سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اردشیر امیر‌ارجمند در گفت‌و‌گو با روزنامه «کلمه»: اقتدارگرایان امروز بر سر انحص...
» گناه رهبران جنبش سبز این بود که وضع امروز جامعه را پیش‌بینی کرده بودند

اردشیر امیر‌ارجمند در گفت‌و‌گو با روزنامه «کلمه»: اقتدارگرایان امروز بر سر انحصار قدرت مطلقه به اختلاف رسیده‌اند

چکیده :دکتر امیرارجمند در گفت و گو با روزنامه «کلمه» با تاکید بر اینکه عوامل کودتای انتخاباتی دو سال قبل، امروز بر سر انحصار قدرت مطلقه و غیر پاسخگو به اختلاف رسیده اند، خاطرنشان کرد: تنها گناه رهبران جنبش سبز را این عنوان کرد که وضعیت امروز جامعه را به خوبی پیش بینی کرده بودند. اما مقامات عالی کشور هشدارهای جدی و خیرخواهانه رهبران جنبش سبز و دیگر دلسوزان را نشنیدند و آنها را فتنه گر نامیدند....


مشاور میرحسین موسوی گفت: کسانی که دو سال پیش با کمک یکدیگر کودتای انتخاباتی کردند امروز بر سر انحصار قدرت مطلقه و غیر پاسخگو به اختلاف رسیده اند.

دکتر اردشیر امیرارجمند در گفت و گو با روزنامه «کلمه» افزود: مقامات عالی کشور هشدارهای جدی و خیرخواهانه رهبران جنبش سبز و دیگر دلسوزان را نشنیدند و آنها را فتنه گر نامیدند.

وی تنها گناه رهبران جنبش سبز را این عنوان کرد که وضعیت امروز جامعه را به خوبی پیش بینی کرده بودند.

وی به رفتارهای رئیس دولت در دوسال اخیر اشاره کرد و گفت : دو سال پیش وقتی آقای احمدی نژاد با اتکای به نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و برخورداری از حمایت های غیر قانونی مقاماتی که وظیفه آنها تضمین حاکمیت قانون است و پشتیبانی بی دریغ برخی مداحان حرمت شکن قدرت را غصب کردند و مردم را خس و خاشاک نامیدند ، همه ی این رفتارها را مباح و لازم به حفظ نظام می دانست، حالا چه شده است که گلایه می کند؟

امیرارجمند وضعیت اسفبار کشور را نتیجه قانون شکنی بلکه قانون ستیزی مستمر حاکمان عنوان کرد و گفت : آنها به این رفتارهای خود افتخار می کنند و آن را نشان از اقتدار خود می دانند.

به گفته این استاد ممتاز حقوق دانشگاههای تهران، وقتی طرق دموکراتیک و حاکمیت قانون کنار گذاشته شود، فرآیند حذف رقیب به هر طریق و هر قیمت حد و مرزی نخواهد داشت. هر روز یک نفر و یک جریان خائن و فتنه گر می شود.

وی افزود: در کشوری که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی از اطلاعات سر و محرمانه در جهت منافع گروهی خود و جنگ قدرت استفاده می کنند، امنیت ملی بی معنا می شود.

وی تاکید دارد که نیروهای امنیتی به جای پرداختن به کار اصلی خود، مسئول گذاشتن شنود و جمع کردن مدارک علیه یکدیگرند، معلوم است در چنین شرایطی باید وفادارترین نیروهای سیاسی و افراد به مردم و کشور در زندان ها به عنوان فتنه گر و اقدام علیه امنیت ملی تحت شکنجه باشند.

امیرارجمند این سوال را مطرح می کند که مگر آقای کروبی و موسوی چه گفتند و چه می خواستند که فتنه گر نامیده شدند؟

وی سپس با پاسخ به این سوال گفت: آنها گفتند که دولت آمار دروغ می دهد. منابع کشور بدون حساب و کتاب و بدون برنامه و نظارت خرج می شود. اقتصاد صدقه ای راه انداخته اند تا رای جمع کنند. مردم برای معاش خود با مشکل موجه هستند. از اسلام استفاده ابزاری می شود. اخلاق در سیاست و مذهب کنار گذاشته شده است. خرافات جانشین ارزشهای واقعی اسلام شده است. از اسلام، دین و امام زمان برای قدرت شخصی خود سوء استفاده نکنید. سپاه و بسیج باید فراجناحی بماند و نباید به مانند حزب سیاسی عمل کند. نباید وارد عرصه اقتصادی شود و نباید مردم را سرکوب کند. آنها از حاکمان می خواستند به مردم اعتماد کنند و خود را اصلاح کنند چون می دانستند آنها راست می گویند و جرات اصلاح خود و امور کشور را نداشتند، لجاجت کردند و آنها را زندانی کردند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

