سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » توافق فتح و حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی؛ اسرائیل عصبانی شد و تهدید کرد...

توافق فتح و حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی؛ اسرائیل عصبانی شد و تهدید کرد

چکیده :بالاخره پس از نزدیک به چهار سال اختلاف سنگین میان فتح و حماس و جدا بودن غزه از مابقی اراضی فلسطینی در نتیجه این اختلاف، روز چهارشنبه 27 آوریل مقامات فتح و حماس اعلام کردند که برای تشکیل دولت وحدت ملی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند و به زودی دولت وحدت ملی فلسطینی را تشکیل خواهند داد....


بالاخره پس از نزدیک به چهار سال اختلاف سنگین میان فتح و حماس و جدا بودن غزه از مابقی اراضی فلسطینی در نتیجه این اختلاف، روز چهارشنبه 27 آوریل مقامات فتح و حماس اعلام کردند که برای تشکیل دولت وحدت ملی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند و به زودی دولت وحدت ملی فلسطینی را تشکیل خواهند داد.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران دلیل عمده رسیدن به این توافق توسط فتح و حماس، انقلاب‌های عربی است که سراسر منطقه عربی را در نوردیده است. به ویژه انقلاب مصر که طرف اصلی پرونده فلسطینی محسوب می‌شود، تاثیری شگرف در رسیدن توافق میان این دو جریان مهم سیاسی فلسطینی داشته است. پس از اعلام این توافق که از قاهره توسط نمایندگان عالی‌رتبه فتح و حماس در یک نشست مطبوعاتی بیان شد، موجی از شادی سراسر فلسطین از کرانه باختری تا غزه را فرا گرفت.

توافق میان فلسطینیان چندان باب میل اسرائیل که از اختلاف فلسطینیان به شدت استفاده می‌کرد و همواره تلاش داشت به آن دامن بزند، نبود. اسرائیل اکنون این توافق را دومین ضربه پس از سرنگونی نظام سابق مبارک در مصر به خود و دستگاه دیپلماسی‌اش می‌داند و به شدت هم از این وضعیت ناراضی است. تلاویو نه تنها فلسطینیان بلکه امریکا و به ویژه شخص باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده را مسئول شکست‌های پیاپی اسرائیل در این زمینه می‌داند.

ساعاتی پس از اعلام خبر توافق میان فتح و حماس و فراهم ساختن زمینه‌های برگزاری انتخابات سراسری تا یک سال دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به شدت از حکومت خودگردان انتقاد کرد و به محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان هشدار داد که میان صلح با اسرائیل و توافق با حماس یکی ار انتخاب کند. عباس بلافاصله در پاسخ به تهدید نتانیاهو گفت: «اسرائیل نیز بهتر است میان صلح با فلسطین و شهرک‌سازی‌ها یکی را انتخاب کند.» محمود عباس یک روز قبل از اعلام توافق با حماس نیز به شدت از کاخ سفید انتقاد کرده و گفته بود که باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا او را در این سال‌ها فریب داد.

با این حال محمود عباس به غرب اطمینان داد که پس از صلح با جنبش حماس سیاست‌هایش را در برابر صلح با اسرائیل تغییر نخواهد داد و گفت که پرونده مذاکرات همچنان در دست سازمان آزادیبخش فلسطین خواهد ماند. موضوعی که حماس آن را فورا رد کرد و گفت که این موضوع که جزء صلاحیت‌های رهبری یکپارچه در مرحله انتقالی خواهد بود و جنبش حماس حاضر به مذاکره با اسرائیل نیست.

اسرائیل از توافق فتح و حماس به شدت احساس آسیب می‌کند، به همین دلیل نیز اعلام کرده است که از حکومت خودگردان انتقام خواهد گرفت. این در حالی است که روزنامه الحیات، چاپ لندن گزارش داده است که اتحادیه اروپا اعلام کرده است که از حکومت وحدت ملی فلسطینی حمایت می‌کند و با آن رابطه برقرار خواهد ساخت و ایالات متحده نیز وعده داده که امتیازات مهم و اساسی را به فلسطینیان خواهد داد با این هدف که مذاکرات از سر گرفته شود.

