سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده بویراحمد: ادغام کتابخانه ملی با نهادهای دیگر دارای مبانی درست علمی نیست...

نماینده بویراحمد: ادغام کتابخانه ملی با نهادهای دیگر دارای مبانی درست علمی نیست

چکیده :به صرف تشابه اسمی نمی‌توان این دو نهاد را با یکدیگر ادغام کرد، زیرا این ادغام دارای شرایط و مبنای دولت علمی و کارشناسی نیست؛ به هر حال سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک بحث حاکمیتی است و جایگاه بسیار وسیعی دارد و اهمیت آن می‌طلبد که به عنوان یک سازمان مستقل باشد تا بتواند به اهدافی که برای آن در اساسنامه مربوطه تعریف شده است، دست پیدا...


سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ادغام کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی را اقدامی غیرعلمی و کارشناسی نشده دانست و خاطرنشان ساخت: این ادغام به لحاظ مبنایی ایراد دارد.

ستار هدایت خواه در گفت‌وگو با خانه ملت، درباره ادغام سازمان اسناد و کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کل کشور با بیان این که این ادغام از جهات مختلف ایراد و اشکال دارد، گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک نهاد دولتی است در حالی که نهاد کتابخانه‌های عمومی یک ارگان عمومی غیردولتی است و از این رو به لحاظ ماهیتی با هم متفاوت هستند و ادغام آنها از نظر مبنایی و حقوقی و قانونی درست نیست.

نماینده مردم دنا و بویراحمد در مجلس افزود: یا باید براساس مصوبه‌ای، کتابخانه ملی را یک نهاد عمومی غیردولتی تعریف کرد که با توجه به وظایف و اهدافی که برای تشکیل این سازمان تعریف شده، این امر به مصلحت نیست و یا باید نهاد کتابخانه‌های دولتی بشود که با توجه به این که مصوبه مجلس و قانون است، قابل ملغی شدن نیست.

وی با تاکید بر این که این ادغام به لحاظ مبنایی اشکال دارد، توضیح داد: اشکال دیگر از نظر شرح وظایف و فعالیت این دو دستگاه است، زیرا نهاد کتابخانه‌های عمومی مشغول فعالیت در سراسر کشور و در ارتباط با همه روستاها و شهرها و بخش‌های مختلف کشور است و از بودجه‌های خیرین و بخش‌های غیردولتی استفاده می‌کند؛‌ در حالی که سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مرکز کشور مستقر است و شرح وظایف متفاوتی دارد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی با اشاره به این که تامین کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی وظیفه نهاد کتابخانه‌های عمومی است، اظهار کرد: به صرف تشابه اسمی نمی‌توان این دو نهاد را با یکدیگر ادغام کرد، زیرا این ادغام دارای شرایط و مبنای دولت علمی و کارشناسی نیست؛ به هر حال سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک بحث حاکمیتی است و جایگاه بسیار وسیعی دارد و اهمیت آن می‌طلبد که به عنوان یک سازمان مستقل باشد تا بتواند به اهدافی که برای آن در اساسنامه مربوطه تعریف شده است، دست پیدا کند.

هدایتخواه با بیان این که شان و جایگاه حقوقی و اهدافی که برای هر کدام از این دو نهاد سازمان اسناد و کتابخانه ملی و کتابخانه‌های عمومی تعریف شده، متفاوت است، تصریح کرد: این کار از مبنا ایراد دارد و اگر هر دستگاه دیگری نیز همچون مجلس خواستار آن می‌شد، عملی اشتباه بود زیرا توجیه علمی و کارشناسی برای این کار وجود ندارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.