سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آفت عوام زدگی تا قلب حکومت دینی پیشرفت کرده...
» هر روز از اندیشه‌های امام و مطهری و بهشتی بیشتر فاصله می‌گیریم

آفت عوام زدگی تا قلب حکومت دینی پیشرفت کرده

چکیده :حجت‌الاسلام محمد سروش محلاتی در یادداشتی، به نقل مطلبی خارق‌العاده از یک قابله (ادعای امام جمعه موقت قم درباره یا علی گفتن آیت‌الله خامنه‌ای در لحظه تولد) واکنش نشان داده و با هشدار نسبت به اینکه آفت عوام زدگی تا قلب حکومت دینی پیشرفت کرده، تاکید می‌کند: مرکزی که باید با کمال عقلانیت و با نهایت شجاعت و حریّت در برابر اینگونه خطرات بایستاد، متأسفانه در بخش هائی، خود آفت زده است....


کلمه: دو سال قبل، در چنین روزهایی بود که میرحسین موسوی نسبت به گسترش خرافه‌گرایی با پشتوانه دولتی و حکومتی هشدار می‌داد و مردم و سیاسیون را از عوام‌گرایی و فریبکاری برحذر می‌داشت. این موضوع یکی از دغدغه‌هایی بود که مهندس موسوی را به شکستن سکوت خود واداشت و اکنون پس از دو سال، بسیاری از فعالان فرهنگی و اجتماعی و سیاسی دارند به دغدغه‌هایی می‌رسند که دو سال قبل میرحسین درباره آنها هشدار داده بود و حالا رفته رفته در کنار دیگر هشدارهای آن روز میرحسین و حامیانش، نمونه‌هایی از صحت نگرانی او درباره گفتارها و رفتارهای عوام‌فریبانه نیز دیده می‌شود.

یکی از این نمونه‌ها که در محافل سیاسی و رسانه‌ای به عنوان مصداقی آشکار از دروغ‌پردازی و عوام‌فریبی ارزیابی شده، سخنان امام جمعه موقت قم درباره یا علی گفتن آیت‌الله خامنه‌ای در لحظه تولد است که در اینترنت و محافل خصوصی، اسباب تمسخر و مضحکه این ادعا را فراهم ساخته است. اما سعیدی بدون آنکه از اظهارات دردسرسازش عذرخواهی کند، در توضیحی که به تازگی در این باره منتشر کرده، صرفا از حساسیت‌ها تشکر کرده است!

این در حالی است که بسیاری دلسوزان و دغدغه‌داران نسبت به دین و ایمان مردم و آبروی میهن و آیین، نسبت به این سنخ اظهارات نگران شده بودند؛ و البته سکوت کسانی که در برابر چنین سخنان بی‌پایه و اساسی باید فریاد بزنند و یا در برابر ادعاهای مخربی که در سی‌دی “ظهور نزدیک است” و برخی محافل خاص مطرح شده و می‌شود واکنش نشان دهند، از جمله شخص رهبری که قبل از همه باید نسبت به رواج خرافات درباره خود حساس باشد، بر نگرانی‌ها افزوده بود.

اکنون حجت‌الاسلام محمد سروش محلاتی در یادداشتی به این موضوع واکنش نشان داده، از پذیرش مدعیات خلاف عقل و رواج نسبت دادن امور خارق‌العاده به افراد غیر معصوم انتقاد کرده و هشدار داده که: این نقل ها در حوزه و از حوزویان علامت آن است که خطر و آفت عوام زدگی تا قلب حکومت دینی پیشرفت کرده و مرکزی که باید با کمال عقلانیت و با نهایت شجاعت و حریّت در برابر اینگونه خطرات بایستاد، متأسفانه در بخش هائی، خود آفت زده است.

وی همچنین تاکید کرده است: این نقل ها، علامت آن است که ما هر روز از اندیشه های حضرت امام خمینی و شاگردان واقعی اش مطهری و بهشتی، بیشتر فاصله می گیریم و تریبون های رسمی که دیروز در اختیار برجسته ترین شخصیت های فقهی، تفسیری، فلسفی حوزه مانند آیت الله جوادی آملی بود و در برابر چنین جریانات انحرافی مقاومت کرد، امروز وضع دیگری پیدا کرده است.

متن یادداشت تأمل‌برانگیز این پژوهشگر حوزوی را در ادامه بخوانید:

شناخت و آگاهی ما از پدیده ها همیشه مستقیم و بدون واسطه نیست، مثلاً وقتی کسی را به «عدالت» توصیف می کنیم، از رفتار و گفتار او این صفت را در جان او کشف می کنیم، هم چنین داوری ما درباره‌ی «علم» یک شخص، مستند به علائمی است که از راه آن، پی به «علم» او می بریم. اینگونه شناخت که به وسیله ی «نشانه ها» بدست می‌آید، همان شناختی است که تعبیر قرآنی آن معرفت «آیه ای» است. آیه‌ها و نشانه‌ها ما را به «واقعیت های پنهان» می رسانند و از حقیقت هائی که مستقیماً در قلمرو شعور و ادراک ما قرار ندارند، پرده بر می دارند و بر شعاع معرفت ما می افزایند.

