سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پایان محاصره شهر مصراته، با عقب‌نشینی نیروهای دولتی لیبی...

پایان محاصره شهر مصراته، با عقب‌نشینی نیروهای دولتی لیبی

چکیده :در پی تداوم حملات هوایی ناتو و اعزام هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی به لیبی، دولت معمر قذافی اعلام کرد که به محاصره مصراته پایان خواهد داد. این در حالی است که در روزهای گذشته، محاصره و گلوله باران شهر مصراته توسط قوای حکومتی لیبی همچنان ادامه داشته و منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن از انقلابیونِ در محاصره مانده شده بود....


در پی تداوم حملات هوایی ناتو و اعزام هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی به لیبی، دولت معمر قذافی اعلام کرد که به محاصره مصراته پایان خواهد داد. این در حالی است که در روزهای گذشته، محاصره و گلوله باران شهر مصراته توسط قوای حکومتی لیبی همچنان ادامه داشته و منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن از انقلابیونِ در محاصره مانده شده بود.

خبرگزاری آلمان گزارش داد که در پی نبردهای خونین در شهر مصراته، دولت قذافی اعلام کرد که از محاصره این شهر دست برخواهد داشت و از مواضع خود در درون مصراته و از اطراف آن عقب‌نشینی خواهد کرد.

مصراته، سومین شهر بزرگ لیبی، در هفته گذشته شاهد سهمگین‌ترین نبردها از زمان بروز ناآرامی‌ها تاکنون بوده و صدها کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

خالد کعیم، معاون وزیر خارجه لیبی در طرابلس اعلام کرد که با خروج نیروهای ارتش لیبی “وضعیت شهر از این پس توسط قبایل منطقه تعیین خواهد شد و قبایل طرفدار حکومت، بر خلاف ارتش لیبی، با مماشات با مخالفان برخورد نخواهند کرد.”

این مقام ارشد حکومت لیبی مدعی شد که ارتش لیبی خواهان “جراحی دقیق” در مصراته بوده‌، اما با توجه به حملات هوایی ناتو این راه‌حل به بن‌بست رسیده است.

به گفته شاهدان عینی و خبرنگاران خارجی، در هفته گذشته نیروهای قذافی مصراته را مورد حملات موشکی و خمپاره‌ای قرار دادند و شهر را به ویرانی کشاندند.

به گفته معاون وزیر خارجه قذافی، “قبایل اطراف مصراته از وضعیت موجود ناراضی هستند و از ارتش لیبی خواسته بودند که این مشکل را حل کند، در غیر این‌صورت خود به مصراته رفته و مشکل را از طریق جنگ علیه انقلابیون حل خواهند کرد.”

احمد بانی، یکی از سخنگویان انقلابیونِ مستقر در شهر بنغازی، در واکنش به سخنان مسئولان رژیم قذافی گفت: “ما نمی‌دانیم کدام قبایل هم‌اکنون حاضر به پشتیبانی از قذافی هستند.”

این مقام مخالف حکومت بانی افزود، “اظهارات کعیم نشان‌گر آن است که قذافی حاضر به قبول شکست در مصراته نیست و برای بالا نگاه داشتن روحیه طرفداران خود چنین سخنانی را اعلام می‌کند و بر خلاف خواست قذافی، لیبی به صورت متحد علیه رژیم او است.”

سخنگوی انقلابیون تاکید کرد که “با ترک نیروهای قذافی از مصراته نبردها به پایان خواهد رسید، اما بعید است که رژیم قذافی به وعده‌های جدید خود گردن نهد”.

به گفته کارشناسان سیاسی، اعلام آمادگی آمریکا برای اعزام هواپیماهای بی‌سرنشین و تلاش‌های مستقیم نظامی این کشور سبب موضع‌گیری جدید رژیم قذافی شده است. هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا در ارتفاع کمتری پرواز می‌کنند و قادر به شناسایی دقیق از مواضع دشمن و انهدام آن‌ها هستند. ناتو از شورشیان و مردم لیبی خواسته بود که از نیروهای رژیم قذافی فاصله بیشتری بگیرند تا به خطا در تیررس حملات هوایی ناتو قرار نگیرند.

در آخرین گزارش مربوط به لیبی، خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که انقلابیون لیبی، در جنوب‌غربی طرابلس موفق شده اند گذرگاه مرزی با کشور تونس را به تصرف خود درآورند، اما اغلب مرزهای غربی لیبی همچنان در دست نیروهای طرفدار قذافی است که از خروج آوارگان از کشور جلوگیری می‌کنند.

شبکه های اسکای و یورو نیوز گزارش داده اند که از زمان آغاز ناآرامی‌های لیبی تاکنون، حدود نیم میلیون نفر لیبی را ترک کرده‌اند. در همین رابطه تلویزیون یورو نیوز گزارشی دیگر منتشر کرد که خاطرنشان می ساخت دولت های فرانسه و ایتالیا، طی روزهای جمعه و شنبه، از ورود سرنشینان دهها قایق که پناهجویان لیبیایی را به اروپا منتقل کرده بود، ممانعت به عمل آورده اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.