سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مستند قانونی بازداشت خانگی پدر و مادرم چیست؟...
» اعتراض محمد تقی کروبی به دستگاه قضایی کشور

مستند قانونی بازداشت خانگی پدر و مادرم چیست؟

چکیده :می خواهم بدانم مستند قانونی بازداشت خانگی این عزیزان چیست؟ اتهام آنان چه بوده تا بدین وسیله بتواند وسایل دفاع مناسب را تهیه نماید؟ براستی در کدام محکمه صالحه به جرایم آنان رسیدگی شده و سپس حکم محکومیت و محرومیت از حقوق اولیه صادر شده است؟...


در پی انتشار اخبار چندی پیش برخی رسانه ها مبنی بر “سکته قلبی مهدی کروبی”، پسر وی، محمد تقی کروبی، طی یادداشتی در وبگاه خود، به دستگاه قضایی کشور هشدار داد تا در مورد اِعمال محدودیت های پیش آمده، باید پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه در این کشور سابقه حصر خانگی یزرگانی نظیر مرحوم مدرس، مرحوم دکتر مصدق و مرحوم آیت الله منتظری اعمال گردیده است و در تمامی موارد با حفظ شان آن عزیزان تنها ارتباط آنان با جامعه از طرق مختلف محدود شده، پرسیده است: اتهام آنان چه بوده تا بدین وسیله بتواند وسایل دفاع مناسب را تهیه نماید؟ براستی در کدام محکمه صالحه به جرایم آنان رسیدگی شده و سپس حکم محکومیت و محرومیت از حقوق اولیه صادر شده است؟

متن یادداشت این استاد دانشگاه به نقل از وب گاه شخصی اش به شرح زیر است:

“… در یکی از سایت های وابسته به جریان حاکم خبری مبنی بر سکته قلبی پدرم منتشر شد. انتشار این خبر موجب نگرانی خانواده و مردم شریف و بزرگوار ایران نسبت به وضعیت سلامت ایشان شد. بعد از پیگیری موضوع مقامات امنیتی به خانواده اطمینان دادند که خبر مذکور کذب محض است و ایشان در صحت و سلامتی کامل به سر می برند. با وجود آنکه از وضعیت جسمی ایشان مطمئن هستیم اما برای اطمینان منتظر دیدار و یا حداقل یک تماس کوتاه تلفنی پدر با یکی از افراد خانواده ایم.

صرف نظر از ظالمانه و یا عادلانه بودن شرائط تحمیل شده موجود، وظائف قانونی مقامات قضائی را مطابق اصل ۱۵۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی که قوه قضاییه را قوه‌‌ای مستقل ، پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسؤول تحقق بخشیدن به عدالت میداند را یکبار دیگر یاد آور می شوم. حمایت از حق دادخواهی، استقلال قضایی، عدالت کیفری ، محاکمه عادلانه و … در اصول مختلف قانون اساسی تضمین شده است.

از مقامات قضایی می پرسم کدام یک از موارد فوق در قبال این بزرگواران تاکنون رعایت گردیده است؟ از ابتدا تاکنون مقامات امنیتی همواره بر حصر خانگی تاکید می کنند اما براستی این حصر است یا زندان ؟ در این کشور سابقه حصر خانگی یزرگانی نظیر مرحوم مدرس، مرحوم دکتر مصدق و مرحوم آیت الله منتظری اعمال گردیده است و در تمامی موارد با حفظ شان آن عزیزان تنها ارتباط آنان با جامعه از طرق مختلف محدود شده است.