یک روز پس از امضای توافق‌نامه صلح میان فتح و حماس، محمود عباس در رام الله گفت که حکومت وحدت ملی که با حماس توافق تشکیل آن شده افراد مستقل که وابسته به هیچ کدام از احزاب نخواهند بود را نیز در بر خواهد گرفت. وی همچنین تعهد داد که به همراه حماس ظرف یک سال انتخابات برگزار کند و برای بازسازی غزه نیز همه تلاش خود را به کار گیرد. وی همچنین تاکید کرد که سیاست‌های امنیتی خود را تغییر نخواهد داد و امور سیاسی نیز در دست سازمان آزادیبخش فلسطین خواهد بود و بار دیگر نیز گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز مخیر است که میان صلح و شهرک‌سازی‌ها یکی را انتخاب کند.

با این حال جنبش حماس همچنان اصرار دارد که هیچ مذاکره‌ای با اسرائیل صورت نگیرد. محمود الزهار، یکی از رهبران برجسته حماس که در دولت اسماعیل هنیه، وزیر امور خارجه بود در این باره گفت: «جنبش به هیچ وجه مذاکره با اسرائیل را نمی‌پذیرد و هیچ کس را نیز برای انجام این مذاکرات تشویق نمی‌کند به ویژه این که مذاکراتی که در طول سال‌های اخیر انجام شده هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است. در حال حاضر نیز موضوع مذاکره از اختیارات رهبری یکپارچه متشکل از دو جنبش فتح و حماس است که مسئولیت دوره انتقالی را بر عهده دارد.»

توافق فتح و حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی مورد استقبال کشورهای اروپایی قرار گرفته است. پیش از این کمیته چهار جانبه اعلام کرده بود در صورتی از تشکیل دولت وحدت ملی فلسطینی حمایت می‌کند که این دولت اسرائیل را به رسمیت بشناسد، توافقات صورت گرفته را بپذیرد و خشونت‌ها را نیز متوقف کند. اما این بار اتحادیه اروپا به فلسطینیان اطمینان داده است که از دولت وحدت ملی با مشارکت حماس حمایت می‌کند. در همین راستا بود که فرانسه از توافق حاصل شده میان فتح و حماس استقبال کرد و گفت که با آن همکاری خواهد کرد.

در این میان سیاست ایالات متحده نیز در برابر فلسطینیان تغییر کرده است. به گزارش روزنامه الحیات، توافق فتح و حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی باعث شده تا جایگاه محمود عباس در برابر ایالات متحده امریکا و مذاکرات با آن بسیار تقویت شود. به گونه‌ای که گفته می‌شود در نطق جدیدی که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده درباره اوضاع خاورمیانه خواهد داشت، شاهد تغییرات گسترده‌ای در مواضع ایالات متحده خواهیم بود، از جمله این که تشکیل کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای 1967 را به رسمیت خواهد شناخت و امریکا تعهد خواهد داد که اراضی توافق شده مورد تبادل قرار بگیرد و مذاکرات جدی و اساسی میان فلسطین و اسرائیل انجام شود، همچنین تعهد دهد که جدول زمانی برای انجام مذاکرات طراحی شود. این دقیقا همه مطالباتی است که حکومت خودگردان فلسطینی در طول مذاکرات صلح به دنبال آن بود.