یکی از نمونه های این نوع معرفت، دریافتی است که با تأمّل در پدیده های اجتماعی و حوادث تاریخی، می توان بدان رسید، البته این معرفت نصیب کسی می شود که بتواند از «ظاهر» پدیده ها و حوادث، «عبور» کرده و ماوراء آنها را درک کند. واژه «عبرت» هم گویای همین «عبور» از سطح به عمق است که باید قصه ها را با این نگاه مرور کرد: «لقد کان فی قصصهم عبرة لاولی الالباب» (سوره یوسف، آیه 110) پس کسی که فقط «نقل ها» را می خواند و نمی تواند از آن ها عبور کرده و به ریشه ها برسد، از «صاحبان خرد» و اولی الالباب نیست!

به خاطر دارم یک روز در محضر حضرت آیة الله العظمی سیستانی بودم و ایشان درباره‌ی برخی از جریانات تاریخی سخن می گفتند و در ضمن آن فرمودند: «تاریخ آن چیزی نیست که مورخان در کتاب ها نوشته اند، تاریخ آن چیزی است که آن ها را ننوشته اند و در کتاب ها دیده نمی شود.»

هنر یک انسان هوشیار و متفکر آن است که «دلالت» نقل ها را پی گیری می کند و «مدلول» های ناگفته را از آن در می یابد. مثلاً وقتی از یک «قابله» پس از گذشت ده ها سال، مطلبی خارق العاده و غیر عادی نقل می شود و همین «نقل» مثل وحی، شمرده شده و مبنای یک استنتاج دینی و سیاسی قرار می گیرد، واقعیت های زیادی را می توان از آن کشف کرد. به تعبیر دیگر، اولوالالباب می توانند علائم و نشانه هائی را در آن شناسائی کرده و از راه آن ها، به واقعیت هائی از این قبیل دست یابند:

1ـ این گونه نقل ها علامت آن است که ما برای «اقناع» به چه ابزارهائی روی آورده ایم، ابزارهائی که در گذشته برای اثبات حقانیتمان، از آن ها استفاده نمی کردیم!

2ـ اعتماد به این نقل ها نشان می دهد که ما به آنچه در فقه به عنوان شرایط شاهد گفته ایم، التزامی نداریم، آنجا می گوئیم «قابله» اگر مورد اطمینان و «عادل» است، گواهی‌اش مورد قبول قرار می گیرد و شیخ اعظم انصاری روایت نقل می کند که اگر قابله موصوف به عدالت نباشد، سخنش اعتباری ندارد و سخن «مجهول الحال» را نباید پذیرفت (القضا و الشهادات، ص128) ولی در اینجا استناد به سخن فرد مجهول، مانعی ندارد!

3ـ این نقل ها علامت آن است که بین شریعت ما و سیاست ما، فاصله و جدائی افتاده است، چون در شریعت، فقها فرموده اند که در امور غیر عادی و خارق العاده، خبر واحد حتی از شخص ثقه، «حجت» نیست و اعتباری ندارد، به فرموده ی امام خمینی «انّ المحسوسات الغریبة الغیر العادیه لا یکتفی فیها باخبار واحد» (محمد فاضل لنکرانی، معتمد الاصول، ج1، ص454)، ولی ما امور «غریبه» و غیر عادیه را با خبر واحد ثابت می کنیم!

4ـ این نقل ها علامت آن است که شأن والای ولایت معصومان در انجام امور خارق العاده را به راحتی به افراد دیگر هم سرایت می دهیم و همان منزلت استثنائی را برای آن ها هم اثبات می کنیم، پس دیگر امتیازی برای حضرت حجت سلام الله علیه نیست که وقتی به دنیا آمد شروع بخواندن آیه قرآن کرد: «و نرید ان نمنّ علی الذین استضعفوا… »

5ـ این نقل ها علامت آن است که ما «ولایت» در عصر غیبت را از یک «منصب اعتباری» بالاتر می بریم و می خواهیم برای آن پشتوانه «قرب معنوی» و کمال حقیقی ولایت باطنی قرار دهیم، در حالی که امام خمینی در بحث های ولایت فقیه خود اصرار داشت که «ولایت» به معنای حکومت و اداره کشور است و تصریح می کرد که «نه اینکه برای کسی شأن و مقام غیر عادی به وجود بیاورد و او را از حد انسان عادی بالاتر ببرد.» (ولایت فقیه، ص40)

6ـ این نقل ها در حوزه و از حوزویان علامت آن است که خطر و آفت عوام زدگی تا قلب حکومت دینی پیشرفت کرده و مرکزی که باید با کمال عقلانیت و با نهایت شجاعت و حریّت در برابر اینگونه خطرات بایستاد، متأسفانه در بخش هائی، خود آفت زده است.

