سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احمد توکلی: اصلی‌ترین افراد دور احمدی نژاد یا منحرفند یا متهم به فساد مالی یا هردو...

احمد توکلی: اصلی‌ترین افراد دور احمدی نژاد یا منحرفند یا متهم به فساد مالی یا هردو

چکیده :در توزیع ثروت نیز كار و اكرام انسان ها به عدالت نزدیكتر است تا اعانه پرداخت كردن. طرح سهام عدالت كه من در سال 84 قبل از آقای احمدی نژاد و دیگران مطرح كردم، اصلا اینگونه نبود. اهدافی داشت كه مشاركت مردم را در تشكیل سرمایه بالا ببرد و منبع كسب درآمد را با این مشاركت برای اكثریت ملت ایران متنوع سازد تا كارایی و عدالت با هم تعقیب شود. در حالی كه هم اكنون این شیوه احمدی نژاد ضد كارآیی عمل می كند و با ایجاد درآمد بدون مشاركت در بلند مدت ضد عدالت نیز خواهد شد....


رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی معتقد است “طی چند سال اخیر برخی نیز به دلیل تایید رهبری، فكر می كردند كه اگر ملاحظۀ دولت را كنند مناسبتر است. نتیجه این رفتارها این شد كه احمدی نژاد تصور كرد هر كاری را كه درست می داند می تواند انجام دهد. اما شرایط امروز تغییر كرده است؛ چرا كه هم احمدی نژاد دیگر آن احمدی نژاد سابق نیست و هم كشور بیش از این تحمل برخی قانون شكنی ها را ندارد.”

در ادامه واکنش ها نسبت به اقدامات دولت، همچنین عزل وزرای وزارتخانه های ادغام شده توسط رئیس دولت، رییس مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه “این كار خلاف مصلحت بوده”، تاکید می کند”موضع مجلس در برابر رئیس دولت دیگر همانند گذشته نیست و حلم گذشته مجلس در برابر قانون شكنی‌ها تكرار نخواهد شد.”

وی در عین حال با برخی دیگر هم عقیده است كه احتمالاً عزل سه وزیر نفت، صنایع و رفاه به دلیل مساله داشتن آنها با فرد معلوم‌الحال كنار محمود احمدی نژاد (اسفندیار رحیم مشایی) بوده است.

احمد توکلی با تصریح بر اینكه اكنون با دولت اختلاف مبنایی دارد، چون اصلی‌ترین افراد دور احمدی نژاد “یا منحرفند یا متهم به فساد مالی یا هردو”، برای اولین بار دلیل اضطرار خود برای رای دادن به احمدی نژاد در انتخابات سال ٨٨ را فاش می كند.

به گزارش فارس، احمد توكلی نماینده اصولگرای تهران در دوره های هفتم و هشتم مجلس، طی گفتگویی به برخی سوالات از جمله در خصوص ادغام وزارتخانه ها و انتقاداتی كه نسبت به مواضع او وارد می شود پاسخ گفته و ضمن بیان ریشه های اختلاف دولت و مجلس در این قضیه، دلایل خلاف مصلحت بودن عزل وزرا را شرح می دهد.

عزل سه وزیر با استناد به ماده 53 برنامه پنجم تعجب‌آور است

با وجود آن كه شورای نگهبان در خصوص ادغام وزارتخانه ها نظر خود را اعلام كرده است، اما باز هم شاهد برخی اختلاف نظرها میان دولت و مجلس هستیم. این اختلاف نظرها بر سر چیست؟

– فكر می كنم علت این موضوع به اصرار احمدی نژاد به روشی كه از ابتدا درست می دانست، بازمی گردد و می خواهد این روش را بازسازی كند. به عنوان مثال هنگامی كه وی در حكم عزل وزیران صنایع و معادن، نفت و رفاه به ماده پنجاه و سوم قانون برنامه پنجم استناد می كند و در حكم سرپرستی غضنفری و شیخ الاسلامی همین جمله را تكرار می كند، واقعا تعجب آور است. چرا كه عزل یك وزیر یا سرپرستی یك وزیر دیگر بر یك وزارتخانه از لوازم ماده 53 برنامه پنجم نیست.

برداشت رئیس جمهور از ماده 53 برنامه پنجم از ابتدا اشتباه بود

یعنی بر اساس قانون وزرای جدید باید بعد از تصویب شرح وظایف به مجلس معرفی شوند؟

– اگر شما شرح وظایف یك وزارتخانه را ندانید، می توانید وزیر پیشنهادی را ارزیابی كنید؟ هنگامی كه شما به كسی گواهینامه پایه 2 می دهید و او می تواند از ماشین سه چرخ تا خاور پنج تن را براند، آیا برای آن كه یك تریلی را به او بدهید دوباره او را آزمایش نمی كنید؟ آیا ارزیابی نمی كنید كه این شخص می تواند گواهینامه پایه یكم بگیرد یا نه؟ این مثال را از آن جهت مطرح كردم كه به روشنی نشان می دهد كه اگر مجلس به فردی مانند نامجو برای وزارت نیرو رای اعتماد داد، دلیل بر این نمی شود كه اگر وزارتخانه های نفت و نیرو با یكدیگر ادغام شوند و وزارت انرژی تشكیل شود، توانایی اداره آن را نیز دارد؛ بلكه باید دوباره ارزیابی و رای اعتماد داده شود. بنابراین ما مسئولیت ها را مشخص می كنیم و بر حسب مسئولیت، توانایی فرد معرفی شده را می سنجیم.

استدلال احمدی نژاد در گفت وگوی ویژه تلویزیونی هفته گذشته این بود كه چون این فرآیند طولانی است، نمی توان 8 ماه یك وزارتخانه را سرگردان كرد و كار آن را لق كرد. اما چون مشخص نیست كه كدام وزارتخانه ها در یكدیگر ادغام می شوند، تمام وزارتخانه ها سست می شوند. سوال من این است كه اگر مسیری قانونی شد، آیا باید عمل كنید یا عمل نكنید؟ و اگر مسیری منطقی شد باید به آن عمل كرد یا نه؟ اگر ایشان می خواهد وزارتخانه ها را در یكدیگر ادغام كند، باید كار مطالعاتی انجام دهد و همانطور كه شرح داده شد، در آن مسیر طی طریق كند.

