..

وی گفت :مسلماً وقتى كسى با همسر و فرزندان خود اينچنين باشد اگر به رياستى برسد و بخشدار يا فرماندار يا استاندار شود، بدتر مى‏شود. اين وضع همه كسانى است كه از ابتدا خدا را در نظر نمى‏گيرند و تنها خود را مى‏بينند در حالى كه همانها حتى در مقابل كوچكترين ميكروبها ناتوانند و با ساده‏ترين امراض از پا مى‏افتند. اگر خداى تعالى روزيشان را تنگ كند، به روز فقر و تنگدستى مى‏افتند و دست به هر چه مى‏زنند خاكستر مى‏شود. اگر خداى تعالى دل مردم را از آنها برگرداند كارى مى‏كند كه در كمترين زمان همه كسانى كه احترامشان مى‏گذاشتند از آنها روى گردانند. پس همه ما بايد بدانيم كه هيچ كاره‏ايم و اين همه «من من» نكنيم، خواه عالم و خواه هر چيز ديگرباشیم ..

ایشان تصریح کرد :مگر نبودند شاهان گذشته، چقدر لگداندازى كردند و خود را بالا انداختند و دم از «من» زدند. خود را به همه شكل در آوردند تا مردم را به همان راهى كه مى‏خواهند وا دارند آخر كار هم همه رفتند و نابود شدند. بايد از سرگذشت گذشتگان عبرت گرفت. بايد پى به هيچى و فقر و عجز خويش برد و پيشانى بندگى به درگاه پروردگار عالم گذاشت و اظهار داشت؛ يا لَطيف إرْحَمْ عَبْدَكَ الضَعيفَ الذَليلَ الحَقيرَ المِسكينَ المُستَكين.

این مرجع تقلید مقیم شیراز تاکید کرد :سرانجام همه ما مرگ است و دير يا زود ديگران جمع مى‏شوند و دست و پايمان را مى‏گيرند و در گور مى‏گذارندمان. ديگر اين همه اظهار منيّت براى چيست؟ رحمت خدا به امام خمينى، همه چيزى كه الان باعث روح و رضوان ايشان در آن عالم است اين است كه هميشه دم از خدا مى‏زد و هر اتفاق خوبى را به او نسبت مى‏داد. هدف او اين بود كه منيّت را از خود دور كند. مى‏دانست كه وقتى ميليونها نفر از كسى تعريف مى‏كنند و دوستش مى‏دارند، خطر افتادن در دام نفس برايش وجود دارد لذا مى‏خواست اين خطر را از خود دور كند و با نفس خويش به مبارزه برخيزد به همين جهت دائم متذكّر مى‏شد كه كارها، همه دست خداست و غير او هيچكس كاره‏اى نيست؛ خداست كه پيروزيها را رقم مى‏زند. خداست كه دلهاى مردم را متوجه يك نفر مى‏كند و به راستى چه لذتى بالاتر از اين فهم و چه احساس راحتى و آزادى كه در اثر اين توجه حاصل میشود.

جهت دریافت فایل صوتی اینجا کلیک نمایید.

چنانچه در دریافت فایل مشکل دارید ابتدا بر روی لینک دانلود کلیک راست نمایید و از منوی باز شده گزینه “Save Link as” در مرورگر های فایرفاکس و کروم و “Save as target” در اینترنت اکسپلورر را انتخاب کنید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

33 پاسخ به “آیت الله العظمی دستغیب: آقایان موسوی و کروبی امروز مظلومانه در حصرند”

 1. ناشناس گفت:

  خدایا مرجع ما را(حضرت آیت الله دستغیب)حفظ بفرما…..

 2. ناشناس گفت:

  سلام.
  جناب آقای عصبی و عصبانی! جناب آقای دستغیب!
  شما اگر چشم بصیرت و درایت داشته باشید؛ اشتباهات و بدیهایی بسیاری از آقایان موسوی و کروبی می دیدید. مشکل شما؛ این است که لجوج و عنود هستید.
  با تشکر.

