سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » به یاد آر/ کشور ثروتمند با قشرهاي عظيم بدبخت نمي‌تواند اسلامي باشد...

به یاد آر/ کشور ثروتمند با قشرهاي عظيم بدبخت نمي‌تواند اسلامي باشد

چکیده :کشور ممکن است ثروتمند باشد، ولي قشرهاي عظيمي از آن بدبخت باشند. نمي‌توانيم بگوييم که چنين کشوري اسلامي است. کشوری خوب است که ثروت و بهره‌وري مناسب براي همه قشرها وجود داشته باشد. در چنين شرايطي است که ما مي‌توانيم يک جامعه سالم بسازيم. ...


میرحسین موسوی دو سال پیش در چنین روزهایی در جمع هزاران تن از کارگران سخنرانی کرد و نکات مهمی را درباره جامعه کارگری بیان کرد. سخنان و هشدارهایی که هنوز هم مشکل اساسی کارگران کشور محسوب می شود. موسوی دو سال پیش درباره طرح حذف یارانه ها هشداری داد . هشداری که به آن توجه نشد و امروز مشکلات ناشی از اجرای آن گریبان گیر اقشار مستضعفی مانند کارگران شده است.

مهمترین بخش های این دیدگاهها را با هم بازخوانی می کنیم.

وجود نهادهاي كارگري به نفع كشور است. جز با حمايت این نوع تشکل‌ها، دولت پابرجا نمي ماند. ما نبايد از نهادهاي نيرومند كارگري بترسيم. وجود اينها به نفع نظام است. بسیاری از ما شرايط جنگ را به ياد داریم، در بدترين وضع اقتصادي و شرايطي كه به نظر می رسید كشورمان در بحران بزرگي قرار دارد، اين تشكل ها بودند که به كمك ملت آمدند.

کشور ممکن است ثروتمند باشد، ولي قشرهاي عظيمي از آن بدبخت باشند. نمي‌توانيم بگوييم که چنين کشوري اسلامي است. کشوری خوب است که ثروت و بهره‌وري مناسب براي همه قشرها وجود داشته باشد. در چنين شرايطي است که ما مي‌توانيم يک جامعه سالم بسازيم.

طرح نقدي کردن يارانه ها يك قرص مسكن خطرناك است و این مسکن در يكي دو ماه افراد را خوشحال مي كند، اما در دراز مدت مي‌تواند مهلكه اي بزرگ براي كشور باشد. اگر اين طرح ها خوب هستند چرا شب انتخابات مطرح مي‌شوند، مگر كارشناسان اقتصادي و نمايندگان مردم در مجلس دلسوز ملت و دولت نيستند كه چنين طرح‌هايي را مطرح كنند.

منزلت اجتماعي در كشور ما به جاي اينكه از كار سرچشمه بگيرد از عدم توليد، مصرف بالا و از راههايي تأمين مي‌شود كه با منافع ملي سازگار نيستند. ريشه‌ بسياري از سختي‌ها در اين است كه يك نوع فضاي ناصحيح بين نيروي كار و كارفرمايان ايجاد شده است.

كارخانه‌ها با اشتغال مولد و با ايجاد ارتباط درست با كارگران و كارفرمايان مي‌توانند سطح توليد محصول را افزايش دهند، اما در حال حاضر با واردات عظيم لوازم مصرفي، تمام كارخانه‌ها با خطرهاي جدي روبرو هستند، برخي تعطيل شده اند و برخي ديگر نمي توانند حقوق كارگرهاي خود را بپردازند. بدهي هاي معوقه بسيار بالا رفته است .

نبايد با رفتارهاي عوام فريبانه براي كسب محبوبيت حركت كرد. پول هاي فراواني با طرح‌هاي زود بازده هدر داده شد. پول هايي كه در جامعه ما تزريق كردند، ظاهر قشنگي داشت، اما اشتباه بزرگي بود. به دليل همين نگاه كوته بينانه و نداشتن يك منظر بلند و وسيع و برنامه منسجم، اين برنامه ريزي‌هاي اشتباه به تورم هاي وسيعي منجر شد.

ـ همه بايد خواستار اصلاح سياست هاي وارداتي باشیم. واردات بي رويه كالا نه به نفع كارگرها است و نه به نفع كارفرماها.

در خراسان تعطيلي كارخانه هاي قند را از مهمترين مشكلات اين استان دانستم. در حالي كه ما در سال، دو و نيم ميليون تن شكر وارد مي كنيم طبيعي است که كارخانه ها تعطيل شوند و مزارع چغندر خراسان و مزارع نيشكر خوزستان تعطيل شود؛ دنباله اين مسئله اعتراضات، بداخلاقي‌ها، يأس، نااميدي و فقر است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

18 پاسخ به “به یاد آر/ کشور ثروتمند با قشرهاي عظيم بدبخت نمي‌تواند اسلامي باشد”

 1. ناشناس گفت:

  همان عدالت اجتماعي كه بايد در عمل پياده شود

 2. امپراطوری ایران گفت:

  آغاز تظاهرات خیابانی از روز 11 اردیبهشت

 3. ناشناس گفت:

  یکی به داد مردم برسه اللهم عجل لولیک الفرج

 4. منتظر گفت:

  چه روشن شرایط امروز را پیش بینی کرده است.میر حسین را فراموش نکنیم که نماینده وجدان پاک مردم است.

