سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه ۲۳ زندانی سیاسی به مراجع تقلید و بزرگان حوزه های علمیه...

نامه ۲۳ زندانی سیاسی به مراجع تقلید و بزرگان حوزه های علمیه

چکیده :ما زندانيان سياسي به عنوان بخشي از قربانيان خودكامگي اين جريان افراطي، نظامي، اطلاعاتي ، امنيتي و قضايي در كشور از شما در خواست مي كنيم كه براي اصلاح امور و زدودن اين مفاسد از درون نظام جمهوري اسلامي ايران و براي پاسداري از ارزشهايي كه به نام اسلام و تشيع علوي به انقلاب اسلامي ايران به ملتهاي مسلمان و مستضعفان جهان نويدش را داده ايم و براي دفاع از حق و عدالت و انسانيت لااقل همزمان با موضع گيريهايتان نسبت به جنايت عليه ملتهاي مسلمان منطقه به ايران نيز بازگرديد و با بهره گيري از اعتباري كه از اسلام و قران و رسول خدا و اهل بيت مطهرش كسب كرده ايد به نام خدا و دين خدا به مسوولان در جهت پايان دادن به اين فجايع ، ظلم ها و جنايات فشار آوريد...


۲۳ نفر از زندانیان سیاسی کشور از داخل زندان، پیامی خطاب به مراجع تقليد و بزرگان حوزه هاي علميه نوشته اند.

این زندانیان در این نامه ضمن مقایسه دقیق آنچه در ایران می گذرد با آنچه که در کشورهای منطقه در جریان است،نوشته اند که «چگونه است كه اين جنايات در ساير كشورها فرياد يكپارچه شما را بلند مي كند اما همين جنايات در داخل كشور تنها و تنها با واكنش قابل تقدير معدودي از مراجع عالي قدر و بزرگان حوزه همراه بوده و سايران هيچ واكنش و اعتراضي نسبت به اين ظلم ها و جنايات نداشتند.

آيا مي توان ستمكاري ستمكاران بيگانه را برنتافت اما همان ستم ها را در حكومتي كه به نام اسلام علوي استقرار يافته ناديده گرفت؟ اسلامي كه نه تنها ظلم بر مسلمانان و مومنان كه ظلم بر غير مسلمانان را نيز بر نمي تابد؟

آيا واقعا مي توان در برابر اين همه بي عدالتي و ستم در داخل كشور سكوت كرد و انتظار داشت كه اعتراض تنها نسبت به ظلم حاكمان مستبد كشورهاي منطقه تاثير گذار بوده و طنين انداز شود ؟»

امضا کنندگان این نامه، اکنون در زندان اوین ( بند ۳۵۰ ، بند ۲- الف تحت اختیار سپاه پاسداران ، بند ۲۰۹ تحت اختیار وزارت اطلاعات و بازداشتگاه تحت اختیار حفاظت اطلاعات زندان اوین )، زندان رجایی شهرکرج و زندان های استان خوزستان به سر می برند.

این بیانیه توسط بیست و سه نفر از این زندانیان تهیه و امضا شده است اما با توجه به فشارهای سنگین وارده به آنان به خاطر امضای بیانیه های قبلی که منجر به ساعتها بازجویی و سرانجام پرونده سازی های جدید برای جمعی از زندانیان سیاسی شد، فعلا نام امضا کنندگان این بیانیه نزد کلمه محفوظ می ماند و منتشر نمی شود.

متن کامل این نامه که توسط یاران گمنام جنبش سبز در اختیار کلمه قرار گرفته، به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

امام علي (ع) به امام حسن و امام حسين (ع): حق بگوييد و براي ثواب كار كنيد و خصم ستمگر و يار ستمديده باشيد. ( بحار الانوار ۱۰۰/۹۰/۷۵

مراجع محترم تقليد و بزرگان حوزه هاي علميه

موضع گيري صريح و شجاعانه روحانيت مستقل شيعه در حوزه هاي علميه در واكنش به ظلم و بي عدالتي و تعدي نسبت به ستمديدگان همواره سنت دير پاي آنان بوده است و در شرايط حساس تاريخ اين سرزمين پايمردي شخصيت هاي روحاني آنان را براي هميشه در جايگاه رفيعي در تاريخ اين ملت قرار داده است .