مطلبی جامع و تطبیقی در باب حصر خانگی در نظام های حقوقی معاصر نگاشته ام که ان شالله در آینده نزدیک منتشر خواهم کرد. اما در این نوشتار کوتاه صرفا می خواهم بدانم مستند قانونی بازداشت خانگی این عزیزان چیست؟

اتهام آنان چه بوده تا بدین وسیله بتواند وسایل دفاع مناسب را تهیه نماید؟ براستی در کدام محکمه صالحه به جرایم آنان رسیدگی شده و سپس حکم محکومیت و محرومیت از حقوق اولیه صادر شده است؟

بسیاری از دوستان و اعضای خانواده بعد ازسپری شدن سه ماه امیدوارند قوه قضائیه مطابق شان و وظیفه قانونی خود نسبت به محدودیت های اعمال شده بطور ماهوی و شکلی پاسخگو باشد.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

34 پاسخ به “مستند قانونی بازداشت خانگی پدر و مادرم چیست؟”

 1. مخالف رادیکالیسم گفت:

  به امید روزی که همه به خرد با زگردیم.

 2. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  امید داریم که دولت کودتا، لااقل اجازه دهند میرحسین و کروبی، به همراه همسران در یک برنامه زنده تلویزیونی گفتگویی حضوری با اعضای خانواده خویش داشته و نیز از وضعیت جسمی و روحی خویش و برنامه‌های آینده سخن گویند. این دولت اشغالی باید بداند که حق مردم، دانستن وضع رییس‌جمهور قانونی به اسارت رفته و همراهانش است.

 3. ناشناس گفت:

  رأس فتنه

  شرم باد بر کسی که خداوند قلب او، هوای نفس او بود، خود را برابر نظام دانست، علی(ع) پنداشت، و مخالفان و منتقدان خود را طلحه و زبیر و میکروب و کاریکاتور و دشمن و رقاصه خواند، و دستور ضرب و شتم و سرکوب و کشتار آنها را از تریبون مقدس نمازجمعه در برابر میلیونها نفر داد، بر مسند ولایت، اعمال سلطنت و استبداد و خودکامگی و دیکتاتوری کرد، کذّابی مردم‌فریب و خودستا و جاهلی متقلب و سارق رأی مردم را به خود نزدیک‌تر از ناصحی خیرخواه و عاقل و معتدل دانست، از عدالت و بی‌طرفی فاصله گرفت، و پشتیبان جائران شد، و اکنون تنها و بی کس، حقیر و ملوم، هم آن خردمند آینده‌نگر را از دست داده و هم آن را که بی‌شرمانه به خود نزدیکتر می‌دانست، در برابر خود، طاغی می‌بیند، نه راه پس دارد و نه راه پیش، نه محبوب خلق است نه محبوب خالق، نه حوزه از او راضی است نه دانشگاه، چون صدق و اخلاص را پیشه خود نکرده بود. خداوند، او را با وجود آن که از حق، آگاه بود، گمراه کرد و چنان بر گوش و قلبش مهر پایان زد و بر چشمش پرده نهاد که سخن هیچ خبیر مصلح و بصیر مشفقی در او اثر نکرد و آه مظلومان نشنید و گریه ستمدیدگان ندید، زیرا هوای خود را معبود خود قرار داده بود. اگر خدا کسی را ره ننماید، چه کسی او را راهنمایی خواهد کرد؟ او نه سران، بلکه تنها «رأس فتنه» و تنها ریشه شجره خبیثه آن است. به حکم قرآن، اگر کسی از نعمت («ولایت») واقعاً بهره‌مند باشد، هرگز پشتیبان مجرمین نخوهد بود: «ربّ بما أنعمت علیّ فلن أکون ظهیراً للمجرمین» (قرآن کریم) ، بلکه به حکم علی(ع)، خصم ظالم و عون مظلوم خواهد بود: «کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً» (نهج‌البلاغه). سوگمندانه باید گفت: ولایت را غصب کرده اند و حقیقت را تحریف و خشونت را تقدیس، و بهترین فرزندان ایران و اسلام را اسیر توهمات پوچ و باطل خویش، به زندان افکنده‌اند، اما چه کسی شک دارد که سرانجام، «و العاقبه للمتقین»؟

 4. جواد گفت:

  ظالمان هیچ احتیاجی به سند ومدرک ندارند, بلکه انها از نام اقای کروبی و موسوی وحشت دارند چون انها با حقند و مردم.

