سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افزایش قیمت سوخت و واردات بی‌رویه، مشکلات کشاورزان را دوچندان کرده است...

افزایش قیمت سوخت و واردات بی‌رویه، مشکلات کشاورزان را دوچندان کرده است

چکیده :قیمت بالای سوخت، هزینه های کاشت، داشت، برداشت، قیمت بالای سموم و نهاده های کشاورزی و مهمتر از آن، ورود بی رویه محصولات بی کیفیت خارجی سبب دلسردی کشاورزان شده است. بیشتر کشاورزان بدهکاران بانکها هستند و مجبورند محصولات را زیرقیمت بفروشند تا از زیر بار تعهدات بانکی خارج شوند....


در حالی که قیمت بالای سوخت و افزایش قیمت سموم و نهاده ها، مجموعه هزینه های کشاورزان را بالا برده است، ورود انواع محصولات کشاورزی بی‌کیفیت وارداتی نیز حال و روز خوش را از کشاورزان منطقه گلستان گرفته و آنان را بیش از پیش نگران آینده کشاورزی شان کرده است.

به گزارش مهر، ورود انواع و اقسام محصولات کشاورزی بی‌کیفیت و با قیمت نازل درحالی است که استان گلستان قطب مهم محصولات کشاورزی کشور بوده و بیش از 92 نوع محصول در آن تولید می‌شود.

این وضعیت به گونه‌ای است که گلستان حدود 3.55 درصد تولیدات کشاورزی کشور را تامین می کند و سهم بسزایی در تامین محصولات کشور داراست.

اما ورود اجناس و محصولات کشاورزی از سایر کشورها به گلستان داد کشاورزان منطقه را درآورده است و موجب اعتراض مسئولان استان نیز شده است.

آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی امام جمعه گرگان در این خصوص از سیل بی‌رویه ورود محصولات کشاورزی چینی مانند بادام و سیر در بازارهای استان انتقاد کرد و گفت: این اجناس بسیار ارزان تر از اجناس داخلی است و من در این شرایط در واقع احساس جنگ می‌کنم و اگر عمیق‌تر نگاه کنیم، متوجه می‌شویم در این جنگ ما به نفع کشور چین کار کرده‌ایم زیرا با خرید این اجناس، کارگران و کارخانه‌های آن کشور را سرپا نگه داشته‌ایم و به اقتصاد آنان کمک کرده ایم. همین امر باعث شده تا سرمایه گذار به ایران نیاید و در واقع یک جنگ مهم و بی‌سر و صدا برپا شود.

وی با بیان این که ورود این کالاها به کشور، در واقع به تولید، اشتغال و اقتصاد کشور ما ضربه می زند، گفت: از دیدگاه من این مسئله مصداق جنگ نرم است و به همین دلیل تعبیر رهبری از جهاد، بار معنائی بسیاری دارد و ما نیز باید در این زمینه با تمام قوا وارد شویم.

رمقی برای کشاورزی نمانده است

در عین حال برخی کشاورزان گلستانی نیز خواهان توجه بیشتر مسئولان و حمایت آنان از فعالان حوزه کشاورزی شدند.

تقی جرجانی، کشاورزی از مرکز گلستان، با انتقاد از ورود محصولات کشاورزی چینی در بازارها استان گفت: دیگر رمقی برای کشاورزی برای تولید محصولات زراعی و کشاورزی باقی نمانده است. مسئولان باید جلوی واردات بی‌رویه انواع محصولات کشاورزی به منطقه را بگیرند زیرا کشاورزان با مشکلات زیادی روبرو هستند.

وی عنوان کرد: دیگر کشاورزی مانند گذشته صرف ندارد و بالا بودن هزینه‌های تولید محصولات، پایین بودن قیمت فروش، وجود دلال‌ها و واسط‌ها، بروز حوادث مختلف موجب دلسردی کشاورزان شده است.

کشاورز دیگری از شرق استان گلستان نیز گفت: به دلیل به صرفه نبودن کشاورزان، هر روز شاهد کوچکتر شدن اراضی کشاورزی و فروش آن در منطقه هستیم. فرزندانم دیگر حاضر به فعالیت در شغل آباد و اجدایشان که کشاورزی است، نیستند و خواهان تبدیل مزارع به ویلا و ساختمان هستند.

حسن اکبری اظهار داشت: قیمت بالای سوخت، هزینه های کاشت، داشت، برداشت، قیمت بالای سموم و نهاده های کشاورزی و مهمتر از آن، ورود بی رویه محصولات بی کیفیت خارجی سبب دلسردی کشاورزان شده است.

این کشاورز خاطرنشان کرد: بیشتر کشاورزان بدهکاران بانکها هستند و مجبورند محصولات را زیرقیمت بفروشند تا از زیر بار تعهدات بانکی خارج شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان گفت: محصولات بخش کشاورزی در استان گلستان با زحمات بسیار زیاد کشاورزان کشت و زرع می شود ولی سود حاصل بسیار اندک و ناچیز است و تولید کنندگان ما در رفاه کمتری قرار دارند.

مصطفی مصطفی لو افزود: بنابراین ما باید چاره اندیشی کنیم و کشاورزی فعلی را که بیشتر بصورت سنتی است از این حالت خارج و به سمت وسوی علمی شدن (صنعتی کردن) به جلو ببریم.

وی تاکید کرد: همچنین برای کشت محصولات باید سیاستگذاری کنیم که کشت کدام محصول در استان به نفع کشاورز است، همان را مورد تائید و توصیه قرار دهیم.

در این استان حدود 92 نوع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلاتی تولید می شود که سهم عمده ای را در تولید کشور داراست.

حدود 47 درصد دانه های روغنی، 10 درصد کل تولید پنبه، 20 درصد توتون، 10درصد تولید گندم، 10 درصد شلتوک، چهار درصد سیب زمینی و سه درصد جو کشور و خیلی از محصولات دیگر در استان گلستان تولید می‌شود.

در مجموع این استان دارای 217 هزار بهره بردار بخش کشاورزی را در خود جای داده و تولید محصولات کشاورزی استان گلستان بالغ بر 3.55 درصد از تولید کل محصولات زراعی کشور است. 650 هزار هکتار اراضی کشاورزی در گلستان وجود دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.