بي ترديد واكنش اخير مراجع تقليد و بزرگان حوزه هاي علميه در واكنش به جنايات دولت هاي خاورميانه از جمله دولت بحرين عليه ملت هايشان در اعتراض به استبداد و فساد و در دفاع از حق و عدالت و آزادي به پا خاسته اند، در همين چارچوب قابل ستايش و احترام است.

اما بر خلاف هميشه به نظر مي رسد كه اين بار فرياد اعتراض روحانيت حوزه هاي علميه در جمهوري اسلامي ايران عليه ظالمان طنين خود را از دست داده است و تحت الشعاع پرسشي بنيادين درباره علت عدم اهتمام آنان نسبت به ظلم هاي مشابه اعمال شده عليه مردم بي گناه و بي دفاع سرزمين خودشان قرار گرفته است .

از دو سال پيش و به دنبال دخالت گسترده نظاميان و ماموران اطلاعاتي و امنيتي در فرايند انتخابات رياست جمهوري، جنايات، ظلم ها و بي عدالتي هاي گسترده اي عليه ملت مومن و شريف ايران اعمال شده است.

دو سال پيش گروهي افراطي از نظاميان و ماموران اطلاعاتي و امنيتي به رسواترين شكل در سرنوشت سياسي كشور دخالت كرده و انتخابات رياست جمهوري را به انتخاباتي فرمايشي بدل كرده است و به دنبال آن به بهانه هاي واهي به جان مردم افتادند، عده اي را كشتند، جمعي را مجروح و مصدوم راهي بيمارستان كردند، ده ها هزار تن از شهروندان را به زندان افكندند و صدها تن را با پرونده هاي جعلي و فاقد هر گونه وجاهت قانوني در دادگاه هاي فرمايشي به زندان هاي طويل المدت محكوم كردند و متاسفانه بعد از گذشت دو سال نيز دست از اين اعمال خلاف خود بر نداشتند.

اگر نظاميان و پليس حكومتهاي مستبد منطقه به روش هاي خشونت بار و با سلاح هاي گرم و سرد به جان مردم مي افتند در جمهوري اسلامي ايران نيز در دو سال گذشته هزاران نفر بر اثر حملات نظاميان ، پليس و ماموران لباس شخصي تحت امر آنان مصدوم و مجروح شده و يا به قتل رسيده اند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه نظاميان و پليس به سوي مردم بي دفاع تير اندازي كرده و آنان را به شهادت مي رسانند در جمهوري اسلامي ايران نيز به ضرب گلوله نظاميان، پليس و لباس شخصي مجروح و شهيد شده اند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه، یکی از اقدامات كثيف نظاميان و پليس ربودن مجروجان تظاهرات از بيمارستان هاست، متاسفانه در جمهوري اسلامي نيز مجروحان از بيمارستان ها ربوده شده و در همان حال مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به زندان افتاده اند كه هنوز هم تعدادي از آنها در زندان به سر مي برند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه مردم هر روز اسامي بيشتري از قربانيان خود را اعلام مي كنند در جمهوري اسلامي آمار واقعي از قربانيان وجود ندارد و بسياري از شهدا در گورهاي مخفي دفن شده اند و افرادي كه براي شناسايي مدفن قربانيان تلاش كرده اند تحت تعقيب قرار گرفته اند و عده اي از آنان محكوم گشته و اكنون در زندان به سر مي برند.

اگر اعمال شكنجه در كشورهاي استبدادي منطقه پديده اي تلخ و تكان دهنده ای است در ايران صدها نفر زير شكنجه وادار به اعترافات دروغ شده و فاجعه بارتر آنكه عده اي از آنان تحت فشار و ضرب و شتم و آزار و شكنجه به قتل رسيده اند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه، مردم هر روز به تشييع جنازه قربانيان حوادث اخير مي پردازند در جمهوري اسلامي حتی اجازه تشييع جنازه و مراسم سوگواري براي شهيدان اعتراضات خياباني و زندانها داده نمي شود و حتي گاه خانواده آنان از برگزاري مراسم سوگواري براي اموات غیر مرتبط با حوادث اعتراضی نیز منع مي شوند، حتي براي شخصيتي چون مير اسماعيل موسوي نيز چون پدر مهندس موسوي است اجازه ختم داده نمي شود و شركت كنندگان در تشييع جنازه وي مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت مي شوند.

