سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حكم قصاص مرد اسيدپاش به تعویق افتاد...

حكم قصاص مرد اسيدپاش به تعویق افتاد

چکیده :اين منبع آگاه گفت: در حال حاضر نمي‌توان درباره دلايل منتفي شدن اجراي حكم قصاص اظهار نظري كرد اما در آينده اخبار تكميلي اعلام خواهد شد....


اجراي حكم قصاص مرد اسيدپاش به صورت آمنه امروز اجرا نمي‌شود.

يك منبع آگاه به فارس گفت: بنا به دلايلي اجراي حكم قصاص مرد جواني به نام مجيد كه قرار بود امروز اجرا شود به تعويق افتاد.

اين منبع آگاه گفت: در حال حاضر نمي‌توان درباره دلايل منتفي شدن اجراي حكم قصاص اظهار نظري كرد اما در آينده اخبار تكميلي اعلام خواهد شد.

مجيد مرد جواني كه در سال 83 به صورت دختر مورد علاقه خود به نام آمنه اسيدپاشي كرده بود به حكم دادگاه به قصاص بينايي 2 چشم محكوم شده و بود و قرار بود اين حكم امروز اجرا شود اما بنا به دلايلي اجراي اين حكم لغو شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

19 پاسخ به “حكم قصاص مرد اسيدپاش به تعویق افتاد”

 1. آوا گفت:

  به سادگی آب خوردن ده ها آدم بی گناه را اعدام می کنند. حالا که یک جنایتکار می خواهد قصاص شود، این چنین عقب نشینی کرده اند.
  واقعا تاسف آور است

 2. ناشناس گفت:

  باید حکم قصاص اجرا شود . چرا حکم قاضی اجرا نمیشود .زندگی یک دختر تباه شد .

 3. تیران گفت:

  من بد کنم و تو بد مکافات دهی ؟
  پس فرق میان من و تو چیست بگو ؟
  بقول علامه احمد کسروی ، زمانی که وکالت پزشک احمدی جنایتکار را که مسوول مستقیم مرگ فرخی یزدی و تیمورتاش بدستور رضا شاه بود را قبول کرد ، اینگونه در دادگاه نطق کرد که : نباید بازو را قطع کرد ، باید ریشه را خشکاند . حکم قصاص هم مستثنی از این داستان نیست ، اجرا کردن حکم غیر انسانی قصاص برای دوا کردن جنایتی غیر انسانی توجیه ناپذیر است .
  یک بار برای همیشه باید فهمید که مشکلات مملکت ما فرهنگی است . این استبداد است که جنایت را بازتولید میکند . باید جامعه را از ریشه اصلاح کرد ، نه اینکه برای مدیریت غلط و ارتجائی هر دم مسکن تجویز کرد ، این دور باطل هیچگاه مارا به آزادی و دمکراسی نخواهد رساند . فقط کینه را بر کینه انباشته ساخته . خون را با خون شستن تنها محیطی را مستعد میکند که مستبدین بواسطه آن بر ما حکومت کنند .
  اگر آن آدم جنایتکار از حداقل یک محیط امن و مساعد که در شخصی ترین نقاط زندگی انسانها دخالت نمیکرد برخوردار بود ، چه بسا این کار حیوانی را مرتکب نمیشد .
  تا بحال از خود نپرسیدید که چرا تمامی این جنایتهای وحشیانه در کشورهای استبداد زده رخ میدهد ؟ و چرا غیر انسانی ترین احکام در کشورهای استبدادی اجرا میشود ؟ با اندکی فکر در خواهید یافته که :

  خانه از پای بست ویران است
  خواجه در فکر نقش ایوان است !

