سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از شلیل 13 هزار تومانی تا آمارهای بانك مركزی...

از شلیل 13 هزار تومانی تا آمارهای بانك مركزی

چکیده :نگاهی به حداقل حقوق به عنوان مبنای واحد رشد درآمد اقشار متوسط رو به پایین جامعه نشان می دهد كه در سال 89 نسبت به سال 88 حداقل حقوق (از 275 هزار تومان به 303 هزار تومان) معادل 9 درصد رشد كرده است نرخ رشدی تقریبا معادل نصف نرخ رشد قیمت مواد...


خبرآنلاین نوشت: سبد كالایی بانك مركزی نشان می دهد قیمت مواد خوراكی در تهران طی سال 89 نزدیك به 4 درصد بیش از تورم رشد كرده است.

پیرمرد میوه فروش در حالی كه نایلون فریزی كه 6 تا دونه شلیل داخلش بود را به دست مشتری قبلی می داد، زیر لب به من گفت:« به خدا آدم از این قیمت ها خجالت می كشه، ولی چاره چیه، شلیل كیلویی 13 هزار تومن». خرید خودم رو حساب كردم و از مغازه زدم بیرون، با خودم گفتم بلاخره میوه نوبرونه است و هر كشی كه دستش به دهنش می رسه می خوره، منم كه در حد جیبم فقط می تونستم نگاهشون كنم، شكایت میوه فروش هم بیشتر برای بازار گرمیه، اون كه سود خودش رو می بره، تو همین حس وحال یادم افتاد باید به بقالی هم سری بزنم و چند قلم سفارش خرید دیگه رو هم تهیه كنم.

از در كه وارد شدم، مغازه دار كه جوانی آذری بود داشت با ویزیتور یكی از شركتهای پخش درد دل می كرد«آره بابا، چرا دروغ یك زمانی كاسبی خوب بود، تا همین هفت، هشت سال پیش، مردم دستشون تو جیبشون می رفت، ولی الان با این گرونی كسی رغبت خرید نداره، همین امروز گفتن شوینده ها هم قراره از هفته دیگه 15 درصد بره روی قیمتشون، مشتری میاد تو مغازه دو قلم جنس می بره باید 20 تا 30 هزار تومن پول بده از كجا بیاره، فروش من هم میاد پایین…»، در بین حرفایی كه می زد منم جسنایی كه می خواستم رو از شاگردش گرفتم و بیرون اومدم، حق داره وقتی قدرت خردی كم بشه فروش هم میاد پایین، تو خورده فروشی حجم فروشه كه سود آوره.

البته بر خلاف انچه به نظر می رسه امارهای بانك مركزی هم از كاهش قدرت خرید مردم حكایت داره، هرچند به نظر می رسه كه در سال 89 نرخ تورم پایین آمده ولی این كاهش نرخ تورم بیشتر از كاهش میزان خرید بوده تا افزایش عرضه كالایی یعنی تصویری از ركود تورمی.

نگاهی به سبد قیمت كالاهای خوراكی كه توسط بانك مركزی هر هفته منتشر دهش نشان می دهد طی سال 89 نرخ رشد قیمت این مواد نسبت به متوسط قیمت انها در سال 88 معادل 16.3 درصد بوده یعنی 4 درصد بیش از نرخ تورمی كه بانك مركزی برای سال 89 اعلام كرده و این اتفاق در حالی افتاده كه سیاستهای كنترل بازار با بیشترین ابعاد و گسترده ترین امكانات در سال 89 به اجرا درآمده است.

نگاهی به این سبد نشان می دهد به غیر از مواد لبنی مانند شیر و پنیر كه هنوز بر اساس قیمتهای مقطوع عرضه ان كنترل می شود در مورد باقی اقلام این سبد رشد قیمت ها به خوبی محسوس یوده است. به طور مثال متوسط قیمت گوجه فرنگی در سال 89 نسبت به متوسط قیمت سال 88 شاهد رشدی معادل 48.8 درصدی بوده است.

