سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ادامه ی تظاهرات و درگیری ها در یمن...

ادامه ی تظاهرات و درگیری ها در یمن

چکیده :دهها هزار نفر روز جمعه (۶ مه) در صنعا پایتخت یمن تظاهرات کردند و علی عبدالله صالح، رئیس جمهور نیزف همزمان در جمع هواداران خود حاضر شده و گفت که "نفرت و انتقام" فرجامی ندارد و مخالفان او راهی جز پیروی از دولت...


درحالیکه علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، دو هفته پیش طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس برای کناره‌گیری از قدرت پذیرفته و اعلام کرده بود که ظرف ۳۰ روز قدرت را به معاونش واگذار می‌کند، رسانه های خبری بین المللی، از تظاهرات دهها هزار نفرۀ موافقان و مخالفان حکومت آن کشور، در جمعه ششم ماه مه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دهها هزار نفر روز جمعه (۶ مه) در صنعا پایتخت یمن تظاهرات کردند و علی عبدالله صالح، رئیس جمهور نیزف همزمان در جمع هواداران خود حاضر شده و گفت که “نفرت و انتقام” فرجامی ندارد و مخالفان او راهی جز پیروی از دولت ندارند.

در برابر این جمع، در محل دیگری از پایتخت عده بزرگی علیه رژیم صالح راه‌پیمایی کردند و برکناری او را خواستار شدند.

روز جمعه در شهرهای دیگر یمن نیز تظاهراتی علیه رژیم صالح برگزار شد.

در قیام مردم یمن علیه رژیم صالح تا کنون بیش از ۱۵۰ نفر کشته و بیش از هزار نفر زخمی شده‌اند.

گفتنی است در پی فشارهای داخلی و بین المللی، دولت یمن دو هفته پیش در نهایت طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس برای کناره‌گیری علی عبدالله صالح از قدرت پذیرفته و اعلام کرد که بر پایه این پیشنهاد، رئیس جمهور در عرض ۳۰ روز قدرت را به معاونش واگذار می‌کند و در عوض از مصونیت سیاسی در قبال محاکم دادگستری و رسیدگی به شکایات برخوردار خواهد بود.

یک هفته قبل از آن، شش عضو شورای همکاری خلیج فارس، طی نشستی پیشنهاد کرده بودند که دولت وحدت ملی با حضور اپوزیسیون تشکیل شود، علی عبدالله صالح از قدرت کناره گیری کرده و قدرت به معاونش واگذار شود و همچنین سرکوب اعتراضات مردمی متوقف شود.

صالح بعد از چند بار عقب نشینی و سپس بازگشت به صحنۀ سرکوب مخالفان (طی دو ماه اخیر)، از موافقت خود خبر داده بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.