سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تعطیلی دومین کارخانه طلای کشور و بیکاری کارگران / تحریم‌ها مانع از تامین قطعه و را...

تعطیلی دومین کارخانه طلای کشور و بیکاری کارگران / تحریم‌ها مانع از تامین قطعه و راه‌اندازی کارخانه است

چکیده :بر اثر شکستگی و نقص فنی یکی از چرخ دنده های بزرگ آسیاب کارخانه، عملیات استحصال و فرآوری طلای معدن آق دره متوقف شده است. در شرایط فعلی و به علت وجود برخی تحریم ها و نیاز به خرید قطعه آسیب دیده از کشورهای خارجی فعالیت کارخانه حداقل به مدت چهار ماه متوقف خواهد بود. بیش از 95 درصد کارگران و کارکنان این کارخانه شغل خود را از دست داده اند....


همزمان با افزایش بی رویه قیمت طلا در بازار، کارخانه استحصال طلای پویا زرکان آق دره تکاب در جنوب آذربایجان غربی تعطیل و فعالیت آن متوقف شد.

به گزارش عصرایران، مدیر عامل این کارخانه با تایید خبر فوق گفت: فعالیت بخش های عمده ای از کارخانه استحصال طلای معدن آق دره تکاب متوقف گردید و تا چند ماه تعطیل خواهد بود.

عباس احمدی نیری علت این تعطیلی را شکستگی یکی از قطعات اصلی کارخانه طلا اعلام نمود و تصریح کرد بر اثر شکستگی و نقص فنی یکی از چرخ دنده های بزرگ آسیاب کارخانه، عملیات استحصال و فرآوری طلای معدن آق دره نیز متوقف شده است.

وی اظهار داشت: این آسیاب بزرگ بعنوان قلب کارخانه طلا عمل می کند و آسیب دیدن آن کل فعالیت کارخانه را تحت تاثیر قرار داده است.

احمدی با اشاره به ضرورت تعمیر اساسی و یا خرید قطعه جدید خاطر نشان ساخت در شرایط فعلی و به علت وجود برخی تحریم ها و نیاز به خرید قطعه آسیب دیده از کشورهای خارجی فعالیت کارخانه حداقل به مدت چهار ماه متوقف خواهد شد.

وی همچنین از تعطیلی بخش هایی از کارخانه طلا و بیکاری موقت 30 درصد از کارگران خبر داد، حال آنکه به گفته کارگران این کارخانه، بیش از 95 درصد کارگران و کارکنان این کارخانه شغل خود را از دست داده اند و فعالیت کارخانه طلای اق دره تکاب بکلی متوقف شده است.

یکی از کارگران شاغل در این کارخانه می گوید مسوولان کارخانه طلای پویا زرکان آق دره تکاب به کلیه کارکنان و کارگران اعلام کرده اند تا زمان تعمیر قطعی و تجهیز مجدد کارخانه در سر کار خود حاضر نشوند.

وی می افزاید مسوولان این کارخانه زمان دقیق بازگشت به کار کارگران را اعلام نکرده اند در حالیکه تعطیلی کارخانه را موقتی اعلام نموده اند.

گفته می شود با توقف فعالیت کارخانه استحصال و فرآوری طلای پویا زرکان آقدره تکاب بیش از دویست نفر از کارگران و کارکنان آن شغل خود را از دست داده اند و این میزان 95 در صد کارکنان فعلی کارخانه را شامل می شود در حالیکه مسوولان کارخانه از بیکاری 30 درصدی کارگران خبر داده اند.

در حال حاضر فقط تعداد محدودی از کارکنان بخش های نگهبانی و حراست کارخانه طلای آق دره تکاب در سر کار خود مانده اند.علاوه بر این میزان کارگر بیکار عده ی بیشماری بر اثر تعطیلی معدن طلای آق دره بیکار شده اند.

دلایل نامعلوم

در حالیکه نقص فنی و شکستگی یکی از قطعات اصلی آسیاب بزرگ کارخانه فراوری طلای پویا زرکان آق دره تکاب علت تعطیلی این کارخانه عنوان شده اما همزمان با آن فعالیت معدن طلای آق دره نیز به دلایل نا معلوم و نا مشخص متوقف گردیده است.

فعالیت استخراج از معدن طلا جدا از عملیات استحصال و فرآوری در کارخانه طلا است که توقف فعالیت معدن طلا و بیکاری کارگران این معدن نیز موجب نگرانی آنها شده است.

به گفته کارگران معدن طلای آق دره فعالیت این معدن نیز همزمان با کارخانه متوقف گردیده است و ماشین آلات مستقر در این معدن از کار باز ایستاده اند.

نکته قابل ذکر اینکه آذر ماه سال گذشته و به علت بارش برف فعالیت معدن آق دره تا حدودی تحت الشعاع وضعیت آب و هوایی قرار گرفته و تعدادی از کارگران آن اخراج شدند.

مسوولان کارخانه طلا اخراج کارگران معدن طلای آق دره تکاب را فصلی عنوان کرده بودند که می بایست با آغاز فصل بهار این کارگران مجدداً به‌کارگیری شوند.