 4. امیر گفت:

  بعد از 7 سال تازه می خواد قصاص بشه؟

 5. رزا گفت:

  در عفو لذتی است که در انتقام نیست بتر است او تا آخر عمر در زندان بماند و عذاب وجدان زجرش دهد

 6. ناشناس گفت:

  به هر حال این شخص وحشی باید مجازات بشه مثلا تا ابد در زندان بمونه یا حدود سی چهل سال که وقتی از زندان در اومد پیر شده باشه و درواقع همه ارزوهاش هم پای دختر تباه شده نابود بشه…و این تازه همه عدالت نیست چون دختر در ازای جواب رد دادن به مردک به این بلا دچار شد اما مردک برای خودخواهی و حیوانیت خودش.
  من فکر می کنم بخشیدن یک قاتل خیلی ساده تر باشه از بخشیدن کسی که با پاشیدن ماده ای سوزاننده روی بدن یک نفر هم کورش می کنه و هم از قیافه می اندازدش…اون هم مردی که ادعای عشق داشته…من که جای دختر بودم نمی بخشیدم باید مجازات شود…مجازاتی سنگین…همون حبس ابد خیلی خوبه.وگرنه اگر با دیه سر و ته قضیه هم بیاد، اون هم این دیه ناقابل و نصفه و بعد هم مردک بیاید راست راست توی جامعه زندگی کند که نشد عدالت….

 7. جيگر گفت:

  اين نامرد بايد زودتر قصاص شه.اون دختر مظلوم اگه ميمرد هم بهترش بود تا اينجور شه.

 8. در عفو لذتی است که در انتقام نیست گفت:

  آمنه خانم با عفوت آبروی این دین ما را بخر تا مسخره کینه توزان نشویم

 9. ناشناس گفت:

  کمترین مجازاتش ایته که نابینا بشه.مطمئن باشین این پسره اینقد پست هست که توی دلش از اینکه این دختر رو به خاک سیاه کشونده راضیه وگرنه باید تا حالا صدبار خودش رو میکشت.امیدوارم اجرا بشه.هر چند بعید میدونم

 10. ناسا گفت:

  بايد انتقام گرفته شود تا درس عبرتي براي مردان زورگوي ايراني باشد. هميشه به زن ايراني ظلم مي شود. قاضيان نيز از اين مي ترسند چون در ايران زياد است.

 11. ناشناس گفت:

  بايد انتقام گرفته شود.
  اگر آمنه كوتاه بيايد در حق زنان ايراني ظلم كرده است

 12. سبز.مشهد گفت:

  عزیزان کار ان ادم درست نبوده وانسان وخود شما امکان دارد احساسی شوید و خطا کنید .به دلایل روان شناسی فردی . کلا همه ما انسان ها جایز الخطا هستیم .اجرای حکم قصاص فقط خشونت را در کشور وجامعه بیشتر کرده .هدف از اجرای حکم باز دارندگی است نه انتقام .به نظر من
  نه این که ما نتوانستیم با این حکمها بازدارندگی ایجاد کنیم بلکه بیشتر خشونت را در کشور نهادینه کرده ایم .امروزمسئولین از خشونت واعدام
  میگویند امام جمعه ها را ببینید .اقای جنتی میگفت سر در دادگاه ها پارچه اعدام بزنید .در جامعه هر روز خشونت بیشتر دارد میشود .در خا نواده همه با هم با خشونت رفتار میکنند این یک دور با طل است .ما نیاز به حل مشکلات کشور از راه علوم اجتما ی داریم .ان را هم مخواهند در دانشگاه ها از بین ببرند؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 13. ناشناس گفت:

  بهتره که مثله بشه

 14. کارشناس اجتماعی گفت:

  اونی که اسید پاشیده مریض هست بدون شک! اونی هم که میخواد قصاص کنه حتی مریض تر از اولی… اولی در یک اقدام جنون آمیز و لحظه ای یک کار اشتباه کرده ولی دومی 6 سال فکر کرده و آگاهانه داره اینکار رو میکنه و متاسفانه قوانین قرون وسطایی مملکت گل و بلبل هم حمایت میکنه از این مسئله. قصد توجیه اسید پاشی نیست, که حتماً باید مجازات بشه اون هم به سختی, ولی مجازات ایجاد نقص عضو واقعاً جزء رفتار جوامع بدوی و وحشی هست که حتی تصورش در قرن بیست و یکم تحمل ناپذیره.