از سویی تحلیلگران بر این اعتقادند که توافق میان فتح و حماس باعث خواهد شد تا پروسه اعلام کشور مستقل فلسطینی بر اساس مرزهای 1967 بر خلاف میل اسرائیل با قدرت پیش رود و به دلیل ورود حماس به این حکومت فشارهای اسرائیل نیز کاهش خواهد یافت. برای همین است که آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه تندروی اسرائیل تهدید به انتقام از حکومت خودگردان کرده و گفته است که پول حاصل از مالیات‌های حکومت خودگردان را بلوکه خواهد کرد و محدودیت‌های سنگینی برای مقامات مهم فلسطینی در نظر خواهد گرفت. وی توافق فتح با حماس را عبور از خطوط قرمز توصیف کرده است.
منبع: دیپلماسی ایرانیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “توافق فتح و حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی؛ اسرائیل عصبانی شد و تهدید کرد”

 1. ناشناس گفت:

  همین امروز یا فردا است که دو روی یک سکه یعنی آقای شریعتمداری کیهان و منشه امیر در رادیو اسراییل به این وحدت فحش و بد و بیراه بگویند.نمیدانم چرا این دو نفر دقیقا مثل هم صحبت میکنند و یا قلم میزنند.

 2. ناشناس گفت:

  کلمه جان ممنون که از عصبانیت اسرائیل این دشمن بشریت خبر می دهی چون مصمئن تر می شوم که درست به شما اعتماد کرده ام.به امید دیدن موسوی در میدان آزادی.

 3. ویشاسم گفت:

  والبته عصبانیت حاکمان ایران

 4. حسین جعفری گفت:

  اسراییل خیلی بی جا کرده که از این امر خشمگین است. آنقدر خشمگین شود که ازغم وغصه بترکد. راه حل آرام شده منطقه خاورمیانه و حتی جهان آنست که غده سرطانی اختلاف اعراب و اسراییل بر سر فلسطین حل شود و بهانه ای برای عده ای فرصت طلب نباشد. این مساله هم باید با شرکت موثر و خواست اسراییل و فلسطین وجامعه عرب و سازمان ملل باشد. به هیچ یک از کشورهای دیگر مربوط نیست دراین امر دخالت کرده کار را بدتر کنند. باید دو کشور کاملا مستقل فلسطین و اسراییل درمنطقه کاملا شناسایی شده و در کنارهم به صورت مسالمت آمیز به فکر تامین خوشبختی مردم خود برآیند. این آنرا محو کند، آن این را موشک باران به نفع کارخانه های اسلحه سازی و عده ای سیاست پیشه بی وجدان است که برای بیشتر ماندن بر سر قدرت دکان دونبشی به بنام اعراب و اسراییل را بهانه قرار داده اند. شورای امنیت باید بطوری جدی پا پیش گذاشته این دو کشور را مکلف کند که حتما مشکل خود را حل کنند. هیچ کشوری هم حق فروش یا اهدای اسلحه به هیچ طرفی را نداشته باشد. یک شاهراه عریض بین فلسطین و غزه هم کشیده شود که درآمد آن به اسراییل برسد هزینه آنرا هم سازمان ملل پرداخت کند. نشریه شما و خوانندگان عزیز این مطلب هم این نوشته مرا برای آقای بان کیمون بفرستید وهم عالم بشریت خدمت کنید هم صلح جهانی و هم به مردم ایران وعرب ها و…

 5. ادوارد سوبلمه گفت:

  برای اولین بار از روی کارآمدن جمهوری اسلامی، این کشور و اسراییل در یک موضوع به توافق رسیدند و هردو مخالف رفع اختلاف بین فلسطین و غزه هستند. از بس که این دو کشور علاقمندند که این کشور فلسطین عاقبت به خیر شده و کمتر کشته دهد وزودتر مشکل شصت ساله آنان حل شود.
  من به عنوان یک مفسر صاحب نام بین المللی پیش بینی می کنم، این آغاز تفاهم بین جمهوری اسلامی و اسراییل است و بزودی بازی پینگ پونک بین این دوکشور برقرار شده و بعدا روابط دوکشور در سطح مبادله سفیر کبیر آغاز خواهد شد تا هردو کشور با خیال راحت در کشور دیگری به کار جاسوسی و کسب اطلاعات مفیده بپردازند. ادوارد سوبلمه مفسر روابط بین المللی لوموند دیپلماتیک