احمدی‌نژاد می‌خواهد مجلس را در برابر عمل انجام شده قرار دهد

همان طور كه شورای نگهبان اعلام كرده وزارتخانه ها باید بر اساس قانون به كار خود ادامه دهند و اگر قرار است وزارتخانه ای منحل شود، باید قانون اجازه دهد. ایشان با این كار در حقیقت می خواهد مجلس را در برابر عمل انجام شده قرار دهد؛ در حالی كه ممكن است مجلس چنین كاری را به مصلحت نداند. وزارتخانه ها باید كار خود را ادامه دهند.

وی مدعی است كه اگر قرار بر ادغام باشد، چون وزیر نمی داند كه در كابینه باقی خواهد ماند یا نه، در كار انجام وظایف خود سست می شود.

عزل همزمان سه وزیر خلاف مصالح ملی بود

شما و برخی نمایندگان در اظهارنظرهای خود اعلام كردید كه عزل وزرا غیرقانونی است. چه مستندات و استدلالاتی برای این صحبت شما و برخی نمایندگان وجود دارد؟

– من نگفتم كه عزل وزرا غیرقانونی است؛ بلكه تصریح كردم كه عزل وزرا قانونی است اما با مصالح ملی مغایرت دارد. علتش هم روشن است. در حالی كه ما از سوی كشورهای بیگانه به وسیله تحریم و فشارهای سیاسی و تبلیغاتی تحت فشار هستیم، در داخل با مشكلات اقتصادی جدی دست و پنجه نرم می كنیم، رییس جمهور به یكباره 3 وزیر اقتصادی – اجتماعی را عزل می كند. پیام این كار برای جامعه و خارج از كشور چیست؟ آن هم وزیر نفت كه یك وزیر كاملا اقتصادی، سیاسی و فنی است. از این لحاظ سیاسی است كه ما در بازار تمام سیاسی نفت نقش داریم و پس از 38 سال نقش جدیدی را كه حق ما بود و باید به ما می دادند، بعد از سال ها به ما واگذار كرده اند و آن هم ریاست اوپك است.

هم‌نشینی با وزرا یا معاونان وزرای اوپك در شان رئیس جمهور ایران نیست

در این شرایط می بینیم كه رییس جمهور سرپرستی وزارت نفت را بر عهده می گیرد؛ آیا در شان رییس جمهوری اسلامی ایران هست كه با وزرای كشورهایی كه هم سطح او نیستند یا با قائم مقام وزرای اوپك در یك جلسه بنشیند؟ معنای این كار رییس جمهور این است كه ما در واقع نمی توانیم ریاست اوپك را به خوبی بر عهده داشته باشیم. كدام مصلحت ملی اقتضا می كرد كه ایشان وزیر نفت را عزل كند؟ آیا اشكالی داشت كه وزیر نفت وزارت خود را ادامه دهد و اگر روزی مجلس پذیرفت كه وزارت نفت با وزارت نیرو ادغام شود، در این صورت رییس جمهور نامجو یا هر كس دیگری را كه مد نظرش بود به مجلس معرفی می كرد و مجلس هم اگر صلاح می دید به وزیر پیشنهادی رای اعتماد می داد.

از سوی دیگر آیا درست است كه وزیر صنایع كه برای مذاكرات سیاسی – اقتصادی عازم سفر چین بود، عزل شود و ما در برابر طرف خارجی كه ارتباطات زیادی با آن داریم، كوچك بشویم؟ چه لزومی داشت؟ همان طور كه رییس جمهور اعلام كرد، وزیر صنایع از دوستان احمدی نژاد بود؛ حالا اگر دو – سه ماه دیگر ایشان در وزارت صنایع می ماند این وزارتخانه بهتر اداره می شد یا سرپرستی غضنفری كه همزمان مسئولیت سنگین وزارت بازرگانی را نیز برعهده دارد؟ كدامیك به مصلحت نزدیكتر بود؟ البته من به محرابیان برای وزارت صنایع رای ندادم اما حالا كه وزیر شده، عزل او را در این وضعیت به مصلحت نمی دانستم. چرا ما فردی را كه در ابتدا چندان كاردان نبود و با افت و خیز تجربه اندوخته، عزل می كنیم و فرد دیگری را كه مسئولیت سنگین دیگری بر عهده دارد را جایگزین او می كنیم؟

حلم گذشته مجلس در برابر قانون شكنی‌ها تكرار نخواهد شد

شما اخیرا در اظهارنظرهای خود اعلام كردید كه برخورد مجلس از این پس تغییر خواهد كرد و دیگر شاهد رفتار گذشته مجلس در برابر دولت نخواهیم بود. بر این اساس شاهد چه تحولاتی در روند تعاملات دولت و مجلس در آینده و در 2 سال باقی مانده از عمر دولت خواهیم بود؟

– من فكر می كنم كه مجلس به اندازه كافی حلم به خرج داده است. از اعتراضات سنگینی كه ما در فضای مجلس به طور خصوصی می شنویم، برداشت من این است كه مجلس مانند گذشته رفتار نخواهد كرد. بعد از حوادثی كه در یكی دو ماه اخیر در خصوص وزارت اطلاعات رخ داد و آزمایش هایی كه افراد پس دادند، مجلس دیگر دلیلی نمی بیند كه حلم گذشته را به خرج دهد.

این كه رهبری در این شرایط بر اجرای قانون تاكید می كنند پیام روشنی دارد و مجلس نیز اصرار دارد كه دیگر مسیر گذشته تكرار نشود. در سالهای پیش قانون شكنی هایی صورت گرفته است كه مجلس حلم به خرج داد و به تعبیر برخی دیگر از خود ضعف نشان داد كه شاید هر یك از این تعابیر به نحوی درست باشد.

دلیل حمایت مجلس از دولت امید به اصلاحاتی بود كه توان آن را در احمدی‌نژاد می‌دید

چرا مجلس اصولگرا كه در شش سال اخیر همواره این رفتار را در پیش گرفته بود، اكنون در پی تغییر رویه است؟ آیا سكوت مجلس در برابر برخی اقدامات دولت دلیل خاصی داشت؟

– این رفتار مجلس علل مختلفی داشت. یكی از دلایل، امید به اصلاحاتی بود كه توان آن را در آقای احمدی نژاد می دیدند؛ نمایندگان سخت گیری را لازم نمی دیدند و فكر می كردند كه اگر از ایشان پشتیبانی شود بهتر است. عده ای نیز با اعمال نفوذ دولت، همراهی بیش از حد نشان می دادند. برخی نیز به دلیل تایید رهبری و تشخیص موضوع، فكر می كردند كه اگر ملاحظه كنند مناسبتر است. نتیجه این رفتارها این شد كه احمدی نژاد تصور كرد هر كاری را كه درست می داند می تواند انجام دهد. اما شرایط امروز تغییر كرده است؛ چرا كه هم احمدی نژاد دیگر آن احمدی نژاد سابق نیست و هم كشور بیش از این تحمل برخی قانون شكنی ها را ندارد.