اگر حكومت هاي ظالم منطقه براي منتقدان و مخالفان خود پرونده سازي مي كنند، در جمهوري اسلامي نيز تقريبا تمامي پرونده هاي محكومان حوادث پس از انتخابات ساختگي، جعلي و فاقد هر گونه وجاهت قانوني است در حدي كه اگر امكان انتشار محتوايي پرونده ها، فرايند محاكمات و متن احكام صادره فراهم شود، هيچ حيثيتي براي دستگاه هاي قضايي ، نظامي و اطلاعاتي جمهوري اسلامي باقي نخواهد ماند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه، خانواده هاي مقتولان و زندانيان، مظلومانه و به حق در پي خونخواهي و تعيين تكليف عزيزان شان هستند، در جمهوري اسلامي ايران اين خانواده ها در مظلوميت مضاعف تحت كنترل دائمي ماموران مخفي حكومت قرار دارند، از فعاليتهاي آنان به اشكال مختلف جلوگيري مي شود و حتي به خاطر برگزاري مراسم مذهبي قرآن، دعا و نيايش هم تحت فشار قرار مي گيرند و برخي از آنان به جرم پي گيري پرونده شهدا و زندانيان بي گناه خود به زندان مي افتند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه خانواده هاي مقتولان و زندانيان تحت حمايت مردم قرار مي گيرند و حتي دولتهاي مستبد هم سعي مي كنند آنها را به لحاظ معيشتي تامين كنند، در جمهوري اسلامي رسيدگي به خانواده هاي بي گناه شهداي جنبش و زندانيان و كمك به آنان جرم است و بسياري از اقدام كنندگان به كمك به اين خانواده ها در زندان به سر مي برند.

اگر در حكومتهاي استبدادي منطقه دادگاه ها فرمايشي هستند قضات و دادستان هايشان ظاهري از يك نظام قضايي را به نمايش مي گذراند اما در جمهوري اسلامي ايران افرادي كم دانش، بي هويت و غالبا آسيب پذير و حتي ناسالم در راس دادگاه هاي انقلاب قرار مي گيرند كه عملا در رسيدگي به پرونده هاي سياسي جز اطاعت از بازجويان و ماموران مخفي نظامي و امنيتي وظيفه ديگري براي خود نمي شناسند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه رسانه ها تحت كنترل شديد هستند و حقايق تحريف مي شود و اطلاعات ما درباره تحولات اين كشورها از طريق رسانه هاي خارجي دريافت مي شود در جمهوري اسلامي ايران نيز هر روز كنترل رسانه اي بيشتر شده و اخبار تحريف شده تري منتشر مي شود. نه تنها تمامي رسانه هاي منتقد دولت توقيف شده اند بلكه تقريبا تمام رسانه هاي مستقل هم بسته شده اند و باقي رسانه ها هم بر اساس دستور العمل هاي كنترلي امنيتي بي سابقه از انتشار اخبار واقعي و حقايق منع مي شوند .

در چنين وضعيتي حكومت به خود اجازه مي دهد كه بديهي ترين حقايق را تحت تاثير بيگانگان قلمداد كند متاسفانه اين وضع باعث شده در جمهوري اسلامي ايران نيز پس از انقلاب اسلامي بار ديگر مردم براي كسب اخبار واقعي به رسانه هاي خارجي تكيه كنند. امروز تعداد كثيري از جوانان كشور به جرم نشر حقايق از طريق اينترنت و پيام كوتاه تلفن همراه در زندان به سر مي برند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه حركتهاي مردم به دخالت بيگانگان نسبت داده مي شود و مثلا در بحرين مخالفان دولت مرتبط با ايران معرفي مي شوند ، در جمهوري اسلامي ايران نيز هر گونه اعتراض مدني و مخالفت با مسوولان و دولت به بيگانگان نسبت داده شده و صدها جزوه بولتن و گزارش سر تا پا دروغ و تحريف و جعل براي توجيه اين ادعاهاي واهي منتشر مي شود و در ابتكاري كه احتمالا مخصوص ايران است زندانيان بريده ي تحت شكنجه و فشار وادار به اعتراف درباره اين قصه هاي ساختگي و حتي خلق قصه هاي تخيلي مورد نظر بازجو مي شوند .