 5. امیر گفت:

  روزی که دیر نیست به عدالت خواهیم رسید با آگاهی.

 6. ناشناس گفت:

  من نمی دانم مردم در انتظار چه هستند خواری و ذلت بیش از این

 7. جنبش سبز گفت:

  خدا گفته سرنوشت هیچ قومی و تغییر نمی دیم مگر توسط خودشون.
  خیلی پر روئیم نشستیم در مقابل همه ی فشارها تسلیم شدیم میگیم حضرت قائم بیاد مشکلاتمون و حل کنه ، اصلن یادمون رفته فلسفه ی ظهور حضرت چی هستش بابا یه خورده خودمون حرکت کنیم حداقل یه کم از راه و بریم بعد رومون بشه مث همیشه ی خدا خواهش بیجا داشته باشیم.
  این دولت و اون مقام عظما دعوای زرگری را انداختن همه ی اختلافشون …
  حالا این وسط پیدا کنین پرتقال فروش را اونم از نوع تامسون؟

 8. محمدجوادِسبز-فرزندجانبازوبرادرزاده ی1شهید گفت:

  ******میرحسین ِ عزیز******* می تونست کشور رو نجات بده- اما بدخواهان وخائنان نگذاشتند- دشمن نظام یعنی شما خائنین وفاسدهای بی بته که رأی یک ملت رو دزدیدین- یعنی انگلهایی از جنس انجمن حجتیه که بیشتر به شیطان پرستی گرایش دارین تا *****حضرتع حجت(عج)*******-

 9. ارژنگ گفت:

  با سلام
  اگر این دیدگاه را می پسندید شما که دسترسی به رسانه ها دارید آن را گسترش دهید .
  به نظر من با بسته شدن انجمن های اسلامی در دانشگاه ها می توان با تشکیل همین گرو هها در فیسبوک از قدرت این شبکه اجتماعی استفاده کرد تا محلی باشد برای گفتگو و هماهنگی های دانشجویان هر دانشگاه برای کسب خبر و هماهنگی برای فعالیت در سطح دانشگاه باشد.
  به این وسیله می توان تاثیر انحلال این انجمن اسلامی را حنثی کرد .

 10. سبز.اميد گفت:

  درود بر موسوي وكروبي درود بر جنبش سبز

 11. رزمنده سابق گفت:

  يزيد هم به مخا لفانش ميگفت با خدا ورسول الله در افتاديد پس بايد نابود شويد

 12. میرحسینی گفت:

  میر حسن با همین حرفهای صحیح و به حق خود خواب خرگوشی حاکمان و مافیا را آشفته کرد. بنابراین امروز او را در فشار گذاشته اند.
  علی آقای خامنه ای اگر مدیر و مدبر است آن مافیای مخوف را جمع کند نه فرزندان بی گناه ایران عزیز را.

 13. ناشناس گفت:

  انتظار و قائم بزرگتری ظلم و پلید ترین نوع استحمار واستثمار ملت ناآگاه ومقلد مسلک مردم ایران است

 14. مصطفی گفت:

  باید سخنانم میرحسین را بیشتر منتشر کنید
  از میرحسین بیشتر بنویسید
  حاکمیت میخواهد موسوی را از قلب مردم پاک کنند که نمیتوانند.

 15. ناشناس گفت:

  مرگ براين حكايت

 16. ناشناس گفت:

  شما رو بخدا اینقدر پای اینترنت نشینید.پیروزی با پای کامپیوتر نشستن محقق نمی شه.11 اردیبهشت هم گذشت و خبری نشد.همه توی صف سکه بودند.پس شلوغ نکنیم و بی خیال شیم.
  بیچاره میرحسین و کروبی و اون همه شهید و اسیر که به شماها دل بستن.
  من از کجا عشق از کجا !!!!

 17. سبز89 گفت:

  چرا 32 سال پیش مردم 30 میلیونی که نه تلوزیون داشتند نه ماهواره نه اینترنت توانستند انقلاب کنند اما الان مردم 75 میلیونی که هم تلوزیون و ماهواره و اینترنت دارن نمی توانند کاری کنند ؟

 18. ناشناس گفت:

  خودمون باید به داد خودمون برسیم، اون مردمی که روزهایی که ما برای عقیدمون میرفتیم نیومدن و تنهامون گذاشتن ، حالا اگه برای شکم و جیبشون برن مطمئن باشن ما تنهاشون نمیگذاریم