جزئیات تازه‌ای از نشست لاریجانی و احمدی‌نژاد در حضور رهبری

لاریجانی اخیرا اعلام كرد كه وی و احمدی نژاد در حضور رهبری در خصوص ادغام وزارتخانه ها صحبت كرده اند. در این جلسه چه مباحثی مطرح شده است؟

– آنچه كه من می دانم این است كه نظر شورای نگهبان با صراحت مطرح شد و رهبری از نظر شورا دفاع حقوقی كرد. وی تصریح کرد كه وقتی شورای نگهبان نظری می دهد همه باید اطاعت كنند و من هم باید اطاعت كنم. اینگونه نیست كه شما وزارتخانه ها را ادغام كنید و سپس شرح وظایف را ارائه كنید.

اما می بینیم كه احمدی نژاد از طرق به ظاهر قانونی دارد آن حركت قبلی خود را شبیه سازی می كند؛ یعنی عزل وزرا را انجام داد و از عبارت “پایان ماموریت ” كه در قانون اساسی جایگاه حقوقی ندارد استفاده كرد. در سرپرستی وزارتخانه ها نیز مانند گذشته عمل كرد و اكنون پس از انجام تمام این كارها می خواهد شرح وظایف را به مجلس ارائه دهد.


تشكیل كمیته مشترك برای وزارت ورزش وقت تلف كردن است


در خصوص وزارت ورزش نیز در این جلسه صحبت شده است؟

– بله؛ درباره تشكیل وزارت ورزش رهبری صراحتا و قاطعانه اعلام كرد كه باید وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شود و اگر ابهامی نیز وجود دارد با همكاری مجلس این ابهامات را برطرف كنید. احمدی نژاد در صحبت های هفته گذشته خود خبر دادند كه كمیته مشتركی مسئول این كار شده است كه البته من اطلاعی از آن ندارم. اما به نظرم تشكیل این كمیته نیز وقت تلف كردن است؛ باید وزیر به مجلس معرفی شود و خود وزیر به مجلس بیاید .

حدس می‌زنم 3 وزیر عزل شده با فرد معلوم‌الحال كنار آقای احمدی نژاد مساله داشتند

عده ای بر این عقیده اند كه احمدی نژاد در خصوص وزارتخانه هایی كه تمایلی به ادامه همكاری با وزرای آنها را نداشتند، این طرح را اجرا كردند و وزارتخانه هایی همچون ارتباطات و تعاون را كه پیش از این بحث ادغام آنها مطرح بود را از این طرح مستثنی كردند. شما چنین نظری را قبول دارید؟

– من هم حدس می زنم كه همین طور باشد. به دلیل این كه عزل وزیران با آن حكم اول كه قانونی هم نبود و موجب اعتراض نمایندگان شد، این تصور را پیش آورد كه چرا چنین كاری انجام شده است. یكی از فرضها كه فكر نمی كنم چندان اشتباه باشد و من هم اجمالا به درست بودنش اعتقاد دارم این است كه این 3 وزیر با فرد معلوم الحالی كه كنار احمدی نژاد است مساله داشتند و به همین دلیل از صحنه حذف شدند.

تجربه ادغامهای گذشته خلاف رویه كنونی را ثابت می‌كند

ما در دولتهای گذشته نیز شاهد ادغام برخی وزارتخانه ها بودیم. آیا در آن زمان نیز چنین بحث ها و اختلافاتی میان دولت و مجلس وجود داشت؟

– خیر! هرگز چنین اختلافاتی نبود. من 3 وزارتخانه را كه رییس جمهور 2 تای آنها را مثال زد و متاسفانه اطلاعات اشتباه به ایشان داده بودند یا تعمدا تغافل صورت گرفت، برای شما مثال می زنم. در دولت محمد خاتمی، مطالعات در خصوص وزارت جهاد كشاورزی كه قرار بود از ادغام وزارتخانه های جهاد سازندگی و كشاورزی ایجاد شود، انجام شد؛ لایحه تشكیل وزارتخانه تقدیم مجلس شد و مجلس پس از بررسی در سال 79 به آن رای داد. تشكیل این وزارتخانه متكی به ماده 2 برنامه سوم بود كه دولت را ملزم می كرد در حوزه كشاورزی و عمران روستایی یك وزارتخانه داشته باشد. در خرداد 79 یعنی هفت، هشت ماه بعد از تصویب برنامه سوم، دكتر عارف معاون اول رییس جمهور وقت لایحه تشكیل این وزارتخانه را به مجلس برد.

همین اتفاق در خصوص وزارت صنایع و معادن نیز رخ داد. محلوجی وزیر معادن و فلزات و نعمت زاده وزیر صنایع بودند اما خاتمی برای وزارتخانه جدید نعمت زاده را برای تصدی وزارت صنایع و معادن به مجلس معرفی كرد.

در خصوص وزارت صنایع و وزارت صنایع سنگین كه در سال 73 بر اساس برنامه دوم با یكدیگر ادغام شدند نیز همین سیر طی شد. آن زمان دو نفر وزیر صنایع و صنایع سنگین بودند اما پس از ادغام شخص سوم، یعنی آقای اسحاق جهانگیری به عنوان وزیر انتخاب شد. ابتدا براساس قانون وزارتخانه تاسیس شد، سپس زیر پیشنهادی به مجلس معرفی شد. نه عزلی در كار بود ونه ادغامی پیش از تصویب مجلس.

پاسخ به منتقدانی كه می‌گویند توكلی نسبت به تمام اقدامات دولت گارد منفی می‌گیرد

اجازه می خواهم كه خارج از این بحث در خصوص برخی مسائلی كه در خصوص مواضع شما مطرح می شود سوال كنم. عده ای این انتقاد را نسبت به مواضع شما مطرح می كنند كه نسبت به تمام اقدامات و سیاست های دولت گارد منفی می گیرید. پاسخ شما به این منتقدان چیست؟

– اگر همین مصاحبه را یك بار دیگر مرور كنید، متوجه می شوید كه این انتقاد وارد نیست…من با مطلق انگاری مسئولان حكومتی مخالفم چرا كه اسلام با این كار مخالف است. ما افرادی غیر معصوم هستیم كه گاهی اوقات كارهای خوب ما با كارهای بد آمیخته است و در مقابل كارهای بدی از ما سر می زند كه وجوه خوبی در آن ها دیده می شود. این مساله در باره من، شما و احمدی نژاد نیز صدق می كند.