 15. علی گفت:

  بنظر من اگه احتمال ازدواج این دو جوان باشه بهترین راه حل هست اینجوری متهم بخوبی نتیجه کارشو درک میکنه در ضمن امنه هم زندگی جدیدی اغاز می کند.

 16. ناشناس گفت:

  دوست من اين حرف رو نزن.
  درسته كه يكم به نظر وحشيانه ميرسه اما به اون لحظه اي فكر كن كه اين پسر به خودش اجازه داد تمام آينده و هستي يك دختر جوون و زيبا رو با خودخواهي بگيره.
  اگر اين اتفاق نمي افتاد چه بسا اين دختر الان يك خانواده خوب و حتي فرزند داشت كه آرزوي هر انسانيه. اما الان حتي نميتونه چهره ي مادرش رو حتي يك بار ديگه ببينه.
  خداوكيلي همه جنايات در كشور هاي استبداد زده رخ نميده . و خدا وكيلي اين حكم به نظر من اصلا غير انساني نيست.
  البته اين فقط نظر منه اما دوست من اين موضوع هيچ ارتباطي به رسيدن به دموكراسي نداره. درسته كه خانه از پايبست ويران است اما اگر اين حكم فقط باعث بشه حتي يك نفر از ترس همچين حكمي اين كار رو انجام نده به خدا مي ارزه.
  تا حالا با اين تفكر اسيد ميپاشيدن كه ” واااااااااااي … عشقم بود … مال من بود … حالا كه نيست ميخوام مال هيشكس نباشه… فوقش حبسشو ميكشم!!!”

 17. ناشناس گفت:

  1- یکی از بزگترین ظلمهایی که به آمنه شده اینه که علاوه بر درد و رنج بیماری و ناراحتیهایی که از عوارض اسیدپاشیدن و نابینا شدن داشته، سالها مجبور بوده به این فکر کنه که قصاص کنه یا نه و حتی اگر همیشه می خواسته قصاص کنه، دایم باید به حرف این و اون راجع به این مساله فکر می کرده که یک عده می گن قصاص بکن یک عده می گن نکن واگر قصاص کنه چی می شه و اگر قصاص نکنه چی می شه.
  اینکه دایم رسانه ها و افراد مختلف به اون می گن قصاص بکن یا نکن، علاوه بر سایر مشکلات، شده یک مشکل دیگه و یک ناراحتی مضاعف که واقعا ظلم بزگی به اونه. تصمیم برای مجازات رو باید دادگاه بگیره نه اینکه بار تصمیم رو به دوش قربانی بگذاره و برمشکلات اون اضافه کنه.

  امیدوارم رسانه ها و مردم دیگه اینقدر آمنه رو در دوراهی نگذارند و آزارش ندهند. این مشکل رو باید دادگاه و جامعه حل کنه و نباید مساله رو به دوش آمنه انداخت.

  2- قصاص شاید یک مسکن برای این فاجعه باشه، هم برای بخشی از جامعه و هم برای آمنه در کوتاه مدت، ولی من فکر می کنم که در درازمدت این کار به نفع هیچکس نخواهد بود شاید حتی برای آمنه هم در درازمدت تاثیر خوبی نداشته باشه. مثلا اگر بعدا در سنین بالاتر پشیمون بشه، چی؟ در اینصورت شاید فکرکنه که مقصره و خود این مساله هم یک مشکل مضاعف برای اون خواهد شد.

  3- قصاص، نوعی خشونت است و خشونت خشونت می آره. بله، مجازات اگر منطقی، انسانی و عادلانه باشه تاحدی بازدارندگی داره. ولی مجازات غیرانسانی موجب ترویج رفتارهای غیرانسانی می شه. البته مجازات نکردن و یا مجازات کمتر از حدلازم هم برای چنین عملی کاملا نادرسته و خود اون هم می تونه در تکرار چنین وقایعی تاثیر بگذارد. در بسیاری از کشورهای اروپایی مدتهاست که حکم اعدام لغو شده و مجازات قصاص اعضا هم وجود نداره ولی آیا جرم و جنایت در اون کشورها بیشتر از ایرانه؟