45 پاسخ به “اردشیر امیر‌ارجمند در گفت‌و‌گو با روزنامه «کلمه»: اقتدارگرایان امروز بر سر انحصار قدرت مطلقه به اختلاف رسیده‌اند”

 1. محسن .ر گفت:

  آقای ارجمندبااین تفاسیرکه شماواقای واحدی پیش میروید وبیانیه های محکمی مانند میرحسین صادرنمیکنید هرروزجنبش سبزروبه تحلیل میره

  بیایید درجامعه وازمردم سوال کنید همه میگویند همه چیزتموم شد…

  خواهشا فرصتهاراازدست ندهید که تاریخ وملت شمارانخواهندبخشید..

  یاهو

 2. مانی افشار گفت:

  تشکر می کنم از آقای امیر ارجمند.. ایشون به زیبایی صحبت می کنند و به قول معروف نحوه صحبتش ایشون ما رو یاد سخنان زیبای مهندس موسوی می اندازد.
  درود بر ایشون.
  کسانی به این مملکت حاکم هستند که قصد تخریب اصلیت این نظام رو داشتند و می خواستند این نظام رو با نحوه اداره اشتباهشون به انحراف بکشانند. نحوه حکومت کردن این افراد توهین به اعتقادات مردم ایران است. نحوه اداره کردن این مملکت باعث شده است که خیلی ها هیچ دلخوشی از این نظام نداشته باشند. چرا؟! مگه این نظام بزرگان رو تقدیم این خاک و اسلام نکرد؟! مگر شهید مطهری و بهشتی و بزرگان در جبهه برای دفاع از اصلیت نظام و آرمانهای نظام از جان خود نگذشتند که حالا این نظام با چنین عملکردی وانمود می کند که اصلیت این نظام از ابتدا اینگونه می باشد!!
  اصلیت نظام چیز دیگر بود که متاسفانه منحرف شده است.
  ما خواهان اجرای قانون اساسی و نیز اصلاح بندهای قانون اساسی تا حد ممکن هستیم. ما می خواهیم مملکت با هدف اداره شود نه اینکه فقط برای یه عده آدم خاص. این کشتی باید تشکیل شود از مردم ایران نه یه عده خاص.

  فتنه گر کسی می باشد که حق و حقوق اولیه شهروندان مملکتش را نادیده می گیرد.

  یا حسین میر حسین

 3. مهدی گفت:

  رو سیاهی به ذغال میماندو بزودی ملت بزرگ ایران شاهد پیروزی را دراغوش میگیرند

 4. حقیقت گفت:

  نکند سران سبز به این نتیجه برسند که برای رسیدن به قدرت حال که رقیب نیز به درد آنها دچار شده بخواهند به حامی دولت کودتا بپیوندند و خون شهیدان سبز را پایمال کنند

 5. محمد گفت:

  با سلام
  آفرین جناب ارجمند خوب با دو تا کلمه حرف حساب این ها را رسوا میکنی واقعا گناه میرحسین خط امام خمینی چیه، چه گناهی کرده که از همه شما ها بیشتر میفهمه و ایران و انقلاب را بموقع از دست این تمامیت خواه ها درآورد.
  یاحسین میرحسین
  محمد.ت

 6. رسا گفت:

  اینارو دیگه آقای امیرارجمند همه می دونند.راه حلی یا آکسیونی ارائه کنید که جنبش سبز بتونه از ابن فرصت به نحو احسن استفاده کنه

 7. Arash Hooshmand گفت:

  Rahbare jonbeshe sabz pas az Mousavi, Amir Arjmand ast, nah aankeh maleki miguyad!

 8. سبزمشهد گفت:

  البته كه درست مي فرمائيد .اگر جنبش سبز بتواند اختلاف را نهادينه كند ودر نهايت راي مردم بر سر نوشت كشور حاكم شود ما كار بزرگي در تاريخ ايران انجام داده ا يم .هر چند ديكتا تور از اين كار خوشش نمي ايد.در ضمن براي 11 ارديبهشت برنامه ريزي كنيد

 9. پيروامام گفت:

  درودبرميرحسين

 10. ناشناس گفت:

  هل من مزید انها را که مادیت را ملاک و مناط و پایه و حیات گرفته اند لا جرم به خلاف هم میکشاند و بوی تعفن خلاف انها که ابروی انها را ب ذهاب تند میبرد بلند خواهد شد. امام فرمود که مبنای اختلاف مادیت است و مؤمنین در ایمان و توحید به اختلاف نمیرسند.