انتقاد دیگری كه نسبت به شما مطرح می كنند این است كه احمدی نژاد در انتخابات سال 84 و 88 همان شعارهای توكلی را در انتخابات 72 و 80 مطرح كرد و توكلی با وجود حمایت از احمدی نژاد در مرحله دوم انتخابات نهم و انتخابات ریاست جمهوری دهم، باز هم با سیاست های رییس جمهور و دولت مخالفت می كنند. آیا انتقادات شما نسبت به سیاست های دولت است یا این كه با گفتمان دولت و رییس جمهور مشكل دارید؟

– ابتدا باید سوال شما را تصحیح كنم. در انتخابات سال 84 همان طور كه اشاره كردید، من در دور دوم از احمدی نژاد در مقابل آقای هاشمی رفسنجانی حمایت كردم؛ چرا كه در آن زمان رویكردهای احمدی نژاد بسیار قابل دفاع بود و امید می رفت كه كاركردهایش هم درست باشد. اما در انتخابات سال 88 من به هیچ وجه از ایشان دفاع نكردم و به بزرگان كشور نیز اعلام كردم كه حمایت از ایشان را بر خودم حرام می دانم. در عین حال اعلام كردم كه اضطرارا به ایشان رای می دهم؛ علت این رای اضطراری را آن زمان اعلام نكردم اما الان برای اولین بار در شكل رسانه ای می گویم.

آن روزها به مسئولان ستادهای سابقم در استانها و دوستانم كه هنوز رابطه ای با هم داریم، گفتم كه آقای موسوی دارای پایگاه اجتماعی‌ای است كه ولو نخواهد، قدرت ایجاد تحریك اجتماعی در برابر رهبری را دارد و احمدی نژاد دارای پایگاه اجتماعی است كه ولو بخواهد، قدرت تحریك اجتماعی در برابر رهبری را ندارد. به همین دلیل گفتم كه چون رهبری را ركن ركین كشور می دانم و هم از نظر اعتقادی و هم از نظر سیاسی اعتقاد دارم كه باید از ایشان تبعیت كنیم و ایشان با قدرت جامعه را هدایت كنند، چون مقابله با رهبری را سم مهلكی برای جامعه می دانم، اضطرارا به كسی كه حتی اگر بخواهد نمی تواند كاری كند رای می دهم و به كسی كه می تواند این تحرك را ایجاد كند ولو نخواهد رای نمی دهم گرچه مزیتی برای احمدی نژاد بر موسوی قائل نیستم به همین دلیل اضطرارا به احمدی نژاد رای می دهم.

حوادث بعد از انتخابات و حوادث اطراف موضوع وزیر اطلاعات، صحت این عرض من را نشان داد كه متاسفانه اولی خواست و كرد ولی ناكام ماند و ظاهرا دومی هم خواست و چنان كه پیش‌بینی می شد بحمدالله، نشد. بنابراین اینگونه نیست كه من در انتخابات دهم از احمدی نژاد حمایت كرده باشم… اخیرا هم انحرافات فكری در اطراف ایشان زیاد شده و من از این كه در سال 88 از ایشان حمایت نكردم، پشیمان نیستم.

اكنون اختلاف ما با دولت مبنایی است

پس می توانیم نتیجه بگیریم كه مشكل اصلی شما با سیاست های دولت است و نسبت به گفتمان دولت انتقادی ندارید…

– چرا! در همین مسائلی كه اشاره كردم اختلاف مبنایی هم هست. من معتقدم كسی كه اعتقاد شیعه را تضعیف می كند با او اختلاف مبنایی پیدا می كنم. كسانی كه ما به حق آنان را معصوم می دانیم، مانند علی بن ابی طالب وقتی می خواستند حكومت كنند، از مغیبات در اداره جامعه داخل نمی كردند چه رسد به مدعیان معناگرایی دروغینی كه بخواهند در اداره جامعه به ما خط بدهند. بنابراین اختلاف ما با دولت مبنایی است. چرا كه من این نوع برخورد را یك “برخورد سكولار ” می دانم. عقلانیت نیز كه از حجت های شرعی ماست، كنار گذاشته شده و به مغیبات متوسل میشوند.

اصلی‌ترین افراد دور دكتر احمدی نژاد یا منحرفند یا متهم به فساد مالی یا هردو

شما می گویید كه با دولت اختلاف مبنایی دارید، اما شعار اصلی این دولت عدالت است؛ آیا شما از عدالتخواهی كوتاه آمده اید؟

– نخیر! هرگز كوتاه نیامده ام. “شعار ” دولت عدالت است اما عدالت را یك عدالت توزیعی مساله دار تعریف می كند. در حالی كه من این تعریف را قبول ندارم. در واگذاری قدرت نیز عدالت مطرح است و فقط نباید عدالت را در توزیع ثروت دید. الان اصلی ترین افراد دور احمدی نژاد را نگاه كنید، یا منحرفند یا متهم به فساد مالی یا هردو. این عدالت در توزیع قدرت است؟

در توزیع ثروت نیز كار و اكرام انسان ها به عدالت نزدیكتر است تا اعانه پرداخت كردن. طرح سهام عدالت كه من در سال 84 قبل از آقای احمدی نژاد و دیگران مطرح كردم، اصلا اینگونه نبود. اهدافی داشت كه مشاركت مردم را در تشكیل سرمایه بالا ببرد و منبع كسب درآمد را با این مشاركت برای اكثریت ملت ایران متنوع سازد تا كارایی و عدالت با هم تعقیب شود. در حالی كه هم اكنون این شیوه احمدی نژاد ضد كارآیی عمل می كند و با ایجاد درآمد بدون مشاركت در بلند مدت ضد عدالت نیز خواهد شد.

