سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گرامیداشت یاد معلم جانباخته فرزاد کمانگر...

گرامیداشت یاد معلم جانباخته فرزاد کمانگر

چکیده :این کمیته یادآور می شود جنبش سبز ایران، خواسته های معلمان را به عنوان اصلی ترین مطالبات خود پیگیری می نماید و خواهان تغییرات اساسی و بنیادی در حوزه آموزش کشور است. لذا، از تمامی معلمان می خواهد جهت ادای احترام به همکاران فقید و دربند خود، کلاس های درس روز 19 اردیبهشت ماه را با دو دقیقه سکوت شروع نمایند تا به وظیفه انسانی و اخلاقی خود در قبال نسل بیدار، آگاه و پرسشگر آینده عمل کرده...


در آستانه سالگرد اعدام فرزاد کمانگر، معلم و زندانیِ سیاسی کُرد، کمیته اطلاع رسانی جنبش سبز(شاخه کردستان)، جهت گرامیداشت یاد وی بیانیه ای صادر کرده و خواستار ادای احترامِ معلمان سراسر کشور در سالروز اعدام آن معلم جانباخته شد.

به گزارش جرس، کمیته اطلاع رسانی جنبش سبز– شاخه کردستان، در ابتدای بیانیه خود با انتشار بخشی از رنجنامۀ فرزاد کمانگر که آنرا قبل از اعدام نگاشته بود، به نقل از وی آورده است “امروز که قرار است زندگی را از من بگیرند با عشق به همنوعانم، تصمیم گرفته ام اعضای بدنم را به بیمارانی که مرگ من می تواند به آنها زندگی ببخشد هدیه کنم. قلبم در سینه کودکی بتپد تا فردایی نه چندان دور، معلم روستایی کوچک شود و هر روز صبح، بچه ها با لبخندی زیبا به پیشوازش بیایند و او را شریک همه شادی ها و بازی های خود بنمایند شاید آن زمان، کودکان، طعم فقر و گرسنگی را ندانند و در دنیای آنها، واژه های زندان، شکنجه، ستم و نابرابری، معنایی نداشته باشد.

فرزاد کمانگر- بند امنیتی 209 زندان اوین

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

رنج نامه فرزاد کمانگر، گویای نگرش خشونت ورزان و ناقضان حق حیات نسبت به دگراندیشی و تغییر طلبی است. سال گذشته و در چنین روزی، پس از سه سال تحمل ناجوانمردانه ترین شکنجه ها، دایه سلطنه، فرزندش و شاگردان فرزاد، معلمشان را از دست دادند، اما، کردستان در این روز، بار دیگر چوبه های اعدام را شرمسار کرد تا بگوید فریاد آزادی خواهی و حق طلبی را با هیچ طناب داری نمی توان حلق آویز و خفه نمود. به همین مناسبت، کمیته اطلاع رسانی جنبش سبز – شاخه کردستان، ضمن تبریک به خانواده این معلم شهید و مردم کردستان و ایران، با اعلام حمایت از بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید و کانون صنفی معلمان استان کردستان، خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی اعضای در بند کانون صنفی معلمان است.

این کمیته یادآور می شود جنبش سبز ایران، خواسته های معلمان را به عنوان اصلی ترین مطالبات خود پیگیری می نماید و خواهان تغییرات اساسی و بنیادی در حوزه آموزش کشور است. لذا، از تمامی معلمان می خواهد جهت ادای احترام به همکاران فقید و دربند خود، کلاس های درس روز 19 اردیبهشت ماه را با دو دقیقه سکوت شروع نمایند تا به وظیفه انسانی و اخلاقی خود در قبال نسل بیدار، آگاه و پرسشگر آینده عمل کرده باشیم.

لازم به ذکر است است فرزاد کمانگر و چهار زندانی سیاسی دیگر، به اتهامات امنیتی، در نوزدهم اردیبهشت ماه سال گذشته در زندان اوین به جوخه های اعدام سپرده شدند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “گرامیداشت یاد معلم جانباخته فرزاد کمانگر”

 1. اسد گفت:

  درودبرروان پاک وپرفتوح شهداي راه آزادي بخصوص دلاورمردان وشيرزنان ايران زمين بالاخص کردستان بياد فرزاد کمانگروهم رزمانش ماملت ايران بپاس احترام با اين شهيدان شامگاه نوزده هم ازساعت 21الا21/5دقيقه چراقهاي منزل خودمان را به مدت 5 دقيقه خاموش خواهيم نمود

 2. ایراندخت گفت:

  یادت همیشه سبز فرزاد جان

 3. شقایق گفت:

  آیا امکان دارد درباره واقعیت ماجرای فرزاد کانگر تحقیقی غیر جانبدارانه کنید و به ما اطلاع دهید؟ این که اصولن چه زمانی و به چه اتهامی دستگیر شد و بعد به چه اتهامی اعدام شد و در اصل چه فعالیتهای خاصی می کرد که حکومتیان را این چنین برانگیخته بود؟
  البته امیدوارم کسی از این پرسش ناراحت نشود.
  متأسفانه خود ما هواداران جنبش سبز هم گاهی در بند ظاهربینی، تقلید بی فکر ، شعار بیهوده و یا تقدیس های نابجا هستیم.
  مثلن سؤال از حقیقت ماجراهای گذشته برای بسیاری از ما مثل کفر است.
  در حالی که روشن شدن واقعیت برای همه ما مفید است چه از این لحاظ که همه مان به صداقت و بیزاری از دروغ عادت کنیم و چه اینکه مستندات کافی برای یکایک اتفاقاتی که در این ایام یعنی دوران پیش از پیروزی جنبش سبز افتاده داشته باشیم.

 4. رضا گفت:

  روحش شاد من پیگیر ماجراش بودم در چه زمانی هم اعدامش کردند
  خدا لعنتشون کنه

 5. یسنا گفت:

  مرگ پایان کبوتر نیست فرزاد تا ابد زنده است

 6. ناشناس گفت:

  روانش شاد باد او یک صمد بهرنگی دیگری بود.مسلما فرهنگیان ایران و خلق قهرمان کرد هر گز او را فراموش نخواهد کرد.کمانگر با تاریخ مبارزات ضد استبدادی ملت ایران هم آغوش گردید.یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

 7. ناشناس گفت:

  ناخودآگاه به ياد صمد بهرنگي و ماهي سياه كوچولوي آن افتادم.اما صد افسوس كه اين بار معلم ديار روستايي ما بي محابا و به جرم عدالت خواهي توسط مدعيان حكومت ديني اعدام و حق زندگي از او ستانده مي شود.اگر جان را خدا دادست،چرا بايد تو بستاني!روحش شاد.

 8. کاوه گفت:

  فرزاد کمانگر همان ارش کمانگیری است تاریخ همیشه به نیکی از او یاد خواهد کرد خاک براو خوش باد.