 11. میرحسین************************ گفت:

  خدا را شکر آب شیرین شد احمدی نژاد هم نیامد روی ای کار که از زمان آیت الله هاشمی شروع شده مانور بیاید تازه دارد دعاهای قونتم که می گفتم اللهم اشغل ظالمین بالظالمین . ضمنا حاج حسن خمینی (ره) اعلام کرده که در انتخابات می آید همه می دانیم ما سیستم فعلی را قبول نداریم ولی اگر آقایان موسوی و کروبی آزاد بودند حمایت قاطبه ی خود را از سید حسن اعلام می داشتند به هر حال ما منتظر تصمیم گیری شورای هماهنگی جنبش سبز می مانیم و نظر شورای هماهنگی جبهه ی اصلاحات را خواهانیم ضمنا باید اصلاح طلبانی که ما را در این مسیر تنها گذاشتند یا مثل یک آزاده برگردند یا بروند در جناح حاکمیت باقی بمانند . هدف اول از رای دادن به سید حسن چه در مجلس چه در ریاست جمهوری ایستادن در مقابل حاکمیت آزادی تمامی زندانیان سیاسی و اعتلای جنبش سبز است .
  آزادی . آزادگی

  یک یاحسین دیگر
  تامیرحسین دیگر
  آزادی میرحسین آزادی کروبی
  درود بر سبزها

 12. سبزی از شهر قم گفت:

  آب قم بدون حضور رئیس دولت بعد از نهم شیرین شد .
  از آقایان هاشمی و خاتمی هم که در این کار سهم داشتند متشکریم
  چون میرحسین به یاد داد خوب خوب است و بد بد است از رئیس دولت بعد از نهم هم تشکر می کنم فعلا عم که با آقای …… قهرند

 13. 2011 گفت:

  خدایا به حرمت خون شهدا و امام .انهایی که دلسوزانه به نفع انقلاب وامام حرکت وصحبت کردند حفظ بنما . مثل هاشمی .خاتمی . میرحسین . کروبی .سیدحسن .ایات عظام صانعی .بیات .دستغیب . طاهری . موسوی اردبیلی . ……..مسیولین سیاسی کشور نمایندکان ادواری مجلس . مردم فهیم و درد اشنا . طلاب ودانشجویان .بازاریا ن .دانش اموزان واساتید دانشگاهها . …..

 14. ناشناس گفت:

  ازیک چیزاین داش محمودخیلی خوشم میاد و اونهم اینه که روی موضع خودش ایستادگی میکنه حالا حرف هرکی می خواد باشه به نظرم واقعا حق هم با محمودجون بودچون قانون قانونه واینکه می خوام بگم دمت گرم محمودجون برای اینکه حال این مجلسی ها رومی گیری تا اونها باشند ودیگه مثل بچه دبستانی ها به میرحسین توهین نکنند

 15. ناشناس گفت:

  سيد احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد نيز گفته است: «چنانچه تبعيت از ولی ‌فقيه از سوی کارگزاران کشور وجود نداشته باشد، حکومت آنها نامشروع است حتی اگر تمام مردم کشور به او رای داده باشند./این حرف یعنی برعکسش هم ممکن است یعنی غیرمستقیم گفته مردم …

 16. ناشناس گفت:

  باید همه به این نتیجه رسیده باشیم که مشکل کشور واقعا در احمدی نژاد خلاصه نمیشود. خود احمدی نژاد و اطرافیان او قربانی سیاست گزاری هائی هستند که توسط فرد دیگری در کشور دهه هاست بنا گذاشته شده است. سیاست ها و طرز نگاهی که نتایج آن انحطاط کامل کشور و سقوط پایه های اخلاق و فرهنگ و ایمان مردم مسلمان ما بوده است. سیاست های خودخواهانه و خود محورانه ای که منافع عالی کشور را به کلی قربانی منافع “خودی ها” کرده است و احساس را بر عقل و منطق حاکم کرده و کشور را هر از چند ماهی از یک بحران به بحران دیگر می اندازد. مسئول اصلی وضعیت ایجاد شده احمدی نژاد نیست چرا که پایه های این سیاست دین سوز و کشور بر باده ده خیلی پیش از احمدی نژاد پایه گزاری شده بود. پیدا کنید پرتقال فروش را …

