سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تا استبداد زدگی کشور درمان نشود، همه راهها بی راهه است...
» سید محمد خاتمی در مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه:

تا استبداد زدگی کشور درمان نشود، همه راهها بی راهه است

چکیده :حضرت زهرا سلام الله علیها در این مورد دنبال حقی است که پایمال می‌شود البته حق اقتصادی امر مهمی است، اما حق اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حاکمیت بر سرنوشت خویش هم که مهمتر است از بین می رود و مشکل ایجاد می کند و نگرانی حضرت زهرا سلام الله علیها از این مساله بود که طبق پیش بینی آن حضرت متاسفانه رخ داد. ...


مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها طبق سنت سال‌های اخیر با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه و دوستداران اهل بیت علیه السلام و با سخنرانی سیدمحمد خاتمی در شب شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها برگزار شد.

رئیس جمهوری سابق کشورمان در این مراسم سخنان خود را با این سلام آغاز کرد« بسم الله لرحمن الرحیم؛ اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرالمستودع فیها بعدد ما احاط به علمك»، او سپس به قصیده نسبتا بلندی که به زبان عربی در منقبت حضرت زهرا سلام الله علیها وجود دارد اشاره کرد و گفت:«مطلع این قصید این چنین است که “شرف الله جمادی الآخره/فغرت وهی جمادی الفاخره.”»

وی افزود:« شاعر در ادامه می سراید که “در وجود حضرت زهرا سلام الله علیها صورتهایی از آیین هدایت و شرع انور گرد آمده است که خردهای سرگردان را به راه می آورد و در او صدا و فریاد حق را می بینی که سرود عدل و حماسه انقلاب را می سراید. خداوند با این وجود مقدس، به بهترین آفریده خود (پیامبر) موهبتی داده است که زهراست و او سرور و نشاط دنیا و نور و روشنی آخرت است.”»

رئیس موسسه بین‌المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها تصریح کرد:« در مجامع حدیثی، تاریخ، سیره و سنت و آنچه از سوی فرق مختلف اسلامی نقل شده است، تجلیل و تکریم حضرت زهرا سلام الله علیها از سوی پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین علیه السلام، آنقدر فراوان است که شاید در مورد هیچ موضوعی اینگونه تاکید نشده است.»

وی با بیان اینکه« پیامبر در گفتار و رفتار به حضرت فاطمه سلام الله علیها احترام زیادی می گذاشت»، یادآور شد:«بوسیدن دست، دادن عنوان “مادر پدر”، ایستادن با احترام در مقابل او و تلاش برای ابراز این عشق و محبت، قطعا تنها از روی عاطفه نبوده و رمز دیگری داشته است.»

خاتمی ادامه داد:« امیرالمؤمنین علیه السلام هم در مقابل ایشان دلداده ای دلباخته است که او را تمجید و تکریم می کند و شاید همه احساس امیرالمؤمنین در آخرین بیتی که به حضرت نسبت می دهند متجلی باشد که بعد از دفن حضرت زهرا سلام الله علیها سروده شده : “چنان آه و اندوه ، جان مرا دربند کرده است که می خواستم همراه آه و اندوه، جان من هم برآید”. یعنی حتی زندگی پس از حضرت زهرا سلام الله علیها را ارزشمند نمی دید.»

رئیس جمهوری سابق کشورمان با طرح این سئوال که «این تکریم و تجلیل برای چیست؟»، اظهار داشت:« بدون تردید این بزرگ دانستن و ابراز احترام برای حضرت زهرا سلام الله علیها در شخصیت و فضائل وجودی آن بزرگوار و جان سرشار از زیبایی و نیکی او نهفته است؛ یعنی تجلیل عظمت و نیکی است.»

وی تاکید کرد:« بزرگی حضرت زهرا سلام الله علیها سبب شده است تا نه فقط به عنوان یک انسان بزرگ، بلکه به عنوان معیار حقیقت معرفی شود تا آنجا که خداوند به خشم او، خشمگین و به خشنودی او خشنود می‌شود.»

خاتمی با اشاره به زندگی کوتاه حضرت زهرا سلام الله علیها و وجود بحران‌های متعدد و پی در پی در این زندگی کوتاه، گفت:«شاید بحرانی ترین آن، مدت 75 روز یا 95 روز بعد از رحلت پیامبر می باشد. اما در همان مدت کوتاه هم عظمت و بزرگی زیادی را می‌بینیم و از همان کلمات اندک بجا مانده از ایشان، می‌توان به عظمت شان ایشان پی برد.»

وی یادآور شد:«از جمله در خطبه مسجد مدینه و سخنانی که در آخرین روزهای عمر خود در پاسخ به پرسش زنان مهاجر و انصار ایراد کردند . خطبه حضرت فاطمه سلام الله علیها سرشار از نکات بدیع معرفتی ، تربیتی، حکمی، عرفانی، سیاسی و در اوج فصاحت و بلاغت است. این همه عقلانیت، حکمت و معرفت و بینش پر ژرفا و بلاغت و فصاحت در یک زن جوان و مدرسه ندیده، شگفت آور و نشانه عظمت ایشان است.»

