سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

تعطیلی 300 واحد نان سنتی در تهران

چکیده :: با وجود وعده های مسئولان مبنی براینكه نرخ حامل های انرژی تغییری نمی كند اما هم اكنون قیمت گاز واحدها بالاست كه در كنار افزایش 9 درصدی نرخ دستمزد از ابتدای سال و به تبع آن بالارفتن بیمه و سایرعوامل موثر به مشكلات آنها افزوده است....


رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران از تعطیلی حدود 300 واحد نان سنتی در شهر تهران خبرداد و گفت: عوامل متعددی پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در بروز چنین وضعیتی موثر بوده كه افزایش نرخ حامل های انرژی یكی از آن موارد است.

به گزارش ایرنا؛ حسین نظری این موضوع را نیز یادآورشد كه براساس ماده شش قانون هدفمندی یارانه ها دولت موظف است با اتخاذ تمهیدات مناسب از خسارت دیدگان اجرای قانون حمایت كند.

یادآور می شود: پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تعداد نانوایی های تهران سه هزار و 800 واحد بود كه با پیوستن واحدهای مجاز آزادپز به این صنف، مجموع آنها افزون بر چهار هزار و 300 واحد شد. هم اكنون بیش از 500 واحد نانوایی غیرمجاز آزاد پز در سطح شهر تهران مشغول فعالیت هستند.

رییس اتحادیه نانوایان سنتی ، مرحله دوم افزایش نرخ نان در سراسر كشور طی هفته های اخیر را مورد توجه قرار داد وگفت: با وجود وعده های مسئولان مبنی براینكه نرخ حامل های انرژی تغییری نمی كند اما هم اكنون قیمت گاز واحدها بالاست كه در كنار افزایش 9 درصدی نرخ دستمزد از ابتدای سال و به تبع آن بالارفتن بیمه و سایرعوامل موثر به مشكلات آنها افزوده است.

وی از یكشنبه ها به عنوان روز اعتراض نانوایان نام برد و گفت: صاحبان واحدهای سنتی كه بسیاری از آنها افراد سالمند هستند ،یكشنبه هر هفته با مراجعه به اتحادیه از مشكلات خود می گویند، مسائلی كه اتحادیه تاكنون از حل آن عاجز بوده است.

* سه عامل اصلی در بروز مسائل كنونی

به اعتقاد نظری در زمان حاضر سه عامل مهم مشكلات نانوایان را افزایش داده كه یكی از آنها پیوستن واحدهای آزاد پز به سایر فعالان این حوزه است.

رییس اتحادیه صنف نانوایان توضیح داد: پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، واحدهای آزاد پز ، نان را به نرخ آزاد به فروش می رسانند كه در آن زمان نزدیكی آنها به نانوایی های سنتی یارانه گیر مشكلی ایجاد نمی كرد اما حال كه آرد از دو نرخی بودن خارج شده و آنها نیز تحت پوشش اتحادیه نانوایان سنتی قرار گرفته اند ، طبیعی است كه نزدیكی واحدها به یكدیگر در كاهش مشتری این واحدها تاثیر بسیاری بگذارد.

وی درعین حال وجود بیش از 500 واحد آزاد پز غیرمجاز را در سطح تهران یادآور شد و گفت: ساماندهی واحدهای آزاد پز یكی از تكالیف اتحادیه نانوایان سنتی پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها است ، بنابراین به نظر می رسد با توجه به مستندات قانونی اتحادیه و نامه های ارسالی به نیروی انتظامی آنها باید به تكالیف قانونی خود مبنی برتعطیلی واحدها عمل كنند كه این اقدام به طور قطع در ساماندهی وضعیت موجود بسیار موثر خواهد بود .

* فروش آرد به همكاران

نظری سپس گفت: در گذشته اگر برخی واحدهای سنتی به اندازه آرد تحویلی از دولت فروش نان نداشتند با عرضه چند لنگه آرد به همكاران خود قدری از هزینه ها را جبران می كردند كه با توجه به آزاد شدن نرخ آرد دیگر چنین اتفاقی نمی افتد و طبیعی است كه در آمدش كمتر و كمتر می شود .

به گزارش ایرنا ، با وجودی كه نظری فروش آرد به همكاران خود را توجیه می كند اما این موضوع كه پیش ازاین برخی واحدها آرد یارانه ای خود را به نرخ آزاد به قنادان می فروختند را نیز تكذیب نمی كند و می گوید: مواردی وجود داشت.

رییس اتحادیه نانوایان تهران در ادامه، كاهش حدود 30 درصدی مصرف ضایعات نان كه ناشی از دقت مردم در خرید نان شده را نیز از دیگر مسائلی برشمرد كه در كاهش فروش نانوایان موثر بوده است .

** دولت تا پایان ماه آرد می فروشد

نظری سپس با بیان اینكه قانون هدفمندی یارانه ها امكان خرید آرد كیفی تر را برای نانوایان فراهم كرده و هیچ اجباری به خرید آرد از دولت وجود ندارد گفت: شركت بازرگانی دولتی از طریق سایت خود اعلام كرده كه تنها تا پایان اردیبهشت ماه ( دو دوره 10 روزه ) آرد مورد نیاز نانوایان را تامین می كند.

وی گفت : با توجه به یكسان سازی نرخ آرد درسراسر كشورو تلاش نانوایان برای جذب مشتری بیشتر طبیعی است كه نانوا ترجیح دهد آرد كیفی را حتی با قیمت بالاتر خریداری كند.

رییس اتحادیه نانوایان تهران افزود: واردات گندم كیفی و مخلوط كردن آن با تولیدات داخلی درعرضه نان با كیفیت نقش موثری دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “تعطیلی 300 واحد نان سنتی در تهران”

  1. ناشناس گفت:

    این دولت کدوم کارش درست بوده که حالا ما از این یکیش گله کنیم…

  2. مشقاسم گفت:

    بابام جان گمانم این دنباله همان قطع کردن یارانه هاست. این سیصد راس را تعطیل کرده اند که قیمت نان از این که هست ارزان ترشود. بابام جان آقای احمدی نژاد ای کاش در همان غیبت صغری باقی مانده بودی. آمدی و خیرت به مردم رسید.