این مسئله در مورد اقلام مختلف گوشت هم صادق است، گوشت گوسفند28 درصد،گوساله15.9 درصد و گوشت مرغ 18.7 درصد این در حالی است كه طی همین سال بسیاری از تولید كنندگان این مواد پروتئینی با مشكلات فراوانی برخورد داشته و بسیاری از انها ورشكست شده اند، به طور مثال تولید كنندگان مرغ عنوان می كنند عرضه این محصول خرده فروشی زیر قیمت هر كیلو 3200 تومان به معنی زیان برای مرغداران گوشتی است.

آیا از این واضح تر می توان شرایط ركود تورمی حاكم بر اقتصاد كشور را شرح داد، به رغم رشد 18 درصدی قیمت مرغ و نارضایتی مصرف كننده، تولید كننده هم در لبه ورشكستگی قرار دارد، اما مسئولین عباراتی دیگر را در تشریح وضعیت اقتصادی مورد استفاده قرار داده و كار به جایی می رسد كه وزیر اقتصاد هم به عدم انتشار آمار نرخ رشد اقتصادی اعتراض می كند! البته متاسفانه در جمله معترضه ایشان از مخاطبی با ضمیر اول شخص مفرد خبری نیست.

میزان تغییر متوسط قیمت اقلام خوراكی در پایتخت

كاهش قدرت خرید

جمع جبری قیمت 26 قلم كالاهای اصلی كه در گزارش بانك مركزی به صورت ثابت تغییرات قیمت آنها در تهران به صورت هفتگی بر اورد و منتشر می شود در سال 89 رقمی معادل 76 هزار و 534 تومان به ما می دهد( البته این رقم بر اساس متوسط قیمت در كل سال محاسبه شده و چه بسا در برخی از هفته ها این رقم بسیار فراتر هم رفته باشد)، در حالی كه جمع ارزش همین اقلام بر اساس متوسط قیمت سال 88 به ما رقمی معادل 65 هزار تومان را می دهد یعنی رشد معادل 17 درصد در جمع ارزش این سبد خرید اتقاف افتاده است، رشدی كه به گفته جوان مغازه دار آذری رغبت دست در داخل جیب كردن مردم را كاهش داده است اما چرا؟

جواب بسیار ساده است نگاهی به حداقل حقوق به عنوان مبنای واحد رشد درآمد اقشار متوسط رو به پایین جامعه نشان می دهد كه در سال 89 نسبت به سال 88 حداقل حقوق (از 275 هزار تومان به 303 هزار تومان) معادل 9 درصد رشد كرده است نرخ رشدی تقریبا معادل نصف نرخ رشد قیمت مواد خوراكی.

همین مسئله باعث كاهش مراجعه برای خردی شده است، یعنی اگر فرد با حداقل حقوق 275 هزار تومانی خود می توانست به طور متوسط ماهیانه 4.2 بار برای خرید هیم سبد كالایی به فروشگاه مراجعه كند در سال 89 با 303 هزار تومان تنها 3.9 بار می تواند برای خرید برود، آیا می توان به این مسئله كاهش قدرت خرید نگفت؟

نكته جالب اینجاست كه این در شرایطی اتفاق افتاده است كه بر اساس گزارشهای بانك مركزی نرخ تورم دربخش عمده ای از سال 89 تك رقمی بوده است. با این شرایط ماهم باید مانند پیرمرد میوه فروش كمی از ارقامی كه اعلام می كنیم خجالت بكشیم چون معیشت جاری مردم را نمی توان با ارقام به تصویر كشید.

دستاورد دوماهه سال 90

اگر قیمت كالاهای این سبد را بر مبنای متوسط قیمتهای دو ماهه اول سال 90 كه بازهم توسط بانك مركزی اعلام شده جمع جبری كنیم می بینیم كه قیمت این اقلام در همین دوره چهل روزه به 84 هزار و 133 تومان رسیده است یعنی 10 درصد رشد و این میزان رشد معادل نرخ رشد 10 درصدی است كه برای حداقل حقوق سال جاری به تصویب رسیده است، شما فكر می كنید تا پایان امسال با پایه حقوقی 340هزار تومان در ماه چند بار می توانیم برای خرید برویم؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “از شلیل 13 هزار تومانی تا آمارهای بانك مركزی”

  1. میرحسین************************ گفت:

    اگر این ماجرا راست باشد . واویلا . بدبختی ملت را از پادر می آورد .
    یاحسین میرحسین

  2. ناشناس گفت:

    این هم از حکومت صاحب الزمانی…