وقتی می گویم رویكردها با كاركردها سازگار نیست یكی از مصادیقش همین است. وقتی تولید نابود شود و منابع نفتی ابزار توزیع قدرت مصرف گردد این كه عدالت نیست. این نه تنها در نگاه بلندمدت كه در نگاه میان مدت نیز فاجعه آفرین است. من از شعارهایم دست نكشیده ام بلكه افتخار می كنم كه از تفكر عدالتخواهانه اسلام دفاع كرده ام و می كنم؛ اما پیچیدگی های تحقق این شعارها به گونه ای است كه ساده سازی آن در حد توزیع قدرت خرید به تنهایی نمی تواند موجب تحقق عدالت شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

37 پاسخ به “احمد توکلی: اصلی‌ترین افراد دور احمدی نژاد یا منحرفند یا متهم به فساد مالی یا هردو”

 1. رای دهنده از تهران گفت:

  جناب آقای توکلی، شما نمایندگان چقدر دیرتر از مردمی که شما را باصطلاح انتخاب کرده اند مـــی فهمیــــد و به شناخت دیرهنگام دولت فخیمه رسیدید.مردم دو سال پیش در رای خود ثابت کردند که این دولت لیاقت سرپرستی را ندارد اما با تقلب مجدد بر کرسی نشست حالا خودتان جمعش کنید اگر به شعور نسبی رسیده اید

 2. میم.تهران گفت:

  آقای توکلی اعتراف کرده به پایگاه اجتماعی و محبوبیت بالای میر حسین

  من هم متعجبم که تیم اصولگرایان چرا اینقدر دیرتر از مردم به مسائل پی می برند و این همه بی بصیرت هستند!!!!

  روز به روز بیشتر به خودم می بالم که به شخصیت با صلابت و با بصیرتی چون میر حسین عزیزم رای دادم
  یا حسین میر حسین

 3. ناشناس گفت:

  پس شما نماینده ملت نیستید نماینده رهبرید!
  اختلاف من هم با شما اینه!

 4. ناشناس گفت:

  آقاي توكلي خودت را به تغافل نزن..اين خود رهبري بود كه با مواضعش مردم را عليه خود تحريك كرد

 5. جواد گفت:

  جناب اقای توکلی, اگر واقعا از نظر اسلامی و عقلی به این نتایج رسیدید و فقط حرف و حدیث نیست تا جبه ای دیگر باز کنید پس به عمل بپردازید.
  دیگرانی که بسیار صادق تر از شما در طول زندگی سیاسی شما بودند و هستند بارها نوشتند و گفتند اما نتیجه تغلب و کودتا ی که شما ها از ان پشتیبانی کردید شد.
  حال انطور که اینجانب میبینم ملک و ملت روی اب است, و حاکمان درمانده که چه کنند, گناه شما و دیگران که در پناه دین و اسلام اینهمه ظلم بر ملت ما روا داشتید کمتر از مشاعی متصل به جن و پری نیست.
  پس تا دیرتر نشده ظلمهای دیگری ایجاد نشده بخاطر نجات دین و اسلام و روحانیت از یکطرف و نجات این سرزمین مردمش از طرف دیگر لطفا به عمل بپردازید و نه حرف

 6. ایرانی گفت:

  آقای توکلی نماینده محترم !!!!در خانه دولت !!!!
  چیزی که مردم 2 سال پیش فهمیدند و فریاد زدند شما با این همه درایت تازه فهمیده اید!!
  به امید روزی که بالاتری ها بفهمند از که حمایت کردند با چه قیمتی!!!!

 7. ناشناس گفت:

  آن روزها به مسئولان ستادهای سابقم در استانها و دوستانم که هنوز رابطه ای با هم داریم، گفتم که آقای موسوی دارای پایگاه اجتماعی‌ای است که ولو نخواهد، قدرت ایجاد تحریک اجتماعی در برابر رهبری را دارد و احمدی نژاد دارای پایگاه اجتماعی است که ولو بخواهد، قدرت تحریک اجتماعی در برابر رهبری را ندارد.
  به همین دلیل گفتم که چون رهبری را رکن رکین کشور می دانم و هم از نظر اعتقادی و هم از نظر سیاسی اعتقاد دارم که باید از ایشان تبعیت کنیم و ایشان با قدرت جامعه را هدایت کنند، چون مقابله با رهبری را سم مهلکی برای جامعه می دانم، اضطرارا به کسی که حتی اگر بخواهد نمی تواند کاری کند رای می دهم و به کسی که می تواند این تحرک را ایجاد کند ولو نخواهد رای نمی دهم گرچه مزیتی برای احمدی نژاد بر موسوی قائل نیستم به همین دلیل اضطرارا به احمدی نژاد رای می دهم.

 8. ناشناس گفت:

  ‫از قرار معلوم از دید این بزرگوار فرقی نمیکند که چه کسی سر کار بیاید: هر که با رای مردم انتخاب شود با آقای خامنه ای مشکل پیدا میکند!!!

 9. محمد گفت:

  شنیده اید ایشان گفته به این دلیل به موسوی رای نداده که چون موسوی قدرت تحرک اجتماعی داشته و در بین مردم نفوذ دارد و به همین دلیل ترسیده که مبادا ایشان از این قدرت استفاده کند و علیه رهبری کاری کند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. سبز یعنی استقامت تا بهار گفت:

  به قول مهندس موسوی آب در خوابگه مورچگان افتاد ، ایشان چه استدلال مسخره ای برای رأی دادن به احمدی نژاد آوردند …

 11. ناشناس گفت:

  نكته قابل توجه ،نگراني از تقابل با مقام عظماست و تزلزل در برابر منتخب مردم !پس در اين كارزار آراي واقعي دزديده مي شود تا رييس دولت منسب به علت عدم وجود پايگاه اجتماعي ياراي مقابله با … را نداشته باشد!پيدا كنيد پرتقال فروش را!!!

 12. ناشناس گفت:

  اشکال سخنان آقای توکلی در نوع نگاهشان به التزام عملی به ولایت فقیه است. در التزام عملی باید سعی کنیم از تمام استعدادهای خود برای کمک به رهبری استفاده کنیم و نه اینکه کاری کنیم تا رهبری در نوک حمله دشمن قرار گیرد. شما نمایندگان و سایرین در سایر قوا باید با نشان دادن بصیرت کشتی انقلاب را در کنار رهبری هدایت کنید نه اینکه مسئولیت هدایت را به دوش ایشان به تنهایی بیندازید. گرچه در تدین شما و تلاشی که برای استیفای حق مردم می کنید بسیار احترام قائلم اما باید بگویم که اشتباه سیاسی عجیب و غریبی کردید که از جانب انسان فرهیخته ای چون شما بعید بود.

 13. Saman گفت:

  Migam shoma chera harf haro cut mikonid?