7ـ این نقل ها، علامت آن است که ما هر روز از اندیشه های حضرت امام خمینی و شاگردان واقعی اش مطهری و بهشتی، بیشتر فاصله می گیریم و تریبون های رسمی که دیروز در اختیار برجسته ترین شخصیت های فقهی، تفسیری، فلسفی حوزه مانند آیت الله جوادی آملی بود و در برابر چنین جریانات انحرافی مقاومت کرد، امروز وضع دیگری پیدا کرده است.

و به هر حال این علائم به ما می گوید: ارزش های دینی، فهم دینی، رفتار دینی، و الگوهای دینی در جامعه ما در حال تغییر است، ولی سؤال اساس این است که این تغییر به کجا خواهد انجامید؟!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

41 پاسخ به “آفت عوام زدگی تا قلب حکومت دینی پیشرفت کرده”

 1. مسعود دیپلمات گفت:

  سئوال : این تغییر به کجا خواهد انجامید؟!
  پاسخ : اگر همچنان حرف بزنی و عملی انجام ندهی ، انشا الله اگر زنده باشی در پایان دوره احمدی خواهی دید .

 2. SARKHORDEYE NEZAM گفت:

  D O R O G H
  Shakho dom dare
  va
  hame be bote tarak khorde khandidan
  che kasani zendanando va che kasani hakem

 3. ناشناس گفت:

  برای فهماندن واقعیت به مردم به اندازه ی کافی دلیل وبرهان در دسترس است نیازی به ابراز نمودن دروغ و یا تلقین به خرافه نیست..بلکه برای القای
  امر غیر واقع محتاج به خرافه وعوامفریبی میشویم والبته گفته اند دروغ هرچه بزرگ وشاخدار باشد تاثیرش بر عوام الناس بیشتراست واز قضا امروز به نوعی مد شده است , منتهی خوشبختانه مردم ما دیگر عوام زدگی را تجربه کرده اند وعموما از خرافه بدورند .اینگونه راهکارها دیگر تاثیر عکس میدهد وشخص عوامفریب قبل از هرکسی خود رسوا میشود..ضمنا هیچ ارتباطی هم به دین ومذهب ندارد ..خرافه پرستی در کشورهای پیشرفته ی صنعتی اگر بیشتر نباشد کمتر از کشور های کم توسعه نیست.

 4. ناشناس گفت:

  خوب نگفته يا حسين كه قابله هم بگه ميرحسين…..

 5. ناشناس گفت:

  خدا اینترنت رو ازمون نگیره که هرجا می ریم همه این فیلم رو دیدند همه هم…….بهتره به جای نقطه چین سکوت کنم

 6. مهدی گفت:

  و لعن اله الممهدین لهم باالتمکین از برای خرافه پردازی … حالا شما میتوانید ممهدش(بستر سازش )

  پ

  را پیدا کنید و اگر اشکال ندارد ممهدش را با نام اعلام بفرمایید

 7. ناشناس گفت:

  سئوال : این تغییر به کجا خواهد انجامید؟!
  پاسخ : مسخ شدن همه باورها و قربانی شدن همه اعتقادات پاک مذهبی برای در مصدر قدرت ماندن رهبری .

 8. ناشناس گفت:

  ناشناس جان ! ارتباط این مسائل با مذهب در این است که گوینده این گونه خرافات متاسفانه لباس پیامبر گرامی اسلام را به تن دارد و در بالای منبر این … را گفته است. شما میتوانی از این واقعیات بسیار تلخ فرار کنی و خودت را به آن راه بزنی ولی بدان که دیر یا زود واقعیات خود را به شما “تحمیل” خواهند کرد و آن موقع متوجه خواهی شد که بار گناهی بر دوش ات گذارده اند که از آن سخت بیزاری- از ما گفتن. در این موارد که به آبروی اسلام و پیامبر گرامی آن برمیگردد مسامحه نکن …

 9. بسیجی همیشه سبز گفت:

  سوال : چرا افراد مورد اشاره در این خرافه ها این گونه نسبت ها را به خود تکذیب نمی کنند ؟ نکند خود آقایان هم باور کرده اند ! در حالی که امام خمینی که از همه لحاظ از ایشان افضل تر بودند قاطعانه با چنین سخنانی برخورد می کردند .

 10. سحر سبز گفت:

  این گروه درطی چند سال اخیر با ترویج این گونه خرافات افکار عمومی را به بازی گرفته اند و توانسته اند در قدرت باقی بمانند رمالی و خرافی گری همان طور که میر حسین عزیز گفت در داخل حکومت چنان رخنه کرده است که اگر در چند روز آینده شخصی را به عنوان امام زمان معرفی کردند تعجب نکنید خدا همه ی مارا از شر این جماعت مزور مردم فریب در امان نگه دارد!!!!!!

 11. محمد گفت:

  فقط می توانم بگویم متاسفم و البته خوشحال از اینکه در دوران حیاتم حقیقت این دین فروشان برایم روشن شد تا جاهل و نادان از دنیا نروم.

