سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » معاون وزیر کار: در یک سال گذشته، در هیچ واحد تولیدی اعتصاب و ترک کار نداشتیم...

معاون وزیر کار: در یک سال گذشته، در هیچ واحد تولیدی اعتصاب و ترک کار نداشتیم

چکیده :معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزیر کار، ادعا می‌کند که در بیش از یک سال گذشته، در واحدهای تولیدی حتی یک مورد هم ترک کار نداشته‌ایم! او اعتصاب را یک کلمه وارداتی می‌داند که کارگران ایران با آن میانه ای ندارند....


معاون وزیر کار، اعتصاب را یک کلمه وارداتی می‌داند که کارگران ایران با آن میانه ای ندارند و ادعا می‌کند که در بیش از یک سال گذشته، در واحدهای تولیدی حتی یک مورد هم ترک کار نداشته‌ایم!

این مقام دولتی بدون اشاره به اینکه در قانون کار ایران، اعتصاب به رسمیت شناخته نشده، مدعی است که مطالبه صنفی جزوی از حقوق کارگران است که قانون مجوز آن را داده، و بستر قانونی اش دست وزارت کشور است.

زارعی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کار و امور اجتماعی، در عین حال مدعی است کارگران به این تجربه بیش از 30 ساله رسیده اند که کارهای تخصصی را در سطح خیابان پیگیری نکنند.

گفت‌وگوی کوتاه این مقام دولتی با خبرآنلاین را که به خوبی نگاه دولت دهم به مشکلات کارگری را نشان می‌دهد، در ادامه بخوانید:

پیش از این شما در نشست خبری خود از این موضوع صحبت کرده بودید که به دنبال کرامت کارگران هستید. احتمالا در جریان هستید که در حال حاضر در واحدهایی مانند پتروشیمی ماهشهر تعدادی کارگران به دلایل صنفی تجمع کرده اند. این ها را می گویم که در مجموع بپرسم نگاه شما به عنوان معاون وزیر کار به مقوله اعتصاب چیست؟

چرا از کلمه وارداتی استفاده می کنید. اعتصاب یک کلمه وارداتی است. مطالبه صنفی جزوی از حقوق کارگران است و قانون مجوز این کار را داده و بستر این کار هم دست وزارت کشور است. یعنی هر صنف و هر گروهی این را در بستر قانونی دارد.

شما فکر می کنید این نحوه مطالبه چگونه باید باشد که اعتراض کارگران نتیجه بدهد؟ فکر می کنید ترک کار نتیجه بدهد؟

اصلا کارگران ایرانی ترک کار را اولویت خود ندیده اند. مثال برای شما بزنم؟ حتی یک واحد تولیدی هم در اتفاقات بیش از یک سال گذشته کاری نکرده اند که در واقع ترک کار جلوه کند و در هماهنگ با یک فرهنگ غیربومی این اتفاق نیفتاده است.

آقای زارعی مثلا در یک سال گذشته کارگران کیان تایر را داشتیم که تاکنون چند مرتبه دست به تجمع زدند و ترک کار کردند و حتی خیابان را بستند اما اعتراض های آنان جواب نداد.

برای چی؟

به دلیل واگذاری که صورت گرفته بود و ناشی از آن کارگران بیکار شده بودند.

اکنون این واگذاری که می گویید یک بحث تخصصی است و ما در این باره که نمی توانیم بحث کنیم. در مجموع خود کارگر به این تجربه بیش از 30 ساله رسیده که کارهای تخصصی را در سطح خیابان پیگیری نمی کند. ممکن است که رسانه ها این را بخواهند دامن بزنند اما من با علم و اطلاع می گویم که این چنین نیست.

به نظر شما پس برای اینکه کارگری که حقوقش ضایع می شود بتواند حقوق خود را مطالبه کند، چه باید کند؟

ما معاونت تخصصی روابط کار داریم که از حقوق کارگر دفاع می کند، از حقوق کارفرما هم دفاع می کند؛ یعنی رابطه دوگانه ای است که مثلا فرض کنید نمایندگان سه ضلع کارگران، کارفرمایان و دولت می نشینند و در کمال مودت در مورد مزد تصمیم می گیرند. آیا این رقمی که به آن می رسند یک نقطه آرمانی است؟ کارگران، تشکل ها، نماینده های آنان، توان و ظرفیت واحدهای تولیدی مجموع این ها یک رابطه سه جانبه ای منطقی می شود که توام با انصاف و عدل است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “معاون وزیر کار: در یک سال گذشته، در هیچ واحد تولیدی اعتصاب و ترک کار نداشتیم”

 1. ناشناس گفت:

  با سلام
  وزیر کار کاملا درست میگویند
  چون اصلا تولیدی نداشته ایم
  چون کارخانه ای کار نمیکرده
  چون همه بیکار بودند
  بنابر این دیگر اعتصابی در کار نبوده
  اونائی که میگن تو این مملکت اعتصابه یا اسرائیلین یا غرض ورز
  ضمنا
  این وزیر یه کوچولو راست میگه
  و آن این موضوع است
  چنان کارگران و مردم رو سرکوب کردیم و چنان گرسنه اش گذاشته ایم که دیگر جرات و توان اعتصاب ندارند
  سر مردم فلسطین به سلامت

 2. سبز گفت:

  دروغ كه از دور مياد يك پاش مي لنگه؟

 3. ناشناس گفت:

  خداوندا خودت دروغگویان را به بدترین شکل مجازات نما و عذابشان بده…
  واقعا چقدر آدم می تونه وقیح و دروغگو باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. حسن ک گفت:

  یعنی موضوع اعتصاب ایران خودرو هم یادشون رفته ؟