سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: عدم تحقق مصوبات سفرهای استانی دلیل بیشتر تذکرات نم...

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: عدم تحقق مصوبات سفرهای استانی دلیل بیشتر تذکرات نمایندگان است

چکیده :نماینده قائنات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وکلای مردم پیگیر مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود هستند، اما وقتی وزیران یا مدیران بعضی دستگاه‌های اجرایی توجه لازم را به آن امور نمی‌کنند، نمایندگان از طریق تذکر، سوال یا اخطار قانون اساسی وارد...


عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به علل و عوامل حجم زیاد تذکر و سوال‌های نمایندگان، گفت: دولت درباره پروژه‌ای که قرار به عملیاتی شدن آن نیست وعده اجرا ندهد.

“موسی قربانی” در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به انتقاد “محمدرضا میرتاج‌الدینی” معاون پارلمانی رئیس جمهور از حجم زیاد سوال و تذکر نمایندگان از رئیس جمهور، گفت: دسترسی نمایندگان به برخی وزیران همچون وزیر مسکن و شهرسازی آسان است و از طریق تلفن یا مکاتبه پاسخ خود را دریافت می‌کنند و بنابراین این مسئولان معمولا با کمترین سوال یا تذکر مواجه می‌شوند.

نماینده قائنات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وکلای مردم پیگیر مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود هستند، اما وقتی وزیران یا مدیران بعضی دستگاه‌های اجرایی توجه لازم را به آن امور نمی‌کنند، نمایندگان از طریق تذکر، سوال یا اخطار قانون اساسی وارد می‌شوند.

وی افزود: معاونان پارلمانی می‌توانند ایفاگر نقش ویژه‌ای در کاهش حجم تذکر و سوال از وزیران باشند؛ چون برخی از آنها مثبت یا منفی پاسخ منطقی به پیگیری نمایندگان می‌دهند، اما سایرین اصلا خود را پاسخگو نمی‌دانند. به نظر می‌رسد عده‌ای از اینها فقط داخل جلسه علنی مجلس روی صندلی می‌نشینند.

قائم مقام معاونت تنقیح قوانین مجلس با اشاره به برخی تصمیمات اختلاف‌برانگیز دولت، اظهار کرد: رئیس جمهور در وقایع اخیر علیه خود کلی جو درست کرد و بعد دولت درباره ادغام وزارتخانه‌ها تصمیمی گرفت که حجم بالایی از تذکر‌ها و اخطارهای قانون اساسی را در پی داشت.

قربانی با اشاره به مصوبات استانی دولت، ادامه داد: خیلی از مصوبات سفرهای استانی محقق نمی‌شود، در حالیکه این مصوبات سطح توقع مردم را افزایش می‌دهند. نمایندگان نیز به وزیران و مسئولان دولتی برای اجرا فشار آورده و تذکر می دهند و می‌گویند اگر قرار به اجرا نبود دولت نباید به این موضوع‌ها ورود می‌کرد، حالا که این کار را کرده باید طرح‌ها را به سرانجام برساند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد: با تفاصیل یاد شده خود دولت باید حساب و کتاب کارهای اجرایی را دقیق کند تا درباره پروژه‌ای که قرار به عملیاتی شدن آن نیست، وعده اجرا ندهد.

وی افزود: مشاوران و کار‌شناسان حقوقی دولت باید از ارائه برخی پیشنهادهای غیرقابل اجرا به رئیس جمهور پرهیز کنند. مثلاً رئیس جمهور در زمان رسیدگی به لایحه بودجه۸۹ طی نامه‌ای ۱۰ ایراد قانون اساسی به شکل بررسی بودجه گرفت درحالیکه وقتی مصوبه مجلس به شورای نگهبان رفت، این قدر ایراد به آن گرفته نشد.

قربانی یاد آور شد: اقدام یاد شده نشان می‌دهد که مشاوران و کار‌شناسان حقوقی دولت کار خود را درست انجام نمی‌دهند که موجب بروز مشکلاتی میان قوا می‌شود. مصوبه‌ای که قرار است به شورای نگهبان برود لزومی ندارد که رئیس جمهور در مورد آن نامه بنویسد.

“سید محمدرضا میر‌تاج‌الدینی” معاون پارلمانی رئیس جمهور اخیرا موضوع سؤال از وزرا و احضار مکرر وزرا به مجلس را مورد انتقاد قرار داده و برخی از تذکرات به رئیس جمهور را غیرمرتبط دانسته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.