رئیس بنیاد باران با تاکید بر اینکه «تعریفی که ایشان از دین اسلام بدست می دهد بسیار فاخر وزیبا و سنجیده است»، گفت:« پیش بینی دقیق ایشان از آینده امت اسلامی و جامعه بشری هم بسیار مهم است ، این خطبه از ذخایر ارزنده ای است که از جهات مختلف باید روی آن کار شود.»

وی افزود:«در روزهای پایانی زندگی، زنان مهاجر و انصار به خدمت حضرت زهرا سلام الله علیها رسیدند و احوالپرسی کردند که ایشان از حوادث پیش آمده بشدت ابراز نارضایتی کردند و نکته ای گفتند که قابل تامل است. ایشان می فرماید: “به جان خودم سوگند که کردار امروز شما آبستن فتنه هایی است که بزودی میوه های تلخ آن را خواهید چید. به جای شیر، خون تاره از پستان دهر خواهد جوشید و خواهید نوشید و پیمانه هایتان از زهرهای کشنده، پر خواهد شد. دل به دنیایتان خوش دارید، اما مطمئن باشید که فتنه ای سخت به شما رو خواهد آورد و هشدار می دهم نسبت به شسمشیری که به جان شما خواهد افتاد و از هم گسستگی و هرج و مرجی که فراهم خواهد شد و استبدادی که از سوی ستمگران تحمیل می شود؛ و چنان خواهد شد که نه بهره ای از دنیا داشته باشید و نه رونقی در زندگی تان باشد، بلکه آنچه شما می کارید، ظالمان می دروند و برمی دارند”.»

خاتمی تصریح کرد:« اگر زهرا سلام الله علیها از علی علیه السلام حمایت می کند بخاطر این نیست که شوهر اوست یا بستگی خویشاوندی دارد. او می گوید که اگر علی علیه السلام حکومت می کرد، عدل را حاکم می کرد، جایگاه جامعه را بالا می‌برد، در مقابل بیداد و ستم می‌ایستاد و مردم را در راه راست و پاک پیش می‌برد. آنچه زهرا سلام الله علیها می‌خواهد چنین حکومتی است و از اینکه نیست، رنج می‌برد و ملامت می‌کند که چرا از آنچه اسلام آورده بود و قراربود پیروی شود، دوری شد.»

رئیس جمهوری سابق کشورمان یادآور شد:«در مورد پیش بینی حاکم شدن استبداد، ابن خلدون ظاهرا اولین کسی است که این موضوع را بیان کرده است که 50 سال بعد از رحلت رسول الله (ص)، خلافت اسلامی به پادشاهی موروثی تبدیل شده است. البته او توجیه می‌کند و عصبیت را که عامل اصلی در حکومت می‌داند در خلافت جاری نمی‌دیده است، لذا می‌گوید طبیعی است که این شکل از حکومت روی کار بیاید.»

وی افزود:«اما دیدیم که چه فاجعه‌ای رخ داد و جامعه اسلامی به چه روزی افتاد. وجود سه خلافت درگیر با یکدیگر همزمان در شرق و غرب و شمال جهان اسلام، نشانه بحران مشروعیت بود و باعث درگیری‌ها، سرکوب‌ها، فشارها و ستم‌ها و از سوی دیگر خشونت‌ها و مقابله‌های خونین، گرچه نور و درخشندگی اسلام سبب شد که تمدن بسیار شکوهمندی پدید آید، ولی به خاطر همین وضع سیاسی دیدیم که در اوج شکوفایی این تمدن، حالت افول و انحطاط آن هم پیدا شد و جامعه اسلامی کم کم به قهقرا رفت.»

خاتمی تصریح کرد:«من در کتاب “آیین و اندیشه در دام خودکامگی” سعی کرده‌ام تا این موضوع را در حد آگاهی اندک و توان متواضع خودم بیان کنم و بارها گفته‌ام مشکل ما استبداد زدگی تاریخی است که تا درمان نشود، هر راهی و کاری که پیشنهاد شود به بیراهه می‌رود و دشواری ایجاد می کند.»

رئیس‌ بنیاد باران ادامه داد:« زهرا سلام الله علیها در آن حالت ناراحتی، پیش‌بینی حاکم شدن یک استبداد شدید بر اثر انحرافات ایجاد شده را می‌کند. او در خطبه خود از “فدک” که حق اوست دفاع می‌کند. مطمئنا حضرت زهرا سلام الله علیها بخاطر ارزش مادی آن میراث، این مطلب را بیان نمی‌کند. او فرزند کسی است که فرمود: “الفقر فخری” و همسرش کسی است که دنیا را سه طلاقه کرده بود و خود نیز با تنگدستی و زندگی ساده آشنا بود. اما ایشان در ماجرای فدک از “حق” خودش دفاع می کند، زیرا اگر قرار است حق دختر پیامبر با آن جایگاه بلند پایمال شود، تکلیف دیگران معلوم است. یعنی حق مردم و جامعه پایمال می شود.»