 3. ناشناس گفت:

  مير حسين مورد تاييد و علاقه امام بود ودر مقابل کساني که از روي غرض ورزي از ايشان انتقاد مي کردند مي فرمودند

  کساني که انتقاد مي کنند صلاحيت اداره يک نانوايي را هم ندارند و حالا مير عزيزمان گرفتار کينه اين شخص شده و در حصر و زندان

  است درود بر مرد حق گوي ايران يا حسين مير حسين

 4. علي گفت:

  درود بر مرجع سبز ومردمي آيت الله دستغيب@

 5. سبز چون بهار گفت:

  درود بر مرجع عظيم الشان و شجاع كه حرف و سخنانش حرف و سخن امام خميني را در خاطره ها زنده مي كند كاش مراجع ديگر نيز عافيت طلبي را كه در پوشش حفظ آرامش و وحدت پنهان ساخته اند كنار مي گذاشتند و به صف مردم ملحق مي شدند به خدا سوگند كه زمستان مي رود و روسياهي به ذغال مي ماند ! و آن وقت ديگر در كنار مردم بودن حلاوت و شيريني امروز را ندارد . ملت ايران دارد سردار ملي و سالار ملي و ميرزا كوچك خان هاي امروز تاريخ خود را مي شناسد . كاش ذره اي از غيرت زندانيان سياسي امروز ما در رگ هاي من جاري بود . آن وقت مي توانستم به انسان بودن خود ببالم ، والا در خوردن و خوابيدن و ………… بين ما و حيوانات تفاوتي نيست . كه بخواهيم به آن فخري بفروشيم . صداي هل من ناصر حسينيان زمان بلند است تا دير نشده به ياريشان بشتابيم و بدانيم كه خدا سرنوشت هيچ قومي را تا خودشان نخواهند عوض نخواهد كرد . ( تولد ديكتاوري محصول ظلم پذيري ملت هاست ))

 6. محمد گفت:

  آمین . یارب العالمین . نه فقط میر و شیخ ما در حصرند بلکه دامنه حصر کشور دینی و باستانی مارا در برگرفته است . ذکر نام خدا در مساجد به والایی برده نمی شود . و مساجد به دست قدرت خواهان بی فرهنگ کور دل و مداحان پرستش گر قدرت و ثروت از حضور مردم آزاد و موحد و مخالف دین دولتی و نظامی خالی گردیده است. پش چه کسی ستمکارتراز آن است که تلاش در خرابی مساجد می کند

 7. علی گفت:

  آقای ناشناس که ادب نداری وآیت الله دستغیب راعصبی دانسته ای لطفا داخل حرف بزرگان نشووساندیست رابنوش بچه.

 8. حبیب گفت:

  ان شاالله
  خداوند مرجع ما زیر سایه لطف خود حفظ نمایید
  برای سلامتی ایشان صلوات

 9. ناشناس گفت:

  خدایا (حضرت آیت الله دستغیب)حفظ بفرما

 10. ناشناس گفت:

  درود بر این مرجع سبز

 11. بنده خدا گفت:

  سلام ناشناس جان قرار نيسته ديگه به مرجع تقليد توهين بكني واقعا براي امثال مثل شماها متاسفم چون خودتون ميدونيد عاقبت كار خودتون با اين كارا چي ميشه تو تاريخ امثال مثل شماها زياد بودن خدا با ماست ان الله مع الصابرين . ابالفضل علمدار مرجع ما نگه دار

 12. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  حضرت صاحب بصیرت، ای کسی که اگر خدا ببخشد؛ تو نمی‌بخشی!!!
  این وضع عدالت در کشور توست، این وضع دادگری است و این وضع قانون و دعوت مردم به ادب، اخلاق و قانون اساسی است!!! بخوان و اگر خواستی، فکر کن و شاید هم داوری!!! عادلانه!؟

  آیت الله العظمی دستغیب از خداوند متعال در خواست آزادی همه زندانیان سیاسی را کرد : «ما ازآقایان موسوى و کروبى خلافى ندیدیم و انسانهاى خوبى هستند و امروز مظلومانه در حصر قرار گرفته‏اند. همچنین سایر زندانیان سیاسى که جرمشان ثابت نشده و محاکمه نشده‏اند. پروردگارا ما به هر که توانستیم گفتیم، بیانیه دادیم، نوشتیم اما به جایى نرسید. اکنون مجدداً به تو مى‏گوییم و از تو مى‏خواهیم. تو قدرت دارى خداوندا کارى کن که این عزیزان آزاد شوند .»