 17. ناشناس گفت:

  beh nazar mirasad masulaane safhaye mirhossein mousavi dar facebook basirate laazem dar raabeteh baa jaaygaah va sha’ne emruze jenaabe doctor amir arjmand nadaarand, albatteh az ishaan ham entezaar daashtim masir va zamaane tazaahoraat raa maanande 25 bahman va esfand elaam farmaayand. be ommide riaasat jomhurie mousavi dar khordaad e 90

 18. جواد گفت:

  جناب اقای اردشیر امیر ارجمند عزیز سلام و درود به شما.
  حال باید چه کنیم ؟کودتاگران به جان هم افتادند و از اول هم معلوم بود که روزی به جان هم خواهند افتاد.!!!!
  باید هوشیار بود و در دام دیوصفتان نیافتاد, بلکه خود باید عمل کرد اما نه حالا,

 19. سارا گفت:

  ياد گذشته افتادم:
  احمدي نژاد به معترضان: آنها مشتي خس و خاشاک اند.
  علم الهدي به معترضان عاشوراي 88: يک مشت گوساله و بزغاله
  آقاي خامنه اي رهبر عظيم الشان انقلاب خطاب به نامزدان معترض انتخابات 88 و ديگر معترضان: يک سري ميکروبهاي سياسي
  علي مطهري نماينده مجلس خطاب به کوچک زاده نماينده ديگر: بگير بتمرگ پو….ز
  اون بسيجيه که هتاکي هاش به دختر هاشمي گفتني نيست.
  حداديان که گفت: اقاي احمدي نژاد! … نتو ببرم؟
  همه ي اينها خود را منتصب و پيرو فردي مي دانند که گفت: اقتصاد مال خر است!
  حال شهر اقتدار گرايان شلوغ شده و به جان هم افتاده اند. ديدن دعواي اين هتاکان بي ادب، هم درس است، هم طنز است و هم آموزش اخلاق براي ما. (لقمان حکيم را گفتند: ادب از که آموختي؟ گفت: از بي ادبان!)
  از همه ي دوستان مي خواهم فعلا به تماشا بنشينيم!

 20. يك سبز پشيمان گفت:

  سلام
  نظرات همه رو خوندم و خوشحال شدم كه چوب خدارو خوردم و ازراهي كه داشتم مي رفتم برگشتم خدارو هزار مرتبه شكر ،كه منو هدايت كرد تا دست از حمايت اين ملعونين و خائنين به اسلام انقلاب و كشور دست بردارم و اين ارزو رو براي شما هم دارم كه دست از اين تعصب جاهلانه برداريدو در راه حق و حقيقت كه همانا راه اسلام امام و رهبري هست قرار بگيريد حرف براي زدن زياد دارم اما ترجيح مي دهم سكوت كنم چون معتقدم زدن اون حرفا بي فايده ست و هيچ تاثيري در شمانخواهد داشت.
  اما حرف اخر ، مي خواهم ببينم مديران اين سايت چقدر شهامت شنيدن حرفي برخلاف نظرات خودشونو دارن و ايا شهامت قرار دادن نظر منو هم در سايت دارن يا نه؟

 21. ناشناس گفت:

  یاشاسین میر حسین

 22. ناشناس گفت:

  ‫به نظر میرسد همانگونه که در زمان ریاست جمهوری رهبری معظم پست نخست وزیری زائد تشخیص داده شده، حذف گردید، سمت ریاست جمهوری هم چندان مورد نیاز نبوده، در اصلاحیه بعدی قانون اساسی حذف گردد.

 23. حمید گفت:

  به نظر من، آقای امیر ارجمند باید سکوت کنن و بگذارن تا این اختلافات هر چه بیشتر عیان شود. بدون تردید، با حذف احمدی نژاد نیز دعواهای درون گروهی جناح راست تمام نخواهد شد و باز هم حذف دامن گروهی دیگر را خواهد گرفت. نتیجه آن نیز برای مردم ایران بسیار میمون و مبارک است.

