سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پیام دعواهای اخیر: اعتراف به مرگ جمهوریت نظام و مسخ انتخابات...
» جنگ قدرتی که هدفش مهره‌چینی در مجلس آینده است

پیام دعواهای اخیر: اعتراف به مرگ جمهوریت نظام و مسخ انتخابات

چکیده :دعواهای اخیر آشکار می کند که در ساختار فعلی نظام، نقش مردم در انتخابات کاملاً فراموش شده است. گویا تجربه ی 22 خرداد 88 به دست اندرکاران آن آموخته است که آنچه می تواند سرنوشت انتخابات! بعدی را تعیین کند، نه مردم، که نهادهای مسخ شده ای چون وزارت اطلاعات اند. سرکشی های احمدی نژاد و هیاهوی مشایی و فساد رحیمی و همه ی آنچه امروزه در درون حاکمیت می گذرد، پیامی جز اعتراف به مرگ جمهوریت نظام و مسخ انتخابات ندارد....


کلمه – مهستی شیرازی:

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفته است که «حکم حکومتی» رهبری در رابطه با ابقای مصلحی در وزارت اطلاعات، دو روز قبل از انتشار نامه ی رهبری به مصلحی، کتباً به احمدی نژاد ابلاغ شده است. اما همه ی شواهد نشان می دهد که احمدی نژاد در این خصوص از اجرای دستور رهبری سر باز زده و حاضر به پذیرش آن نشده است. ظاهرا فشار نمایندگان مجلس و نامه 214 امضایی نیز برای وادار کردن او کافی نبوده است تا جایی که رهبری «سرانجام» مجبور شده است پس از دو روز با انتشار نامه ای سرگشاده به حیدر مصلحی موضوع را رسانه ای کند و به این وسیله به نوعی به تردیدهای ایجاد شده توسط احمدی نژاد و رسانه های وابسته به او در خصوص وضعیت مصلحی و نظر رهبری پایان دهد.

انتشار نامه ی رهبری به حیدر مصلحی، اگر چه می تواند جایگاه مصلحی را به نوعی در هیات دولت تثبیت کند اما معلوم نیست که احمدی نژاد تا چه اندازه حاضر به همکاری با او باشد و عملاً او را تا کجا وزیر خود بداند. دیر نیست که حلقه ی احمدی نژاد و مشاورانی چون جوانفکر، به منشأ حقوقی این ابقاء ایراد بگیرند و آن را خلاف قانون بخوانند و پذیرش آن را لطفی از طرف احمدی نژاد بدانند و بابت آن رهبری را نیز وامدار احمدی نژاد کنند. حلقه ی احمدی نژاد نشان داده است که در استفاده از فرصت ها درنگ نمی کند و در این باره به هیچ عهدی پایبند نیست.

حقیقت این است که برکناری مصلحی، نحوه ی ابقا و میزان نفوذ و همکاری او با هیات دولت، می تواند به تضعیف بیشتر وزارت اطلاعات منجر شود و چه بسا به نابودی، تبدیل و یا انتقال! این وزارت خانه بیانجامد. این وزارت خانه در سالیان اخیر بسیاری از نیروها و توانایی های ذاتی خود را از دست داده است و سهم بزرگی در نابسامانی ها و بحران های دو سال اخیر دارد. نهادی که قرار بود گوش و چشم نظام باشد، در کشاکش قدرت، به آفت بزرگی برای حکومت تبدیل شده و آن چنان استفاده ابزاری از آن رواج یافته است که جابجایی وزیر و ابقای آن، توسط اغلب ناظران و تحلیل گران به نبرد قدرت تعبیر می شود.

اسف بارتر آن که، جابجایی و ابقای مصلحی به نوعی نبرد درونی حاکمیت برای انتخابات پیش رو تعبیر می شود! به عبارتی دیگر اذعان می شود کار جمهوری اسلامی به جایی رسیده است که یک وزیر اطلاعات می تواند در تعیین نمایندگان مجلس و شکل گیری قوه ی مقننه آن چنان نقشی ایفا کند که مقام اول و دوم نظام را رو در روی یکدیگر قرار دهد.

فارغ از اعتبار و ارزش واقعی این دعواهای داخلی، حقیقتی که در این میان آشکار می شود، این است که در ساختار فعلی نظام، نقش مردم در انتخابات کاملاً فراموش شده است. گویا تجربه ی 22 خرداد 88 به دست اندرکاران آن آموخته است که آنچه می تواند سرنوشت انتخابات! بعدی را تعیین کند، نه مردم، که نهادهای مسخ شده ای چون وزارت اطلاعات اند. سرکشی های احمدی نژاد و هیاهوی مشایی و فساد رحیمی و همه ی آنچه امروزه در درون حاکمیت می گذرد، حتی اگر ساخت یک اپوزیسون فرمایشی و ظاهری برای کمرنگ کردن اپوزیسون واقعی باشد، پیامی جز اعتراف به مرگ جمهوریت نظام و مسخ انتخابات ندارد. ظاهراً در این میان، بـُرد با هر کسی باشد، نتیجه ای جز بسط دیکتاتوری و آشکار شدن بیش از پیش قدرت فردی ندارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

