سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزگار دشوار معلمان، در میانه مشکلات معیشتی و فشارهای امنیتی...

روزگار دشوار معلمان، در میانه مشکلات معیشتی و فشارهای امنیتی

چکیده :در آستانه هفتۀ بزرگداشت معلم و در حالی که تعدادی از معلمان کشور در زندان به سر می‌برند، تعدادی از فعالان صنفی معلمان در ادامه دادرسی‌ها به دادگاه احضار شده‌اند. این اشخاص سال گذشته همزمان با انتشار بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بودند....


ندای سبز آزادی در گزارشی به شرایط دشوار زندگی معلمان و شرایط دشوارتر معلمان فعالان صنفی پرداخت و با اشاره به احضار گروهی از این فعالان در هفته های اخیر، نوشت:

در آستانه هفتۀ بزرگداشت معلم و در حالی که تعدادی از معلمان کشور در زندان به سر می‌برند، تعدادی از فعالان صنفی معلمان در ادامه دادرسی‌ها به دادگاه احضار شده‌اند. این اشخاص سال گذشته همزمان با انتشار بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده بودند.

در همین رابطه منابع خبریِ وابسته به دانشجویان دانشگاه بوعلی همچنین اعلام کرده‌اند که با گذشت یک سال از بازداشت نامبردگان هنوز برای ایشان حکمی صادر نشده و این سه فعال صنفی معلمان در همدان با قید وثیقه آزاد بودند.

این اقدام در شرایطی صورت گرفته که در دو سال گذشته به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، گروه زیادی از معلمان و فعالان فرهنگی به عناوین مختلفی بازداشت شده‌اند.

بسیاری از معلمان امسال دومین نوروز خود را در زندان به سر بردند. هاشم خواستار و محمد داوری به چند سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند و فرزاد کمانگر، عضو شورای صنفی کانون معلمان کردستان سال گذشته اعدام شد.

هرچند قوه قضائیه بشارت داده است که معلمان زندانی در آستانه روز معلم آزاد خواهند شد اما خبرهایی که منتشر می‌شود حاکی از آغاز موج جدید دستگیری و بازداشت معلمان است.

در حالی که معلمان تحت فشارهای گوناگون بوده و به همین دلیل اعتراضات گسترده‌ای در سطح کشور صورت می‌گیرد و اغلب فعالان صنفی و فرهنگی آنان اکنون در بند 209 زندان اوین یا در زندان‌های دیگر کشور به سر می‌برند، درعین حال رييس مركز آمار فناوري و نيروي انساني وزارت آموزش و پرورش ضمن تشريح برنامه‌هاي هفته بزرگداشت مقام معلم از انتخاب 190 معلم به عنوان معلمان نمونه كشوري خبر داده و گفته است که در هفته معلم تلاش مي‌شود با هماهنگي ساير دستگاه‌ها فرهنگياني كه به نحوي به علل استطاعت مالي در حوادث غيرعمدي در زندان به سر مي‌برند، شناسايي و آزاد شوند.

اما انگار خبری از آزادی معلمانی که تنها به دلایل صنفی بازداشت شده‌اند در روز معلم نخواهد بود و نباید منتظر این باشیم که آنها را در این روز بیرون از زندان ببینیم.

در این حال خبر می‌رسد که در هفته معلم اولين كارت طلايي بيمه فرهنگيان به آنها اهدا مي‌شود تا فرهنگيان و خانواده‌هاي آن‌ها دغدغه‌ بهداشتي و رفاهي نداشته باشند و همچنين قرار است یک ماشین پراید به فرهنگیان نمونه اهدا شود.

هرچند این اقدام نمادین برای تجلیل از معلمان بسیار پسندیده است اما نکته جالب اینجاست که در یکی دو سال گذشته بیشترین تجمعات در راستای رسیدن به حقوق صنفی معلمان صورت گرفته و دولت نیز با برخورد قهرآمیز خود جدی‌ترین واکنش‌ها را نشان داده است.

در حالی که به معلمان حق‌التدریس گفته شده که جایی در آموزش و پرورش کشور ندارند و خیلی‌هاشان بعد از سالها کار مجبور به ترک آن شده‌اند، در شرایطی که اغلب معلمان بیمه مطمئنی ندارند، بسیاری از آنها ماه‌هاست حقوقی دریافت نکرده‌اند و آنها هم که سرموعد حقوق می‌گیرند باید به جای چند نفر کار کنند، در روزگاری که طبق آمار و گزارش‌ها بسیاری از معلم‌ها برای فرار از غم نان به شغل دوم و سوم روی‌آورده‌اند و آنهایی هم که صدای همکاران‌شان شدند در زندان به سر می‌برند یا حبس‌های طولانی گرفته‌اند و در آستانه روزمعلم هنوز سیر بازداشت‌ها ادامه دارد آنوقت اهدای کارت طلایی تنها به چند نفر برای اینکه خود و خانواده‌های‌شان دغدغه‌های بهداشتی و رفاهی نداشته باشند چندان لطفی ندارد.

از سویی هدیه دادن یک دستگاه پراید به تعداد کمی از معلمان نه تنها سرپوشی بر اقدامات قهرآمیز و تند دولت با فرهنگیان کشور نیست بلکه برندگان جایزه را هم چندان خوشنود نمی‌سازد. چرا که از درد همکاران خود بیشتر از هرکسی آگاهند، هرچند اهدای این اتومبیل‌ها شاید مرهمی باشد و به آنان کمک کند تا حقوق ناچیز خود را با شغل دومی، اینچنین جبران کنند!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “روزگار دشوار معلمان، در میانه مشکلات معیشتی و فشارهای امنیتی”

  1. ناشناس گفت:

    کاش تعداد معلمان زندانی و نام آن ها ذکر می شد تا بتوان بنام از آن ها حمایت کرد

  2. ایراندخت گفت:

    به قول یه همکار عزیز : در بدبختی ما معلمین همین بس که روز مرگ یه نفر رو روز معلم نام گذاری کرده اند و نه زادروز تولد یک شخصیت
    خداوندا اگه از دعای ما خسته نشدی باز هم دعا میکنم که : اللهم فک کل اسیر