  اگر دقت کنید می بینید که آیت الله خامنه ای از آن جایگاه رفیع که حتی تا سال 1387 نیز داشتند سقوط کرده و بدل شده اند به یک فرد در بازی قدرت ایران. فردی که دیگر ورای دعواها نیست، بلکه خود یک طرف دعوا است. بدون تردید، این روند ادامه خواهد یافت و هر روز هر چه بیشتر شان ایشان نزول می کند و به تبع آن واقعیت نظام ولایت فقیه نیز بیش از پیش روشن می شود.

  از طرف دیگر، برنده این دعوا هر که باشد، تاییدی است بر اشتباهات فاجعه آمیز آیت الله خامنه ای. اگر احمدی نژاد از این دعوا برنده بیرون آید که واضح است آیت الله خامنه ای شکست سختی خورده است و بیش از پیش تضعیف گشته است. اگر آیت الله خامنه ای برنده دعوا باشد نیز باز این آیت الله خامنه ای است که در اصل تضعیف شده است. زیرا امروز در برابر کسی ایستاده است که دیروز همه اطرافیانش را به خاطر وی رانده بود. معنی این موضوع آن است که تصمیم دیروز آیت الله خامنه ای اشتباه بوده است، اشتباهی فاجعه آمیز که تاوان آن برای کشور و برای شخص خودشان بسیار زیاد بوده است. پس چه اطمینانی به تصمیمات امروز ایشان است که فردا اشتباه نباشد؟

  بنابراین به نظر من آقای امیرارجمند و سایر دوستان باید صبور باشند و بگذارند این دعوا و دیگر دعواهایی که به زودی رخ می دهند هر چه بیشتر این نظام، آیت الله خامنه ای و در نهایت مدل قرون وسطایی ولایت فقیه را رسوا کند.

 24. سبزینه سبز گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت مسئولان سایت کلمه، خواهشمندم اخبار مربوط به کشته شدن 2 نفر از کارگران بافق رو با پرس و جو از منابع خبری شون در سایت بذارند

 25. آرش گفت:

  خوب همه این چیزهایی که آقای امیر ارجمند گفتند درست. ولی چه کاری باید در تغییر این وضعیت کرد. این که نشست و منتظر شد و دید چی میشه که چیزی را درمان نمیکنه. یک چیز دیگه هم که من درک کردم اینه که در سایت کلمه چند وقتیه که حرفها سانسور میشه. مثلا من چند روز قبل یک چند خطی در تایید آقای تاجزاده عزیز و ضعیف عمل کردن آقای امیر ارجمند نوشتم که چاپ نشد. با وجود شعار ایران برای همه ایرانیها!!!!!!!!!

 26. mehdi گفت:

  مردم ما به دلیل کاملا موجه امکان تجمع پر شمار رو ندارند

  دوستانی که از آقای میر حسین یا مشاور ایشان آقای امیر ارجمند تحرکی رو در این زمینه‌ها خواستارند به این مساله توجه داشته باشند

  اعلام راهپیمایی بدون امکان حضور میلیونی نتیجه عکس خواهد داد

  باید صبر پیش کرد

  تحولات آتی موجب انگیزه دو چندان خواهد شد، آنگاه باید از فرصت استفاده کرد

  باید زمینه حضور انبوه مجمتردم فراهم باشد

  تجمعات اخیر با تعداد سبزها حتا در تهران تناسب نداشته، همانطور که در ابتدا گفتم به دلیل کاملا موجه

 27. masood گفت:

  اللهم العن و اهلک محموداحمدنجاد و قومه اجمین

 28. محمود گفت:

  اقای سبز پشیمان ادم های احساساتی مثل من وشما تا اخر عمر بعد ازگذشت تاریخ مصرف هر رویدادی پشیمان میشوند چون تصمیم های احساسی به محض فروکش کردن احساسات از بین میروند این تصمیم های مبتنی بر عقل و با ریشه و اصالت و بر مبنای تفکر و منطق است که پایدار است خاطرات حضرت ایت الله العظمی منتظری را مطالعه کنید می بینید که وی از سالها قبل از پیروزی انقلاب تا دوران قایم مقامی امام در حبس و شکنجه شاه در اوج مسئولیت قائم مقامی رهبری بعد از عزل از ان مقام در حصر و زندان خانگی وتا زمان مرگ در یک منحنی و رو به بالا صعود کرده است ولی این حالت برای من و شما که مبتنی بر جو سازی واحساسات حرکت میکنیم غیر این چیزی نیست که هر روز پشیمان و به قولی با یک غوره دچار سردی و با یک کشمش دچار گرم مزاجی شویم