21 پاسخ به “پیام دعواهای اخیر: اعتراف به مرگ جمهوریت نظام و مسخ انتخابات”

 1. افشین هدایتی گفت:

  چه دیر فهمیدی آقای توکلی .
  اون موقع که میرحسین عزیز و شیخ مهدی شجاع داشتن گلوی خودشون رو پاره میکردن ، شما و دوستان نگران امروز ، گوش هاتون رو گرفته بودید و فقط به دنبال معرفی فتنه ای به نام جنبش سبز و فتنه گران آن بودید.
  وای بر شما….

 2. ما بیداریم وبرداریم گفت:

  کلمه یه خبر از وضعیت موسوی و کروبی بده..اگر شما نگران نیستی ما نگرانیم

 3. ناشناس گفت:

  تحلیلی قریب به یقین و روشن کننده دورنمای جنگ قدرت است . در استانه انتخابات قبلی بود که پور محمدی را هم معزول ساختند چون حاضر نشد برای نمایندگان طرفدار رهبری و لاریجانی و قالیباف و …….. پاپوش درست کند چون می دانست بعدها جناح خودش تضعیف می شود .
  فارغ از دعوهای ذکر شده در تحلیلی باید جناح رهبری و احمدی نژاد با هم مقایسه کرد مقایسه بد با بدتر است
  هر دو برای رای مردم ارزشی قائل نشدهاند و منافعش رادر زیرو دانستن رای و مهندسی انتخابات می دانند ولی جناح مشائی آتی برخی آزادی های فردی را قبول دارند که برای آخوندهای متصل به درآمد نفت 120 دلاری زهر به حساب می آید .

 4. ناشناس گفت:

  مگه بحران هم داشتیم تو این دو سال؟!

 5. یک زن سبز گفت:

  مسئله صرفا جمهوریت نظام نیست. فکر نمی کنم خبر تازه ای باشه که نظام دیگه جمهوری نیست. مسئله اختلاف بین راست ها در اون بالاست. من منتظر درگیری خامنه ای و باند احمدی نژاد و سپاه بودم اما نه به این زودی. چیزی که مقاله فراموش کرد ذکر کنه اینه که الان یک برهه تاریخی بسیار بسیار مهمه. آقایون خواستن با حذف اصلاح طلبان و بعد مردم از صحنه تصمیم گیری ها، نظام رو یک دست کنن. اما نه اصلاح طلبان و نه مردم حذف نشدن. و برعکس، ادامه فشار مردم از پایین باعث شده که این ها الان توی سر هم می زنن: احمدی نژاد و سپاه رسما جلو “حکم حکومتی” – فارغ از این که چقدر اصل این حکم مرتجعانه س که رهبر حق وتو داره در باره هر مسئله ای- می ایسته خیلی حرف و معنا داره. حرفای باهنر در اواخر سال گذشته مبنی بر این که “فتنه ” جدیدی در پیشه و حرفای نقدی در هفته قبل که “فتنه 88” رو در مقایسه با “فتنه جدید” هیچ می دونه، کنار این اخباری که می شنویم بذاریم و ببینیم چه داره پیش میاد.
  به نظر من، سپاه و احمدی نژاد می خوان قبل از انتخابات مجلس کاررو یکسره کنن و این تعجیل دقیقا به خاطر حضور مردم و فشار ماست چون خیلی خوب فهمیدن زمان به ضررشون عمل می کنه و می خوان مثلا هرچه زودتر یه کره شمالی ورژن اسلامی درست کنن.
  به نظر من سبزها باید با بسط آگاهی بین مردم و حفظ هشیاری به این تحولات دقت زیادی مبذول کنن. اتحادی که به شکل کودتا در برابر مردم شکل گرفت حالا در برابر چشمان همان مردم داره از هم می پاشه.

 6. sabz گفت:

  che jaleb fahmidi

 7. کوروش گفت:

  آقای توکلی وقتی شیران را به تهمت فتنه به زنجیر کشیدند برای من که فردی ساده وعامی هستم روشن و واضح بود که پیوند میان …. پیوندیست که با تارهای عنکبوتی مستحکم شده بود. شما که سالهاست بر مسند سیاست این سرزمین آرمیده اید چرا متوجه ناپایداری این گونه پیوند ها نشدید.بر سیاست مداری خود تردید کنید و کار را بدست کاردانان بسپارید و بیش از این آب را گل آلوده نکنید که دیگر ماهی ای برای صید در این برکه باقی نمانده است، با ما باشید تا دریا را نشانتان بدهیم، دریایی پر از امید و برکت و آزادی و بدون زندانی سیاسی و زندانبان که سازمان اطلاعات و امنیتش لرزه بر اندام دشمنان این ملک بیافکند نه بر جان ملت و رئیس جمهور و نمایندگان ملت و رهبرش .
  عضوی کوچک از جنبش سبز