 14. ارسلان گفت:

  اصول گرا ها هوش شان زیر 50 است و متوسط هوش مردم بالای صد چراکه اصولگرایان نتوانستند معمای احمدی و مشائی را درک کنند ولی مردم ما 2 سال پیش (در جریان رای گیری سال 88)، و برخی مردم 6 سال پیش (انانی که به احمدی نژاد رای دادند که بساط جمهوری اسلامی را جمع کند)درک کرده بودند. حال سوال اینجاست که این رهبری که در این 6 سال دائما پشتیبان احمدی نژاد بودند را چگونه می توان با تدبیر نامید. اقای توکلی بگویید که بی بصیرت کیست؟ رهبری یا موسوی؟
  البته اگر کلمه سانسور نکند و نظر اینجانب را منعکس نماید!!!

 15. ناشناس گفت:

  جمله درست تر انکه بگوئیم: اطراف اقای احمدی نژاد هم منحرفند و هم فاسد !!! البته هم حامیانشان!!!

 16. ارسلان گفت:

  ” آن روزها به مسئولان ستادهای سابقم در استانها و دوستانم که هنوز رابطه ای با هم داریم، گفتم که آقای موسوی دارای پایگاه اجتماعی‌ای است که ولو نخواهد، قدرت ایجاد تحریک اجتماعی در برابر رهبری را دارد و احمدی نژاد دارای پایگاه اجتماعی است که ولو بخواهد، قدرت تحریک اجتماعی در برابر رهبری را ندارد. به همین دلیل گفتم که چون رهبری را رکن رکین کشور می دانم و هم از نظر اعتقادی و هم از نظر سیاسی اعتقاد دارم که باید از ایشان تبعیت کنیم و ایشان با قدرت جامعه را هدایت کنند، چون مقابله با رهبری را سم مهلکی برای جامعه می دانم، اضطرارا به کسی که حتی اگر بخواهد نمی تواند کاری کند رای می دهم و به کسی که می تواند این تحرک را ایجاد کند ولو نخواهد رای نمی دهم گرچه مزیتی برای احمدی نژاد بر موسوی قائل نیستم به همین دلیل اضطرارا به احمدی نژاد رای می دهم.

  حوادث بعد از انتخابات و حوادث اطراف موضوع وزیر اطلاعات، صحت این عرض من را نشان داد که متاسفانه اولی خواست و کرد ولی ناکام ماند و ظاهرا دومی هم خواست و چنان که پیش‌بینی می شد بحمدالله، نشد. بنابراین اینگونه نیست که من در انتخابات دهم از احمدی نژاد حمایت کرده باشم… اخیرا هم انحرافات فکری در اطراف ایشان زیاد شده و من از این که در سال ۸۸ از ایشان حمایت نکردم، پشیمان نیستم.”
  با توجه به متن بالا که عین حرفهای شماست می توانم بگویم که اقای توکلی
  1- شما بت پرست هستید چرا که یک نفر فاقد بصیرت کافی را رهبر می دانید
  2- شما ….هستید چرا که در مقابل تجاوز به دختر و پسر مردم سکوت کردید
  3- شما مشرک هستید چرا که خامنه ای و رهبری را برابر هم می دایند
  4- شما دشمن ملت ایران در خانه ملت هستید
  5- شما و همفکرانتان همگی خائن هستید
  6- شما نه دین را می شناسید و در نتیجه دین ندارید.
  کلمه سانسور نکند

 17. ن.م گفت:

  این سخنان و اعترافات نشانه از ضرب الامثل قدیمی را دارد که (خود کرده را تدبیر نیست ) خون مردم بی گناه که فهم و شعورشون از این آقایان به اصطلاح فهیم بسیار بالاتر بود ریخته شد ، زندانها را پر از جوانان فهیم و فرهیخته کردند و حالا به این نتیجه رسیدند که مار در آستین پرورش دادند و امروز همین آقای احمدی نژاد می تونه بلای جون تک تک شون باشه ……..حیف که آقای توکلی شش سال دیر فهمیدید که چه بلایی سر این مملکت و مردمش آوردید ……و من فکر می کنم تازه داره وجدان شما (البته برای رای آوردن ) بیدار میشه ….!!!!!!!!!!!!!

 18. حسین جعفری گفت:

  آقای توکلی شما از این عنوان خبر نام “احمدی نژاد” را برداشته و نام هرکسی را که در این رژیم به کاری مشغولند بگذارید، این مطلب شامل او هم خواهد شد. حالا اگر نمی توانید چنین مطلبی را در سایت خود بیاورید در ذهن خود مجسم کنید. ازآن بالا بالا ها تا تا هرکسی که دست کم پنج نفر زیر دستش کار می کند. حتی در زندان ها. در استخری که آبش فاسد است مگر می شود لیوانی آب تمیز پیدا کرد؟

 19. سبز راست قامت گفت:

  پس معلوم شد كه شما آقايان با رهبرتان براي حفظ موقعيت خود به يك عروسك خيمه شب بازي نياز داريد تا يك رييس دولت مقتدر و با فكر و برنامه جهت ايراني آباد و مردمي سر زنده و تحول خواه و مترقي ، و اين عروسك كوكي شما احمدي نژاد بود كه رهبرتان فرمود نظراتش به او نزديكتر است و هوادارانتان هورا و صلوات دادند ( خطبۀ نماز جمعه 29 خرداد 88 توسط رهبرتان ) حالا هم نظراتش به رهبري نزديك است يا كوك اين عروسك از اختيار شما در رفته است؟ (چقدر با بصيرت و با سياست هستيد شماها و رهبرتان !!) به نظر شما مقصر اصلي احمدي نژاديسم شماها و رهبرتان نيستيد كه اين همه هزينه بار اين مردم مظلوم انقلاب كرده ، كرده ايد؟ آيا تاوان اين خيانت و آنهمه جنايت ؛محاكمۀ علني توسط دادگاه صالحه و به طرفيت مردم كه شاكي اين پرونده هستند ،نيست؟ گناه مردم چيست كه گرفتار نادانان شده اند واز اريكۀ قدرت پايين نميايند كه هيچ تازه خود را به آسمان و نمايندۀ خدا در روي زمين معرفي ميكنند و عده اي ساده لوح كه فقط براي بهشت خداوند تلاش ميكنند و راه آنرا هم گم كرده اند فريب داده و دنباله روي مقاصد شوم خود نموده ايد ؟ 500000000000 دلار ( 500 ميليارد دلار ضرب در 1000 تومان ) در آمد نفتي در زمان احمدي نژاد كجا رفته است؟ آيا اين مقدار سرمايه را شاه خائن هم به باد داده است ؟ امروز شماها و تمام كساني كه حامي اين دولت كودتاچي و غارتگر و جن گير و رمال بوده است ،در تمام دزدي ها و جنايات و خيانتهاي او شريك هستيد ولو اگر به اظطرار يا ترس بوده است . آقاي توكلي شماها چرا ترسيده بوديد ؟ مردم ميخواهند به شخصي كه به او اعتماد دارند رأي بدهند بشما چه مربوطه ؟ مگر اختيار فكر مردم هم با شماها و ولي فقيه تان است؟ في الحال كه همين ولي فقيه شما اشتباه كرده و مردم درست تشخيص داده بودند كه امور كشور را به چه كسي بدهند ، چرا بجاي ولي فقيه تان ديگر آزاد انديشان و درست انديشان در زندان هستند؟ آيا فكر نميكنيد “عدالت” واژه اي است كه شهادت علي (ع) هم مرد؟ شما كه اعتراف كرده ايد از جايگاه رهبري ترسيده ايد كه مبادا متزلزل شود ،از خداي خود چطور نترسيديد؟مگر شما بندۀ رهبري هستيد؟ مردم بشما رأي داده اند تا از حقوق آنها دفاع كنيد نه از جايگاه رهبري .رهبر هم بايد جانش را فداي مردمش كند نه اينكه جان مردمش را بگيرد .اين بود آن اسلام ناب محمدي ؟ چه شد طرفداران ديروز احمدي نژاد ،امروزه مخالف او شدند ؟ امروز با بصيرت شده ايد؟ يعني تا ديروز كساني كه بصيرت بصيرت ميگفتند ،امروز فهميده اند كه بصيرتي خود نداشتند ؟ جالا تاوان بي بصيرتي شان را هم بايد مردم بدهند؟ چرا هنوز هم از مردم عذر خواهي نميكنند ؟ گمان ميبريد كه نمايندۀ خدا در روي زمين اگر اشتباه كند نبايد عذر خواهي كند ؟! فكر نميكنيد فريبكاري ديگر بس است و مردم خيلي آگاه شده اند و ديگر گوش به روضه خواني شما نميكنند ؟ واقعا به قول مهندس موسوي آب در خوابگاه مورچگان افتاد.خيلي كوچكيد و خيلي كوچك فكر ميكنيد .خدا شفايتان دهد اينشاالله يا شر شما را سر ما كم كند اينشاالله

 20. 349 گفت:

  آقای توکلی گفتید دلیل حمایت نمایندگان تا به این سطح سخیفانه امید به اصلاحاتی بود که توان آن را در آقای احمدی نژاد می دیدند میشه بگین چه اصلاحاتی را در توان این شخص نالایق نمایندگان همیشه موافق با دولت دیدند ؟ از سال دوم مسئولیت احمدنژاد که وضعیت عقلی و عملیش بر همه روشن شده بود تا به الان که تازه آنهم بنا به دستور از بالا مجلس عملا وارد فاز مخالفت شده چه چیزی در احمدنژاد دیده شد که وکیل الدوله ها آخرت خود را به قدرت فروختند ؟

 21. ناشناس گفت:

  عجب! تا دیروز که همکاران ایشان از بهترین اوران انقلای و منجی آن بودند و خود ایشان از نظر تفکر نزدیک ترین فرد به رهبر پس چی شد ایا فراموش کردید که میرحسین فرمود تفکرات ایشان تفکراتی منحرف است و همه اسلحه از روی ببستید و با تقلب دولتی متقلب را روی کار اوردید سزای گرگ مرگ است اخوی

 22. ما بیشماریم گفت:

  جناب توکلی…یکی به میخ نزن یکی به نعل. مــــــــــرد باش و اعتراف کن که در حمایت از این دولت غارتگر و دزد و نالایق اشتبـــــــــــاه کردید اون هم چه اشتباهی که به ضرر همه ایران و همجنین خانواده پرجمعیت خودت تمام شده .مهندس موسوی عزیز نیازی به مجیزگویی ندارند چون اونقدر طرفدار داره که از زمین و زمان هم داره بهشون اضافه میشه. برو کمی در کوچه و بازار بگرد از دانش آموز گرفته تا دانشجو تا کسبه تا کارمند تا .. همه و همه و همه میگن : عجب حرفهای درستی زد مـــــــــــــــوســـــــــــــوی در مناظره ها..حالا چطور تو که ادعای نمایندگی را داری نفهمیدی..الله و اعلم.

 23. ایرانی گفت:

  … یکی از فرضها که فکر نمی کنم چندان اشتباه باشد و من هم اجمالا به درست بودنش ….جناب آقای رییس مرکز پژوهشهای مجلس بنده حقیر بر این اعتقادم که شما فامیلتان را به جای توکلی بگذارید فرضی .آقای عزیز مملکت بر پایه ی فرض نمی چرخد . یا میترسید با این پرزدنت شاخ به شاخ شوید که در اینصورت جملگی استعفا کنید و به مردم اعلام کنید تا ملت تکلیف این آقا را روشن کند و یا هنوز مصلحت اندیشی نظام می کنید که باید بگویم نظامی نمانده .این آقا حرمت نه برا روحانیت گذاشت نه برا رهبری نه مجلس . منتظریدکه کجا را رنگی کند که نکرده است؟؟؟؟؟؟البته راه سومی هم پیشنهاد می کنم .و آن این است که بروید کشکتان را بسابید و باز هم خودتان را به خواب بزنید .اگر و اگر فقط و فقط یک قطره از خون نماینده ای چون مدرس در رگهای شما بود روزی که این آقا به تمسخر گفت کی گفته گوجه فرنگی گران است بیایید محل ما اززانه به جای این که بخندید توی دهنش زده بودید حالا کار به اینجا نمی کشید .همان روز باید ده هزار نفر ازین ملت مظلوم میبردید در خانه ی ایشان که گوجه بده می فهمید که نه ملت نه مجلس مسخره او نیستند .هی مسامحه کردید . به چه حقی به خودتان اجازه دادید از حق ملت بگذرید و کوتاه ییایید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نماینده نیستید تخصص ندارید مهم نیت مرد باشید جرات داشته باشید اسیضاح کنید یا استعفا کنید .حرف حرف حرف . کجاست امام(ره) که ببیند شمایان با ملتی که ایشان ولی نعمتش می خواند چه کردید .خجالت بکشید به والله بس است