 29. رضا گفت:

  درود بر آزادی ننگ بر دیکتاتودی دینی

 30. اذر سبز گفت:

  حرفهای دکتر ارجمند تمام درست بود . درود بر میرحسین ، کروبی و خاتمی وتمامی زندانیان سیاسی .مدیریت افراد را باید در هوش زیاد ،اموزه های جوانی ، اگاهی کافی از علوم روز ، تجربه مدیریتی و اعتقاد به خرد جمعی ومشاوره دانست .متاسفانه حاکمان فعلی از همه اینها بی بهره اند . خودتان حساب کنید که بااین وضع کشور بکجا میرود ؟!!!!دروغ ریاکاری و…. تازه بماند.!!!!ا

 31. ولایی گفت:

  تا کی چشمتون رو به حقابق می بندید و با دروغ های بزرگتون! حال مردم رو به هم می زنید؟ مردم پای نظام و رهبری ایستاده اند و با مخالفین تا پای جان می جنگند؛ منحرف از خط ولایت فقیه مطرود ملت است چه میر حسین موسوی چه احمدی نژاد! خدا به رئیس جمهور رحم کنه که اگر به خط رهبری باز نگرده، ملت و نظام همانند موسوی ها با وی برخورد خواهند کرد

 32. امیر گفت:

  ذات حکومتهای استالینی همین است. تمام مدیران و مسوولان قبلی باید نابود شوند. هنوز مونده تا احمدی نژاد مفسد فی الارض معرفی کنند.
  ولی جنبش باید راه خود را ادامه دهد بدون توجه به این بحث ها. نکند روزی با یکی از طرفین این دعوا سر یک میز بنشینیم که خون جوانانمان هدر خواهد رفت.

 33. هموطن گفت:

  به آقای محسن.ر و هم عقیده های ایشان:
  تحلیل یا قوت جنبش سبز در دست مردم است نه آقای موسوی و امیر ارجمند و کروبی و امثالهم. معترضین به وضع حاضر اگر روزی توانستند در ابعاد مردم سوریه و لیبی و یمن و … روبروی جریانهای خاموش کننده بایستند و ترسی از حتی کشته شدن نداشته باشند آنوقت جنبششان از زردی به سبزی دوباره حواهد پیوست
  مگر در تمام کشورهای یاد شده رهبری وجود دارد تا مردم را با بیانیه به خیابان بکشاند؟ اینها همه خود جوشند..
  گناه تحلیل را به گردن این و آن نیندازیم. تا ترس در دل داریم روزگارمان همینست..

 34. دادار گفت:

  اقای دکتر امیرارجمنداعلام اینکه هشدارهای جدی ودلسوزانه رهبران جنبش سبز شنیده نشده نشانه ساده اندیشی این رهبران بود. قدرتمداران هرگز گوش شنواندارند. شاه پیام انقلاب مردم رازمانی شنید که دیگر دیربود امروز بشار اسدوقذافی صدای مردمشان رانمی شنوند این خاصیت اقتدارگرائیست هیج راهی جزادامه جنبش نیست ازخوش باوری بدرائیدوفرصت هاراازدست ندهید اگر چشم باختلافات درون نظام دوخته اید .اشتباه مضاعف است مشگل جنبش فقط ازطریق مردم قابل حل است

 35. ناشناس گفت:

  من خودم شاگرد این استاد ارجمند حقوق در دانشگاه بودم؛ از همون اول هم صحبت های ایشان حاکی از قبول بیش از حد دموکراسی داشت؛ نمی دونم توی این دموکراسی چی خوابیده که این قدر سنگش رو به سینه می زنند. نظام اسلام بر مبنای ولایت پایه ریزی شده؛ مردم در نظام اسلامی تعیین کننده سرنوشت خودشون هستند ولی در خارج از نظام ولایی هیچ تضمینی برای خوب رقم خوردن این سرنوشت وجود ندارد؛ مردم همانطور که می توانند حکومت علوی را انتخاب کنند، می توانند پیرو قوم لوط نیز باشند؛ و فکر نمی کنم کسی قائل به این مسئله باشه که قوم لوط به سعادت رسید! مردم ایران در شرایط کنونی پیرو اسلام، انقلاب و رهبری هستند و نظام ولایی علوی را پذیرفته اند؛ نظام ولایی مورد قبول جامعه ایران هرگز دست خیانتکاران را برای ایجاد انحراف در اهداف بلند خود باز نخواهد گذاشت و این یک مسئله طبیعی و عقلایی است و به همین دلیل در این نظام، مخالفین اسلام و رهبری جایی برای عرض اندام نخواهند داشت؛
  مخلص کلام آنکه دموکراسی شاید شیوه مقبول حکومت در منظر اسلام باشد، ولی لزوما شیوه مطلوب نیست. از طرف دیگر ولایت فقیه نیز شباهتی با اقتدارگرایی و استبداد و … ندارد چرا که ولی فقیه منتخب و محبوب دل امت است؛ دموکراسی ملت، ولایت ولی فقیه را بر خود پذیرفته است و این نقطه تلاقی، تنها نقطه مقبول و مطلوب جامعه اسلامی است؛ به همین دلیل ملت ایران پای این نظام ایستاده و مخالفین آن را بر نمی تابد؛ چه آنان که دموکراسی را بر ولی فقیه ترجیح می دهند و چه آنان که به دنبال اعمال قدرت غیر مشروع بر ملت باشند