 13. ناشناس گفت:

  پیش به سوی 22 خرداد

 14. شعار من هم ... گفت:

  ۱۳۰ نفر از روحانیون و مدرسین حوزه علمیه قم با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، فاطمه و مهدی کروبی شدند.

  در این بیانیه که ۱۳۰ روحانی با ذکر نام آن را به امضا رسانده‌اند، تصریح شده است که ادامه حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی به صلاح «اسلام، امنیت و ثبات نظام» نیست.

  میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه همسرانشان نزدیک به ۱۰۰ روز است که در بازداشت خانگی به سر می‌برند و در این مدت تنها ارتباط بسیار محدودی با برخی نزدیکان خود داشته‌اند.

 15. ناشناس گفت:

  واقعا که بنده خدا بودن بسیار دشوار است. ما همانگونه که شما خواسته اید به خدا پناه می بریم و فقط از او مدد می جوییم که وعده خداوند حتما محقق خواهد گشت. در ضمن در مورد حضرت بقیه الله توضیحاتی داده بودید که برای من بسیار آموزنده بود و همیشه این سئوال برایم مطرح بود که حضرت ایشان چگونه عدالت را در جهان تکه تکه و نابسامان برقرار خواهند کرد.

 16. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  آیت الله العظمی دستغیب یکی از معدود مراجع تقلید زنده است ( اگر کلمه زنده را به معنای واقعی اش استفاده کنیم)

 17. جواد گفت:

  مرجع سبز: پروردگارا ما به هر که توانستیم گفتیم، بیانیه دادیم، نوشتیم اما به جایى نرسید. اکنون مجدداً به تو مى‏گوییم و از تو مى‏خواهیم. تو قدرت دارى خداوندا کارى کن که این عزیزان آزاد شوند .
  درود خدا بر آیت الله دستغیب که مثل همیشه سخنشان خدایی هست .

  دانلود فایل صوتی از لینک زیر (برای کسایی که نتونستن از سایت کلمه دانلود کنند)
  http://www.4shared.com/audio/EOJz1MMK/dastgheib-zandani.html

  یا حسین میر حسین
  نصر من الله و فتح قریب

 18. علی گفت:

  این بزرگوار لجوج نیستند ! بلکه لجاجت و عصبیت از آن شماست ! شمایی که حق را در غیر جای خود پذیرفته اید و از آن حمایت می کنید و حاضرید که سرتان برود ولی عقیده تان نرود ! هر چه قدر ملاک شخصی را از نظر نزدیکی به حقیقت بالا ببریم و بپنداریم که درستی و حقیقت به معنای مطلقه ! در نزد ایشان است به همان تناسب ، طرف دیگر منتقد و یا معترض ، باطل و نادرست در نظر ما جلوه گر خواهد شد! حقیقت نزد خدا و رسولش و ائمه اطهار سلام الله بصورت کامل و مطلق است و مابقی انسانها مصداق ومن یعمل مثقال ذره خیرا یره ………… خواهند بود
  خدا کند که فهم ما و بصیرت ما از حق به معنای حقیقی آن ! در وجود ما قرار بگیرد وگرنه بصیرت هم مانند کلمات متعالی دیگر مانند عدالت و خدمت به مردم و …. جز بازیچه ای در دست سیاسان نخواهد بود.

 19. امیر گفت:

  با تشکر از اطلاع رسانیتان این بیانات مربوط به 24/2/90 است

 20. رضا گفت:

  خداوند مراجع ازاده که ظلم را میبینند و ساکت نمینشینندرا حفظ کند…..

 21. جواب به ناشناس گفت:

  سلام برادر یا خواهر….ایت الله دستغیب و مراجع بزرگوار منتقد میتوانستند ساکت باشند و عافیت طلبی کنند و روزگار را به ارامی بگذرانند ….اما اینان به واسطه ترس از خدا وقتی ظلمی میبینند در مقابلش موضعگیری میکنند و مسلما این موضغگیری در نظر ظالم و دوستدارانش حوشایند نیست…

 22. سعيد گفت:

  خدايا; دشمنان ميرحسين عزيز را نابود و رسوا بكردان”آمين”

 23. ناشناس گفت:

  چی میخواستیم چی شد !!!!!؟؟؟؟خدمتگذاران ،وارسته ها ،خوبان و بزرگان به بهانه فتنه و بی بصیرت بودن در حبس و حصر و محدودیت و ممنوعیت هستند ولی دروغگویان ،دزدان ،غارتگران ،رمال ها وافراد حقیر و کوچک بنام بابصیرت ها و ولاییها بر مردم حکومت میکنند و بنیادهای اسلامی ،فرهنگی و اقتصادی کشور را نابود میکنند ،خدایا تو را به خون شهدای کربلا حق شهدا و شهدای زنده را قبل از اینکه همه چیز را نابود کنند در یاب ،میبینی که بنام تو خود را بر همه چیز مسلط کرده اند.