  باید درنظر داشت که پرداختن به ریشه های جنایت بسیار موثرتر از پرداختن به مجزاته. تا سایر زمینه های چنین حوادثی رفع نشن، بازدارندگی که مجازات تولید می کنه، هرچقدر هم که مجازات سنگین باشه، محدوده. معمولا اگر فردی به حد زیادی از ناراحتی روحی و روانی برسه و بخواهد یک جنایت رو انجام بده، چندان به عواقب اون کار فکر نمی کنه. البته افرادی که به اون حد از عدم تعادل روحی و روانی نرسیدن بیشتر به عواقب کار فکر می کنند و ترس از مجازات برای اونها تا حدی موثره. به همین دلیل مجازات اسید پاشی حتی اگر باعث کوری چشم هم نشه باید سنگین باشه تا حداقل چنین افرادی رو از انجام این کار باز بداره.

  4- اینکه زمینه های بروز چنین حوادثی چه هستند خود یک پرسش مهمه که باید به اون پرداخته بشه و هم کارشناسان و هم سایر مردم درباره اون فکر کنند. چرا این مساله در ایران شایع شده و در خیلی از کشورهای دیگه احتمالا این مساله در این حد شایع نیست و یا اصلا وجود نداره، خود جای اندیشه داره. شاید یکی از دلایل اون ارضا نشدن غرایض جنسی جوانان باشه که حداقل تا سالها پس از بلوغ اکثر آنها نمی تونن نیاز جنسی خود رو ارضا کنن و این ممکنه باعث افزایش مشکلات روحی و روانی برای جوانان و زمینه ساز چنین حوادثی باشه.

  5- به نظر من بهیچوجه نباید مجرم بخشیده بشه. مجازات زندان طولانی مدت برای اینکار لازمه. علاوه براون باید مجید خسارتی که از این بابت به آمنه وارد کرده رو تا جای ممکن پرداخت کنه. این خسارت هم شامل هزینه های درمان و نیز هزینه هایی که بخاطر نابیناشدن و یا مشکل زیبایی و یا سایر عوارض اسید پاشی برای آمنه پیش اومده رو شامل می شه. که حداقل چند میلیارد تومن خواهد شد.

  با توجه به اینکه ظاهرا مجتی هم اکنون چنین پولی رو نداره، باید بعد از آزادی از زندان بصورت ماهیانه هر ماه بخشی از این خسارت رو که امکان داره پرداخت کنه. علاوه براین به نظر من دولت بهتره تمام یا بخشی از این خسارت رو بصورت وام به آمنه بده ولی مسئول برگداندن وام، مجتبی باشه. تا آمنه در این شرایط حداقل از لحاظ مالی کمتر دچار مشکل باشه.

  6- به نظر من برای موارد مشابه هم باید به همین صورت حکم زندان درازمدت و پرداخت خسارت درنظر گرفته بشه. البته باید راهکاری هم درنظر گرفته بشه که برای فردی که دارای وضع مالی خوبه، پرداخت خسارت (علاوه برزندان)، به همان مقدار که برای افراد دارای وضع مالی ضعیفتر تاثیر داره، موثر باشه.
  مثلا شاید راهش این باشه که برای چنین افرادی، علاوه بر زندان و پرداخت خسارت به قربانی، یک جریمه سنگین هم متناسب با وضع مالی فرد برای اون درنظرگرفته بشه که مجبور باشه به دولت پرداخت کنه. تا اینجور نباشه که فردی که پول بیشتری داره عواقب چنین کاری براش کمتر باشه.

  در پایان،،،،
  با همه این حرفها من به آمنه حق می دهم که بخواهد قصاص کنه. شاید اگر من هم جای اون بودم همین کار رو می کردم. ولی جامعه نباید بگذاره چنین اتفاقی رخ بده که شاید حتی در دارزمدت به نفع هیچکس نباشه، حتی آمنه.

 18. جوان گفت:

  تا مقدار زیادی با ناشناس که جواب تیران رو داده موافقم.

 19. کامران گفت:

  خلخالی اینجاست ؟