 12. بی میل گفت:

  هیچ چیزی در دنیا شیرین تر ازمقام وثروت نیست و هر کس میخواهد خودی نشان دهد واین شخص به ایینه نگاه میکند وگذشته وحال خودرا میبیند وایینه نمی شکند بلکه خود را مشکند .اکثر علما دوست دارند مردم عوام بمانند چون دوام واسایش انا از مردم عوام است.اگر سینه انان را بشکافی به یک میلیونم گفته هایشان باور ندارم چون انسان به اندازه ی کمی درس خوانده باشد همه را مولود ذهن انسان میداند پس خدا رحمت کناد نننننسیم شمال را .که مگوید …ما مردم ایران همه با هوش وزرنگیم ……افسوس که چون بوقلمون رنگ به رنگیم … ویا انچه شیران را کند روبه مزاج ..احتیاج است .احتیاج است احتیاج.

 13. مرشدسبز گفت:

  روايت سازي و حديث سازي از نوع ابوهريره هاي زمان !آنهم از زبان كس يا كساني كه خود منتقد ابوهريره هستند !!!!!!!!!
  ايت الله سعيدي! خدا بشما و امثال شما بصيرت مادي و معنوي عنايت نموده و براه راست هدايتان نمايد. اميدوارم كه اين مطالبي كه از زبان شما(سخنان انحرافي) جاري شده است جهت كسب منابع مادي و دنيوي نبوده باشد كه آن صورت “خسرت في الدنيا و الاخره” شده ايد و اگر از روي جهالت و ندانم كاري بوده و شما را اغفال نموده اند ديگر شايسته امام جماعت و توليت آستان حضرت معصومه(س) را نداريد و سريعا از مناصب خود ،خودتان استعفا دهيد كه آبروي دين اسلام و مذهب تشيع را در ايران و كشورهاي ديگر برده ايد و نشان از بيسوادي شما نسبت به احاديث و روايات وارده و قرآن ميباشد و آخرالامر اينكه پيامبر (ٌص) فرمود ” زيانكارترين افراد كسي است كه بخاطر دنياي ديگري آخرت خود را بفروشد”.

 14. ناشناس گفت:

  یکی از مهمترین وظایف ولی فقیه جلوگیری از انحرافاتی است که ممکن است در نظام اسلامی رخ دهد اما به نظر میرسد که ایشان بیشتر ما یلند که مدیریت اقتصادی و سیاسی کنند و کمک دولت باشند تا این که نسبت به انحرافاتی که ممکن است باعث وهن اسلام شود هشدار دهند.آیا هدف غایی این است که ما ژاپن اسلامی شویم و به دنیا ثابت کنیم اسلام قدرت دارد که باعث پیشرفت یک کشور شود؟این را که کشورهای پیشرفته و متمدن بدون اسلام به آن رسیده اند!!
  پس هدف انسان شدن و اخلاق الهی است که متاسفانه میبینیم چه وضعی هست .جای امام خالی است که با این انحرافات برخورد کنند

 15. نرم افزار قدرتمند فیلترشکن تور گفت:

  بیست و پنجم بهمن
  نرم افزار قدرتمند فیلترشکن تور برای ایران…با توجه به توضیحات این سایت
  https://iranitor.com/
  تور را نصب کنیم و با حفظ امنیت به اینترنت وصل شویم. این لینک را با دوستان خود به اشتراک بگذاریم.

 16. ٢۵ بهمن گفت:

  بیست و پنجم بهمن
  یازدهم و دوازدهم اردیبهشت روزهای فریاد…هر ایرانی یک رسانه. منتظر بیانیه هستیم. عزیزان منشینیم خموش…

 17. Ali گفت:

  Enghelabhaye shakhsiati bachehashhona mikhorand.

 18. امام ندیده گفت:

  من امام خمینیو ندیدم اما با توجه به چیزایی که ازش شنیدم فکر میکنم اگر بود و میدید که این به اصطلاح امام جمتعت این حرف ها رو به زبون میروند باهاش برخورد سنگین میکرد

 19. احسان گفت:

  پیامبر اسلام میفرمایند آخرین شهوتی که از بدن انسان هنگام مرگ خارج میشود شهوت قدرت است.یا حسین

 20. ناشناس گفت:

  سلام ، لطفا بفرمائید این آقا سروش همون شخصی است که نماینده ایران در یکی از مراجع بین المللی بود و بعد اومد ایران و عمامه گذاری کرد؟
  ایشان بهتراست با اسم واقعی خودش مقاله بنویسد تا بیشتر بتواند مورد اعتماد مردم قرار گیرد و مردم بیشتر اورا باور کنند. آیت اله ها دیگر مورد قبول نیستند تا چه برسد به حجت الاسلام.

 21. ناشناس گفت:

  روح امام و مطهری و بهشتی شاد

 22. حصر سبز گفت:

  سبزترین مرد اسیر دست زردتریهاست

 23. ناشناس گفت:

  خدا هرچه سریعتر تشیع سبز علوی را از دست تشیع سیاه صفوی نجات بدهد آمین

 24. سلام گفت:

  یاد امام ره به خیر زمانی قبل از سخنرانی ایشان مرحوم فخر الدین حجازی سخنانی در مدح ایشان گفتند و ……امام ره انچنان تشری به مرحوم حجازی زدند که همگان تعجب کردند…..

