سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محمد نوری زاد: در برابر «عماد» های پاک نهاد خود زانو بزنیم و التماس کنان از آنان پوز...

محمد نوری زاد: در برابر «عماد» های پاک نهاد خود زانو بزنیم و التماس کنان از آنان پوزش بخواهیم

چکیده :عماد بهاور ، نمی تواند خطاکار باشد . او زندانی عصبیت ماست . زندانی ترشرویی ما . مثل این که ادب را در قفس بیاندازیم و درهای تنفس را به رویش ببندیم . عماد ، تمثیل صادقانه ی یک جوان متعهد و روشنفکر ایرانی است . جلال است . جلال آل احمد . که دست پرخاشگر ما ، او را از نیمه راه تجربه به در برده و به زندانش انداخته است ....


محمد نوری زاد در وبسایت شخصی خود در سلسله گزارش هایی درباره زندانیان سیاسی اینبار درباره عماد بهاور نوشته است: عماد بهاور را در بند هفت زندان اوین دیدم . و بعدها در بند ۳۵۰ . جوانی خوش سیما ، خنده به لب، با ادب ، فهمیده، و از خانواده ای ریشه دار. با ادب که می گویم ، شما جوانی را تجسم کنید که درهمان نگاه و برخورد نخست ، سابقه ی مطولی از تواضع و انسانیت خود را بر کف دست فهم شما می نشاند.

عماد بهاور ، نمی تواند خطاکار باشد . او زندانی عصبیت ماست . زندانی ترشرویی ما . مثل این که ادب را در قفس بیاندازیم و درهای تنفس را به رویش ببندیم . عماد ، تمثیل صادقانه ی یک جوان متعهد و روشنفکر ایرانی است . جلال است . جلال آل احمد . که دست پرخاشگر ما ، او را از نیمه راه تجربه به در برده و به زندانش انداخته است .

عماد بهاور را جوانی عاشق ایران یافتم . و چه گوهری برای یک جوان ایرانی ، از همین ایران دوستی او بالاتر؟ حالا خدادوستی او بجای خود .

کاش عماد را ، و عماد ها را می فهمیدیم . کاش متواضعانه سرتعظیم در برابر او و عمادهای دیگر خود فرو می بردیم و با یک دلجویی مختصر ، آنان را به عرصه ی علم و تحصیل باز می بردیم.

زندانی بودن عماد و عمادها ، هیچ گرهی از مشکلات ما وا نمی کند . بل بر مشکلات ما ، آواری از هدر دادن استعدادهای ناب این سرزمین فرو می نشاند .

عماد بهاور یک جوان سالم و پاک نهاد است . در تقسیم بندی های سیاسی : ملی مذهبی است . که هم مسلمان است و هم کشورش را دوست دارد . گمان ندارم ملی مذهبی بودن او ، موجب غضب ما شده باشد . چرا که گویندگان ” مکتب ایرانی” مگر غیر از این می گویند؟ مکتب ایرانی یعنی : اعتقاد به اسلامی که ایرانیزه شده . و از بزرگراه ملیت ما ایرانیان گذر کرده است .

صلاح ما قطعا در این است که : در برابر عماد های پاک نهاد خود زانو بزنیم و التماس کنان از آنان پوزش بخواهیم و بخاطر روزها و ماههای تلخ زندان ، روزهای رهایی و رشد را نویدشان بدهیم و آنان را بر سر بساط تحصیل علمشان باز فرستیم . چرا که ایران فردای ما ، سخت به صداقت و درستی و فهم و ادب آنان محتاج است.

==

عماد بهاور ریس شاخه جوانان نهضت آزادی ایران از جوانانی است که از فردای انتخابات راهی بازداشتگاه شد. بهاور در سال ۸۸ چهار باربازداشت شد و آخرین آن روزهای آخر اسفند ۸۸ بود که تا حال ادامه دارد.

عماد بهاور تمام سال گذشته رابی هیچ مرخصی در زندان گذراند و دست آخر بایکی از سنگین ترین احکام روبرو شد ، ده سال زندان و ده سال محرومیت از فعالیت های اجتماعی . حکم بهاور در حالی از سوی قاضی صلواتی صادر شد که در همان روزهای اول بازداشت ، بازجوی اطلاعات در تهدید خانواده گفته بود که عماد را ده سال به زندان می اندازیم و این تقارن وعده بازجو حکم دادگاه چندان اصالتی برای دستگاه قضایی باقی نمی گذارد.