 24. ایرانی گفت:

  ادامه مطلب…آقای فرضی(توکلی) چطور در مملکتی که جوانش کوچکترین اعتراضی می کند متخلف است و جایش بدترین زندانها اما رییس جمهورش به اسم ماده تبصره و … هر خلافی کند خلاف نیست و یا چشم پوشی می شود؟؟؟؟؟ مملکت با این حساب شده است مصداق همان حرف که قانون برای ضعفا نوشته می شود و یا قانون گزار برای خودش را گریزی میگزارد . شما در عرصه ی ساست همه چیز را فراموش کرده اید من به یادتان می آورم کلام حسیـــــــــــــــــــــــــــــــن (ع) را :اگر مسلمان نیستید لااقل آزاده باشید.به خدا هیچ جای دنیا ملتی به این نجیبی ندارد هر بلایی سر این مردم آوردید میگویند خدایا شکرت . شرم کنید از این همه نجابت و بترسید از روزی که این ملت به خشم بیاید و مگذارید که دیر شود (والسلام)

 25. سید ..... احمد گفت:

  با سلام…………اقای توکلی من یقین دارم اربابانت دنبال جلب توجه وفریب مردم هستند..شما هم یکی از عروسکهای بنددار هستی که مغز وزبانت از خودت نیست…البته گاه وقتی بندت را میکنی تا جداگانه خود را مورد جلب توجه قرار دهی.مرگ بر …….؟درود بر میر حسین وکروبی عزیزوجنبش ازادی خواه ایرانسسسسسسسسسبز

 26. سبز گفت:

  اقایان با بصیرت خجالت ؟

 27. ناشناس گفت:

  از نوع نوشته ها و مطالب بالا ، عمق تفكر شما سبزي ها كاملا پيداست كه اساسا همصدا با اسرائيل و امريكا، منافقين و ضد انقلاب و انقلابي ها و جبهه رفته هاي از كرده خود پشيمان ، با بهانه دفاع از موسوي و عليه امثال احمدي نزاد ها بغض و تير كينه ورزي خود را به سمت رهبري معظم انقلاب نشانه گرفتيد و بيني و بين الله خود قبل از هر كس ديگر اين را بهتر مي دانيد . خدا هدايتان كنند.

 28. ناشناس گفت:

  جالب اينقدر ضعيف هستيد كه حتي حاضر به درج نظرات منتقدين خود نيز نمي باشيد ز نوع نوشته ها و مطالب بالا ، عمق تفكر شما سبزي ها كاملا پيداست كه اساسا همصدا با اسرائيل و امريكا، منافقين و ضد انقلاب و انقلابي ها و جبهه رفته هاي از كرده خود پشيمان ، با بهانه دفاع از موسوي و عليه امثال احمدي نزاد ها بغض و تير كينه ورزي خود را به سمت رهبري معظم انقلاب نشانه گرفتيد و بيني و بين الله خود قبل از هر كس ديگر اين را بهتر مي دانيد . خدا هدايتان كنند.

 29. ناشناس گفت:

  از آقای توکلی سئوال می کنم.
  آیا هر کار حرامی را بر اثر اضطرار می شود انجام داد؟

 30. ناشناس گفت:

  عجب رسوائی …؟! بصیرت اگر داشت این رهبر میدید که اطراف او پر از دشمن است. البته خود کرده را تدبیر نیست.

 31. ناشناس گفت:

  در جامعه اي كه همه مساىل به رهبر ختم مي شود جز از اين نماينده كه نسبت به سايرين عقل و جربزه بيشتري دارد نمي توان انتظاري ديكري داشت بايد قبول داشت نظامي كه ما داريم دست كمي از نظام سلطنتي مطلقه ندارد تمام امورات مملكت بايد به شاه ببخشيد رهبر ختم شود.عقل و شعور همكان بايد در راستاي خط رهبري كار كند وجز اين باشد يعني انحراف يعني زد ولايت فقيه يعني آمريكايي

 32. ناشناس گفت:

  روزها به مسئولان ستادهای سابقم در استانها و دوستانم که هنوز رابطه ای با هم داریم، گفتم که آقای موسوی دارای پایگاه اجتماعی‌ای است که ولو نخواهد، قدرت ایجاد تحریک اجتماعی در برابر رهبری را دارد و احمدی نژاد دارای پایگاه اجتماعی است که ولو بخواهد، قدرت تحریک اجتماعی در برابر رهبری را ندارد…. وهمین باعث شد که درانتخابات تقلب کنیم چون نظر رهبری مهمتر ازنظرمردم است …

 33. ناشناس گفت:

  اقای توکلی یعنی هنوزشما نفهمیدیدکه میرحسین طرفدارامام وانقلاب وتمام ارزش های ان هست وتا الان هم که ایستاده به خاطرجمهوری اسلامی نه یک کلمه کم ونه یک کلمه زیاد وحق مردم وبه انحراف رفتن انقلاب وبرخوردگزینشی با قانون اساسی بود؟ به نظرمن هم نظرمردم بالاتر ازهمه چیزوهمه کس است

 34. مريد گفت:

  درود بر يار امام مير حسين موسوي که هميشه در کنار مردم بوده و هست امام به طرفداري از ايشان فرموده بودند کساني که از

  شما انتقاد مي کنند حتي نمي توانند يک نانوايي را اداره کنند

 35. مسعود گفت:

  اقای توکلی امروز روز خوش شماست وقتی که دستور قلع و قمع مردم را صاذر کردید و خونهای بیگناه ریخته شده را اجنبی و منافق نامیدید به فکر بی ابرویی امروزتان نبودید که اکنون دم از کی بود کی بود من نبودم میزنید قربون برم خدارو که چه زود به خونخواهی مظلوم, ظالمان و مدافع ظالمان رابا هم نابود میکند

 36. سبز گفت:

  متاسفم که نماینده ای چون شما داریم.و خوشحالم هیچ وقت به افرادی چون شما رای نداده ام.

 37. ناشناس گفت:

  با سلام
  اين مصاحبه بيشتر شبيه يك لطيفه سياسي بود -كلا مردم از نماينده هاي گزينشي مجلس شوراي تشريفاتي اسلامي كه مثل بوغ در آنجا جلوس ميكنند انتظاري بيشتر از نقش يك بوغ از آنها ندارند
  لطفا چاپ كنيد بدون سانسور _متشكر