یکی از کارگران معدن طلای آق دره در این زمینه اظهار نمود هر ساله در فصل زمستان تعدادی از کار گران معدن طلای آق دره تکاب بمدت چند ماه بیکار شده ولی در نیمه فروردین ماه سال بعد جهت فعالیت در معدن طلا به کار فراخوانده می شدند.

وی با اشاره به اینکه امسال نه تنها کارگران فصلی پس از پایان فصل زمستان در 15 فروردین ماه بکار گرفته نشدند بلکه سایر کارگران شاغل در این معدن نیز با توقف فعالیت معدن و کارخانه طلای آق دره بیکار گشته اند.

بلا تکلیفی کارگران

با توقف فعالیت معدن طلای آق دره تکاب و بلا تکلیفی کارگران فصلی این معدن بیش از سیصد و پنجاه نفر ازکارگران شاغل در بخش معدن این شهرستان شغل خود را از دست داده اند که با احتساب کارگران بیکار ناشی از توقف و تعطیلی کارخانه طلای آق دره این میزان به 550 نفر کارگر بیکار می رسد.

بیکاری گسترده کارکنان و کارگران معدن و کارخانه طلای آق دره شهرستان تکاب موجب نگرانی آنها و خانواده هایشان شده و سرگردانی کارگران را در پی داشته است.

نماینده کارگران شاغل در کارخانه طلای پویا زرکان آق دره تکاب در این خصوص گفت : بیکاری کارگران به مدت نا محدود اعلام شده است و تا زمان رفع و تعمیرات اساسی قطعات آسیب دیده کارخانه طلا بازگشت کارگران به کارخانه و از سر گیری فعالیت آنان امکان پذیر نخواهد بود.

حسن قربانی افزود: مسوولان کارخانه طلای آق دره تکاب هنگام تعطیلی این کارخانه به کارگران قول بازگشت به کار داده اند و این امر را منوط به رفع نقص فنی آسیاب بزرگ کارخانه داشته اند.

وی تاکید کرد: علیرغم اعلام مسوولان کارخانه طلای آق دره تکاب مبنی بر بازگشت قطعی کارگران به این کارخانه، کارگران و کارکنان نگران وضعیت شغلی خود بوده و در بلا تکلیفی بسر می برند.

وی با اشاره به دغدغه های کارگران بیکار شده از کارخانه طلای آق دره تکاب نسبت به آینده شغلی و اوضاع معشیتی خود تاکید کرد در مدت تعطیلی کارخانه طلا، کارگران این کارخانه می توانند طبق ضوابط و محدوده زمانی مشخص و با شرایطی از مزایا بیمه بیکاری بهره مند شوند.

دومین معدن طلای کشور

معدن طلای آق دره در 30 کیلومتری شهرستان تکاب و 15 کیلومتری مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و بعد ازمعدن موته اصفهان به عنوان دومین معدن طلای کشور و یکی از معادن بزرگ طلای خاورمیانه محسوب می گردد. این معدن بیش از 30 تن ذخیره قطعی طلا دارد .

پروانه بهره برداری از این معدن در سال 1378 به مدت 15 سال صادر گردیده و در حالی فعالیت معدن طلای آق دره متوقف گردیده که بمدت سه سال دیگر و تا سال 1393 اجازه بهره برداری و استخراج از این معدن وجود دارد.

فعالیت کارخانه استحصال و فرآوری طلای پویا زرکان در جوار معدن طلای آق دره از سال1383 با سرمایه ای بالغ بر بیست میلیون دلار و با بکار گیری 750 نفر از کارشناسان ،متخصصان حوزه استخراج و استحصال طلا و کارگران و کارکنان دیگر در شهرستان تکاب آغاز گردید. این کارخانه سالانه 2/2 تن طلا با عیار 3 گرد در تن تولید می نماید.

علاوه بر معدن طلای آق دره ، معدن طلای زره شوران تکاب با ذخیره 7 میلیون تن کانسنگ طلا با عیار 8.5 گرم در تن در انتظار بهره برداری است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “تعطیلی دومین کارخانه طلای کشور و بیکاری کارگران / تحریم‌ها مانع از تامین قطعه و راه‌اندازی کارخانه است”

 1. مشقاسم گفت:

  بابام جان این حرف ها را ننویسید. بهانه دست دشمن می دهد. مگر نشنیدید فرمودند تحریم ها نه تنها اثری برما ندارد شکر خدا خود کفا هم شده ایم.

 2. سهراب گفت:

  خدا بزرگه….

 3. ناشناس گفت:

  این معادن را هم بدهید به دزدان سپاهی که استحصال کنند. همان گندی که به نفت ودیگرصنایع زدند به این یکی هم بزنندو داروندارمملکت را به غارت ببرند.

 4. علی رحمتی گفت:

  این عباس نیری از یزید هم بدتر است من خودم یکی ازکارگران کارخانه طلا هستم اینان بدن های ما را پر جیوه وسیانور کرده اند وهیچ کس جوابگو نیست من خودم جهت تست جیوه به طب کار مراجعه کردم که بدبختانه طب کار را نیز با پول خریده بودند واز معرفی بدن به تست جیوه خوداری کردند