اگر طبق خبرها، در كشورهاي استبدادي منطقه تعدادي از مخالفان و منتقدان دولت در محيط هاي مختلف شناسايي و از كار بر كنار شده اند در جمهوري اسلامي ايران صدها نفر از استادان برجسته و متفكران سرشناس از دانشگاه ها و هزاران نفر از كاركنان و كارمندان به جرم حمايت از اعتراض های مردمی از محل كار خود اخراج شده اند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه دانشجويان معترض در دانشگاه ها دچار مشكل مي شوند در جمهوري اسلامي ايران صدها تن از دانشجويان معترض و منتقد بدون هيچ دليل قانوني و صرفا به دليل انديشه متفاوت براي هميشه ازادامه تحصيل محروم شده اند.

اگر در كشورهاي استبدادي منطقه فعاليت گروه ها و احزاب مخالف همواره دشوار بوده است، در جمهوري اسلامي ايران فشار به گروه ها و احزاب منتقد به اوج خود رسيده است و ظرف مدت كوتاهي معتبر ترين احزاب قانوني منتقد با تصميم افراطيون نظامي و اطلاعاتي تعطيل شده اند و عضويت در اين احزاب قانوني براي افراد به عنوان سو سابقه تلقي شده است. اين جريان افراطي و بي پروا فعاليت سياسي هر جريان منتقد حكومت و حتي منتقد دولت را تحت عنوان اقدام عليه امنيت كشور به شدت سركوب مي كند.

مراجع محترم تقليد و بزرگان محترم حوزه هاي علميه

چگونه است كه همه اين جنايات و يا برخي از آنها در ساير كشورها فرياد يكپارچه شما را بلند مي كند اما همين جنايات در داخل كشور تنها و تنها با واكنش قابل تقدير معدودي از مراجع عاليقدر و بزرگان حوزه همراه بوده و سايران هيچ واكنش و اعتراضي نسبت به اين ظلم ها و جنايات نداشتند.

آيا مي توان ستمكاري ستمكاران بيگانه را برنتافت اما همان ستم ها را در حكومتي كه به نام اسلام علوي استقرار يافته ناديده گرفت؟ اسلامي كه نه تنها ظلم بر مسلمانان و مومنان كه ظلم بر غير مسلمانان را نيز بر نمي تابد.

آيا واقعا مي توان در برابر اين همه بي عدالتي و ستم در داخل كشور سكوت كرد و انتظار داشت كه اعتراض تنها نسبت به ظلم حاكمان مستبد كشورهاي منطقه تاثير گذار بوده و طنين انداز شود ؟

آيا واقعا مراجع عاليقدر و روحانيت معظم در اين برهه حساس از تاريخ ايران ، اسلام و تشيع رسالت خود را دردفاع از حق و حقيقت و مخالفت با ظلم و بيداد به انجام رسانده اند ؟ آيا نگران نيستند كه مصداق كلام امام صادق باشند كه مي فرمايند :العامل بالظلم ، العلمين له و الراضي به شركا ثلاثتهم.(ستمگر و ياري دهنده او و كسي كه به ستم او راضي باشد هر سه در ستم شريكند .بحارالانوار ۷۷/۳۸۳/۹)

امروز عملكرد اين جريان افراطي آنچنان چهره نازيبايي از ايران به نمايش گذاشته كه در كشورهاي در حال تحول منطقه تمامي رهبران ديني، حتي طرفداران و حاميان سابق انقلاب اسلامي از جمهوري اسلامي تبري مي جويند، در حاليكه اگر نظام گرفتار اين مفاسد اين جريان هاي انحرافي نمي شد و در مسير مردم سالاري و اقامه به حق و عدل در كشور گام بر مي داشت امروز بهترين الگو و ملجا و ماواي آزاديخواهاني قرار مي گرفت كه در كشورهاي منطقه در جستجوي آزادي و عدالت و مردم سالاري سازگار با اسلام هستند و در مقابل دولتهاي ظالم خود قد علم كرده اند.