 5. فرمانده سپاه گفت:

  کروبی با غیرت برس به داد ملت یا مهدی شیخ مهدی یاحسین میرحسین

 6. يكي ازسبزها گفت:

  از اون حرفها ميزني ها! در ايران براي كشتن و حبس و شكنجه و تجاوز و ….. هيچ مستندي لازم نيست همينكه ولي فقيه نسبت به اعمال انجام شده رضايت دارند ؛كافي است ! خدا نكند كه دل ايشان آزرده خاطر شود كه آن موقع كواكب و عوالم بهم ميريزد چون ايشان آسماني هستند !
  ايشان آنقدر قدرت دارند كه با يك اشارۀ چشم يا ابرو “كن فيكون” نمايند! فقط قدرت جلوگيري از مرگشان را ندارند ، پس نتيجۀ اخلاقي آنكه خدا از همه برتر و والاتر است و شما هم بجاي نامه نوشتن به قوۀ قضاييه! كه البته حق قانوني شماست به درگاه باري تعالي دعا كنيد تا همه از اين وضع نجات يابند .( الهي به حق زنداني بيگناه بغداد كه بچه هايش چشم براه آمدن او دوخته بودند تمامي زندانيان سياسي و بيگناه را آزاد بفرما )

 7. سروسبز گفت:

  امام زمان حافظشان باشند
  انشاءالله

 8. ناشناس گفت:

  برای خرداد برنامه بدید

 9. ناشناس گفت:

  خدا به جبرییل دستور داده -> جبرییل به امام زمان پیغام داده -> امام زمان به نمایندش در بیت ابلاغ کرده -> نماینده بیت به رییس قوه قضاییه ابلاغ کرده-> قوه قضاییه به دادستان کل کشور ابلاغ کرده -> دادستان کل به دادستان تهران ابلاغ کرده -> دادستان تهران هم به اجرای احکام ابلاغ کرده -> اجرای احکام هم پدر و مادر شما را دستگیر کرده.
  دیگه از این روشن تر ؟ همینطور که می بینید سلسله مراتب کاملا رعایت شده حالا شما از کدوم قانون حرف می زنی ؟

 10. ايرانى گفت:

  سلام
  حصر و بازداشت خانگى و اينا… چه مسخره بازى اى يه؟مثلا با اين كاراشون ميخوان بگن بهشون احترام گذاشتيم!!!
  بعدش هم،حصر و حبس كه به همينا خلاصه نميشه…چه حبسى بدتر از اينه كه در قبال افكارمون و باورهامون از مسائل روز (كه همشون متغيرند)،محكوم به سكوت بشيم!
  چه فرقى ميكنه تو زندان باشيم يا بين مردم،وقتى حق بيان و ازمون بگيرن؟!
  منى كه هيچه هيچم،از اين جريان در عذابم،از حقم پيش خدا نمى گذرم،كه اگه گمراهم شده باشم بازم گناهش گردن اوناست،چون مجال بحث و گفتگو رو ازم گرفتن.
  به اميد اون روز زيبايى كه همه(چپ و راستم نداره) با آرامش خاطر و بدون استرس،در كنار هم زندگى كنيم و ايرانمونو بسازيم…

 11. ناشناس گفت:

  Paare Paarvane Besukht
  shahede Sukhtane Paarvazash
  Cheshme Taro Khoshg
  Khashme In Hasr Bemand
  Bar Sineye Pake Mellat
  Bar Sineye Pake Tarikh
  Dorod bar azade mard, KAROUBIE Aziz, ke dar barabare Estebdado Jahl istad

 12. حسین جعفری گفت:

  همان مستندی قانونی که به خیابانها یورش برده و عین لشکر مغول منتها به جای شمشیر با تیر وتفنگ و باتوم جوانان آرام و حق خواه را به خون خود رنگین ساختند. به همان مستند که تمام اختیارات را بدون هیچ پاسخگویی و مسولیتی به یک نفر دادند. به همان مستندی که مردم می گویند ما می خواهیم مجددا رفراندم بشود و ما حکومت دلخواه خواه خود را انتخاب کنیم. به همان مستند که مردم می گویند آن کسی که ما او را به ریاست جمهوری انتخاب کردیم چه شد؟ از این جعبه شامورتی انتخابات چرا به جای حسین آقا محمود آقا بیرون آمد. مستند های قانونی بسیار ریادند واگر تمام آن ها نوشته شود خود حدیث مفصلی است از ظلمی که براین ملت رفته و کلاه بسیار گشادی که برسرما گذاشتند و نیز بر سر اسلام. واقعا اگر اسلام این بوده است و ما نمیدانسته ایم پس چهارده قرن در خواب بوده ایم.

 13. خس و خاشاك گفت:

  آقاي كروبي,عزيز دل برادر:
  شماديكه جرا اين حرفها را ميزنيد?
  تا الانش هم سيستم قضا مطابق
  شان خودش عمل كرده.شان آقايون
  هميناس نه بيشتر.

 14. بی شماران گفت:

  خدایا چرا کار ما به اینجا رسید؟ اه خدا…

 15. ناشناس گفت:

  ان الله مع الصابرین

 16. حسین شریعتمداریِ سبز گفت:

  فکر کنم جرمشون اینه که اسرار هویدا می‌کردن.
  به امید آزادی میرحسین عزیز و همسنگراشون.
  خدایا، سیلی دردناکی به صورت منتقدان میرحسین زدی. این ضربه را جانانه‎تر و سرانجام آن را برای سروران ما و مردم نیک‎اندیشمان خیر و نیکی قرار ده و روز غلبه قدرتت بر زر و زور و تزویر و تجاوز را نزدیک و نزدیکتر گردان.

 17. ناشناس گفت:

  واقعا متاسفم.آقاي كروبي آخه مگه توي اين مملكت قانون هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اين بي ناموسا هر كاري كه خاستند انجام ميدند

 18. ناشناس گفت:

  من دیگه این رو بعد این همه وقت فهمیدم که در ایران قانون نیست

 19. ناشناس گفت:

  از دروغگویی مدعیان دینداری که همه را بی دین می نامند و خودشون رو حق محض می نامند خسته شدم

 20. ناشناس گفت:

  حکم حکومتی دیگه داداش فکر کردی کجا زندگی می کنی؟ سوئیس نیست که اینجا فقط آقا داریم بقیه….

 21. احسان-مشهد سبز گفت:

  درود بر همه مبارزان عليه ظلم بويژه اقايان كروبي و موسوي و همسرانشان
  كودتاگران بخصوص ديكتاتور و دروغگو بدونن به اميد خدا تا آزادي كامل همه
  زندانيان بيگناه وسپردن متعرضان به جان و مال و ناموس مردم به دست عدالت
  مبارزات ادامه خواهد داشت

 22. ناشناس گفت:

  یک یا حسین تا میر حسین

 23. ناشناس گفت:

  يه سوال ساده كه به عمق خيلي چيزها آدم پي مي بره؟؟؟ چرا سايت كلمه نامه احمد آقاي منتظري به هاشمي رو نذاشته رو سايتش؟؟ نكنه كلمه حس مي كنه اونوقت پرونده هايي باز ميشه كه صلاح نيست؟؟؟ من چيزي كه از شما تا حالا ديدم اين بوده كه سعي كردين هيچ صلاحي بالاتر از حقيقت رو پي نگيريد..خلاصه به نظرم اينجاهاس كه سنگ محكه…نه اونجاهايي كه همه هستند عزيزان

 24. ناشناس گفت:

  برادر من (ناشناس ) ایا به نظر شما سلاح است اشتباهات گذشته اکنون نقد بشه ؟ یا چیزهای مهحتر از ان هم هست با نقد گذشته ایا چیزی درست می شود ؟من احساس میکنم نقد کذشته حتی شاید وضعیت را بدتر از اکنون کند ؟ باید در یک فضضای صمیمی اول انقلاب نقد بشه