 24. ناشناس گفت:

  ما تا آخر ایستاده ایم…

 25. محمدجوادِسبز-فرزندجانبازوبرادرزاده ی1شهید گفت:

  سلام و درود بر مرجع سبز ِ عزسزمان . افتخار ی جنبش سبز ، حضرت آیت الله دستغیب-
  سلام و درود ِ بی پایان بر میر ِ دلها (میرحسین موسوی) و کرّوبی ِ بی باک و عدالتخواه

 26. شهروند سبز گفت:

  اقای نا شناس کدام بصیرت .از همان بصیرت که رهبرت میگفت .وگند زد .درود بر ایت الله دستغیب

 27. فدایی حق گفت:

  اگرچه حسن فروشان به جلوه آمده اند
  کسی به حسن وملاحت به یار مانرسد
  سلام و درود به آیت الله سید علی محمد دستغیب و میر حسین موسوی و شیخ مهدی کروبی و تمام فداییان راه حق…

 28. فرهاد گفت:

  در عاشقي كريزي نباشد ز سوز وساز/
  استاده ام جو شمع مترسان ز آتشم/

  كاش مابقي مراجع تقليد هم دست از مصلحت انديشي هاي بيهوده برميداشتند و همجون حضرت آيت الله العظمي دستغيب, شجاعانه از مظلوم دفاع و حمايت ميكردند,

 29. گودرز گفت:

  من ایرادم از آقای دستغیب اینه که آیا فقط آقایان موسوی و کروبی مظلومانه در حصر هستند؟ آیا مردم یعنی فقط آنهایی که مطیع ولایت فقیه هستند؟ آیا هزاران هزار ایرانی که از آغاز جمهوری اسلامی به بهانه های مختلف و در اصل به خاطر انتقاد از رژیم دستگیر شده، کتک خورده ، شکنجه شده، زمانهای طولانی در انفرادی نگه داشته شده، و شاید هم به اتهام های واهی محارب و مفسد و غیره اعدام گشته اند مظلوم نبوده اند. آن چه در مورد موسوی وکروبی ناحق است که هست، در مورد تمام افراد این جامعه هم باید صدق کند بدون در نظر گرفتن تعلقات سیاسی، مذهبی، قومی و جنسی. تنها حکومت قانون و آنهم قانونی که به تأئید اکثریت جامعه رسیده و از طرف اکثریت جامعه هر زمان قابل تغییرواصلاح باشد است که میتواند به وضعیتی بیانجامد که دیگر کسی مظلوم واقع نشود.

 30. ناشناس گفت:

  سلام بر تو ای شیر خدا! انشائ اله بزودی خداوند مگس عذاب را برای نمرودیان زمان برای نابودی انها می فرستد! به امید ان روز!

 31. سبز سبزم ریشه دارم گفت:

  زنده باد علمای بزرگ و با بصیرت و واقعی
  یاحسین
  یامهدی

 32. بهزادوعلیییییی گفت:

  به امید فردای روشن کشوراما درساییه صالحانی همچن مقام والای ولایت ودیگر رجال خیر اندیش همچن شما

 33. بسیجی سابق گفت:

  آیا حفظ گوی قدرت و نگهداشت آن به هر قیمت در میان کسانی که به اندیشه یک فرد نزدیک ترند، ارزش برباد دادن این همه سرمایه و ویران و مشوش ساختن باورها و اعتقادات مردم به مقدساتشان را داشت؟ متاسفم که بگویم بزرگترین ضربه به ولایت فقیه که یادگار امام(ره) بود را خود ولی فقیه زد. آنجایی که نبایدهمه ی مقدسات و داشته های انقلاب و نظام را خرج یک جریان انحرافی و فردی نامتعادل می کرد