ما زندانيان سياسي به عنوان بخشي از قربانيان خودكامگي اين جريان افراطي، نظامي، اطلاعاتي ، امنيتي و قضايي در كشور از شما در خواست مي كنيم كه براي اصلاح امور و زدودن اين مفاسد از درون نظام جمهوري اسلامي ايران و براي پاسداري از ارزشهايي كه به نام اسلام و تشيع علوي به انقلاب اسلامي ايران به ملتهاي مسلمان و مستضعفان جهان نويدش را داده ايم و براي دفاع از حق و عدالت و انسانيت لااقل همزمان با موضع گيريهايتان نسبت به جنايت عليه ملتهاي مسلمان منطقه به ايران نيز بازگرديد و با بهره گيري از اعتباري كه از اسلام و قران و رسول خدا و اهل بيت مطهرش كسب كرده ايد به نام خدا و دين خدا به مسوولان در جهت پايان دادن به اين فجايع ، ظلم ها و جنايات فشار آوريد و در جهت فساد زدايي از دستگاه هاي نظامي ، امنيتي ، اطلاعاتي كشور قد علم كنيد، و در جهت بازسازي و اعتلاي ارزشهاي معنوي در جمهوري اسلامي اهتمام ورزيد و ترديد نكنيد كه اگر جمهوري اسلامي ايران همچنان در دست افراطيون نظامي، امنيتي، اطلاعاتي اداره شود به جاي يك كشور ارايه دهنده ارزشهاي متعالي اسلامي و علوي تنها يك نظام ديكتاتوري ديني را به جهان عرضه خواهيم كرد كه ياد آور نظام هاي ديني قرون وسطي است كه تيشه به ريشه دين مي زند و نتيجه عملي آن بدبين و دور كردن هر چه بيشتر نسل جوان از اسلام است.

۲۳  زنداني سياسي از

زندان اوين ( بند سياسی۳۵۰)

زندان اوين( بند تحت كنترل سپاه پاسداران – دو الف)

اوين ( بند كنترل تحت حفاظت اطلاعات زندان اوين )

زندان رجايي شهر (بند سياسي)

زندان هاي استان خوزستانDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

35 پاسخ به “نامه ۲۳ زندانی سیاسی به مراجع تقلید و بزرگان حوزه های علمیه”

 1. مصطفی(از نازی آباد تهران) گفت:

  الله اکبـــر … الله اکبـــر
  درود بر موسوی
  مرگ بر دیکتاتور
  مرگ بر دروغگو
  مرگ بر منافق

 2. ناشناس گفت:

  فعلا” اکثر مراجع وقت ندارن چون به امور بحرین دارن رسیدگی میکنن

 3. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  و فکر می‌کنم که بابل، وکیل‌آباد مشهد و بسیاری دیگر از نقاط نیز چنین نامه‌ای را اگر می‌شد، امضا می‌کردند.
  و شاید این نامه را باید ما هم امضا کنیم… هر چند ظاهرا آزادیم، اما …
  و این نامه را شاید، خانواده‌ی آسیب‌دیدگان نیز باید امضا کنند، و شاید در این نامه باید از صدا و سیما، از … و از … نیز گلایه شود.

 4. ناشناس گفت:

  استفاده تون از عبارت کلیشه‌ای یاران گمنام جنبش سبز کپی برداری از سربازان گمنامه
  زیاد عبارت قشنگی نیست

  خسته نباشید و به امید پیروزی

 5. ناشناس گفت:

  سلام برزندانیان دلیرسیاسی/به نظرمن به فریادرسی مراجع فعلی امیدی نیست چون استقلال ندارندوفضا رو این دستگاه ها طوری کرده اندکه انگار ظلم که درایران انجام می شودظلم نیست چون نظام اسلامیست حالا چطوربایدفهماندکه خوداسلام سرسخت ترین دین است دربرابرظلم ان هم ظلمی که تحت لوای اسلام وبه اسم اسلام که تیشه به ریشه اسلام می زند—-بعدشم مگه شما هنوزنفهمیدیدکه خون مردم سوریه وبحرین ولبنان ازخون جوانان ایران برایشان مهم تراست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. ناشناس گفت:

  مراجع معزز و گرامي دقت بفرمايند كه مردم فهيم ايران اين نوع موضع گيري هاي دوگانه بعضي از مراجع را در قبال كشتار مسلمانان داخل و خارج از كشور در حافظه تاريخي خود نگه خواهند داشت والبته بعد از پايان يافتن حكومت ديكتاتوري در مورد آن قضاوت خواهند كرد . البته وجود مراجع شجاعي چون حضرت آيت الله صانعي و دستغيب و ……….. باعث مي شود كه مردم اين قضاوت را درباره مقام مرجعيت نداشته باشند و فقط آن را متوجه مراجعي بدانند كه به بهانه ي حفظ نظام ( نه حفظ اسلام ) در برابر ظلم سكوت كردند و تكيه گاه قابل اعتمادي براي مردم ستمديده ايران نبودند .

 7. محمد گفت:

  اگر در کشورهای استبدادی منطقه، مردم هر روز به تشییع جنازه قربانیان حوادث اخیر می پردازند در جمهوری اسلامی حتی اجازه تشییع جنازه و مراسم سوگواری برای شهیدان اعتراضات خیابانی و زندانها داده نمی شود و حتی گاه خانواده آنان از برگزاری مراسم سوگواری برای اموات غیر مرتبط با حوادث اعتراضی نیز منع می شوند، حتی برای شخصیتی چون میر اسماعیل موسوی نیز چون پدر مهندس موسوی است اجازه ختم داده نمی شود و شرکت کنندگان در تشییع جنازه وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت می شوند.

 8. اشکان گفت:

  مهم زندانیان بحرین و فلسطینه نه ایران

 9. ناشناس گفت:

  انتظار دارم مراجع معظم سکوت را بشکنند ، سکوت آنان در زمان شاه شاید توجیه داشت چرا که شاه به اسم دین حکومت نمی کرد ، اما هم اکنون به اسم دین حکومت می شود پس مراجع معظم به عنوان پاسداران دین سکوت را بشکنند .

 10. ع-ل گفت:

  به امید پیروزی و رو شدن دزدیهای دزدان زنده باد جنبش سبز

 11. کاوه گفت:

  با احترام نسبت به آیات عظام موسوی اردبیلی، منتظری (ره ) ، صانعی و دستغیب و بیات زنجانی

  خطابم به تمام دوستانی است که علت سکوت مراجع را نسبت به فجایع تهران و ایران سوال می کنند

  آیا نمی دانید علت اینکه مراجع شیعه امروز سکوت را به فغان از ظلم برگزیده اند همان ناکارآمدی حکومت دینی است که
  سیاست را با دین مردم عجین می کند و معجونی پدید آورده که حق و ناحق چنان بهم پیچیده است که برای گفتن یک پرسش ساده
  رای من کجاست کل تاریخ اسلام را زیر و رو میکنند تا نشان دهند که ولایت فقیه همان ولایت رسول است، پس اطاعت بی چون و چرا
  داشته باشید تا مورد رضایت پروردگار قرار بگیرید ؟
  آیا نمی دانید بیشتر مراجع خود ازبنیان گذاران جمهوری اسامی بوده اند وبرایشان مشکل است که پشت به یک عمر فعالیت خود بکنند
  و چون آیت الله منتظری (ره ) از مردم بخاطر آنچه گمراهی بود عذرخواهی کنند ؟ الحق که منتظری بزرگ مردی بود که ظلم را فریاد زد
  هر چند که خط بطلانی بر اندیشه های خود کشید
  آیا نمی دانید که برخی از مراجع (هر چند معدود) مواجب بگیر حکومت شده اند ؟
  برخی هم چنان در عوالم خود فرورفته اند که انگار نه انگار زندان ها دانشگاه شده، قبرستان ها آباد و خیابان ها بدست اوباش است .