 36. ناشناس گفت:

  بحمد الله هیچ کدام از پیش بینی های صورت گرفته در مورد رئیس جمهور به وقوع نپیوست و ایشان به حکم رهبری بازگشت؛ این یعنی پیروزی رهبری، رئیس جمهور و ملت ایران و شکست دشمنان نظام و ملت!

 37. ناشناس گفت:

  سارا خانم
  بدجوری میری رو اعصاب آدم
  همانی که گقته اقتصاد فلان ……..(البته اگر صحت داشته باشد) همان شخص “یگانه” کسی بود در “قرن بیستم” که تمام پیشگوییهایش صحیح از آب در آمد
  1 صدای خورد شدن استخوانهای کمونیسم را میشنوم
  2 آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند
  3 من جام زهر را مینوشم
  ووووووووووووو
  انقلاب خودجوش (ومکروا ومکر الله والله خير الماکرين)

 38. ناشناس گفت:

  فاتحه

 39. ناشناس گفت:

  آقای امیر ارجمند خوبه فیلم سخنرانی احمدی نژاد رو یک بار هم که شده ببینند! بالاخره استاد دانشگاه فکر کنم با دیدن فیلم متوجه بشه که احمدی نژاد به مردم خس و خاشاک نگفته بلکه به کسانی گفته که به فرموده امیر المومنین هم خس و خاشاک نامیده شده اند: همج رعاع

 40. یا حسین گفت:

  جناب آقای اردشیر امیرارجمند
  با سلام خدمت شما

  یک پیشنهاد برای رهایی هرچه زودتر:

  با فرا رسیدن خرداد ماه شما و تمامی سایت ها و رسانه ها به مردم ، کارگران و طرفداران جنبش سبز پیشنهاد کنید جمعه ها به بهانه حضور در نماز جمعه به محل برگزاری نماز جمعه بیان و حتی المقدور با لباس و شال سبز بیان و پس از زیاد شدن جمعیت شروع به شعار دادن کنن و حتی پس ار اتمام نماز محل رو ترک نکنن و تحصن کنن، کم کم با زیاد شدن جمعیت که به بهانه حضور در نماز جمعه اومدن اعتراضات بیشتر میشه و جمعه خشم ایرانی خود به خود شکل میگیره، حکومت هم نمیتونه جلوی ورود نماز گزارا رو بگیره ، تازه اگه این کار رو بکنه بدتر رسوا میشه. خواهش میکنم روی این طرح فکر کنید ، به خدا جواب میده آقای ارجمند ما امیدمون به فراخوان همه جانبه شماست>
  با تشکر: یا حسین

 41. ناشناس گفت:

  همین شهید بهشتی که می فرمایید فدای نظام شد، مهمترین مدافع ولایت مطلقه فقیه در سلسله مذاکرات تصویب قانون اساسی بودند. انصاف نیست که عده ای ضد ولایت فقیه سنگ او را به سینه بزنند

 42. ناشناس گفت:

  حرفای خوبی بود.اما از حرف تا عمل فاصله هاست.

