سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نیروهای هوایی ناتو مجددا به مواضع انقلابیون لیبی حمله کردند...

نیروهای هوایی ناتو مجددا به مواضع انقلابیون لیبی حمله کردند

چکیده :یکی از فرماندهان مخالفان مسلح رهبر لیبی گفته است که روز چهارشنبه (۲۷ آوریل) جنگنده متعلق به نیروهای ناتو، یکی از مواضع مخالفان را مورد حمله قرار...


در حالیکه کماکان گلوله باران مواضع انقلابیون لیبی توسط قوای حکومتی ادامه دارد، برای چهارمین بار طی هفته های اخیر، بر اثر حملات اشتباهیِ نیروهای هوایی ناتو به مواضع مخالفینِ حکومت لیبی، دست کم ۱۱ نفر از انقلابیون مسلح – که نیروهای ناتو گمان می کردند قوای حکومتی لیبی هستند- در شهر مصراته کشته شدند.

به گزارش جرس به نقل از الجزیره، یکی از فرماندهان مخالفان مسلح رهبر لیبی گفته است که روز چهارشنبه (۲۷ آوریل) جنگنده متعلق به نیروهای ناتو، یکی از مواضع مخالفان را مورد حمله قرار داد.

مقامات ناتو تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده‎اند.

پزشکان در شهر مصراته گفته‎اند هفت نفر از نیروهای وابسته به مخالفان توسط آتش نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی کشته شدند.

عبدالفتاح یونس، یکی از فرماندهان نظامی مخالفان، در جریان دیدارش از بروکسل، پایتخت بلژیک، از کشورهای غربی خواست تا هلی کوپتر و سلاح های سنگین در اختیارشان قرار دهند.

نیروهای دولتی لیبی، روز پنجشنبه به یک پست مرزی همجوار با تونس که هفته گذشته به تصرف نیروهای مخالف درآمده بود، حمله کردند.

گروه تحقیق بین المللی

سازمان های امداد رسانی و گروههای حقوق بشری نسبت به بروز بحران انسانی در داخل شهر مصراته هشدار دادند و یک گروه از بازرسان سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، ۲۷ آوریل، وارد طرابلس، پایتخت لیبی، شد تا درباره اتهامات مطرح شده در باره نقض حقوق بشر در جریان درگیری‌های اخیر در این کشور تحقیق کند و انتظار می‌رود که این گروه سه نفره، تمام اتهام‌‎های مطروحه علیه دولت لیبی، مخالفان دولت و نیز نیروهای نظامی ناتو را در این باره بررسی کند.

اعضای این گروه از بازرسان سازمان ملل متحد، به دنبال حمله نیروهای نظامی لیبی به تظاهرکنندگان مخالف دولت و بعد از تشکیل نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه فوریه، مسئول تحقیق درباره این اتهامات شدند.

تحقیقات دیگری هم در باره خشونت‌ها در لیبی درجریان است که ممکن است نتایج آنها قبل از گزارش تیم تحقیقاتی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شود. از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد از دادگاه بین‌المللی جنایی خواسته است تا درباره اتهام‌های مربوط به جنایات جنگی در لیبی تحقیق کند.

پیشینه حملات اشتباهی در لیبی

گفتنی است دو هفته پیش نیز، پس از آنکه رييس دفتر تشکيلات مخالفان در ليبی، نيروهای ناتو را به کوتاهی در جلوگيری از حملات نيروهای حامی معمر قذافی به غیر نظامیان متهم کرده بود، منابع خبری گزارش کردند که نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، برای سومین بار طی همان هفته، به اشتباه، مخالفان حکومت را هدف حمله قرار داده اند، که براساس گزارش ها این حمله منجر به کشته شدن شماری از مخالفان شده است.

خبرگزاری ها به نقل از پزشکان شهر اجدابیا گفته بودند که در حمله اشتباهی نیروهای ناتو به مخالفین حکومت لیبی، ۱۳ نفر کشته شده اند.

براساس گزارش ها، دست کم چهارموشک نیروهای ناتو، تعدادی تانک و خودروهای زرهی متعلق به مخالفان قذافی را در نزدیکی خط مقدم بین شهرها اجدابیا و بریقه هدف حمله قرار داده بود.

بر اساس این گزارش، حمله مذکور که ظاهرا بر اساس یک اشتباه صورت گرفته باعث خشم نیروهای مخالف مسلح شده بود، چرا که این سومین حادثه ای است که در روزها ی اخیر با دخالت نیروهای بین المللی که برای حفاظت از غیر نظامیان در لیبی به این کشور اعزام شده اند، اتفاق می افتد.

اواسط فروردین ماه نیز، در پی بمباران هوایی جنگنده های ناتو، چند خودروی حامل انقلابیون در شهر اجدابیا – در حالیکه تصور می شد متعلق به نیروهای حکومتی و در حال حمله به مخالفین است- مورد هدف قرار گرفت که در پی آن حداقل ۱٣ نفر کشته و ٧ نفر دیگر زخمی شدند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “نیروهای هوایی ناتو مجددا به مواضع انقلابیون لیبی حمله کردند”

 1. ناشناس گفت:

  Vazheye Enghelabiun,,, benazar dorost nist
  vafadar be ghzafi, ya khodforukhteghan be Gazafi

 2. SARKHORDEYE NEZAM گفت:

  Fardaye Diktator Ghazafi, hamanande Sadam khahad bod
  Aya,, Ghodrat parasti arzeshe koshtane 30,000 ensan ra dasht
  kasi ke digaran ra be ESLAM davat mikardo tablighe Din ra mikard
  AGHEBATE GHODRAT PARASTI BE JAYE KHODA PARASTI

 3. ناشناس گفت:

  نه اينكه قذافي را تبرئه كنم ناتو تجاوزگر زير لواي صلح و جلوگيري از گشتار خود بامجوز سازمان ملل گشتار ميكند قذافي عاقلانه راه اين بود كه قبل از ورود ناتو حكومت را به شوراي انقلابيون واگذار ميكرد

 4. عماد گفت:

  ناتو واقع بین است.قذافی مدت ها طرف معامله آنها بوده و با روحیات او بطور کامل آشنایی دارند.حال که قیام مردمی شروع شده ،این دیکتاتور به درد کسب منافع نمیخورد،پس در نقش حامی مردم ظاهر شده،یکی به میخ”قذافی”یکی به نعل”انقلابیون” میزنند تا در وقت تقسیم غنایم،عوامل آنها در حکومت آینده حضور داشته باشد.هدف ناتو آوردن قذافی دیگری است ونه حکومت مردم.چرا دیکتاتور عربستان را به حال خود رها کرده اند؟زیرا تأمین کننده منافع آنان است.فرق قذافی با شاه عربستان در آن است که قذافی، با جنبش مردمی روبر و پایه های حکومتش لرزان است ولی دیکتاتور عربستان را فعلا” خرکت مردم تهدید نمکند .