  به گمان من اکنون موضع گیری مراجع هرچند امروز نقش بسزایی در احقاق حقوق ملت مظلوم ایران خواهد داشت
  اما سکوت امروز ایشان تنها باعث میشود که در آینده ایران آزاد جایگاهی نداشته باشند. بهرحال روزی خواهد رسید که
  ما آزاد خواهیم شد و رفتار امروز شما تاریخ شما را تشکیل میدهد. تاریخی که دیگر بدست برندگان نوشته نمیشود . تاریخ
  را حافظه ی ملی ما مینویسد .

  ….
  از مدیران سایت وزین کلمه انتظار میرود که اگرچه با نظر کاربران مخالف است ، نسبت به درج آنها دودلی نکند،
  امروز ما درحال تمرین مردم سالاری هستیم. شفاف، آزاد و بی پرده
  سپاس
  ….
  \به امید صبح آزادی/

 12. یه سرباز سبز گفت:

  هممون امضا می کنیم

 13. أحمد گفت:

  درودبر شجاعان دوران.انصافا که انسان از این همه مقاومت و ایثار این عزیزان که دربند کفتارصفتانند شرمنده خواهد بود اگرکه حداقل خداقوتی به آنها نگفته باشد .درود بر همه شما که نام ویادتان زمزمه لبهای آزادگان است.

 14. ناشناس گفت:

  مراجع حکومتی که مثل همیشه سکوت می کنه فقط چند مراجع آزاد فقط می مونن.

 15. ناشناس گفت:

  به روحانيت امروز به غير از معدود روحانيون محترم مثل ايت الله دستغيب و صانعي اميدي نيست اينها به جاي حمايت از مردم ستم ديده ايران

  و اسلام ناب محمدي تنها به فکر حفظ نظام هستند

 16. عباس گفت:

  با سلام فرق شيعيان بحرين و يمن با شيعيان تحت ستم ايران اينه كه اونها خمس و وجوهاتشون رو مي پردازن و اينها نه. خب شماباشين از كي حمايت مي كنين؟

 17. امیدرسا گفت:

  دین افیون ملت هاست…فقط همین

 18. ناشناس گفت:

  مراجع معزز و گرامی دقت بفرمایند که مردم فهیم ایران این نوع موضع گیری های دوگانه بعضی از مراجع را در قبال کشتار مسلمانان داخل و خارج از کشور در حافظه تاریخی خود نگه خواهند داشت والبته بعد از پایان یافتن حکومت دیکتاتوری در مورد آن قضاوت خواهند کرد . البته وجود مراجع شجاعی چون حضرت آیت الله صانعی و دستغیب و ……….. باعث می شود که مردم این قضاوت را درباره مقام مرجعیت نداشته باشند و فقط آن را متوجه مراجعی بدانند که به بهانه ی حفظ نظام ( نه حفظ اسلام ) در برابر ظلم سکوت کردند و تکیه گاه قابل اعتمادی برای مردم ستمدیده ایران نبودند .

 19. جانبازو آزاده دفاع مقدس. گفت:

  اگر زودتراز اینها بیداروهوشیار شده بودید تا بدانیدکه بزودی گوشت قربانی دعوای منتظر الخلافت ها خواهید شد حالا این وضع وروزتان نبود!عزیزان چرا طوفان فتنه ها شما را واداشت تا دراین بیست وچند ساله پس از آتش بس در جنگ حتی کوچیکترین ارتباطی باآن رزمنده داوطلب گمنام و زخم خورده دوران جنگ هم نداشته باشید!؟ الهم فک کل اسیر والرهین .آمین.درود بر صبرتان. برسم جوانمردان ،بیادتان هستیم.

 20. غلام گفت:

  موزدوری امریکا هزینه دارد به خاطر ارباب صبر کنید

 21. ناشناس گفت:

  چرا نظرات مرا درج نمی کنید

 22. مسافر سپیده دمان گفت:

  ما زندانیان بند بزرگتر این زندان ؛ یعنی ساکنین سرزمین ایران هم این نامه را امضا می کنیم.

