سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده ایلام: مجلس و دولت هزینه‌های سلامت را از دوش بیمار بردارند...

نماینده ایلام: مجلس و دولت هزینه‌های سلامت را از دوش بیمار بردارند

چکیده :وی افزود: «ما چندین سال است بحث می‌کنیم که 70 درصد هزینه‌های درمان را دولت پرداخت کند و 30 درصد آن را بیماران. در صورتیکه الان برعکس این اتفاق می‌افتد و بیش از 80 درصد هزینه را بیماران پرداخت می‌کنند و بیمه تنها چیزی حدود ده یا پانزده درصد هزینه درمان را پرداخت...


عضو کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی دلیل رخ دادن اعمال غیراخلاقی در بیمارستان‌ها را بی توجهی دولت به نظام سلامت و درمان کشور دانست و گفت که دولت باید در این زمینه پاسخگو باشد.»

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار «فرارو» پیرامون اقدام یک بیمارستان دولتی در رها کردن بیماران در حاشیه اتوبان به دلیل عدم پرداخت هزینه درمان گفت: «این اتفاق قطعا یک عمل غیر اخلاقی و غیر انسانی است اما دلایل آن بازمی‌گردد به مشکلات قانونی، حقوقی و اجرایی در کشور ما.»

وی افزود: «ما چندین سال است بحث می‌کنیم که 70 درصد هزینه‌های درمان را دولت پرداخت کند و 30 درصد آن را بیماران. در صورتیکه الان برعکس این اتفاق می‌افتد و بیش از 80 درصد هزینه را بیماران پرداخت می‌کنند و بیمه تنها چیزی حدود ده یا پانزده درصد هزینه درمان را پرداخت می‌کند.»

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نظام درمانی کشور گفت: «من خودم چندی پیش برای سونوگرافی به بیمارستان مراجعه کردم که هزینه آن سی هزار تومان شد که 26 هزار تومان آن را از جیبم پرداخت کردم و بیمه من که خدمات درمانی هم هست فقط 4 هزار تومان آن را پرداخت کرد.»

قنبری با تاکید بر اینکه وضعیت نظام درمانی در کشور ما وضعیت مناسبی نیست، گفت: «حتی در کشورهای سرمایه داری هم این نحوه بهداشت و درمان را شاهد نیستیم که این همه فشار را به بیمار تحمیل کنند تا وضعیتی پیش بیاید که بیمار در حین بیماری آن قدر دغدغه هزینه را داشته باشد که اصل بیماری خودش را فراموش کند.»

وی اضافه کرد: «بیماران بسیار زیادی داریم که به دفاتر نمایندگان مراجعه و اعلام می‌کنند که به دلیل ناتوانی مالی نمی‌توانند به مراکز درمانی مراجعه کنند. این یک واقعیت است که بسیاری از افراد غیر متمکن به لحاظ مالی مجبورند با دردشان بسازند و به پزشک ‌هم مراجعه نکنند.»

این نماینده مجلس وضعیت نظام سلامت در کشور را نظامی بیمار خواند و عنوان کرد: «باید هم مجلس و هم دولت به فکر این باشد که هزینه‌های سلامت را از دوش بیمار بردارند. بخش تامین درمان و سلامت جز وظایف حاکمیتی دولت است. در قانون اساسی هم یک اصل به تامین اجتماعی و درمان اختصاص داده شده است. این بدین معنا است که بیماران به هنگام بیماری نباید دغدغه دیگری داشته باشند.»

قنبری با بیان اینکه بیمه در کشور ما به یک امر صوری و ظاهری تبدیل شده است، گفت: «بیمه عملا هزینه چندانی را در رابطه با هزینه‌های درمان تقبل نمی‌کند و وضعیت نامطلوب، معنای نظام بیمه را در کشور ما دگرگون کرده به طوریکه بحث بیمه در کشور ما با آنچه که در کشورهای دیگر است، زمین تا آسمان فرق دارد.»

سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس با تاکید بر اینکه نظام سلامت در کشور ما یک بحث فراموش شده است، گفت: «در گذشته ما تکالیفی را متوجه دولت کردیم تا 70 درصد از هزینه‌های سلامت را برعهده بگیرد اما دولت توجهی به این مساله نکرد.»

وی علت وقوع حرکات خلاف اخلاق در بیمارستان‌ها را بی توجهی دولت دانست و عنوان کرد: «دلیل آنچه که الان اتفاق می‌افتد بی توجهی دولت به بحث سلامت است و دولت بایستی در این زمینه پاسخگو باشد.»

قنبری با انتقاد از وضعیت رفاهی کشور گفت: «ما باید به سمتی برویم که هشتاد، نود درصد هزینه‌ها را دولت پرداخت کند. ما وزارت رفاه را تشکیل دادیم که وضعیت ایمنی را سامان داده و به این امور بپردازد ولی عملا تنها نامی از این وزارتخانه باقی مانده و هیچ اقدام به خصوصی را در این باره انجام نداده است.»

وی ادامه داد: «این وزراتخانه فقط معنای بیمه را عوض کرد. الان هر کسی را ببینی یک دفترچه بیمه در دستش است و همه به ظاهر بیمه هستند اما هیچ کسی از مزایای بیمه به آن معنی که باید باشد، بهرمند نیست.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “نماینده ایلام: مجلس و دولت هزینه‌های سلامت را از دوش بیمار بردارند”

  1. بسیجی ملت گفت:

    باشه !