 25. يكي از سبزها گفت:

  خدا رحمت كند آن امام سفر كرده را كه وقتي مرحومين فخرالدين حجازي نمايندۀ سابق مجلس و آيت الله مشكيني رييس خبرگان سابق در حضور ايشان از اين نوع اراجيف بيان داشتند ؛در همان مجلس با تودهني امام(ره) مواجه گشتند و حضرت امام هيچوقت اجازۀ بيان چنين انحرافاتي را ندادند ولي وقتيكه آقاي خامنه اي خودشان اظهار ميدارند كه براي اداي فريضيۀ نماز صبح خودشان را از پنجرۀ قطار به بيرون انداخته است! ديگر از چاپلوسان و دين فروشان كه نمايندگي حضرت آقا را هم يدك ميكشند چه انتظاري ميتوان داشت؟ (اگر ايشان در هواپيما بودند تكليف چه بود؟)
  و خدا رحمت كند حضرت ايت الله منتظري را كه به ايشان در بارۀ فتاوايش چندين بار تذكر دادند ولي اين شاگرد ، استادش را در حبس خانگي نگه داشت تا جان به جان آفرين تسليم كرد !مگر جرم و خطاي منتظري(ره) چه بود؟ او امر به معروف و نهي از منكر كرد تا ما امروز دچار اينگونه اوهامات و خرافات آنهم از ناحيۀ روحانيت دولتي و نمايندۀ ولي فقيه زمانه نشويم .آيا اينها نشان از بي تقوايي اين گروه منحرف از دين نيست ؟ آيا اينها بدعت نيست؟ آيا راهي براي اثبات اين نوع اراجيف وجود دارد ؟ آيا با اين حرفها تزلزل در دين و مذهب اقشار جامعه بوجود نميايد؟
  آيا اين زندگاني دو روزه و نگه داشتن يك پست حكومتي اينقدر ارزش دارد كه انساني براي بالا بردن مقام ساختگي انسان ديگري آخرت خود را بفروشد؟ آيا اينگونه بيانات نشان از تزلزل حكومت و دست بدامن شيطان شدن براي فريب مردم عوام نيست ؟آيا دين اسلام بما اجازۀ چنين دروغهايي را ميدهد؟ اسلام ناب محمدي(ص) آنستكه وقتي ابراهيم فرزند پيامبر(ص) وفات كرد و اتفاقا كسوف(خورشيد گرفتگي) روي داد و مردم عوام فكر كردند اين خورشيد گرفتگي بخاطر وفات فرزند پيامبر(ص) است ، نبي اسلام از اين موضوع سوء استفاده نكردند و عوامفريبي ننمودند(مثل بعضيها در اين حكومت) بلكه مردم را آگاه نموده و توضيح دادند اين يكي از آيات خداوند است و هرگاه چنين رويدادي پيش آمد مردم نماز آيات بخوانند و اين موضوع هيچ ربطي به فوت فرزند ايشان ندارد . دين اسلام دين آگاهي و مبارزه با جهالت و خرافه پرستي است و دين انسان ساز است و هيچ ربطي به دين جديد آقايان كه بناحق اسلام ناب محمدي نام نهاده اند ندارد . زيرا ما نشاني از اسلاميت اين حكومت سراغ نداريم .
  در اسلام بزرگترين گناه دروغ است كه گفته اند كليد تمام پليديهاست ، مردم ايران از زبان حاكمانشان چقدر دروغ ميشنوند؟
  يادمان باشد كه در مبارزات انتخابي رياست جمهوري شعار موسوي و سبزها اين بود ” دروغ ممنوع ” .
  ما هنوز سر حرفمان هستيم ، حاكميت چه؟

 26. ناشناس گفت:

  الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی السنتهم

 27. ناشناس گفت:

  به “ناشناس”:
  نه خیر ایشان 30 سال است که در قم به کار علمی مشغولند
  معلوم نیست با کی اشتباه گرفتی داداش؟!

 28. بی طرف گفت:

  اذا فسد العالم-بکسر- فسد العالم-بفتح-خطر عالمان دنیازده بزرگترین آفتی است که درخت دین را تهدید می کند.آقایان تا دین را ریشه کن نکنند از پای نمی نشینند

 29. ناشناس گفت:

  ای رهبر مسلمین بر افکن پرده
  دانیم خدا امام عصرت کرده

  وقتی که تو یا علی بگفتی اول
  داند که امامی هر کسی هست عاقل

 30. اعلام آمادگی... گفت:

  روز ۱۱ اردیبهشت روز کارگر
  با حضور میلیونی حمایت کنیم
  مکان: تمام ایران
  ساعت شروع: 4 بعد از ظهر، اتمام پایان شب
  استراتژی: تشکیل تجمعات کوچک و حرکت به سوی میدان اصلی منطقه یا محله
  …شعار: هر شعاری، باید شعار دهیم، میر و شیخ سبز را مبادا از یاد ببریم
  هدف: حق مسلم کارگران , آزادی رهبران سبز، زندانیان سیاسی، آزادی تمام ایران