رئیس جمهوری سابق کشورمان تاکید کرد:« حضرت زهرا سلام الله علیها در این مورد دنبال حقی است که پایمال می‌شود البته حق اقتصادی امر مهمی است، اما حق اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حاکمیت بر سرنوشت خویش هم که مهمتر است از بین می رود و مشکل ایجاد می کند و نگرانی حضرت زهرا سلام الله علیها از این مساله بود که طبق پیش بینی آن حضرت متاسفانه رخ داد.»

وی با بیان اینکه «به هر حال زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها از آغاز تولد سرشار از بحران‌هایی بود که شدیدترین آن بعد از رحلت پیامبر (ص) بود»، افزود:« قطعا زهرای اطهر ناراضی از دنیا رفت و امت اسلامی باید از خود پرسش کند که وقتی پیامبر خدا می فرماید “رضایت خدا در رضایت فاطمه است و ناخشنودی فاطمه، ناخشنودی خداست”، چه شد که فاطمه سلام الله علیها ناخشنود از دنیا رفت؟ رنج‌های زهرا سلام الله علیها بسیار زیاد بود که شاید گویاترین مظلب سخن ایشان باشد که “آنقدر مصیبت بر من فرود آمد که اگر بر روزها فرود می آمد، به شب مبدل می شدند”.»

خاتمی در پایان سخنان خود با این دعا به پایان برد:«خدواند ما را به راه زهرا سلام الله علیها و علی علیه السلام آشنا کند و در پیروی آنها ما را موفق فرماید!»

حضرت زهرا سلام الله علیها چونان دژی استوار ازهیبت و صولت علی علیه السلام دفاع می‌کرد

در ادامه، احمد مسجد جامعی طی سخنانی با گرامیداشت یاد افرادی مانند آیت الله توسلی، سیف الله داد، کیوان سپهر و قیصر امبن پور که مراسم سال های قبل و در جمع عزاداران حضور داشتند، به بیان حدیثی از پیامبر(ص) که توسط علامه امینی بیان شده است، پرداخت و اظهار داشت:« شآن حضرت زهرا نزد پیامبر اسلام(ص) فراتر از ارتباط دختر و پدر بود، زیرا ایشان دختران دیگری از همسران دیگر خود داشتند، اما این ارتباط را با آنها نداشتند.»

وی همچنین با اشاره به سیاسی بودن ماجرای باغ فدک، افزود:« منش و اندیشه آن حضرت در دفاع از راه پدر تجلی می یابد و از سوی دیگر ضربت هایی هم که ایشان خوردند به خاطر علی علیه السلام بود ، زیرا کسانی که با ایشان برخورد کردند برای بردن علی علیه السلام برای بیعت آمده بودند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات، با تاکید بر اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها همیشه مانند دژ استواری می ایستاد و از هیبت و صولت علی علیه السلام دفاع می کرد، یادآور شد:« ایشان با وجود این نقش که بر عهده داشتند، در آخرین روزهای عمر به همسرشان می گویند، علی جان! اگر از جانب من کوتاهی شده است، ببخش!»

در این مراسم که سهیل محمودی اجرای آن را بر عهده داشت، پس از قرائت زیارت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و تلاوت سوره یس توسط قاری ممتاز قرآن کریم آقای سید حسین موسوی، شاعران جوان آقایان امیرحسین نیکزاد، حسین جنت، محمدرضا طاهری، علی ثابت قدم و خانم فاطمه سالاروند، به قرائت اشعار خود در مدح و منقبت حضرت زهرا سلام الله علیها پرداختندکه این سروده ها با استقبال و تحسین حاضران روبرو شد.

سید عبدالحسین مختاباد نیز به مرثیه خوانی برای دخت گرامی نبی مکرم اسلام(ص) پرداخت.

در پایان مراسم سوگواری نیز نماز مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی اقامه شد.

در حاشیه؛

در مراسم عزاداری حضرت فاطمه سلام الله علیها جمعی از هنرمندان ، روزنامه نگاران ، مدیران دولت اصلاحات و چهره هایی مانند آیت الله سید مهدی امام جمارانی، آیت الله رحمت، سید محمود دعایی، ساعد باقری، معصومه ابتکار، محمدعلی سبحانی، جاوید قربان اوغلی، احمد خرم، هادی خانیکی، حجت الاسلام محمد شریعتی و… حضور داشتند.

آثارخوشنویسی و گرافیک گروهی از هنرمندان تجسمی با موضوع حضرت زهرا سلام الله علیها نیز در محل مراسم به نمایش در آمده بود و تعدادی از هنرمندان صاحب این آثار در مراسم حضور داشتند . همچنین تصویری از بارگاه ملکوتی ائمه علیه السلام مدفون در بقیع مربوط به سال 1308 هجری قمری که اصل آن در کتابخانه استانبول نگهداری می شود، به نمایش گذاشته شده بود که در این مجلس مورد توجه حضار قرار گرفت.