 43. ناشناس گفت:

  اللهم اشغل الظالمين بالظالمين

 44. زکیه گفت:

  به ناشناس محترم ساعت 5:19 ب.ظ 11/2

  1) کدام نظام اسلام بر مبنای کدام ولایت پایه ریزی شده است؟
  این آغاز تمام اختلافات در سالهای اخیر بوده است.
  الف – ممکن است منظورتان نظام حکومتی پیامبر اکرم باشد، واضح است که نظامی که در رأس پیامبری است که علاوه بر عصمت به طور مستقیم با خالق جهان و انسان در ارتباط است ، نمی تواند در هیچ مورد دیگری دوباره سازی شود.
  ب – ویا منظور نظام حکومتی بلاد اسلامی پس از رحلت پیامبر اکرم است؛ که اگر انسان گوشه چشمی به تاریخ داشته باشد می بیند که تمامی آن حکومتها بر پایه زور و قدرت و یا حیله و فریب نهاده شد. به جز یک دوره کوتاه کمتر از 5 سال که در آن دوران یک معصوم آن هم به درخواست و حتی اصرار و فشار مردم حاکمیت را به دست گرفت. معصومی که ولایتش بر اساس وحی الهی در ردیف ولایت پیامبر قرار داشت.
  ج – واما اگر منظور به طور کلی ولایت پیامبر و ائمه اطهار باشد همان طور که می دانیم اساس هیچ نظام حکومتی در اسلام ولایت نبود. به جز آن دو دوره که کسانی که پیامبر و امیرالمؤمنین را ولی خود می دانستند بر اساس ولایتشان و دیگران بر اساس حاکم بودن آن بزرگواران ، از آنان اطاعت می کردند.
  نکته مهم در این مسئله آن است که ولایت با “محبت” و “پذیرش” آمیخته است. یعنی ولایت امری مربوط به نهاد انسان است و یک امر خارجی نیست در نتیجه نمی توان فرد یا اجتماعی را وادار به داشتن ولایت نمود. همان طور که پیامبر اکرم درباره حضرت امیر اعلام کرد و همه مسلمین هم دانستند که منظور پیامبر چیست اما عده کمی آن ولایت را پذیرفتند و تا پای جان بر سرش ایستادند و اکثر مردم از آن سرباز زدند در حالی که هیچ عقوبت دنیایی در انتظارشان نبود.
  د- ممکن است ولایت به یک معنای دیگر قرآنی آن به کار رفته باشد: تمام مؤمنین و مؤمنات ولیُ هم هستند و اختصاص به فرد خاصی ندارد.
  ه – و اما ” ولایت فقیه” که محدوده آن مورد اختلاف فقهاست ، اما آنچه مسلم است آن است که حکم هر فقیهی در صورتی که مخالف حکم خدا و رسول نباشد برای همه لازم الاتباع است . مثلن اگر فقیهی در زمینه ای قضاوت کرد فقهای دیگر هم از او پیروی می کنند و حکمی مخالف ان نمی دهند. این شامل همه کسانی است که به “اجتهاد” در احکام الهی رسیده اند و در ضمن شرط عدالت را هم دارا می باشند. اما ولایت به معنای وسیع آن که شامل حکومت می شود تنها مورد قبول برخی از فقها و آن هم منحصر به فقیه عادلی است که اعلم از دیگران است و مرجعیتش توسط اکثر مؤمنان پذیرفته شده باشد.

  تا جایی که من می دانم در حال حاضر به عقیده میلیونها شیعه در سراسر جهان هیچ یک از این شروط در آقای خامنه ای موجود نیست و به عقیده بسیاری دیگر از اول هم موجود نبود . حتی بسیاری از علما شرط اول ولایت فقیه یعنی اجتهاد را هم در ایشان نپذیرفته اند.

  البته همه کسانی که این شرایط را در ایشان موجود می بینند باید ولایتشان را هم بپذیرند که در این زمینه مختارند و پاسخگوی درگاه احدیت.

  یک نکته دیگر به کار بردن عنوان “مقام عظمای ولایت” برای ایشان در برخی گفته ها و نوشته هااست. مقام عظما یعنی عظیمترین مقام. اگر عظیمترین مقام ولایت حتی به یک فقیه متقی عادل اعلم داده شود پس مقام خداوند متعال که ولایتش اساس دین است کجاست؟ و در مراتب بعد مقام رسول اکرم کجا و مقامات اهلبیت طاهرین کجاست؟

  (البته بقیه سخنان این دوست عزیز هم پاسخهایی دارد که میگذارم برای بعد.)
  با تشکر

 45. فرزند ایران گفت:

  امام خمینی در یکی‌ از سخنرانی‌‌ها به صراحت گفت: اگر ممکن بود ما بعد از انقلاب ۱۳۵۷ انقلابی دیگر میکردیم خوب بود، انقلاب دوم در راه است