 31. ناشناس گفت:

  اولی ان است که خود شخص اقای خامنه ای به این شایعات اعتراض کند نه اینکه هر روز تعریف از رئیس حمهوری کند که خرافات را رواج می دهد اگر امام ره زنده بود بلافاصله بعد از اینکه رئیس جمهور ادعا میکرد که هاله ای نور مرا احاطه کرده بود اعتراض می نمود و همگان میدانند بعد از این که مرحوم حجازی در دوره اول انتخابات مجلس مطالبی را در باره شخص امام گفت با واکنش آن روح ملکوتی مواجه شد ایا نباید به این اندیشید که شخص اقای خامنه ای با این خرافات موافق است؟

 32. مرگ بر کلمه گفت:

  متاسفانه سایتی رو که روزانه بیش از 10 بار برای اخبار جنبش بازدید میکردم به دلیل سانسور نظرات و طرفداری افراطی از نظام جمهوری اسلامی دیگه نگاه نمی کنم فقط بعضی وقتها می یام که اخباری از میرحسین عزیز بگیرم. تمامی دوستانم بخاطر این نقاب دینی که روی خودتون کشیدید سایت کلمه رو رها کردند. شما عامل ناامیدی هزاران هزار ایرانی سبز و آزاده ازجنبش شدید . اگه روزی ایران آزاد شد شما حتما محاکمه خواهیدشد. هیچ دقت کردید که فقط کامنت های مشتی آدم امل و مذهبی رو نمایش میدید. شما ولایت فقیه تو خونتون جاری است و حتی اگه روزانه هزاران نفر از جوانان این مرز و بوم رو بکشن بازهم ولایت فقیهی باقی خواهید موند. ننگ بر شما و جمهوری ولایت فقیه شما. ننگ برشما که فکر می کنید مشکل ایران فقط خامنه ای است و اگر بره و یک آدم عقب افتاده تر از او بیاد و ولی فقیه بشه همه چی حل میشه. نظامی که از روز اول با دروغ و ریا و دزدی انقلاب مردم سرکار اومد رفتنی و نابود است. اگه شما اتحاد مردم رو درجنبش سبز به هم نمی زدید الان ایران هم مثل تونس و مصر و… آزاد و دموکرات شده بود

 33. ناشناس گفت:

  می خواستم به جمله ی آخری که این آقا میگه بیشتر توجه کنید مضمونش راز و رمز موفقیته دیگه پس دیگه جای هیچ حرفی باقی نمی مونه چون اگر اینطور نبود قطعا” تا این زمان سر این بابا هم بالای دار بود به همون جرمایی که بلدن بچسبونن توهین به مقدسات و توهین به آقا و ….

 34. يك آزاده گفت:

  در مدرسه علم ودین در نارمک ، من کلاس اول دبستان بودم و او کلاس پنجم . همیشه سر صف به او کارت آفرین میدادند . شاگرد اول مدرسه بود و همه دوستش داشتند. با عشق و علاقه خود به حوزه رفت نه از سر ناچاری. از جوانی تا این اواخر به دفتر تلفن احتیاج نداشت چون حافظه ای بسیار قوی داشت. هیچ وقت هم خارج از کشور ساکن نبوده و الان هم در قم تدریس میکند. کاش به اندازه انگشتان دست از این نخبه گان در حوزه بود .

 35. ناشناس گفت:

  چند روزی است که روایت مجعول موصوف مورد تمسخر مردم عادی و دست مایه پردازش طنز آنها گردیده است. خوب که نگاه می کنیم به فکر فرو میرویم که آیا وجود این استدلالهای بلند و بالا فقهی که خیلی از آنها را بنده نمی فهمم ، برای اثبات دروغ بودن این نقل لازم است؟ خوب که فکر میکنم احساس می کنم همین استدلالها است که باعث این مصیبتها شده است . در واقع با این نوع استدلالها روحانیت خود را حاکم ایدیولوژی و شیوه زیستن شیعیان قرار داده است و الا چه نیازی به اینگونه استدلالها؟ ضمنا تریبون نماز جمعه را از آیت … جوادی آملی ستانده اند کلام را که نستانده اند. آخرین اظهار نظر ایشان این بود که مردم درد معیشت دارند و دولت با این همه درآمد نفتی باید طوری عمل میکرد که مشکل معیشت مردم حل شود و در نتیجه به خیابانها نیایند!!!!!!!!!!!!. آیا درد مردم واقعا معیشت است.؟؟؟؟؟

 36. حسین جعفری گفت:

  یک-سخنی با نویسنده مرگ بر کلمه
  دوست نادیده، من وکیل مدافع کلمه نیستم، اما قدری بی انصافی را کنار بگذارید. البته من نمی دانم مطالب کلمه را در داخل ایران می توانند بخوانند یا این سایت قابل رویت در ایران نیست به هرحال اگرهست قدری به محدودیت های این سایت هم توجه داشته باشید. در انصاف کلمه ای ها، همین بس که نوشته نسبتا نامهربان و تلخ شما را چاپ کردند. من خودم بارها اظهارنظرهایی نوشته ام اما منعکس نشده است و بسیاری وقت ها هم نوشته ام وانتظار نداشتم چاپ شود وقتی دیدم چاپ شده بسیار هم تعجب کرده ام. احیانا چشمتان به نوشته های من خورده است. نگاه کنید به نوشته ای با عنوان “پافشاری احمدی‌نژاد بر برکناری وزیر اطلاعات / تهدید سایت نزدیک به مشایی، به ایجاد رویارویی حیرت‌آور در کشور” و کامنتی که من برای آن نوشته ام.
  دو-معتقدم با این روشی که جمهوری اسلامی پیش گرفته است به هرحال یواش یواش باید قید ولایت فقیه را زد و من از کلمه خواهش دارم اگر کسی در کامنت ها مطلبی علیه ولایت فقیه نوشت یا از رهبری انتقاد کرد، شما چاپ کنید یعنی خود سانسوری نکنید. بالاخره باید این ها بدانند که بسیاری از ایرانیان مخالف رهبری و مخالف ولایت فقیه هستند. مخالفت با ولایت فقیه و رهبری مخالفت با جمهوری اسلامی نیست. به ویژه برای کسانی که قانون اساسی جمهوری اسلامی رای نداده اند. تازه مخالفت با جمهوری اسلامی هم حق ماست. من خودم به جمهوری اسلامی رای “نه” دادم و آن سالها هیچ کس هم هیچ ایرادی به من نگرفت ومزاحمم نشد. یعنی حق نداشتند وگرنه می پرسیدم مگر بیماربودید که ازما پرسید جمهوری اسلامی آری یا خیر؟ البته آن ها هم می توانستند هربلایی سرم بیاورند اما انصافا نیاوردند. ازجمهوری اسلامی آن سال ها هم دفاع نمی کنم و می دانیم که بسیاری را به ناحق کشتند یا زندانی کردند وحقشان پایمال شد. درهمان دوران به قول میرحسین موسوی “دوران طلایی امام”.
  سه- جمهوری اسلامی قوه مجریه وقضاییه حق ندارند با کسی که در کمیته میرحسین موسوی، شیخ مهدی کروبی، محسن رضایی فعالیت کرده اند یا به آنان رای دادند، کوچکترین بی احترامی کرده یا مزاحم آنان شود. هرکسی هم اعم از لباس شخصی یا به بهانه لباس شخصی، بسیجی، پاسدار، نظامی و انتظامی، مزاحم این افراد شد، باید قوه مجریه و قضاییه با شدت عمل با آنان روبروشود که عبرتی باشد برای دیگران. مگر این سه تن که به گفته رژیم در انتخابات شکست خوردند(من شکست موسوی را هنوز باور ندارم) از اسراییل و آمریکا وبه قول خودتان کشورهای دشمن آمده بودند. این ها دست اندرکاران مورد احترام و اطمینان رژیم بودند، خودتان آن ها را تشویق کردید، صلاحیت آنان را برای شرکت در انتخابات تایید کردید، آن ها هم خود را به آب و آتش زدند و کلی زحمت کشیدند وهزینه کردند، گیرم نتیجه را قبول ندارند. بسیار خوب تقصیر کسی که درکمیته های آنان به صورت مجانی و داوطلبانه شرکت کرده یا به آنان رای داده اند چیست که هر روز در نشریات می نویسند فلانی در فلان شهرستان به اتهام شرکت در کمیته انتخاباتی موسوی یا کروبی بازداشت شد؟ اگرهم ننویسند و آنها را دستگیر کنند مردم پیش خود قضاوت خواهند کرد که جرم اصلی آنان همان شرکت درکمیته های انتخاباتی و رای دادن بوده است. به اعتقاد من، مقام عظما وظیفه دارند که یکی از همان حکم های حکومتی را صادر کرده و با صراحت وشفافیت درآن بنویسند کسانی که در کمیته های انتخاباتی این سه تن شرکت کردند، یا به آنان رای دادند، من که رهبر انقلاب هستم شخصا از زحمات آنان قدردانی می کنم واگرآحادی از آنان به واسطه این عمل مورد آزار واذیت قرار گرفته یا تهمتی به او زده اند یا اکنون زندانی است حتما با دفتر شکایات بیت رهبری تماس بگیرند تا در اسرع وقت به شکایت آنان رسیدگی وجبران مافات شود. وگرنه در انتخابات بعدی به قول معروف “علی می ماند و حوضش”. مگر مردم دیوانه هستند خود را با شاخ گاو درگیر کنند. من بروم در صف بایستم و به فرد دلخواهم که از ده ها صافی گذشته رای دهم و بعد که آن شخص شکست خورد، فلان اراذل و اوباش به عنوان لباس شخصی و ذوب شده در ولایت وچه و چه وچه بیاید سراغ من و زن و بچه ام و به حق و حقوق من تجاوز کند؟ البته بسیاری از این افراد اصولا، لات و افراد بی سروپا و بی مسئولیتی هستند، و ازفرصتی که پیش آمده سوء استفاده می کنند. اما قوه مجریه و قضاییه اگر ده بیست نفر آنان را به سیخ بکشد آن ها غلط کنند که مزاحم مخالفان رئیس جمهور فعلی شوند. آقا زور که نیست دلمان نخواست به این بابا رای ندادیم. عمده هدف انتخابات مگرآن نیست که به هرکه دلمان خواست رای دهیم؟ همه مجبور بودیم به احمدی نژاد رای دهیم. خوب شد که به او رای ندادیم وگرنه حالا که ایشان جلو رهبری شاخ شده اند، ذوب شده ها می آمدند سراغ ما که چرا به احمدی نژاد رای دادی؟
  چهارم-اما در باره مطلب آفت عوام زدگی تا قلب حکومت دینی پیشرفت کرده. من معتقدم اصلا این گونه نیست و سردمداران رژیم از این که مردم به عوام فریبی سوق داده شوند و عده ای این گونه مطالب را اشائه دهند بسیار هم استقبال می کنند و خوشحال می شوند. وگرنه وقتی شخصی به نام سعیدی برای چاپلوسی آن مطلب سخیف را در مورد زاده شدن مقام عظما بر زبان آورد، باید بلافاصله او را گرفته و دراز می کردند که یا تو دروغ گفته ای یا همسر حاج زین العابدین یا خواهر ناتنی مکرمه. مقام رهبری هم باید در یکی از سخنرانی های خود به شدت از این موضوع انتقاد می کردند تا به این گونه سخنان بدون مسئولیت و سخیف، خاتمه داده شود. چرا پس از دوسه هفته هیچ تکذیبی، تنبیهی دیده نشده پس معلوم است که ذغال خوب هم بی تاثیر نیست و عده ای از شنیدن این گونه حرف ها دلخوش هم می شوند و دهانشان آب می افتد و در دل می گویند از کجا که چنین نبوده باشد.
  کلمه: ایمیل کلمه info@kaleme.com