جرم عماد بهاور آنگونه که دادگاه شمرده عضویت در نهضت آزادی، جلسه با سران نهضت و فعالیت بر علیه نظام عنوان شده و عماد بهاور توضیحات مبسوطی درباره رای دادگاه داده است و نشان داده که تا چه اندازه این حکم از عدالت به دور است. بهاور می گوید اگر عضویت در نهضت جرم باشد که بنابر هیچ رای دادگاه و قانونی جرم نبوده است، با این جرم چندین مجازات در نظر گرفته شده است. او روشن کرده است که آنچه دادگاه به عنوان فعالیت علیه امنیت نظام تلقی کرده چیزی نبوده جز فعالیت در ستاد ۸۸ و حمایت از نامزدی قانونی میر حسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری .Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

10 پاسخ به “محمد نوری زاد: در برابر «عماد» های پاک نهاد خود زانو بزنیم و التماس کنان از آنان پوزش بخواهیم”

 1. مرضی گفت:

  خداوند این جوانان را برای ملت ایران حفظ کند امیدوارم این حراکات حکومت آنها را از راست بودن و راست زیستن پشیمان نکند. مرد می خواهد این راهی که او میرود

 2. هموطن گفت:

  جاي بسي تاسف است كه بي ادبان ازاد و باادبان در زندان

 3. علی گفت:

  آفرین بر تو نوریزاد عزیز ، وقتیکه دفاعت از دیگر نحله های فکری دیندار و ملی گرا و غیر حزب الله را می بینم بیاد میآورم که به مولوی گونه بودن نزدیک میشوی مولانا نیز که از بند و قفس تن و مادیات رها شده بود هر انسان خوبی را تمجید میکرد از پیامبران گرفته تا ائمه و حتی در وصف عمر و عثمان هم میگوید ولی چون مولاناست از وصف عمر و عثمان در ورقی و از حسین و علی (ع) در ورقها تمجید میکند و عمر را تمجید میکند ولی به علی که میرسد میگوید ” او خدو انداخت بر روی علی ، افتخار هر نبی و هر ولی و در وصف حسین او را بلاجویان دشت کربلائی خطاب میکند شآن انسان برایش مهم است و تعصب کور را حتی از مذهب مورد علاقه اش کنار مینهد و بجایش با دیدی الهی همه انسانها را دوست میدارد ولی در درجات متفاوت و از دین فروشان برائت می جوید . احسن بر تو ایرانی مسلمان که روش هم وطنت مولانا را میروی و دین را ابزار قدرت نمیکنی.

 4. رزمنده سابق . مشهد گفت:

  درود بر نوری زاد افشا کننده راستی .در حکومت ظلم .درود بر مسلمان واقعی همان مسلمان که علی گفت (در جریان خلخال از پا در اوردن دختر یهودی ) باید از غصه دق کرد .اما نوریزاد عزیز ما گرفتار عوامی شده ایم .که برای زندان رفتن امام موسی کاظم و ظلم بر او گریه میکند .ولی خودش موسی ها ی زمان را شکنجه وزندانی میکند .یاد این جمله دکترشریعتی افتادم . که میگفت .دو تیپ در نهایت حا کم انقلاب میشوند .1- تیزمغزان نا پاک 2- تهی مغزان پاک .وان تیز مغزان تهی مغزان را در دست میگیرند و چنان بلای سر انقلاب وجامعه در می اورند که خود .انقلاب . وجامعه را نا بود میکنند

 5. حمید گفت:

  زخمها بر دل عاشق کردند، خون به چشمان شقایق کردند

 6. ملي مذهبي گفت:

  طالقاني و بازرگان را هم درست ده سال حكم زندان خوردند . عماد تنها نيست هزاران عماد در ايران است.

 7. ناشناس گفت:

  ابلهان سرور شدستند و ز بیم
  عاقلان سرها نهاده در گلیم
  درود بر عماد شجاع و یاران هم بند او
  به امید ایرانی آباد و آزاد از شر تمامی اهریمنان

 8. مهدی گفت:

  من عماد را از دوران دانشجویی در یزد می شناسم این ادبی که جناب نوریزاد به آن اشاره کرده است به عینه در وجود این جوان متبلور است. علاوه بر اینکه فهم و درک عمیقی از وضعیت جامعه اش دارد. واقعا جای تاسف است که جوانان شایسته ای چون بهاور در بند باشند و امثال آرش کوشا ( رحیم مشایی ) به صدقه سر دولت خدمتگزار !!!!!!!!!! و اعوان و انصارش به بلندترین مناسب مدیریتی مملکت تکیه بزنند.

 9. سیاوش گفت:

  متن زیبایی بود ولی یه ایرد بزرگدشت.”مکتب ایرانی یعنی : اعتقاد به اسلامی که ایرانیزه شده”کی همچین … گفته

 10. علی گفت:

  متنی شیوا از جناب نوری زاد خواندیم در باره عماد بهاور، جوانی نازنین که به راستی عماد و ستون خانواده بزرگ بهاور گردیده است و باعث افتخار ولی در عین حال در بند بودنش موجب محروم بودن ما از او و دور بودن او از خانواده و یاران می باشد