 23. یک مقلد پشیمان گفت:

  عدم موضع گیری اقایان مثل خوره به جان واعتقاداتم افتاده

 24. زنده با سران جنبش سبز گفت:

  سلام بر موسوی
  درود بر روحانی مبارز کروبی
  مرگ بر دولت دیکتاتور
  صبر صبر صبر تا پیروزی

 25. ناشناس گفت:

  مشكلي دارم ز دانشمند مجلس باز پرس / توبه فرمايان چرا خود توبه كمتر ميكنند!
  چون اعتراض به بي عدالتي ها ي ساير كشورها براشون قحطي مال و جاه نمي ياره ،پز عدالت طلبي رو ميدن و نون ناحق مي خورن.

 26. خندان گفت:

  مراجع همیشه به طور کلی واحیانا جزیی این گونه اقداماتی رو که ذکر شد رد کردند ولی همین شمایی که تو زندان هستید وقتی راس امور بودید چقدر برای حرف مراجع حقگو و بی طرف ارزش قایل بودید!!؟؟

 27. بهداد گفت:

  میگویند حفظ نظام واجب است . باید پرسید حفظ کدوم نظام ؟ حفظ نظام ضلم و جور و فساد ؟ نظامی که در آن خط لوله 10 سراسری نفت دربست در اختیار عده ای از خدا بی خبر قرار دارد تا نفت ملت را بدزدند و اصلا دزدیشان به حساب هم نیاید ؟ نظامی که در آن حق الناس هر روزه پایمال میشود ؟ نظامی که در آن به دروغ به خود تقدس میدهند ؟ به دروغ معجزه جعل میکنند ؟ به دروغ مدعی ارتباط با فلان امام و فلان فرشته میشوند و مردم را به اطاعت و عبادت اشخاص خطاکار میخوانند ؟

 28. نرم افزار قدرتمند فیلترشکن تور برای ایران گفت:

  بیست و پنجم بهمن
  نرم افزار قدرتمند فیلترشکن تور برای ایران…با توجه به توضیحات این سایت
  https://iranitor.com/
  تور را نصب کنیم و با حفظ امنیت به اینترنت وصل شویم. این لینک را با دوستان خود به اشتراک بگذاریم.

 29. ٢۵ بهمن گفت:

  بیست و پنجم بهمن
  یازدهم و دوازدهم اردیبهشت روزهای فریاد…هر ایرانی یک رسانه. منتظر بیانیه هستیم. عزیزان منشینیم خموش…

 30. ناشناس گفت:

  این نامه که بدست شما رسیده از کدوم فیلتر بوده که اسامی به دست شما رسیده و به ماموران امنیتی نرسیده. لابد مثل نامه های اینترنتی سید مصطفی تاج زاده است؟

 31. اعلام آمادگی... گفت:

  روز ۱۱ اردیبهشت روز کارگر
  با حضور میلیونی حمایت کنیم
  مکان: تمام ایران
  ساعت شروع: 4 بعد از ظهر، اتمام پایان شب
  استراتژی: تشکیل تجمعات کوچک و حرکت به سوی میدان اصلی منطقه یا محله
  …شعار: هر شعاری، باید شعار دهیم، میر و شیخ سبز را مبادا از یاد ببریم
  هدف: حق مسلم کارگران , آزادی رهبران سبز، زندانیان سیاسی، آزادی تمام ایران

 32. ناشناس گفت:

  مارکس کبیر: دین افیون توده هاست

 33. ناشناس گفت:

  سکوت اینا نه زمان شاه توجیه داشت، نه زمان ما
  اینا همیشه به فکر خودشونن
  امام موسی صدر: کسی که در مقابل ظلم سکوت کند شیطان خاموش است
  وای بر ما که دنبال این شیاطینیم!!

 34. ناشناس گفت:

  اینا خودشون ظالمن!!
  محکومیت بحرینم به خاطر اینه که فک میکنن مشکلشون شیعه شدنه وگرنه اگه بدونن اونام دنبال عدالت و آزادین مردم بحرینو محکوم میکنن!!!

 35. سید حسن نصرالله گفت:

  خیلی خوشحالم به خاطر سوریه.حالا نوبت ایرانه.زنده باد سبزا…