سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیش از سی کشته و صدها زخمی در تظاهرات امروز معترضان در سوریه...

بیش از سی کشته و صدها زخمی در تظاهرات امروز معترضان در سوریه

چکیده :تیراندازی نیروهای امنیتی این کشور به معترضان در شهرهای مختلف، به کشته شدن بیش از 30 نفر و زخمی شدن دهها تن منجر شده است. در دمشق، پایتخت سوریه، هم نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان، گاز اشک آور پرتاب کرده‌اند تا آنها را متفرق کنند. همزمان، شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز خواستار اعزام کمیته تحقیق سازمان ملل به این کشور شده است....


بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده از سوریه، تیراندازی نیروهای امنیتی این کشور به معترضان در شهرهای مختلف، به کشته شدن بیش از 30 نفر و زخمی شدن دهها تن منجر شده است. در دمشق، پایتخت سوریه، هم نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان، گاز اشک آور پرتاب کرده‌اند تا آنها را متفرق کنند.

همزمان، شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز در قطعنامه‌ای خواستار اعزام کمیته تحقیق سازمان ملل به این کشور شده است. این قطعنامه که به ابتکار آمریکا تنظیم شده، دولت سوریه را به «خشونت مرگ‌بار علیه معترضان آرام» متهم می‌کند و خواستار اعزام یک کمیته تحقیق برای بررسی اوضاع سوریه می‌شود.

به گفته شاهدان عینی و فعالان حقوق بشر در سوریه،‌ امروز بیش از 30 نفر در تیراندازی ماموران در شهرهای درعا، حُمص و لاذقیه در روز جمعه کشته شده اند. این در حالی است که منابع حقوق بشری اعلام کرده‌اند در یک ماه و نیم پس از آغاز اعتراضات ضد حکومتی در سوریه، بیش از 500 نفر کشته شده‌اند.

امروز خبرگزاری فرانسه از کشته شدن 32 تن در اعتراض‌های روز جمعه سوریه در شهر درعا و حمص خبر داده و به نقل از یک فعال سیاسی سوری گزارش داده است که پلیس و نیروهای لباس شخصی وابسته به دولت سوریه به سوی هزاران نفر از مردمی که می‌خواستند از مناطق اطراف قصد رساندن کمک و آذوقه به شهر محاصره شده‌ی درعا را داشته‌اند، شلیک کرده‌اند.

این در حالی است که برخی از ساکنان شهر درعا به خبرگزاری‌های بین‌المللی گفته بودند که سربازان با تیراندازی هوایی قصد داشتند مانع از حضور مردم در مراسم نماز جمعه و یا شرکت در تظاهرات بعد از آن شوند. ساکنان شهر همچنین گفته بودند که جرات شرکت در تظاهرات را ندارند، زیرا نگرانند که تک تیراندازها در پشت بام ها مستقر شده باشند.

این در حالی است که ارتش سوریه ادعا کرده در روز جمعه، یک گروه ترویستی مسلح به یک پاسگاه ارتش در شهر درعا حمله کرده و چهار سرباز را به قتل رسانده‌اند! خبرگزاری دولتی سوریه هم گزارش داده که در شهر حمص، سه پلیس با گلوله تروریست‌های افراطی! به قتل رسیده‌اند. اما گروههای حقوق بشری می‌گویند این سربازان به دلیل دفاع از معترضان و شلیک نکردن به سمت آنان، کشته شده‌اند.

فعالان سیاسی مخالف حکومت بشار اسد، امروز را «روز خشم» نامیده و برای شرکت در آن، فراخوان داده بودند. صفحه ای در سایت فیس بوک به نام «انقلاب 2011 سوریه ای ها» این فراخوان را منتشر کرده بود و اخوان‌المسلمین سوریه نیز برای اولین بار به دعوت‌کنندگان به تجمعات پیوسته بود.

صداوسیمای جمهوری اسلامی و دیگر رسانه‌های داخل ایران همچنان اخبار سوریه را به طور کامل سانسور می‌کنند و در عوض، اخبار اعتراضات بحرین را به طور ویژه و اخبار یمن و لیبی را نیز به شکل محدودتری پوشش می‌دهند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “بیش از سی کشته و صدها زخمی در تظاهرات امروز معترضان در سوریه”

 1. محمد گفت:

  میشه ادرس و لینک صحفه فیسبوک انقلاب سوریه رو بزنید توی سایت هم اطلاع رسانی بیشتری میشه هم حمایت از مردم بی دفاع سوری هم رسوایی دولت در دروغگویی در اعتراضات سوریه

 2. ناشناس گفت:

  کار اقیان تا آنجا پیش رفته که مجبور به دفاع از ظلم و ظالم شده اند .کجا است ان شعار “هیهات من الذله”تا کجا باید پیش رفت که حتی جرات دفاع از حق را ناتوان داشت.کار مصلحتها حتی به گناه مسلم کشیده است.به ظاهر روحانیانی داریم که در مقابل کشتار مسلمین نیز سکوت را ترجیح میدهند تا منافع خود را از دست ندهند.مگر به غرب و به خصوص اسراییل بابت سیاستهای دوگانه اشکال نمیگرفتیم.حال به خلق سوریه فکر کنیم که بابت دولت ایران چه فکر میکنند . تنفر ملیونها ایرانی از سیاستهای سرکوب کافی نیست که اینک توده های مسلمان ،مسیحی و شیعه سوریه را نیز از خود متنفر میکنیم.
  میر حسین و کروبی آزاد باید گردند.

 3. ناشناس گفت:

  خدا لعنت كنه قوم ظالمين رو.

 4. شاپور گفت:

  این خشم مردم سراغ حکومت ما هم میاد.

 5. اميرارسلان گفت:

  از مراجع محترم بايد پرسيد اينهايي كه در سوريه كشته مي شوند آدم نيستند كه شما بزرگواران صداتون درنمي آيد؟؟
  راستي بشار اسد وحاميان ايرانيش چطور كافر نيستند احياناً به خاطر اين جنايات !!!!!

 6. روح سبز گفت:

  با سلام
  درخواست بنده به عنوان يك مسلمان از همه علما ومراجع ديني و مذهبي، محكوم كردن جنايات و كشتار مردم بيگناه و بي دفاع در همه نقاط جهان و علي الخصوص سوريه ميباشد.

  وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

 7. اشکان گفت:

  خشم ایران بعد از سوریه

 8. ناشناس گفت:

  بشار اسد دوست حاکمیت ایران است و حاکمان ایران از اسد پلی ساخته اند تا تروریستهای حزب الله را مسلح سازند بخیال خودشان با استکبار جهانی مبارزه میکنند.نفت رایگان باسد جنایتکار میدهند و جنایت او را مبارزه با فتنه گران میدانند.اما نمیفهمند وقتیکه در دنیا اعلام میشود حکومت ایران در سرکوبی سوریه ایها باسد کمک میکند عکسالعمل آن دشمنی حکومت بعد از اسد سوریها با حاکمان ایران خواهد بود و هم اکنون امریکا روی این مسئله کار میکند کما اینکه شاخه سپاه قدس را همزمان با برادر اسد و دو نفر دیگر همین دیروز تحریم نمودند.

 9. چکاوک گفت:

  خدا لعنتشون کنه، این خونهای بیگناه های ریخته شده بالاخره گریبانشون رو می گیره
  برای همه آزادی خواهان اون روز رو به انتظار میشینیم، اون روز خوب میاد

 10. فتنه خاتمی،اینبار درسوریه! گفت:

  شاید از نظر کذابین متحجر وقدرت طلب داخل ایران، قیام مردم مظلوم سوریه علیه دولت حاکم بعثی واوباش پرور آن کشور به تحریک آقایان خاتمی وموسوی وکروبی بوده است که فریاد وااسلاما وامسلماناشون درگلو خفه شده ودرنمیاد!؟دروغگوها دستتان برامردم ایران روشده وبسیارقبل از این هم دست شمابرای تونسی ها ولیبیایی ها ومصری ها وعراقی ها ویمنی ها وبحرینیها ووو…روشده بود!

 11. فتنه گری ،اینبار توسوریه!؟ گفت:

  سایت محترم کلمه ازشما و شورای محترم راه سبز امید میخواهیم که هرچه سریعتر بیانیه ای در رابطه باهمدردی بابازماندگان قربانیان خشونت دولتی علیه مردم مظلوم،مسلمان وآزادیخواه سوریه تهیه وقرائت نمائید.باسپاس فراوان.

 12. علی گفت:

  متاسفانه در سوریه شایع است که جمهوری اسلامی در کشتار مردم سهیم است

 13. ناشناس گفت:

  صفحات facebook انقلاب سوریه:

  http://www.facebook.com/Syrian.Revolution

  http://www.facebook.com/SyrianDayOfRage

  http://www.facebook.com/ShaamNews

  صفحه حمایت جنبش سبز از مردم سوریه:

  http://www.facebook.com/green.movement.syria.revolution

  مجموعه ای کامل از ویدیو های تظاهرات سوریه:

  http://www.onsyria.com

 14. طرفدار مردم مظلوم سوريه گفت:

  اعراب حق دارند به ما مشکوک باشند…

  معترضان بحرینی انسان هستند و آزادی خواه. معترضان سوری فتنه‌گر و عوام استکبار!!!