در پایان مراسم و پس از اقامه نمازجماعت ، سید محمد خاتمی به گفت و گوی چهره به چهره با حاضران پرداخت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

50 پاسخ به “تا استبداد زدگی کشور درمان نشود، همه راهها بی راهه است”

 1. مستور گفت:

  لطف فرمایید زمان و مکان جلسات مشابه را اعلام فرمایید. درود بر تمام آزدگان عالم.

 2. فرامرز گفت:

  امیدوارم اینگونه سخنرانیها در مناسبت های خاص خودش از طریق شبکه ماهواره ای رسا پخش شود .

 3. علي گفت:

  بله حضرت زهرا از حق حاكميت مردم دفاع ميكرد ولي شما چه كرديد؟ ايا وقتي مردم به حزب شما راي ندادن ونخواستند كه شما بر انان حكومت كنيد چه كرديد؟لابد اداي مسخره تقلب را بيان ميكنيد امروز همه ميدانند كه شما هيچ مدركي دال بر تقلب در انتخابات نداشتيد اقاي موسوي مردم چند سوال اساسي داشتند كه جبه اصلاحات هيچ پاسخي براي ان نداشت1.با كدام مدرك گفته شد تقلب؟ 2.چرا وقتي شوراي نگهبان پيشنهاد بازشماري ارا را داد موسوي حاضر به قبول اين امر نشد3.چرا اسراييل وصداي امريكا و بي بي سي و مجاهدين و… از شما بشدت حمايت ميكردند؟ 4.چرا بيانيه هاي منتشر شد كه هر كدام با بيانيه هاي قبلي تناقض داشت؟ 5.چرا وقتي شعار نه غزه نه لبنان سر داده شد واكنشي نشان نداديد؟ (مهمترين عامل شكست اصلاحات اين بود كه همواره مردم را مشتي عوام فرض كرد كه به راحتي ميتوان انها را فريب داد)

 4. سرخ و سبز گفت:

  حال كه موسوي و كروبي در حصر به سر ميبرند انتظار مردم به خصوص طرفداران جنبش سبز از خاتمي افزايش يافته است.به خرداد نزديك ميشويم و اميدواريم كه خاتمي امسال جاي خالي موسوي را بر كند!!شايدهم خدا خواست وتا آن موقع حصر غير قانوني هم خاتمه يافت انشائلله!ولي به هرحال از خاتمي انتظار ميرود كه…….شهادت زهراي اطهر راهم تسليت ميگم..يك يا حسين تا ميرحسين..

 5. صادقی گفت:

  درود بر فرزند فاضل امام امت (ره) و نخست وزیر محبوب خمینی کبیر

 6. dar band گفت:

  کاش که اشتباه نمی کردی ، از گذشته معاصر ایران پند بگیرید در برابر ظالمان ،جاهلان را آگاه کنید

 7. سبز سبزم ریشه دارم گفت:

  هر وقت اسم خاتمی را می شنوم یاد اون روزهایی می افتم که دانشجوها در دانشگاهها
  باهاش دعوا میکردن و اون با اون لبخند قشنگ جوابشون میداد.حالا شما فکر کنید احمدینزاد بیاد جواب دانشجوها را بده.عمراً .قدرشو ندونستیم

 8. ناشناس گفت:

  از این مسئله استبداد که بگذریم – تا زمانی که گفتمان و طراز اندیشه ما به “جمع بسیار اندکی” از انبوه بنی آدم و “مقطع بسیار کوتاهی” از تاریخ بنی بشر محدود و محصور باشد راه به جائی نخواهیم برد. در این پانصد سال اخیر تحولات عظیمی در دانش بشر و راست آزمائی بسیاری از نظریه ها ایجاد شده است که ما (یعنی ملت ایران) اگر سهم ولو اندکی در پیشبرد آن انقلابات علمی و جهان شناسی (بخوان خداشناسی) جدید نداریم حداقل باید سهم اندکی در درک آنها داشته باشیم. تا زمانی که اندیشه و گفتمان ما محدود به حدود فعلی آن است روش و راه جدیدی را انتخاب نخواهیم کرد و لاجرم “خداوند در حال قوم ما تغییری ایجاد نخواهد کرد” و در آتش جهل مرکب خود بیش از پیش خواهیم سوخت. آیا وقت آن نرسیده که مسلمانان “یاد بگیرند” الله اکبر یعنی چه ؟

 9. ناشناس گفت:

  اخبار را زودتر به اطلاع مردم برسانيد و ايشان از مشكلات كنوني كشور هم بگويد
  از وضعيت مهندس مير حسن موسوي و آقاي كروبي هم صحبت كند.

 10. سبز گفت:

  زنده باد خاتمی بزرگ وعزیز

 11. ناشناس گفت:

  زنده باد تمام مردماني كه همه خوشيها را در صلح ميخواهند

 12. زکیه گفت:

  متشکرم.

