سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مخالفان بشار اسد در سوریه برای تظاهرات «روز خشم» آماده می‌شوند...

مخالفان بشار اسد در سوریه برای تظاهرات «روز خشم» آماده می‌شوند

چکیده :با ادامه سرکوبها در سوریه که تاکنون صدها کشته بر جای گذاشته است، فعالان سیاسی مخالف حکومت بشار اسد برای اعتراضات روز خشم آماده می شوند. صفحه فیس بوک "انقلاب سوریه ۲۰۱۱" برای "جمعه خشم" فراخوان داده است. اخوان المسلمین سوریه نیز در اولین فراخوان خود برای اعتراضات اخیر، با صدور بیانیه ای خواهان بیرون آمدن مردم به خیابانها شده است....


با ادامه سرکوبها در سوریه که تاکنون صدها کشته بر جای گذاشته است، فعالان سیاسی مخالف حکومت بشار اسد برای اعتراضات روز خشم آماده می شوند. بر اساس گزارش های منتشر شده، اسلام گرایان اخوان المسلمین در میان گروههایی هستند که خواهان تظاهرات “روز خشم” شده اند.

به گزارش بی بی سی، این تظاهرات پس از نماز جمعه این هفته و به نشانه همبستگی با معترضان شهر درعا که کانون ناآرامی های اخیر سوریه بوده است، انجام شود. سرکوب شدید این اعتراضات توسط سوریه مورد انتقاد فزاینده در جهان قرار گرفته است.

مقام های اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه برای بررسی اعمال تحریم علیه حکومت بشار اسد در بروکسل گردهم آیند. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو نیز نشستی اضطراری درباره سوریه برگزار می کند.

فعالان حقوق بشر در سوریه می‌گویند که در طول ۶ هفته‌ای که تظاهرات ضددولتی در این کشور در جریان بوده است، دست کم ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

صفحه فیس بوک “انقلاب سوریه ۲۰۱۱” برای “جمعه خشم” فراخوان داده است. در این صفحه آمده است: “به جوانان انقلاب، فردا در همه مکانها، در همه خیابانها.” “ما در شهرهای محاصره شده از جمله با برادرانمان در درعا جمع خواهیم شد.”

به گزارش خبرگزاری رویترز، اخوان المسلمین نیز با صدور بیانیه ای خواهان بیرون آمدن مردم به خیابانها شده است. این نخستین فراخوانی است که این گروه بطور مستقیم صادر می کند. در این بیانیه آمده است: “نگذارید رژیم هموطنان شما را به اسارت بگیرد. برای آزادی و عزت خود یکصدا شعار دهید. نگذارید استبداد شما را به بردگی بگیرد.”

بر اساس برخی گزارش های منتشر شده حکومت نیز از کارکنان دولتی و اعضای حزب بعث خواسته است در حمایت از آقای اسد به خیابانهای بیایند. جیم میور، خبرنگار بی بی سی در لبنان می گوید معترضان راه برگشتی برای خود نمی بینند و همه چیز به یک آزمون قدرت تبدیل شده است.

گزارش شده است که در شهر درعا دستکم ۵۰ نفر کشته شده اند و اوضاع آنقدر خطرناک است که کسی جرات برداشتن جنازه هایی که در خیابان مانده است را ندارد. تصاویر ویدئویی تایید نشده نشان می دهد که مامورین امنیتی با باتوم جسدی را می زنند و در خیابان می کشند. شاهدان عینی می گویند آب، برق و کلیه وسایل ارتباطاتی قطع شده است. حکومت سوریه می گوید در حال استقرار نظم در این شهر است.

به خبرنگاران خارجی اجازه داده نمی شود به این کشور سفر کنند و تایید گزارش های منتشر نشده دشوار است. گزارش های تایید نشده ای درباره خودداری نیروهای امنیتی از شلیک به تظاهرکنندگان منتشر شده است.

روز چهارشنبه بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای حزب بعث حاکم در سوریه در اعتراض به سرکوبهای اخیر استعفا دادند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “مخالفان بشار اسد در سوریه برای تظاهرات «روز خشم» آماده می‌شوند”

  1. ناشناس گفت:

    به امید سرنگونی رژیم بعث سوریه و یاد گرفتن مردم ایران از آنها

  2. ناشناس گفت:

    تاریخ نشانداده که هیچ دیکتاتوری باقی نخواهدماند اسد بایدبرود