 8. ايراني گفت:

  بله با انتخابات 22 خرداد و وقايع پس از ان در ايران اکثر مردم فهميدند که مرگ نظام با رخنه و نفوذ افرادي قدرت طلب و سود جو و دغلباز

  فرا رسيده و دعواي کنوني هم باز بر سر قدرت و اينکه چه کسي قدرتمندتر است هست ولي حيله گري و مکر حکومتيان را هم نبايد

  از نظر دور داشت اينها در هر کاري که وارد ميشوند فقط به منافع خود فکر مي کنند و کوچکترين حق و ارزشي براي مردم قايل

  نيستند

  چون اينها فقط بدنبال منافع خود هستند و کوچکترين حقي براي مردم ايران قايل نيستند

 9. علی آقا گفت:

  علی الحساب آقای توکلی حداقل دو سال از عوام مردم عقب هستند.

 10. همسر سبز گفت:

  روزي ز سر سنگ عقابي به هوا خاست / از بهر طمع بال و پر خويش بياراست
  ..
  ..
  .. / …………از ماست كه بر ماست
  رهبري: نظر احمدي نژاد به نظر رهبري نزديكتر است ! خود كرده را تدبير نيست.

 11. بی خبر بی بصیرت گفت:

  کدام جمهوری کدام انتخابات؟

 12. ناشناس گفت:

  صبح به خیر آقای توکلی !!!!!!!!!

 13. سارا گفت:

  عالي بود به ويژه پاراگراق اخرش.به بهترين نحو ممکن وبسيارمختصرومفيدوشيواازموضوع مصلحي رمرگشايي کرده.مر30

 14. ت.س گفت:

  یادمه مجلس ششم. کروبی پشت تریبون گفت لایحه مطبوعات از دستور کار حارج میشه. این حکم حکومتی است. با همه اعتراضاتی که نماینده ها داشتن به حکم حکومتی تمکین کرد. صرفنظر از اینکه حکم حکومتی من درآوردی و خلاف قانون اساسی است موندم چه طور رهبری مقابله احمدی نژاد با خودش رو توجیه میکنه. ؟ امثال کروبی و موسوی و خاتمی و هاشمی که به نظرات رهبری بیشتر پایبند بودن. فی الحال ما دستامون زیر چونه داریم صحنه رو نگاه میکنیم. امیدوارم این دعواها اینفدر زیاد بشه و بالا بگیره که خودشون رو ساقط کنن. چه قدر موسوی گفت و هشدار داد احمئی نژاد قانون شکنه؟ گزارش دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور و شکایت مجلس از قوه مجریه حتی اگه به نتیجه نرسه ثابت میکنه حق با موسوی و جنبش سبز بود. مگه نه؟

 15. ناشناس گفت:

  ماشالله به همکاران اسراییل و بی بی سی و رادیو فردا . به میرحسین پیشنهاد می دم مانند مهاجرانی ، گنجی و … برن زیر سایه رادیو فردا تا اونا براش پدر و مادر شن و هم یه پولی دستشونو بگیره . اقا ملت قبولتون نداره . شما ادمای سنتی هستید امثال شما یا کروبی رییس جمهور بشن ایران برمی گرده به دهه 60 رفسنجانی . مثل دوران خاتمی در تمام نیروگاههای هسته ای ما پلمپ میشه . باید در مقابل همین شیوخ پست عرب هم بله قربان بگید

 16. ناشناس گفت:

  فعلا بخورید و راحت باشید و ناشکری کنید لیاقت امثال شما ها ال خلیفه و ال سعود و … است

 17. ناشناس گفت:

  تيترتون خيلي تند است!!

 18. من گفت:

  ميزان راي ملت بود
  يادش بخير

 19. سبز گفت:

  فعلا که مردم گیر افرادی بد تر از آل سعود و.. افتادن .ال سعود حداقل این قدر مرد هست که میاد صاف و پوست کنده حرفش رو میزنه ولی مسئولان این کشور مثل ترسوها پشت دین و… قایم شدن و حرف هاشون با عملشون 180 درجه فرق میکنه

 20. ناشناس گفت:

  آقای توکلی
  زمانیکه شما بعنوان نماینده مجلس و ناظر بر اجرای قانون اساسی بجای انجام وظایفی که در برابر آن با قرآن سوگند یاد کرده به خلاف آن عمل می کنید باید منتظر صحنه های دردناکتر از این هم باشید قطعا در قیامت در محضر خداوند و امام و شهدا وضعیت دردناکتر را باید منتظر باشیم

 21. ناشناس گفت:

  عاقبت همه نظامهای دیکتاتوری همینه