 25. ناشناس گفت:

  خيلي ممنون از اينكه كامنتمو گذاشتين؛ اما همونجور كه ما براي شعار راي من كجاست مصر بوديم براي گرفتن جواب اين سوال هم مصريم….دوستان عزيز كلمه بالاخره بايد شما هم پرونده دهه 60 را باز كنيد…يادمه ميرحسين هم گفت گذشته را نقد كنيد ولي منصف باشيد ( نقل به مضمون) خلاصه عزيزان اين نامه بهترين فرصته كه اين پرونده از سوي شما هم باز بشه….چون نه تنها هيچ توهين و افترايي به امام نيست كه چون از سوي فرزند حاصل عمر امام هم بيان شده خيلي خوبه….مهمترين دغدغه ام اينه كه اينقدر اين مساله از سوي شما ناديده گرفته بشه كه دو سو بيشتر پيدا نكنه …اگه مي خواين سوي خاكستري از دست نره…خودتان اقدام كنيد…اين نامه بهترين فرصته دوستان

 26. مازیار گفت:

  درود بر کروبی شجاع که همیشه صادق بود و اعلام کرد مردم باید نوع حکومت رو تعیین کنند

 27. SARKHORDEYE NEZAME گفت:

  Dar zaher,,,. Hasr, Zendane khanegist, va geroghangirie alanist, ke mellat sokut konid
  Va dar baten,,, sarposh bar vagheat ha, va zellate,,, nezamo, dolato, majleso, resane ha, va SEDAO SIMAY
  Amma,,, che kasani, dar moghabele naghsheye, FETNEYE sheytanie hasr ,,, ETERAZ KARDAND

 28. حبیب گفت:

  جناب محمد تقی کروبی مرد بزرگوار از روز اول که عده ای را روی پشت بام مدرسه تیرباران کردند معلوم بود در این مملکت قانون پا نخواهد گرفت. موفق باشید

 29. خسته از ریا گفت:

  مطلب” راس فتنه” عالی بود! احسنت!
  +++++++++++++++++++++

 30. شیخ علی تهرانی وبانومحترمه مهمان صدام حسین!؟ گفت:

  خوب این که مشخصه مستند قانونی حصرآقای کروبی وبانوی محترمه چیست!ازنظرآقای خامنه ای واحمدی نژاد وجنتی ومحمدیزدی چون آقایان کروبی ومیرحسین موسوی درراه مدیریت جهان توسط دولت کریمه!احمدی نژاد اقدام به سنگ اندازی وپراکندن پارازیت! میکنند پس ایشان(کروبی وموسوی) میبایست درمنازلشان زندانی شوند!

 31. علی گفت:

  جناب آقای کروبی از کدام قانون صحبت می کنید و از کدام مرجع سوال می پرسید؟

 32. ناشناس گفت:

  درود بر شرف روحانیت جناب کروبی

 33. سبز گفت:

  دوست عزیز، پدر شما در “حصر” (زندان) است، علت ان سکوت من است. ایت الله منتظری سالها در منزل زندانی بود. همه سکوت کردیم !! حکومت بار اولی نیست که این کار را انجام داده، اره ، همه ما سکوت کردیم وضع چنین شد. دیروز منتظری، امروز، کروبی، فردا ، تو …..و من.
  پیشنهاد می کنم
  حالا در مورد موضوع دیگری سکوت کنیم !

 34. رضا گفت:

  آقاي امير ارجمند و دوستان كلمه اي تو رو خدا دست از اين جريان انحرافي ورداريد و با فرارسيدن جمعه 20 خرداد كه نزديكترين روز به 22 خرداده يه فراخوان بديد تا همه مردم ناراضي اعم از جنبش سبز و كارگران و بيكارا و ناراضي ها بيان نماز جمعه و بعد از نماز جمعه همون جا تحصن كنن و جمعه خشم ايراني شكل بگيره، تو رو به امام حسين اعلام كنيد، تو رو خدا خرداد سبز رو از دست نديد .اطلاع رساني كنيد.