 37. محمد گفت:

  11 اردیبهشت همه می آییم، یا حسین میرحسین یا مهدی شیخ مهدی

 38. ناشناس گفت:

  مقاله جدید اقای محلاتی را بگذارید با عنوان مرچعیت منصب حکومتی نیست دیروز در روزنامه جمهوری چاپ شد

 39. ایرانی گفت:

 40. ziba گفت:

  ta vaghti ke in dino mazhab az jameye ma rakht nabasteh hamineh

 41. مسلمان گفت:

  این دین سازان باطل همواره در طول تاریخ علیه دین حق تولید اراجیف و خرافه و دروغ و جهالت و گمراهی نموده اند از علل بیشمار ان نیز میتوان به بازیافت وجه از دست رفته جهت مقابله با ایین حق اشاره نمود . بنابرین این پدیده اتفاق تازه ای نیست .نکته جالب توجه این است که سازندگان ان به گونه ای عمل کرده اند که حتی خود اقای خامنه ای نیز نتواند روی حرفشان حرفی بزند چون نوزاد بوده و چیزی نمیدانسته و چیزی نیز به خاطر نمی اورد .اگر ایشان بخواهد در رد این مطلب حرفی بزند توی دهن ایشان میزنند و میگویند تو نوزاد بودی و چیزی نمیدانی …. در این 23 سال به کرات واژه انقلاب را از دهان اقای خامنه ای شنیده ایم بدون انکه تصویر و معنای مجسمی از ان در جامعه ببینیم و لمس کنیم نه تنها از انقلاب اثری نبوده بلکه بعضا از حرکت طبیعی یک واقیعت نیز جلوگیری شده شاید بعضی بر این باور باشند که علت اصلی اندیشه و دانش ایشان است که محدود میشود به حوزه دینی به همین دلیل در امور دیگر فاقد توانایی لازم میباشند با توجه به این مورد خاص که مستقیما با اعتقادات شیعیان ایران و جهان و به طور کلی مسلمانان جهان در رابطه میباشد جای هیچ عذر و بهانه ای برای خارج ماندن ایشان از این موضوع وجود ندارد و با توجه به علاقه ایشان به واژه انقلاب توقع برخورد انقلابی با این جماعت طبیعی ترین عکس العمل میباشد بدیهی است در صورت عدم مداخله ایشان در این مورد نقل قول موجود را که از دهان حقوق بگیرانشان در کسوت امامت جماعت نشر و تبلیغ و توزیع شده است به خود ایشان نسبت داده و خواسته مستقیمشان فرض نمود .در ان صورت بر مسلمانان واجب است که با همه عوامل این گونه کاسب کاریهای دینی و سیاسی اعم از ولی فقیه و امامان جماعت منتصبشان و …… بر خورد شدید و غیر قابل بخشش بنمایند .