 13. محمدرزمنده سابق.مشهد گفت:

  اقاي علي كه در بالا كامنت گذاشته ا ي .دفاع كردن راديو اسرائيل وتلوزيون بيبيسي و ….از اصلا ح طلبان دليل بر حق بودن ديكتا توري در كشور نيست در جريان
  حذف حكومت طا لبان در افغانستان ايران و امريكا به كمك هم وهمكاري نظامي دولت طا لبان را سرنكون كردند با توجه به قياس شما ايا حكومت ايران امريكاي است يا حكومت صدام با ما جنگ كرد .اما امريكا امد واو را سرنگون كرد ميشود قياس كرد حكو مت ايران امريكا ي است و موارد ديگر
  كلا قياس كردن ونتيجه گرفتن يك اشتباه . يا براي فريب عوام است .بعضي اوقات فاجعه افرين كاري كه دولت امام زماني شما به كمك ديكتا تور ودوستارانش انجام داديد ودر انتخابات قياس كرديد وبا مفدسات مردم بازي كردن وامروز همهن دولت را مي كوبيد . چيزي نمانده كه از همان تري بونها بگوئيد احمدي نژاد مزدور امريكا واسرا ئيل هست .واقعا شرمتان باد .مرگ بر ديكتا توري

 14. رزمنده سابق گفت:

  علي اقا .چين كمونيست ضد خدا وكره شمالي كمونيست ضد خدا وچاوز سوسياليست ضد دين .وحكومت سوسياليست سركوبگر سوريه هم از شما دفاع ميكند و.. ايا شما برحق هستيد ؟واصلاح طلبان نا حق؟

 15. صادق گفت:

  به امید ایرانی آباد و مردمی آزاد…

 16. جواب علي گفت:

  1- 7 نفر از اعضاي شوراي مثلا نگهبان قبل از انتخابات علنا از آقاي احمدي نژاد حمايت كردند شما باشيد اين شورا را قبول ميكنيد؟

 17. زهره گفت:

  حکومت تورا هم که دیدیم تا کی خالی بندی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. ناشناس گفت:

  سلام وخسته نباشید
  چرا دیگر نوشته های افرادی چون شکوری راد یا خزعلی را نمیگذارید؟
  چرا رویه ی تان را عوض کرده اید؟
  اون وقتا که مهندس بود شما اینجوری نبودین! الان دیگر سایت کاملی نیستید ؛ نکنه سانسور کنین یک وقتی که این یعنی نابودی !
  میدونم شرایطتون سخته!
  انشاالله موفق باشید

 19. محمد گفت:

  شما ذره ای هم سیاست را نمی شناسی و فقط حرف بعضی ها رو تکرار می کنی !

 20. ناشناس گفت:

  هرچند آقای خاتمی در حد خود شخصیتی دوست داشتنی و سالم است(در حد خود یعنی بعنوان فعال سیاسی و نه رهبر سیاسی) اما به نظر می رسد ایشان حتی از این پند های خود هم (گفته شده در این مراسم) درس نمیگیرد مهمترین صفت بزرگان دینی شجاعت بوده است !!!!
  هرچند این سخنرانی با عقاید و باور اهل تسنن از تاریخ اسلام سراسر در تضاد است نکته اینجاست که ما حتی در مورد وقایع 10 سال قبل با وجود وفور رسانه های جمعی به جمعبندی واحدی نمی رسیم چه رسد به 1400 سال قبل !!! میدانیم که بر اساس تاریخ اسلام فتنه ، پس از مرگ پیامبر شروع نشد بلکه در دوره خلافت حضرت علی شروع شد آیا نباید کمی هم تامل کنیم ؟ خوارج چه کسانی بودند؟ خود حضرت چه مناسباتی با آنها داشت ؟ چون امروز خامنه ای نیز خود را وامدار او میداند و از خشونت صورت گرفته علیه خوارج مثال می آورد

 21. سعید گفت:

  من آنگه بگویم که تو کیستی
  که اول بگو با کیان دوستی
  با چین کمونیست؟
  با چاوز سوسیالیست ضد دین؟
  با کره شمالی ماتریالیست ضد خدا؟
  با…؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  معلوم میشه که احمد رمال و اسفندیار جن گیر و… باقی حامیانشون خودشون هم مثل دوستاشون هستن!

 22. بلوچ گفت:

  زنده باد شير دل

 23. sabz گفت:

  با عرض پوزش از سایت کلمه کامنتی را که میخواستم در ذیل نامه ضیا نبوی بگذارم اشتباها در اینجا گذاشتم

 24. علي گفت:

  لطفا دوستان به هر 5 سوالي كه در كامنت اول پرسيدم پاسخ بدهيد ممنون ميشم.(از تهيه كنندگان سايتم تشكر ميكنم كه نظر مخالف و موافق را ميگزارند)

 25. علي گفت:

  جواب دوستان:

  1.در اسلام رابطه داشتن با كمونيست و سوسياليست و چين و كره شمالي و… ايرادي ندارد
  2.اگر گفته ميشودتعريف و تمجيد صداي امريكا و مجاهدين خلق و… از يك جريان در كشور جاي شك در اون جريان را بوجود مياورد به اين دليل است كه اصل و هدف تاسيس اين شبكه هاي رسانه اي و گروه ها مبارزه با جمهوري اسلامي است مخصوصا با اسلامش (جمهوري ايراني)
  3.ديكتاتور كسي است كه با 13 مليون راي بزور ميخواد ريس جمهور شود(اگر مدركي دال بر تقلب داري خوشحال ميشم ببينم)
  4.اگر در دولت احمدي نژاد ايراداتي است مساوي با خوب بودن اقاي موسوي نيست .ننويس كه تورم بالا بيكاري بعدش درود بر موسوي بفرست چون اينا ثابت نميكنه كه موسوي ادم خوبي يا اگه ايشون بود ايران به بهشت تبديل ميشد(البته راستشو بخواي تورم و بي كاري بيداد ميكنه الان)
  5.دوست عزيز كه ميگي تعدادي از شوراي نگهبان طرفدار احمدي نژاد بودن دليل نميشه كه ما بگيم شوراي نگهبان و قبول نداريم و بازشماري ارا نميريم(اين شوراي نگهبان مال امروز و ديروز نيست زمان انتخابات اقاي خاتمي بودن) بعدش وقتي راي نيوردي تازه يادت افتاد شوراي نگهبان قبول نداري؟
  6.منطق بي منطقي وشعار گونه راه به جايي نميبره اگر قرار باشه بعد از هر انتخاباتي طرفي كه راي كمتري اورده(حتي اگه ادم مناسبتري باشد) بدون هيچ مدركي دال بر تقلب بگه انتخابات باطل چون من ميگم كه نميشه اخه
  هموطن عزيزم شما را دوست دارم حتي اگر نظر سياسي ما با هم تفاوت داشته باشه در يك نكته نيز با شما سبزي ها موافقم و اون اينه كه ما نبايد بخواطر يك اظهار نظر كسي و زنداني كنيم

 26. omeeed گفت:

  سلام
  متانت و سنگینی همیشه از خصوصیات این سید عزیز است
  سخنان خاتمی کرسی درس است اما کیست که دریابد
  خاتمی عزیز بیاد داریم سعی و تلاشت در مقابل همین باندی که امروز حاکم است چقدر سنگ لای چرخ گذاشتند و فقط آبرو داری کردی برایشان اما همینها امروز چه می کتتد
  الهی ظهور سبز مهدی فاطمه را برسان و ما را از دست ظالمان حاکم نجات بده

 27. lمحمد گفت:

  من این پاسخ را به خانوم زهزه دادم نه به خاتمی عزیز ! اشتباه نشود.

 28. مهدی گفت:

  دوست عزیزم علی
  لابد شما از ساست خبرندارید یا مثل بعضی از جوانان مغزشماروهم شستشودادند .عزیزم چطورمیشه تقلب نباشه انصاف کن واز خانواده کوچک خودت بپرس ببین چند چنده واما جوابت به نوبت چرا صدای آمریکاو..حمایت می کرد برای اینکه صدای ایران مختصه صدای حاکمیته نه ملت ایران اگه راس میگن چرا یه شبکه خصوصی نمی زارن فعالیت کنه اصلا چرا باید محدود بشیم مگر باید مخالفوکشت اینه عدله امیر المومنین تو کجای زندگی امیر دیدی مخالف رو باید کشت .واما چرا نه غزه ونه لبنان وست من تو نمی تونی یه مملکت بااین همه سرمایه رودرست اداره کنی کجا داری می ری ما رو لبنان سرمایه گذاری کنیم برای چه ؟آیا چند درصد مردم ایران از رفتن پول این ملت به خارج راضی هستند مگر چه حقی دارند بیت المال ملت روپخش کنند آیا خودت راضی هستی فلاکت ایرانو ببینیورضایت غزه رو انصاف کن که نصف دین توست

 29. هاوار گفت:

  ما فکر میکردیم که فقط حکام برای موندن خودشون دست به تحریف تاریخ می زنن ولی شما ها هم که این قدر دم از عدالت و حق و راستی و صداقت و واقعیت میزنین ماشاالله کم نمیارین بابا این فاطمه زهرا چرا تا چند سال پیش شهید نشده بود و وفات کرده بود اما چی شد که یه هویی خبر شهادتش به شما رسید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ البته میدونم که شما هم تو دیکتاتوری هیچی کم ندارین و حتما این نظر منو نمیزارین.

 30. ناشناس گفت:

  جمهوریت و اسلامیت حکومت تناقض واضح دارد و در بنیاد چنین بوده است الان هم تعجبی ندارد که طرفداران این دو نگرش با هم درگیر شوند. با وجود اینکه افرادی مثل خاتمی و موسوی قائل به اسلامی بودن نظان نیز هستند و لی جمهوریت این نظامبرای آنها به طور مشخصی رنگین تر است. ولی در نهایت من قائل به جمهوریت نظام هستم و نه به اسلامیت آن که هر که برای مردم بهشت خواسته برای آنها جهنم فراهم کرده. غرب سالهاسا که از تجربه قرون وسطا و نظام فاشیستی هیتلر و نظام کمونیستی شوروی تجربه های زیادی اندوخته است و فردگرایی را جایگزین روش حکومت نخبگان و به تعبیری “بهتران” کرده است، باشد که در کتاب خدا “تفکر” کنیم.

 31. محمد گفت:

  خاتمی پاینده است چون او بر دلها حکومت می کرد .

 32. عقرب حاضر گفت:

  آقای خاتمی میدانید دلیل اینکه این اتفاقات در کشور رخ داده است چیست دلیل این است که شما به این قانون اساسی رای داده اید و شما و دیگران برای پاسداری لز این قانون اساسی قسم خورده اید و با شما و هرکسی دیگر که نامزد پست ریاست جمهوری قرار بگیرد با همان قانون اساسی و قوانین مربوطه بر خورد خواهد شد.

 33. ناشناس گفت:

  به نام خداوند بخشاینده و مهربان
  خداوندی که هیچ موجودی را برتر از موجود دیگری خلق نکرد و بارها به انسان متذکر شد که اگر انسانیت را فراموش کند حد و شان اش در حد حیوانی نزول خواهد کرد.
  آقای خامنه ای
  هموطن گرامی ،ایرانی مسلمان
  نگارنده این نامه زنی است همانند هزاران زن ایرانی مسلمان،مخالف تبعیض ،ظلم و دروغ.
  از رنج های بر مردم و مملکتش رفته به اسم دین خسته و عاصی است.صبر و تحملش را از مادری به میراث برده که در سالیان جنگ هم برای اش مادر بود و هم پدر.
  خانواده ام با معنای جبهه ، رزمنده ،جانباز و شهادت بیگانه نبود و نیست اما انچه همواره از زبان مردان خانواده شنیدم دفاع از وطن بود از خاک و نه با نام اسلام و خون زندگی بر مردم تلخ کردن.
  این روزها خدایان روی زمین در ایران وطن من بیداد می کنند. به اسم دین در بند می کشند ،خون می ریزند و مردم را کافر و معاند اعلام می کنند و من هر کجای قران را که می جویم این را می یابم که خداوند هیچ تفحص و تجسسی را به اسم دین نمی پذیرد.
  مانده ام از دایه مسلمان بودنی که نمی تواند عدل علی ع را تاب بیاورد و در محضر قاضی عادل( فردی در دیدگاه مردم –نه خواص ان هم منحصرا عده ای معدود-انسان شریف بی طرف و راستگو) در کنار متهمش بنشیند اما دائما از عدالت مولایمان علی ع سخنرانی می کند.
  این چه عدلی است که کودکان و زنان مملکت من باید با سری گرسنه شب را صبح کنند؟ این کدام بالندگی است که غم نان فساد را به جای درس در زندگی پذیرا می شود؟ این کدام پیشرفت جهانی کور کننده است که جان انسان با زندان و توهم های تشنگان قدرت نه شیفتگان خدمت در کفه عدالت معنی قانون گرفته است؟ و بیداد ها رفتن از ایران را به ماندن در ان ارجح کرده؟
  از دین پله ها ساختند برای پول پرستی و کاخ ساختن . فریب و دروغ را با اخلاق و شرف معاوضه کردند.
  در سینه ی بسیاری امروز کینه و قهری است که آه و بیداد از خداوند برای عدالت می طلبد از قهر و غضب مردم بهراسید که این سالها وظیفه خدمت داشتید و بذر عدالت پاشیدن.
  در مملکتی که نه اقتصادی دارد نه منابع طبیعی برایش مانده و چپاولگران رمالی امده اند تا با تکیه بر نفت باقی این سرا را ویران کنند.باید که شما در کنار مردم باشید نه در کنار خصومت های قلبی ،یادمان باشد که دنیا محل گذر است به زودی همه از این سرا خواهیم رفت و هر کدام در قبر هایمان تنها هستیم و برای انچه انجام داده ایم پاسخگو.
  برای گرفتن دستهای مردم برای رسیدن به قلب های مردم هنوز راه هست .اگر در کنار همه بر خاک ایران بایستید و اگر در کنار ایرانیان مسلمان بنشیند .این مردم طعمه نیستند و دولتیان هم شکارچی.
  تاریخ پر است از داستان هایی که روزی واقعی بوده اند.
  در پناه خدا و اروزی بازگشت به سوی مردم

  این متن نامه ای که به دفتر اقای خامنه ای نوشتم خیلی خسته ام از همه حرفها یک خانم متولد دهه 50 که همواره بی عدالتی را مزه کردم.

 34. محمدرزمنده سابق.مشهد گفت:

  علي حان بحث رابطه نيست بحث قياس كردن ونتيجه گرفتن است من به رابطه اعتراض نداشتم .اگر امروز امريكا بگويد روز است جنبش سبز هم بگويد امروز روز است وخورشيد ديده ميشود .دليل امريكاي بودن جنبش ميسود.اين قياس مع الفارق است .

 35. هاوار گفت:

  مرگ بر هر چی دیکتاتور ه که واقعا شما هم هیچ دست کمی از دیکتاتورهای فعلی ندارین و هزار هزار مرتبه شکر که شما و امثال شما سر کار نیومدین

 36. ali گفت:

  محمد جان شبكه صداي امريكا و مجاهدين خلق و…اصل و هدفشون مبارزه با انقلاب اسلامي ايران است اين يعني اين رسانه ها و گروه ها فقط و فقط از جرياني در ايران حمايت ميكند كه خلاف ارمانهاي انقلاب اسلامي حركت ميكنه بعد سوال هاي اصلي من كه در كامنت اول بود بيشتر تاكييد به اين دارد كه چرا اقاي موسوي كه راي كمتري در انتخابات كسب كرده بدونه هيچ مدركي ادعا ميكنه تقلب شده؟؟؟(كتاب شعاليه هاي ناتوي فرهنگي كه قبل از سال88 نوشته شدو بعدا پر فروشترين كتاب سياسي ايران شدو بخون يكي از نزديكترين افراد به دولت اقاي خاتمي نوشته كتاب و اون موقع ميفهمي مديريت اتفاقات 88 با كي ا بود؟)

 37. اسی گفت:

  بابا مع الفارق!!

 38. دانشجو گفت:

  مرگ بر باعث بانی های فتنه در ایران

 39. رضا گفت:

  علی آقا چرا با مردم برخورد مناسبی نشد مگر نمی گفتیدحساب مردم از اغتشاشگرا جداست؟ دوست عزیز چرا به یک نماینده از طرف موسوی اجازه ی صحببت رو ندادن و حدادعادل و لاریجانی و دانشجو و…. همه یه طرفه صحبت کردند؟چرا تظاهرات 25 خرداد از این تریبون ملی پخش نشد؟مگر آنها مردم نبودند؟ میدونی غذاخوردن با کمونیست جایزنیست چون اونا رو نجس میدونیم آقای رزمنده خوب اشاره کردن.

 40. امید سبز گفت:

  تا قبل از انتخابات سال 88 عکس های اتاقم عکس های امام و سید محمد خاتمی بود ولی در حال حاضر میر حسین هم هست

 41. رضا گفت:

  خواهش میکنم روی این پیشنهاد کار کنید:
  تنها راه تجمع بدون ترس و واهمه در ایران توسط مخالفان، حضور خود جوش اونا با لباس و علائم سبز رنگ در نماز جمعست،نه سه شنبه ها،به خدا حکومت هم از ترسش نمیتونه جلوی نمازگزارا رو بگیره، کم کم با زیاد شدن جمعیت و شعار دادن علیه نظام ، جمعه خشم ایرانی ها هم شکل میگیره ، تو رو خدا یه فراخوان بدید ببینید که چندصد هزار نفر بدون ترس میان ، به خدا این تنها راه شرکت بدون ترس در تظاهرات و آزادی میرحسین عزیزمونه.

 42. سام گفت:

  او باید بیاید چرا که او تنها نیست و ما اتش زیر خاکستریم و ایام را با خون دل خوردن میگذرانیم.و در انتظار بر امدن نسیم سبز ازادی ثانیه شماری میکنیم.تا شعله ای وجودمان را رها کنیم و نهاد ظلمت را از ریشه بسوزانیم

 43. ناشناس گفت:

  7787

 44. ناشناس گفت:

  زنده باد خاتمی

 45. ناشناس گفت:

  با الگو قرار دادن حضرت فاطمه(س) باید هریک از ما فاطمه ای باشیم. نباید منتظر بمانیم که کسی به دفاع از حق ما بپردازد بلکه هرکدام باید به تنهایی از حق خود دفاع کنیم. تمام مسیر انتخابات 88 و پس از آن و صحبت های آقای موسوی نیز بر همین روال استوار است. هر ایرانی یک ستاد انتخاباتی و یا اینکه من رهبر جنبش سبز نیستم. تمام مسیر جنبش سبز بیش از اینکه سیاسی باشد فرهنگی است. اگر مردم جلوی استبداد مقاومت کنند آنرا از بین خواهند برد در غیر اینصورت باید منتظر تکرار تاریخ به شکلی مستمر باشیم. این مسئله هم ربطی به این گروه و آن گروه ندارد که میرحسین عزیز گفتند جنبش سبز بازنده ندارد. شاید من بگویم که یک بازنده دارد و آن استبداد است. به امید خدا.

 46. ناشناس گفت:

  تا خون در رگ ماست خاتمي رهبر ماست

 47. حسين گفت:

  تا خون در رگ ماست خاتمي رهبر ماست

 48. کمیل گفت:

  لطف فرمایید زمان و مکان جلسات مشابه را اعلام فرمایید

 49. هادی گفت:

  زنده باد ازادی

 50. حامد گفت:

  شیر را بر گردن ار زنجیر بود
  بر همه زنجیر سازان میر بود.
  این بیت مولانا را با عکسی از میرحسین داخل نقشه ی ایران که به زنجیر کشیده شده کار گرافیکی کنید. پوستر کنید. به یاد جمله میرحسین در مناظره با مموتی که گفت :” شما این شیر رو در بند کردید”